Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ingres abp. Głódzia

W święto Aniołów Stróżów odbył się ingres arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia do katedry warszawsko-praskiej.

Na uroczystości przybyło kilkudziesięciu biskupów, przedstawicieli Episkopatu Polski z nuncjuszem apostolskim abp. Józefem Kowalczykiem oraz prymasem Polski kard. Józefem Glempem na czele. Obecni byli przedstawiciele najwyższych władz państwowych: prezydent Aleksander Kwaśniewski, premier rządu Marek Belka, marszałek Sejmu Józef Oleksy, prezydent Polski na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.
Po osobistej modlitwie abp Głódź w asyście generalicji opuścił katedrę polową. Wojskowym samochodem dojechał do połowy mostu Śląsko-Dąbrowskiego, umownej granicy dwóch diecezji, gdzie przesiadł się do samochodu straży pożarnej. Przed katedrą św. Floriana Księdza Arcybiskupa przywitali strażacy.
Msza św. rozpoczęła się uroczystą procesją do świątyni. Przed wejściem głównym nowemu Pasterzowi podano do ucałowania relikwie św. Floriana, patrona katedry. Na początku Eucharystii odbyło się przekazanie biskupiej władzy abp. Głódziowi. Odczytano list kard. Angelo Sodano, w którym Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej dziękował bp. Kazimierzowi Romaniukowi, pierwszemu ordynariuszowi diecezji, za dotychczasową pracę.
Bullę papieską, ustanawiającą bp. Głódzia nowym ordynariuszem, zatwierdziło Kolegium Konsultorów, składające się z ośmiu kapłanów z biskupem pomocniczym diecezji warszawsko-praskiej Stanisławem Kędziorą na czele. Pastorał z rąk bp. Romaniuka przekazał abp. Głódziowi Nuncjusz Apostolski, a przedstawiciele diecezji złożyli nowemu ordynariuszewi homagium.
W czasie kazania abp Głódź przedstawił obszerny program pracy duszpasterskiej. Nie zmienił swojego biskupiego zawołania Walczę dla Chrystusa, bo - jak powiedział - zadaniem biskupa jest swoista walka o umocnienie Kościoła Chrystusowego. Wyjawił, że chciałby być proboszczem proboszczów, biskupem, który jest blisko małych struktur diecezji. Zauważył, że obecnie społeczną rolę Kościoła chce się sprowadzić do funkcji reglamentariusza opieki społecznej, instytucji pocieszenia i resocjalizacji. „Kościół czyni to od zarania, ale przecież Kościoła nie można zredukować do tego wymiaru. Jest on rzeczywistością, która prowadzi człowieka drogami świata ku zbawieniu” - podkreślił. Wskazał, że niektóre środowiska polityczne i opiniotwórcze w czasach zniewolenia szukały w Kościele oparcia, a kiedy doszło do zmian ustrojowych w Polsce, Kościół stał się dla nich celem ataków. „Wobec przedstawicieli państwa chcę powiedzieć, że Kościół jest rzecznikiem wolności, która wypływa z Bożego nakazu. Elementami tej wolności są także prawo do prawdy, do dobrego imienia. Wiele razy przychodziło mi zabierać głos w obronie Kościoła i będę tak czynił dalej, jeśli taka będzie potrzeba” - akcentował abp Głódź.
Na zakończeni Eucharystii życzenia nowemu ordynariuszowi warszawsko-praskiemu złożyli hierarchowie Kościoła, z Prymasem Polski na czele.

Reklama

Irena Świerdzewska

Bliżej Męki Chrystusa

W sanktuarium Ojca Pio na Przeprośnej Górce k. Częstochowy odbyła się erekcja nowej drogi krzyżowej.

Obchody liturgicznego wspomnienia św. Ojca Pio zgromadziły, jak co roku, na modlitewnym czuwaniu na Przeprośnej Górce setki wiernych. Przybyły Grupy Modlitwy Ojca Pio i jego czciciele z całej Polski. Przeprośna Górka jest bowiem nazywana polskim San Giovanni Rotondo. Znajduje się tam sanktuarium Ojca Pio z jego relikwiami.
Podczas modlitewnego spotkania abp Stanisław Nowak erygował nową drogę krzyżową, wzorowaną na Drodze Krzyżowej w Ziemi Świętej, dokonując poświęcenia dwóch nowych kaplic. Stacje są dziełem częstochowskiego artysty rzeźbiarza Szymona Wypycha. Łączy je motyw otwartej księgi Ewangelii, na której zarysowane są sylwetki rzymskich żołnierzy i postać Ojca Pio.
Po nabożeństwie Drogi Krzyżowej abp Nowak przewodniczył Eucharystii. W swoim słowie dziękował wszystkim, którzy przyczyniają się do rozwoju dzieła drogi Męki Pana Jezusa, w tym szczególnie o. Eugeniuszowi Lorkowi, kustoszowi sanktuarium i przełożonemu Apostołów Jezusa Ukrzyżowanego. Podkreślił, że droga krzyżowa jest jedyną drogą dla człowieka.
Po uczczeniu relikwii Ojca Pio wierni przybyli na Jasną Górę, gdzie wzięli udział w Apelu oraz nocnym czuwaniu. Podczas nocnej modlitwy uczestniczyli we Mszy św., wysłuchali konferencji na temat duchowości Ojca Pio, modlili się wspólnie na różańcu i adorowali Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

Jolanta Pałasz

Wysyłamy SMS-y do papieża

Osoby korzystające z usług telefonii komórkowej mogą się włączyć w obchody Dnia Papieskiego. Wszyscy, którzy między 6 a 16 października 2004 r. wyślą ze swojego telefonu komórkowego SMS-ową wiadomość o treści „Pokój” na numer 72 50, zasilą fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, który służy wspieraniu edukacji utalentowanej a niezasobnej młodzieży. Wartość wysłanego SMS-a wynosi 2,00 zł + VAT.
Osoby, które nie korzystają z telefonów komórkowych, mogą wspierać akcję przez połączenie ze stacjonarnym numerem telefonicznym, uruchomionym przez TP SA. Takie, trwające 30 sekund, połączenie oznaczać będzie wsparcie funduszu stypendialnego kwotą 2 zł 10 gr. Należy dzwonić pod numer: 0 300 200 110.

Tydzień w Polsce

Ks. Wiesław Wójcik został odznaczony przez Senat RP medalem Meritus Patriae (Zasłużony Ojczyźnie) za propagowanie języka polskiego i kultury chrześcijańskiej na terenach b. ZSRR. Ks. Wójcik przez 10 lat był dyrektorem Biura Zespołu Pomocy Kościelnej dla Katolików na Wschodzie przy KEP.

Rząd w dalszym ciągu nie wypracował spójnego stanowiska, kiedy i w jaki sposób zostanie podjęta decyzja o wycofaniu polskich oddziałów z Iraku. W wywiadzie udzielonym jednej z gazet minister obrony Jerzy Szmajdziński powiedział m. in., że wycofanie naszych wojsk nastąpi w grudniu 2005 r. Datą graniczną dla polskiej misji stabilizacyjnej w Iraku miałoby być wygaśnięcie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ 1546. Szef polskiego MON dodał, że są to jego osobiste spekulacje. Wypowiedź Szmajdzińskiego była dużym zaskoczeniem nie tylko dla opozycji, ale także dla premiera i członków rządu.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski oświadczył w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji, że władze Polski nie będą udzielać gościny czeczeńskim instytucjom popierającym terroryzm, nie zamierzają jednak odmawiać pomocy uchodźcom i uciszać proczeczeńskich opinii.

Połączone sejmowe komisje Skarbu Państwa oraz Edukacji, Nauki i Młodzieży rekomendowały Sejmowi przyjęcie uchwały o niewyrażeniu zgody na prywatyzację (poprzez giełdę) Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych. Zdaniem opozycji, nie można pozwolić na oddanie przez państwo kontroli nad rynkiem podręczników, a upublicznienie akcji WSiP właśnie do tego prowadzi.

Sejm zgodził się na prywatyzację PKO BP, żądając jednocześnie, by akcje banku trafiały wyłącznie do polskich inwestorów - warunek niemożliwy do spełnienia na gruncie prawa UE. Rząd zadecydował jednak, wbrew uchwale posłów, że akcje PKO BP będą mogli kupić inwestorzy zagraniczni (pieniądze za 30% udziałów w PKO BP mają przynieść budżetowi państwa ok. 6 mld zł).

Senat obradował nad kontrowersyjnym projektem ustawy autorstwa SLD-UP o legalizacji związków homoseksualnych. Lewicowy projekt ustawy o rejestracji związków osób tej samej płci stanowi pierwszy krok do legalizacji związków homoseksualnych na wzór małżeństwa z wszystkimi konsekwencjami, co narusza konstytucyjnie zapewnioną ochronę małżeństwa i rodziny.

Dopóki my rządzimy stolicą, seksualnych skandali nie będzie - powiedziały władze Warszawy. Na targach Erotikon nie dojdzie do seksualnego bicia rekordu świata. Jeśli ktokolwiek chciałby zorganizować w stolicy masową imprezę pt. seksualne bicie rekordu świata, musi się liczyć z konsekwencjami prawnymi - wysoką grzywną, a nawet z aresztem - ostrzegły władze Warszawy.

Nowym prezesem NFZ został Jerzy Miller.

Prof. Tomasz Strzembosz otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jedwabne. Decyzję w tej sprawie radni miejscy podjęli jednogłośnie. Prof. Strzembosz, jako jedyny historyk o takim autorytecie, stanął w obronie mieszkańców Jedwabnego podczas fali oskarżeń, które pojawiły się przed 3 laty po publikacji książki Jana Grossa Sąsiedzi. Prof. Strzembosz jest pierwszym Honorowym Obywatelem Jedwabnego.

Prawie 1,8 mln młodych Polaków rozpoczęło nowy rok akademicki 2004/2005. Koszty studiowania mają znacznie wzrosnąć (podrożeje studencki wikt, a ponadto żacy więcej niż dotychczas zapłacą za zakwaterowanie w akademikach) - to efekt zmian w ustawie, która zakazuje uczelniom dotowania z budżetowych środków utrzymania domów studenckich i akademickich stołówek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Włodarczyk do salezjanów: pokora istotna w dialogu synodalnym

2024-04-17 17:54

[ TEMATY ]

salezjanie

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Istotną postawą w dialogu synodalnym jest pokora, która skłania każdego do bycia posłusznym woli Bożej i sobie nawzajem w Chrystusie” - uważa bp Krzysztof Włodarczyk, który był gościem XV Kapituły Inspektorialnej, jaka odbywa się w Pile. Uczestniczą w niej salezjanie z wielu krajów.

Ważnym wydarzeniem, wpisującym się w obrady członków Inspektorii św. Wojciecha, jest głos przedstawicieli II Kapituły Młodych, jaka miała miejsce w 2023 r. w Lądzie nad Wartą. Pomaga on salezjanom zweryfikować jakość pracy i wierność powołaniu. - Od kapłanów oczekujemy przede wszystkim, by byli, uczestniczyli w naszym życiu. By byli autentyczni i żyli charyzmatami. Cieszymy się, że podczas takiego wydarzenia, jakim jest kapituła, mamy swój głos. Oznacza to, że jesteśmy ważni, a księża chcą usłyszeć to, co mamy do powiedzenia - powiedziała Ewa Budny, która zaangażowana jest na co dzień w bydgoskim Oratorium „Dominiczek”.

CZYTAJ DALEJ

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i orędowniczka Bożego Miłosierdzia

2024-04-18 06:42

[ TEMATY ]

św. Faustyna Kowalska

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia –
sanktuarium w
Krakowie-Łagiewnikach

Jan Paweł II beatyfikował siostrę Faustynę Kowalską 18 kwietnia 1993 roku w Rzymie.

Św. Faustyna urodziła się 25 sierpnia 1905 r. jako trzecie z dziesięciorga dzieci w ubogiej wiejskiej rodzinie. Rodzice Heleny, bo takie imię święta otrzymał na chrzcie, mieszkali we wsi Głogowiec. I z trudem utrzymywali rodzinę z 3 hektarów posiadanej ziemi. Dzieci musiały ciężko pracować, by pomóc w gospodarstwie. Dopiero w wieku 12 lat Helena poszła do szkoły, w której mogła, z powodu biedy, uczyć się tylko trzy lata. W wieku 16 lat rozpoczęła pracę w mieście jako służąca. Jak ważne było dla niej życie duchowe pokazuje fakt, że w umowie zastrzegła sobie prawo odprawiania dorocznych rekolekcji, codzienne uczestnictwo we Mszy św. oraz możliwość odwiedzania chorych i potrzebujących pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Koncert ku czci wschowskiego kompozytora i kaznodziei

2024-04-18 09:07

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Wschowa

Muzeum Ziemi Wschowskiej

sanktuarium Wschowa

Materiały organizatora

W niedzielę 28 kwietnia o godz. 16:00, w przededniu 440. rocznicy urodzin Melchiora Teschnera, w kościele pw. św. Jerzego w Przyczynie Górnej odbędzie się koncert chóralny zespołu Cantus.

To właśnie w tej świątyni przez ponad 20 lat pełnił posługę jako pastor Melchior Teschner, urodzony we Wschowie kompozytor i kaznodzieja. Koncert zostanie poprzedzony wspólną modlitwą ekumeniczną. Muzeum Ziemi Wschowskiej wraz z Parafią Rzymskokatolicką pw. św. Jadwigi Królowej serdecznie zapraszają do udziału w koncercie, podczas którego wysłuchamy m.in. utworów skomponowanych przez tego wschowskiego kompozytora.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję