Reklama

Pomnik ojca i syna na Krzeptówkach

Czesław Ryszka
Niedziela Ogólnopolska 37/2004


O. Konrad Hejmo OP dokonuje poświęcenia pomnika

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach zrodziło się przed 25 laty jako miejsce wielkiej modlitwy za Jana Pawła II. Nic dziwnego, że kiedy powstała ta świątynia - wotum za ocalenie jego życia, Ojciec Święty przybył do Zakopanego, aby ją osobiście konsekrować. Powiedział przy tej okazji: „... to sanktuarium jest mi w najszczególniejszy sposób bliskie...” (7 czerwca 1997).
W dziękczynnym papieskim wotum na Krzeptówkach znajduje się już wiele znaków czci dla Papieża-Polaka. Wielu jednak może zaskoczy najnowszy znak łączności Krzeptówek z Watykanem - pomnik w jednej bryle Jana Pawła II i abp. Stanisława Dziwisza, od blisko 40 lat posługującego najpierw jako kapelan biskupowi i kardynałowi Wojtyle, a potem jako sekretarz i prefekt Domu Papieskiego - Ojcu Świętemu. Jak mówi kustosz - ks. Mirosław Drozdek SAC, twórca sanktuarium na Krzeptówkach i pomysłodawca pomnika: „Nasze sanktuarium jest wotum dziękczynnym, a jego istnienie i działalność jest podziękowaniem Maryi za cud uratowania życia Papieża, dlatego nie powinno dziwić, że pragniemy także wyrazić wdzięczność innym osobom, które są z Ojcem Świętym, które są mu najbliższe. Skoro cały pontyfikat Jana Pawła II został wpisany w plany Bożej Opatrzności, to również Pan Bóg na drogach biskupa, kardynała i papieża Wojtyły postawił ks. Stanisława Dziwisza, oddanego mu do końca”.
Spiżowy monument, autorstwa znanego krakowskiego rzeźbiarza - prof. Czesława Dźwigaja, upamiętnia konsekrację kościoła na Krzeptówkach, dokonaną przez Ojca Świętego 7 czerwca 1997 r., i przedstawia Jana Pawła II oraz kroczącego za nim abp. Stanisława Dziwisza. Pomnik stanął w parku Fatimskim obok papieskiego ołtarza przeniesionego spod Wielkiej Krokwi. Poświęcenia pomnika dokonał 29 sierpnia br., o. Konrad Hejmo OP, dyrektor Ośrodka Duszpasterskiego dla Pielgrzymów Polskich w Rzymie. Prowadzący uroczystość ks. Mirosław Drozdek SAC powiedział, że teraz licznie przychodzący do sanktuarium pielgrzymi, „modląc się za Ojca Świętego, będą pamiętać także i o tym, który dzień i noc czuwa przy Ojcu Świętym, ostatni idzie spać i pierwszy wstaje, jest wzorem wierności i służby w Kościele”.

* * *

Przed uroczystością poświęcenia pomnika odprawiono uroczystą Mszę św. w kościele sanktuaryjnym, której przewodniczył generał Zakonu Paulinów - o. Izydor Matuszewski. Dokonano odnowienia Ślubów Jasnogórskich. Poprzedziła je intrada królewska, wykonana przez Kapelę Jasnogórską. Uroczystości uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza oraz Chór im. Jana Pawła II z Nowego Sącza. Księdzu Kustoszowi, obchodzącemu tej niedzieli jubileusz ćwierćwiecza pracy duszpasterskiej w „polskiej Fatimie” na Krzeptówkach, Jan Paweł II przesłał specjalne błogosławieństwo, pisząc: „Drogiemu księdzu Mirosławowi Drozdkowi, kustoszowi sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem, z okazji 25-lecia pracy duszpasterskiej z serca błogosławię i dziękuję za wielką modlitwę w tym sanktuarium za mnie i za moją posługę w Kościele”.
Ksiądz Kustosz powiedział, że pomnik będzie przybliżał pielgrzymom synowską posługę ks. Stanisława przy Papieżu-Polaku. Zwłaszcza pielgrzymi ze Skalnego Podhala będą mogli serdeczną modlitwą obejmować abp. Stanisława Dziwisza, urodzonego w pobliskiej Rabie Wyżnej. Na uroczystości obecna była najbliższa rodzina abp. Stanisława Dziwisza.

Z okazji poświęcenia pomnika na Krzeptówkach ukazała się książka dotycząca posługi abp. Stanisława Dziwisza, zatytułowana: Sursum corda. Zawiera teksty o. Konrada Hejmo OP, ks. Mirosława Drozdka SAC i Czesława Ryszki. Obok anonsowanej już w Niedzieli najnowszej książki ks. Mirosława Drozdka SAC i Czesława Ryszki: Z Polskiej Fatimy, można nabyć książkę Sursum corda, pisząc pod adresem: Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, ul. Krzeptówki 14, 34-500 Zakopane, tel. (0-18) 206-64-20, 201-39-79, fax: (0-18) 201-32-65, e-mail: kustosz@smbf.pl, www.smbf.pl

Dla tych, którzy ruszają na Camino

2019-02-18 19:43

Agnieszka Bugała

Jeśli planujesz pielgrzymkę do Santiago, albo marzysz o niej, ale nie wiesz, od czego zacząć przygotowania, zajrzyj jutro (19 lutego) o godz. 18.00 do Wrocławskiego Oddziału PTTK.

Anna Majowicz
Andrzej Kofluk - specjalista od Camino

W „Kamienicy pod Złotą Gwiazdą” Rynek 11/12 długoletni wrocławski przewodnik turystyczny i zapalony pielgrzym Andrzej Kofluk opowie o wszystkim, co powinieneś wiedzieć.

To spotkanie również dla tych, którzy chcieliby po prostu posłuchać opowieści o przygodach człowieka, który objechał na rowerze całą Polskę, wybrał się pieszo na kanonizację Jana Pawła II z Wrocławia do Rzymu pokonując ok. 1700 km w jedną stronę i pojechał do Santiago na rowerze - trasa pielgrzymowania wiodła z Wrocławia do Hiszpanii i z powrotem, w sumie ponad 8 tys. kilometrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

„Magiczne pióro” – spotkanie autorskie z Magdaleną Kapuścińską

2019-02-19 14:45

Zofia Białas

„Magiczne pióro” to wspólne dzieło Magdaleny Kapuścińskiej i jej córki Amelii, uczennicy klasy II. Marzeniem córki było posiadanie sztuki teatralnej dla dzieci, napisanej przez mamę. Nie było to, wyznała p. Magdalena, proste zadanie. Zaproponowałam bajkę.

Zofia Białas

Odpowiedź córki – „Bajkę to ja mogę napisać sobie sama”. Zamieniłam się, więc w sekretarkę mojej córki i spisałam jej niewiarygodną opowieść o perypetiach dwóch wyjątkowych sióstr: siedmioletniej Arii i dziesięcioletniej Agnes, które mimo zakazu matki poetki, w dzień urodzin młodszej siostry, użyły jej magicznego pióra, jedynego magicznego pióra na świecie, by spełnić urodzinowe marzenie. Właścicielka magicznego pióra, sama używała go tylko w wyjątkowych okolicznościach, by zmienić zakończenie na lepsze lub, by wybawić kogoś z kłopotów. Pióro, czytamy w słowie wprowadzającym w treść książki, posiada nieskończony atrament, samo uzupełnia się w rękach właścicielki świecąc na niebiesko, a odnalezione zostało w starej drewnianej szkatule bogato rzeźbionej w alfabet runiczny, z inskrypcją: „ Tylko bogata we wrażliwe serce córa ma prawo korzystać z pragęsiego pióra”.

O tym, co się przydarzyło siostrom po zabraniu magicznego pióra można przeczytać w książce „Magiczne pióro”. Przeczytała ją uczestnikom spotkania p. Magdalena. Kończąc pierwszą część spotkania, zapytała: „ A Ty, Czytelniku, gdybyś przypadkowo wszedł w posiadanie magicznego pióra, które ma moc materializowania marzeń jak byś je wykorzystał?”

Zobacz zdjęcia: "Magiczne pióro"

Swoje marzenia dzieci rysowały w czasie warsztatów plastycznych.

Wszystko to działo się podczas kolejnego feryjnego spotkania, które odbyło się 19 lutego w czytelni Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu na, które zaprosiła p. Anita Kuś z Działu Dziecięcego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem