Reklama

Prezentacje

Ikony bursztynem pisane

Przełom XVI i XVII stulecia nazywany jest „złotym wiekiem gdańskiego bursztynnictwa”. Do tradycji dawnych mistrzów nawiązują dziś nie mniej zdolni rzemieślnicy z grodu nad Motławą. Jednym z nich jest Mariusz Drapikowski, wykonawca wielu nieprzeciętnych dzieł, m.in. bursztynowej monstrancji i ołtarza dla kościoła św. Brygidy, a także poświęconego w czerwcu br. w kościele Opatrzności Bożej w Gdańsku na Zaspie wyjątkowego tabernakulum.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Urzeczony złocistym kruszcem

Trudno określić, policzyć, jaką liczbę ozdób, rzeźb, a także sprzętów liturgicznych wyczarował Pan Mariusz z bałtyckiego złota w ciągu dwudziestu lat swojej działalności. Bursztyn fascynuje go od dawna, bo jeszcze w szkole średniej starał się poznać tajniki tego niezwykłego kamienia żywicznego.
- Bursztyn nie tylko urzeka swoim pięknem, niepowtarzalnością, dobrym oddziaływaniem na człowieka, ale jako jedyny z kruszców jest ciepły w dotyku - zauważa. Dodaje również, że zauroczenie jantarem udało mu się zaszczepić żonie Grażynie, która zgodziła się na przeprowadzkę z rodzinnego dolnośląskiego Dzierżoniowa do Gdańska.
- Miałem 20 lat, kiedy przenieśliśmy się na Wybrzeże (w roku 1980). Wkrótce też dostaliśmy mieszkanie na Zaspie - wspomina. - Rozpocząłem pracę w zakładzie złotniczym w Przejazdowie, później w Gdańsku, a w roku 1984 r. otworzyłem swój warsztat bursztynniczo-złotniczy - opowiada.
We własnej pracowni mógł wreszcie tworzyć to, co chciał, i w taki sposób, jak dyktowało mu serce. Jak za dotknięciem przysłowiowej różdżki powstawały więc przeróżne kwiaty, ozdoby srebrno-bursztynowe na wazony, kieliszki, dzbanki, a także szkatuły i oryginalna biżuteria.
- Myślałem także o wykonaniu czegoś znacznie większego, ale na spełnienie tych marzeń Pan Bóg kazał mi jeszcze trochę poczekać - dodaje z uśmiechem.

W pracowni

Królestwo Mariusza Drapikowskiego - jak nazywa swoją pracownię - mimo że usytuowane w surowym otoczeniu dawnych magazynów przemysłowych, przy ul. Klinicznej w Gdańsku Wrzeszczu, odkrywa świat, który wydaje się piękniejszy od rzeczywistego. W poszukiwaniu tego miejsca niezawodnie pomaga unoszący się w powietrzu subtelny zapach żywiczny, prowadzący do pomieszczeń, gdzie wyglądające nieefektownie bursztynowe kawałki w rękach pracujących tam artystów nabierają kształtów delikatnych płatków róż, kwiatów słonecznika bądź stają się soczystymi gronami winorośli albo jabłkami czy owocami egzotycznymi, które ułożone na srebrnym talerzu tworzą oryginalną kompozycję dekoracyjną. Trudno też nie zachwycić się dużą liczbą stojących na półkach pięknych i niepowtarzalnych przedmiotów, takich, które chciałoby się dotknąć, by sprawdzić, czy są prawdziwe. Wśród nich uwagę przykuwa krzyż, do wykonania którego użyto drewna, srebra i bursztynu Z połączenia wydobyto oryginalny kształt znaku zbawienia.
- Podobny - miałem zaszczyt zrobić dla Ojca Świętego Jana Pawła II i wiem, że został zawieszony w jego watykańskiej rezydencji - mówi Pan Mariusz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Modlitwa i praca

Gdański bursztynnik nie ukrywa faktu, że zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym pomaga mu wyniesiona z domu wiara.
- Przed rozpoczęciem kolejnej pracy modlitwa pomaga mi dojrzeć duchowo do jej realizacji - podkreśla.
O autentyczności postawy religijnej gdańskiego bursztynnika można się było przekonać m.in. 14 czerwca 2004 r. w kościele Opatrzności Bożej na Zaspie, kiedy z okazji srebrnego jubileuszu tej wspólnoty zostało poświęcone najnowsze z dzieł mistrza Drapikowskiego - monumentalne srebrno-bursztynowe tabernakulum.
- W wyborze formy tej instalacji nie kierowałem się współczesnymi trendami w sztuce - tłumaczył wówczas wiernym intencję twórczą - lecz chciałem, aby dzieło to przypominało, że Bóg jest Miłością, której symbolem jest Serce Chrystusa, i jeśli zakorzenimy w Nim nasze życie, wówczas wiara rozkwitnie jak bujny krzew.
Warto przypomnieć, że dziełem, które otworzyło mu drogę do realizacji dzieła życia, jakim jest ołtarz w kościele św. Brygidy, było wykonanie bursztynowej monstrancji.
- Na jej zaprojektowanie i wykonanie miałem bardzo mało czasu, zaledwie trzy miesiące - wspomina. - Będąc kiedyś w Watykanie - dodaje - oglądałem monstrancję, w której Ciało Chrystusa umieszczone było w krysztale górskim. Pomyślałem wówczas, że w polskiej monstrancji Hostia powinna być zamknięta w bryle bursztynu.
I tak się stało. W gdańskiej bursztynowej monstrancji Ciało Chrystusa umieszczone jest w wyjątkowej - zarówno co do wielkości, jak i przezroczystości - specjalnie oszlifowanej bryle bursztynu.
- Jest to niezwykły okaz, który na ten cel ofiarował nestor gdańskich bursztynników Wiesław Gierłowski - informuje Pan Mariusz. Również kształt monstrancji jest nieprzypadkowy, nawiązuje do biblijnego gorejącego krzewu, w którym Bóg objawił się Abrahamowi, a w dolnej jej części umieszczone zostały figury jedynych kobiet stojących pod krzyżem na Golgocie: Matki Bożej i Marii Magdaleny (w tym przypadku symbolika odnosi się do czasu, w którym monstrancja powstała, gdyż ich monogramy „MM” to rzymska liczba 2000 - Roku Jubileuszowego).

Doświadczenie życia

Obecnie trwają prace nad budową ołtarza bursztynowego. O skali tego przedsięwzięcia świadczy wielkość powierzchni ołtarza, która przewyższa o 50 proc. słynną Komnatę Bursztynową.
- Dziś trudno ocenić, jak daleko zaawansowane są prace przy budowie ołtarza, niemniej kilka dużych instalacji, jak choćby sukienka obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, jest już zakończonych - mówi Artysta, dla którego budowa ołtarza jest dziełem życia. To zadanie wymaga benedyktyńskiej cierpliwości i dokładności. Z tą realizacją Pan Mariusz łączy także osobiste doświadczenia spotkania sacrum.
- Już w czasie dobierania cząsteczek kruszcu (w większości są to bryłki najcenniejszej odmiany, tzw. białego bursztynu) byłem tym wszystkim bardzo przejęty - opowiada.
Okazuje się, że nie bez znaczenia dla Artysty jest fakt, że obraz Czarnej Madonny, w którym Maryja czczona jest jako Patronka świata pracy, w połowie lat siedemdziesiątych został zawieziony do Watykanu przez Prymasa Tysiąclecia - kard. Stefana Wyszyńskiego i ówczesnego metropolitę krakowskiego - kard. Karola Wojtyłę, a poświęcony przez papieża Pawła VI.
- Był taki moment - wspomina - gdy wniesiono do świątyni gotową szatę dla Matki Bożej i ustawiono ją na ołtarzu. Wówczas zachowanie ludzi, którzy z pobożnością dotykali jej, modlili się, bardzo mnie poruszyło. Wiedziałem już, że to przestało należeć do mnie, że tak jak w przypadku twórców ikon, wszystko, co „piszę bursztynem”, jest Jego i ma pomagać wiernym w modlitewnej łączności z Bogiem.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraina/ Szef MSZ: dzieci nie powinny ginąć w wyniku nalotów we współczesnej Europie

2024-04-19 16:17

[ TEMATY ]

dzieci

wojna na Ukrainie

PAP/ARTEM BAIDALA

Ukraińscy ratownicy pracują na miejscu ataku rakietowego na budynek mieszkalny w Dnieprze, w obwodzie dniepropietrowskim 19 kwietnia 2024 r.

Ukraińscy ratownicy pracują na miejscu ataku rakietowego na budynek mieszkalny w Dnieprze, w obwodzie dniepropietrowskim 19 kwietnia 2024 r.

Rosyjski atak na obwód dniepropietrowski jeszcze bardziej podkreśla, jak pilnie należy wzmocnić ukraińską obronę powietrzną, dzieci nie powinny ginąć w nalotach we współczesnej Europie - oznajmił w piątek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba na platformie X.

"Przerażający rosyjski nalot na obwód dniepropietrowski dziś rano. Wśród zabitych jest dwoje dzieci. 14-letnia dziewczynka i 8-letni chłopiec. Inny 6-letni chłopiec został uratowany w szpitalu. Brutalność rosyjskiego terroru wobec zwykłych ludzi, w tym niewinnych nieletnich, nie ma granic" - napisał Kułeba (https://tinyurl.com/5f482tfa).

CZYTAJ DALEJ

Fundacja Grupa Proelio: nowy przedmiot „edukacja zdrowotna” to permisywna edukacja seksualna

2024-04-19 14:27

[ TEMATY ]

edukacja

Adobe Stock

Od września 2025 r. w szkołach realizowany ma być nowy przedmiot „Edukacja zdrowotna”, który zastąpi „Wychowanie do życia w rodzinie”. - Ministerstwo Edukacji wraz z resortami zdrowia i sportu, pod przykrywką troski o zdrowie dzieci i młodzieży, planuje wprowadzić do szkół permisywną, deprawacyjną, edukację seksualną. W odróżnieniu od Wychowania do Życia w rodzinie nowy przedmiot może być obowiązkowy - alarmuje Grupa Proelio i zachęca do sprzeciwu wobec tych planów.

Ministrowie edukacji, zdrowia i sportu na wspólnej konferencji prasowej zapowiedzieli, że od września 2025 r. w szkołach realizowany ma być nowy przedmiot, który zastąpi „Wychowanie do życia w rodzinie” - „Edukacja zdrowotna”. Jego elementem ma być edukacja seksualna.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11

[ TEMATY ]

Putin

COMECE

Ks. Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

W swoim wystąpieniu ks. Halík zauważył, że na europejskim kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze w lutym 2023 roku stało się oczywiste, że Kościoły w niektórych krajach postkomunistycznych nie przyjęły jeszcze wystarczająco Vaticanum II. Wyjaśnił, że gdy odbywał się Sobór Watykański II, katolicy w tych krajach z powodu ideologicznej cenzury nie mieli lub mieli minimalny dostęp do literatury teologicznej, która uformowała intelektualne zaplecze soboru. A bez znajomości tego intelektualnego kontekstu niemożliwe było zrozumienie właściwego znaczenia soboru. Dlatego posoborowa odnowa Kościoła w tych krajach była przeważnie bardzo powierzchowna, ograniczając się praktycznie do liturgii, podczas gdy dalszych zmian wymagała mentalność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję