Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Meksyk

Papież zainaugurował Rok Eucharystii

W meksykańskiej Guadalajarze 10 października 2004 r. rozpoczął się 48. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, w którym wzięli udział przedstawiciele episkopatów i wiernych z całego świata. Mszy św. inaugurującej Kongres na stadionie Jalisco, z udziałem ponad 60 tys. wiernych, przewodniczył legat papieski - kard. Józef Tomko. W homilii, nawiązując do hasła kongresu: Eucharystia - światłem i życiem na nowe tysiąclecie, przypomniał, że „w dzisiejszym świecie nie brakuje różnych świateł, które występują jednakże w sąsiedztwie głębokich cieni”. Kard. Tomko do owych świateł zaliczył powszechne pragnienie pokoju, obronę praw człowieka oraz uwrażliwienie na sprawiedliwość społeczną. „Pozytywne jest także coraz powszechniejsze uznanie dla Papieża jako autorytetu moralnego. Tym niemniej cieniem na współczesnym świecie kładą się wojny - te znane i te zapomniane, jawne i skrzętnie skrywane, a także wszelkiego rodzaju przemoc” - powiedział hierarcha. Do ludzkich cieni kard. Tomko zaliczył również ideologiczne ataki na małżeństwo, rodzinę i życie ludzkie, będące owocem „rozmycia zmysłu moralnego przez współczesnego człowieka, a także jego niezdolności do kochania w sposób wierny i stały”.
Kongres trwał do 17 października. W duchowej łączności z kończącym się Kongresem, Jan Paweł II przewodniczył uroczystej Mszy św. w Bazylice św. Piotra, inaugurującej w całym Kościele Rok Eucharystii. Można przypomnieć, że już 10 października, w czasie modlitwy Anioł Pański, Ojciec Święty, wspominając Kongres w Guadalajarze, podkreślił, że na ten szczególny rok wystosował do całego Kościoła list apostolski, rozpoczynający się słowami: „Mane nobiscum Domine” - Zostań z nami, Panie (por. Łk 24, 29). Dając taki tytuł swemu dokumentowi, Papież wyraził pragnienie, aby „to wołanie rozbrzmiewało w każdej wspólnocie chrześcijańskiej: aby rozpoznając Chrystusa Zmartwychwstałego «po łamaniu chleba» (Łk 24, 35), wierni byli gotowi świadczyć o nim czynnym miłosierdziem”.
Czynne miłosierdzie w Roku Eucharystii - według Jana Pawła II - powinno okazać się większym zaangażowaniem Kościoła na rzecz pokoju, solidarności i wspólnoty. Konkretnie Papież wskazuje na „dramat głodu, jaki dotyka setki milionów ludzi, choroby nękające kraje Trzeciego Świata, samotność ludzi starych, bezrobocie i problemy migrantów. Skoro Eucharystia jest świętem realnej obecności Chrystusa, stanowi centrum wiary Kościoła, to - zdaniem Ojca Świętego - Eucharystia musi także wspierać „dialog cywilizacji”, z którego wierni czerpią odpowiedzialność do działań w życiu społecznym, kulturalnym i politycznym. „Widmo terroru i tragedia wojny wzywają chrześcijan bardziej niż kiedykolwiek dotąd do życia Eucharystią, jako szkołą pokoju”. Ponadto Ojciec Święty - zachęcając wiernych do „złożenia zbiorowego hołdu Chrystusowi, który jest Światłem i Życiem nowego tysiąclecia” - apeluje o skorzystanie z łask Roku Eucharystii, o godne uczestniczenie we Mszy św., o ożywienie na nowo także innych form pobożności, jak adoracje eucharystyczne czy procesje Bożego Ciała.
Kolejny - 49. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny odbędzie się jesienią 2008 r. w Quebecu w Kanadzie, co zapowiedział w Guadalajarze kard. Marc Ouellet z Quebecu. Będzie to już drugi taki Kongres w Kanadzie, pierwszy odbył się w 1910 r. w Montrealu.

Reklama

C. R.

Europa

Dziś katolicy są dyskryminowani w Europie jak Żydzi przed wojną

Katolicy są dziś dyskryminowani w Europie jak Żydzi w latach 30. XX wieku - uważa Raffaello Vignali, prezes konsorcjum Compagnia delle Opere (Towarzystwo Dzieł), związanego z ruchem Comunione e Liberazione. Jego wystąpienie podczas 44. Tygodnia Społecznego Katolików Włoskich w Bolonii, zakończone tą kontrowersyjną uwagą, wywołało ożywioną dyskusję.
Vignali nie ukrywał, że do tak stanowczego stwierdzenia doprowadziła go atmosfera towarzysząca przesłuchaniu przez Parlament Europejski prof. Rocco Buttiglionego. Włoski komisarz do spraw wewnętrznych, przyznający się otwarcie do wiary i katolicyzmu, uznany został za fundamentalistę i zagrożenie dla Unii Europejskiej.
„Odmawianie prawa obywatelstwa temu, kto jawnie przyznaje się do swej chrześcijańskiej tożsamości”, co spotkało włoskiego polityka, stanowi - zdaniem Vignalego - przejaw „totalitarnej degeneracji”. „Brakuje jeszcze, aby katolicy pokazywani byli palcem jako odmieńcy, żebyśmy mieli do czynienia z opłakanym powrotem do lat 30., kiedy Żydzi musieli nosić na ubraniu gwiazdę Dawida” - powiedział prezes Compagnia delle Opere.
Z jego poglądem zgodził się wiceprezes związku Żydów włoskich Claudio Morpurgo.
Katolicki historyk, politolog Giorgio Rumi, członek Zarządu Telewizji Publicznej RAI i publicysta watykańskiego dziennika L’Osservatore Romano, przyznaje, że istnieje swoista poprawność europejska (european correct), która nie trawi innych poglądów oprócz własnych. Włoski historyk wezwał katolików, by nie tworzyli w tej sytuacji własnego getta, lecz przyjęli wyzwanie i dyskutowali z tymi, którzy ich atakują. „Katolikom nie wolno porzucić Europy tylko dlatego, że poczuli się mniejszością. Przeciwnie, muszą zabierać głos i mówić, co myślą, wykłócać się, gdy to konieczne, i nie godzić się na żaden apartheid” - radzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Meksyk

Blisko 4 mln osób z Meksyku i z zagranicy przybyło 12 października z pielgrzymką do sanktuarium maryjnego w Zapopan na przedmieściach Guadalajary. Na niespełna 5-kilometrowej trasie szli przedstawiciele Kościoła - biskupi, księża, osoby konsekrowane i świeccy - ze wszystkich kontynentów. Pielgrzymka była ważnym wydarzeniem w ramach 48. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego (MKE), odbywającego się w Guadalajarze.
Przygotowania do wyruszenia w drogę rozpoczęły się poprzedniego dnia wieczorem Mszą św. pod przewodnictwem arcybiskupa Săo Paulo, brazylijskiego kardynała Claudio Hummesa. Następnie odbyło się nabożeństwo wieczorne i czuwanie nocne przed wizerunkiem Maryi z Zapopan. Nazajutrz wczesnym rankiem pątnicy udali się na trasę i po 4 godzinach dotarli do sanktuarium. Tutaj uczestniczyli we Mszy św., której w miejscowej bazylice przewodniczył arcybiskup Guadalajary - kard. Juan Sandoval Íniguez. Wraz z nim koncelebrowało prawie 50 kardynałów z całego świata i liczni biskupi.
Po południu i wieczorem tegoż dnia goście 48. MKE - kardynałowie i biskupi z różnych krajów odwiedzali miejscowych chorych i więźniów i odprawiali dla nich Msze św.; następnie w licznych kościołach na terenie całej archidiecezji odprawiano nabożeństwa różańcowe w intencji Kongresu i całego świata.

Niemcy

We Frechen pod Kolonią 10 października poświęcono teren, na którym odbędzie się czuwanie i Msza św. pod przewodnictwem Jana Pawła II na zakończenie XX Światowego Dnia Młodzieży. XX ŚDM odbędzie się w Kolonii od 16 do 21 sierpnia 2005 r. pod hasłem: Przybyliśmy oddać Mu pokłon (Mt 2, 2).
Poświęcony obszar liczy 250 ha i jest wystarczająco duży, aby pomieścić oczekiwanych 800 tys. uczestników spotkania. Przed 500 laty było to miejsce pielgrzymek maryjnych. W trakcie XX ŚDM będzie nosić nazwę „Pola Maryi”.
Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił sekretarz generalny XX ŚDM - ks. prał. Heiner Koch.

Tydzień na świecie

„Polegając na zbrojeniach, świat nie zapewnia sobie bezpieczeństwa, ale przeciwnie - coraz bardziej się od niego oddala” - powiedział stały obserwator Stolicy Apostolskiej w ONZ - abp Celestino Migliore. Przemawiał on podczas zebrania Komitetu Zgromadzenia Ogólnego ds. Powszechnego Rozbrojenia.

Metropolita Zimbabwe Teodor (Horeftakis) został jednogłośnie wybrany nowym prawosławnym patriarchą Aleksandrii i całej Afryki. Wyboru dokonało 9 października 13 członków Świętego Soboru Aleksandryjskiego Kościoła Prawosławnego. Patriarcha Teodor jest następcą Piotra VII, który zginął w wypadku helikoptera we wrześniu w drodze z Aten na Górę Athos. Intronizacja nowego patriarchy odbędzie się 24 listopada br.

Uznanie dla Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) za jego wychowawczy wpływ na społeczeństwo Ukrainy wyraził prezydent tego kraju Leonid Kuczma. Spotkał się on 11 października z uczestnikami Synodu Biskupów tego Kościoła, który zakończył swe obrady w Puszczy-Wodycy k. Kijowa. Po raz pierwszy w historii szef państwa ukraińskiego spotkał się z hierarchami UKGK, w dodatku nie w swej rezydencji, ale na ich terenie.

Katolickiemu szpitalowi św. Ludwika w Jerozolimie grozi zawieszenie działalności z powodu żądań podatkowych, stawianych przez izraelskie władze miasta.

Prezydent Francji Jacques Chirac, nie zważając na łamanie praw człowieka, zabiega o zniesienie embarga na sprzedaż broni Chinom komunistycznym; Francja jest poważnym producentem broni.

Do pierwszych wyborów w Arabii Saudyjskiej nie zostały dopuszczone kobiety.

Już w grudniu UE zadecyduje, czy rozpocząć rozmowy z Turcją w sprawie jej akcesu do Wspólnoty Europejskiej.

Niemiecka opozycja prawicowa rozpoczęła kampanię przeciwko przyjęciu Turcji do UE.

W Niemczech zanotowano największy od 1,5 roku wzrost pesymizmu u przedsiębiorców.

Cena ropy naftowej pobiła kolejny rekord - 54 dolary za baryłkę.

Rząd Holandii grozi represjami chrześcijańskim szkołom, które odmówiły rozpowszechniania wśród uczniów pisma propagującego homoseksualizm.

Unia Europejska domaga się, by jej członkowie (w tym Polska) płacili wyższą składkę roczną.

Wybory na Litwie wygrała Partia Pracy, założona rok temu przez rosyjskiego przedsiębiorcę.

Izraelski plan wycofania wojsk i likwidacji osiedli żydowskich w Autonomii Palestyńskiej powoduje zawieszenie wszelkich rokowań z Palestyńczykami i storpedowanie planu utworzenia suwerennego państwa palestyńskiego.

Parlament Kambodży ustanowił Trybunał ds. Zbrodni Czerwonych Khmerów.

USA zawetowały rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ domagającą się natychmiastowego zaprzestania przez Izrael działań militarnych w Strefie Gazy.

Do polskiego konsulatu w Monachium przesłano w paczce bombę, którą rozbroiła policja.

Po końcowych obliczeniach koszty olimpiady w Atenach wzrosły z 4,6 mld euro do 7,5 mld.

We Francji w wydawnictwie „Salvator” ukazał się Przewodnik turystyczny i duchowy po Europie (Guide touristique et spirituel de l’Europe) autorstwa ks. Jacques’a Fourniera. Przewodnik przeznaczony jest dla turystów pragnących połączyć turystykę z poznawaniem ważnych miejsc duchowości chrześcijańskiej i żydowskiej w Europie.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Presynodalne "ostatki"

2024-04-23 00:06

ks. Łukasz Romańczuk

Spotkanie w Jelczu Laskowicach

Spotkanie w Jelczu Laskowicach

Dobiega końca etap przygotowania do Synodu Archidiecezji Wrocławskiej. Za nami ostatnie już Presynodalne Spotkania Rejonowe na których pochylono się nad Listem do Kościoła w Filadelfii.

Kończy się czas, który był ważny dla poszczególnych, pozwolił lepiej poznać zasady synodu i przede wszystkich budować wspólnotę jedności. Czy to się udało? Po owocach synodalnych poznamy.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Gniezno: Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w uroczystość św. Wojciecha

2024-04-23 18:08

[ TEMATY ]

św. Wojciech

abp Wojciech Polak

Episkopat Flickr

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Ponad doczesne życie postawił miłość do Chrystusa” - mówił o wspominanym 23 kwietnia w liturgii św. Wojciechu Prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodnicząc w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. ku czci głównego i najdawniejszego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna.

„Wojciechowy zasiew krwi przynosi wciąż nowe duchowe owoce” - rozpoczął liturgię metropolita gnieźnieński, powtarzając za św. Janem Pawłem II, że św. Wojciech jest ciągle obecny w piastowskim Gnieźnie i w Kościele powszechnym. Za jego wstawiennictwem Prymas prosił za Ojczyznę i miasto, w którym od przeszło tysiąca lat biskup męczennik jest czczony i pamiętany.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję