Reklama

Z Polski

W dniach 21-22 października 2004 r. w Warszawie obradowali biskupi polscy na 329. zebraniu plenarnym. W obecności Kardynała Prymasa i Nuncjusza Apostolskiego pracami kierował ks. abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu. Obrady przypadły w czasie, gdy Kościół w Polsce dziękuje Bogu za 26 lat pontyfikatu Jana Pawła II. Przedstawiciele Episkopatu wyrazili gorącą wdzięczność wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie Dnia Papieskiego, w szczególności zaś wolontariuszom z kręgów młodzieżowych, przedstawicielom mediów i środowiskom akademickim. Z okazji Tygodnia Miłosierdzia podobne słowa uznania biskupi kierują pod adresem wolontariuszy i pracowników hospicjów oraz wiernych, którzy swoimi ofiarami wspierają ich pracę. Z tą samą wdzięcznością pasterze zwrócili się ku wszystkim pomagającym Kościołowi na Wschodzie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zmiany personalne w strukturach konferencji Episkopatu Polski

Na 329. zebraniu plenarnym, biskupi polscy dokonali zmian osobowych w strukturach Konferencji Episkopatu Polski:
- Krajowym opiekunem instytutów świeckich został mianowany biskup pomocniczy diecezji toruńskiej Józef Szamocki. Zastąpił na tym stanowisku bp. Antoniego Długosza z Częstochowy.
- Delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie został na miejsce biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca jego biskup pomocniczy Stanisław Budzik.
- Delegatem KEP ds. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży został biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Henryk Tomasik.
- Asystentem kościelnym ds. Stowarzyszenia Archiwistów Kościelnych biskupi mianowali biskupa pomocniczego diecezji opolskiej Jana Kopca. Biskupi zatwierdzili też ks. prof. Jana Związka z Częstochowy na stanowisku prezesa tego Stowarzyszenia.
- Biskupi zaakceptowali o. Zdzisława Świniarskiego ze Zgromadzenia Sercanów Białych na stanowisku wicedyrektora Caritas Polska.
- Na prośbę dawców szpiku kostnego biskupi wyrazili zgodę, aby opiekę duszpasterską nad tą grupą na szczeblu ogólnopolskim sprawował ks. dr Henryk Eljasz z archidiecezji łódzkiej.
- Episkopat utworzył Zespół Programowy ds. Transmisji Telewizyjnej Mszy św. Powołanie zespołu jest związane z propozycją Zarządu TVP, aby co niedziela w I programie była transmitowana Msza św.

Komunikat z 329. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

1. Podejmując papieską inicjatywę, aby najbliższy rok był przeżywany jako Rok Eucharystii, Episkopat przygotował list pasterski zainspirowany przesłaniem apostolskim Mane nobiscum Domine (Zostań z nami, Panie) oraz zaakceptował prace nad przygotowaniem orędzia dotyczącego pobożności eucharystycznej. Rok ten będzie służył refleksji nad Eucharystią i pogłębieniu duchowości eucharystycznej znajdującej wyraz w miłości Boga i bliźniego; dlatego też 19 czerwca 2005 r. odbędzie się w Warszawie Krajowy Kongres Eucharystyczny. Poprzedzą go specjalne dni przygotowań, połączone z modlitewnymi rozważaniami tajemnicy Wieczernika, Ogrójca i Golgoty. Biskupi, którzy uczestniczyli w Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym w Guadalajarze, podkreślili liczny i pobożny w nim udział katolików meksykańskich.
2. Przypominając 40. rocznicę uchwalenia soborowego dekretu o ekumenizmie Unitatis redintegratio pasterze Kościoła pozytywnie ocenili owoce dotychczasowej współpracy ekumenicznej i wyrazili jednocześnie nadzieję na dalszy postęp prowadzący ku zjednoczeniu w Chrystusie. Ze szczególnym uznaniem przypomniano 5. rocznicę podpisania wspólnej deklaracji luterańsko-katolickiej w sprawie nauki o usprawiedliwieniu, traktując ją jako ważny krok na drodze do jedności chrześcijan.
3. 20. rocznica śmierci sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki stała się okazją do przypomnienia jego osoby i podjęcia dyskusji nad przemianami społecznymi w Polsce. Przywołując postawę ks. Jerzego, ukazaną zarówno w słowach: „Zło dobrem zwyciężaj”, jak i styl pasterzowania, wyrażony w przepowiadaniu Ewangelii nadziei i miłości, biskupi przypominają ważną rolę zasad Ewangelii dla współczesnych przemian. Kiedy zabraknie fundamentu tych zasad, korupcja, przestępczość i zakłamanie stają się dominującymi zjawiskami społecznymi. Wierność dziedzictwu ks. Jerzego powinna skłaniać wszystkich do usuwania widocznych patologii społecznych i stawiania troski o dobro wspólne ponad interesy osobiste. Episkopat Polski widzi potrzebę długofalowej harmonijnej współpracy różnorodnych środowisk; przeciwstawia się natomiast zdecydowanie przedwyborczym działaniom, które dzielą społeczeństwo.
4. Wobec żywej dyskusji dotyczącej przywrócenia kary śmierci, biskupi przypominają prawdę o godności życia ludzkiego, ukazywaną konsekwentnie w nauczaniu Jana Pawła II, zwłaszcza zaś w encyklice Evangelium vitae. Biorąc pod uwagę świętość i godność ludzkiego życia, Ojciec Święty zaleca przy wymiarze kary stosowanie takich środków, które „są bardziej zgodne z konkretnymi uwarunkowaniami dobra wspólnego i bardziej odpowiadają godności osoby ludzkiej” (EV 56, KKK 2267).
5. Biskupi wspierają dążenia zmierzające do tego, aby media publiczne dalej pozostały własnością narodu i służyły dobru wspólnemu. Równocześnie pasterze Kościoła ocenili krytycznie widoczne w ostatnim okresie próby podporządkowywania mediów publicznych doraźnym interesom politycznym i partyjnym.
6. Przeżywany w końcu października Tydzień Misyjny skierował uwagę uczestników Konferencji w stronę polskich kapłanów, sióstr zakonnych i wolontariuszy świeckich pracujących na misjach. Wyrażając uznanie dla ich pracy, biskupi podkreślili, iż misjonarze są zarówno ambasadorami polskiej kultury, jak i znakiem nadziei i solidarności z najbiedniejszymi. Ich potrzeby powinny stanowić wspólną troskę nas wszystkich. Praca misjonarzy jest spełnieniem nie tylko misji Kościoła, lecz także stanowi pomoc humanitarną nierzadko niesioną nawet z narażeniem życia.
7. Episkopat Polski przyjął z radością wiadomość, że Polska Misja Katolicka w Niemczech otrzymała w Berlinie do swojej dyspozycji bazylikę pw. św. Jana. Równocześnie wyraża głęboką troskę o los rodaków w tych krajach, w których pozbawieni są oni posługi duszpasterskiej w ojczystym języku.
8. Biskupi zwracają się do wszystkich duszpasterzy z apelem, aby niedziela Chrystusa Króla, przypadająca 21 listopada, była przeżywana jako dzień modlitw o pokój i sprawiedliwość w Ojczyźnie. Trudne polskie sprawy, wywołujące niepokój nas wszystkich, biskupi polecają Chrystusowi Królowi, prosząc o nadejście Jego Królestwa, Królestwa sprawiedliwości, miłości i pokoju.
Swe obrady biskupi zakończyli Eucharystią w intencji Ojca Świętego, celebrowaną w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, przy udziale wiernych i przedstawicieli korpusu dyplomatycznego.
Trudne sprawy Kościoła i Ojczyzny polecamy Matce Bożej Różańcowej.

Podpisali: Kardynałowie, Arcybiskupi i Biskupi polscy zgromadzeni na 329. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 22 października 2004 r.

Tydzień w Polsce

Rok Eucharystii - będzie głównym tematem 56. Zebrania Duszpasterzy Służby Liturgicznej. Duchowni z całej Polski spotkają się w dniach 8-9 listopada w Warszawie. Organizatorem spotkania jest Komisja Episkopatu Polski ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. W programie będą m.in. wykłady nt. miejsca Eucharystii w życiu Kościoła oraz zadania duszpasterskie w związku z ogłoszonym przez Jana Pawła II Rokiem Eucharystii w Kościele.

18 października 2004 r. w wieku 69 lat zmarł bp Stefan Moskwa, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej, prepozyt Przemyskiej Kapituły Metropolitalnej. Pochodził z okolic Łańcuta. W ramach Konferencji Episkopatu Polski pełnił m.in. obowiązki: zastępcy przewodniczącego Komisji ds. Trzeźwości, był członkiem Komisji „Iustitia et Pax” oraz Komisji ds. Seminariów Duchownych (1984-89). W następnej kadencji (1989-94) był członkiem Komisji ds. Dialogu z Niewierzącymi.

Zmarł prof. Tomasz Strzembosz (74 l.), wybitny historyk specjalizujący się w dziejach ruchu oporu podczas II wojny światowej; przeciwstawiał się niektórym tezom propagandy żydowskiej odnośnie do mordu w Jedwabnem.

Sejm przez aklamację przyjął uchwałę oddającą hołd ks. Jerzemu Popiełuszce za jego heroiczną postawę.

22 października Sejm odrzucił projekt wprowadzenia kary śmierci do kodeksu karnego, autorstwa Prawa i Sprawiedliwości.

Prasa ujawniła, że jeden z morderców ks. Jerzego Popiełuszki - Leszek Pękala nosi obecnie nazwisko Paweł Leszek Nowak i pracuje w jednej z warszawskich firm obsługujących reklamowo Życie Warszawy.

Następcą gen. abp. Sławoja Leszka Głódzia w Ordynariacie Polowym Wojska Polskiego został ks. płk Tadeusz Płoski, dotychczasowy kanclerz Kurii Polowej.

Rząd Belki utrzymał się: w Sejmie poparła go SdPl Borowskiego i posłowie niezrzeszeni, najbardziej obawiający się nowych wyborów.

Roman Prodi, przewodniczący Komisji Europejskiej, otrzymał doktorat honoris causa KUL, co wzbudziło wiele kontrowersji w środowiskach katolickich.

Grzegorz Żemek, b. dyrektor FOZZ i pracownik PRL-owskich wojskowych służb informacyjnych, został skazany na... 2 lata więzienia w zawieszeniu (w wyniku ugody z prokuratorem) za wyłudzenie 1,2 mln zł.

Podwyżka składek na ubezpieczenia społeczne, przeforsowana przez rząd Belki, spowoduje niekorzystny dla gospodarki wzrost kosztów pracy - ostrzegają niezależni od rządu ekonomiści.

Położono kamień węgielny pod budowę pomnika ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego „KL Warschau”.

Podobnie jak przy aferze Rywina, tak i przy aferze „Orlenu” pojawia się nazwisko Aleksandra Kwaśniewskiego.

Rozpoczęły się wypłaty tzw. dopłat unijnych dla rolników: na 1,5 mln gospodarstw rolnych objęły na razie 5 tys. rolników.

Przesłuchiwana przez sejmową komisję śledczą w sprawie afery „Orlenu” sędzia Barbara Piwnik, b. minister sprawiedliwości, zasłania się nagminnie niepamięcią.

W Poznaniu powstało pierwsze Biuro Informacji i Interwencji Europejskiej - inicjatorem jest poseł Marcin Libicki (PiS).

Białostocka prokuratura odkryła, że o manipulacjach nad tekstem ustawy o radiofonii i telewizji („lub czasopisma”...) informowana była na bieżąco asystentka Włodzimierza Czarzastego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+

2024-04-24 13:58

[ TEMATY ]

LGBT

PAP/Rafał Guz

„Bednarska" - I społeczne liceum ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie zostało najwyżej ocenione w najnowszym rankingu szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. Ranking przedstawiła Fundacja "GrowSpace" w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Ranking w gmachu MEN został zaprezentowany po raz pierwszy.

CZYTAJ DALEJ

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Konferencja naukowa „Prawo i Kościół” w Akademii Katolickiej w Warszawie

2024-04-24 17:41

[ TEMATY ]

Kościół

prawo

konferencja

ks. Marek Paszkowski i kl. Jakub Stafii

Dnia 15 kwietnia 2024 roku w Akademii Katolickiej w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawo i Kościół”. Wzięło w niej udział ponad 140 osób. Celem tego wydarzenia było stworzenie przestrzeni do debaty nad szeroko rozumianym tematem prawa w relacji do Kościoła.

Konferencja w takim kształcie odbyła się po raz pierwszy. W murach Akademii Katolickiej w Warszawie blisko czterdziestu prelegentów – nie tylko uznanych profesorów, ale także młodych naukowców – prezentowało owoce swoich badań. Wystąpienia dotyczyły zarówno zagadnień z zakresu kanonistyki i teologii, jak i prawa polskiego, międzynarodowego oraz wyznaniowego. To sprawiło, że spotkanie miało niezwykle ciekawy wymiar interdyscyplinarny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję