Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Włochy

Kard. Ratzinger nt. odniesienia do religii w Konstytucji UE

„To nie tyle mówienie o chrześcijaństwie w europejskiej konstytucji obraża inne religie, co zjawisko odwrotne: lekceważenie Boga i sacrum” - powiedział prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Joseph Ratzinger, podczas panelu Dzieje, polityka, religia, zorganizowanego 25 października br. przez rzymski ośrodek myśli politycznej „Gaetano Rebecchini”. Spotkanie dotyczyło kwestii odniesienia do religii w traktacie konstytucyjnym Unii Europejskiej. Zdaniem kard. Ratzingera, Europa separuje się od innych kultur. „Jest to wynik arogancji pewnego rodzaju racjonalności, która w efekcie wznieca fanatyzm” - powiedział watykański purpurat. Przypomniał, że to Europa właśnie dzięki chrześcijaństwu dała światu racjonalność wiary. „W chrześcijaństwie nie chodzi bowiem o tworzenie imperium władzy, ale o pokojowe głoszenie skarbu prawdy i miłości” - podkreślił prefekt Kongregacji Nauki Wiary. W opinii kard. Ratzingera, niepokój budzi obecnie racjonalność subiektywistyczna, która w odniesieniu do człowieka odrzuca pojęcie osoby. „Stąd tym większa rola wiary, która nie neguje racjonalności, ale ją na nowo ożywia” - powiedział hierarcha.

Niemcy

20-lecie polonijnej szkoły

16 października 2004 r. Szkoła Przedmiotów Ojczystych, przy prowadzonej przez księży ze Zgromadzenia Redemptorystów Polskiej Misji Katolickiej w Monachium, uroczyście świętowała Dzień Nauczyciela połączony z 20-leciem swojego istnienia.
Zarząd Krajowy Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” wyróżnił najbardziej zasłużonych działaczy szkolnych i nauczycieli. Medale „Wspólnoty Polskiej” otrzymali kolejni dyrektorzy szkoły: prof. dr hab. inż. Piotr Małoszewski, dr Dorota Wieluńska oraz Ewa Wczasek; nauczycielki: Lidia Karpińska, Maryla Majchrzak i Krystyna Michalska, a także działacze z grona Komitetu Rodzicielskiego: Jadwiga Generowicz, Jadwiga Konopka oraz Irena Kurowska.
Początki szkoły parafialnej przy Polskiej Misji Katolickiej w Monachium sięgają 1983 r., kiedy to powstała świetlica, którą rok później przekształcono w szkołę przyparafialną. W pierwszych zajęciach szkolnych uczestniczyło 20 dzieci. Od 1994 r. liczba dzieci w szkole utrzymuje się na poziomie 140 uczniów. Zajęcia szkolne odbywają się w soboty i w niedziele. W 1991 r. wprowadzono obecnie istniejącą nazwę: „Szkoła Przedmiotów Ojczystych przy Polskiej Misji Katolickiej Monachium”, a w 1995 r. szkoła stała się częścią „Chrześcijańskiego Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego w Niemczech T. z.”, organizacji działającej w strukturach Polskiej Misji Katolickiej i obejmującej całe przyparafialne szkolnictwo w Niemczech.
Rozwój szkoły nie byłby możliwy bez zaangażowania wielu osób, które swój wolny czas poświęciły dla dzieci, pracując społecznie w dyrekcji szkoły i komitecie rodzicielskim. Trudno dziś ich wszystkich zliczyć, ale w ciągu 20 lat istnienia szkoły jest to grupa ponad 130 osób. Szkoła to oczywiście również oddani polskiej sprawie nauczyciele, których liczba sięga blisko 60 osób. Należy podkreślić, że dynamiczny rozwój monachijskiej szkoły parafialnej nie byłby możliwy bez pełnego poparcia oraz rozumienia potrzeb i znaczenia szkoły ze strony ks. dr. Stanisława Pławeckiego CSsR, od 1991 r. proboszcza tutejszej parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Piotr Małoszewski

USA

Panna Maria w Teksasie ma 150 lat

W 1854 r. ponad 100 rodzin z Dolnego Śląska wraz z franciszkaninem - o. Leopoldem Moczygębą opuściło ojczyznę, aby za oceanem szukać lepszego życia. Przypłynęli statkiem do Galveston w Teksasie na początku grudnia 1854 r., a stamtąd, już pieszo szli 200 mil do San Antonio. W okolicach tego miasta kupili ziemię, a nowe miejsce osiedlenia nazwali Panna Maria. W pierwszą noc, która była jednocześnie Wigilią Bożego Narodzenia, odprawili Pasterkę pod dębem. Ten dąb stoi obok kościoła w Pannie Marii do dzisiaj.
Po 150 latach od powstania pierwszej polskiej osady w USA Polacy z Teksasu i całej Ameryki, w tym potomkowie pierwszych emigrantów, oddają hołd pionierom polskiej emigracji „za Wielką Wodę”. Na obchody tej rocznicy, przygotowane przez Kongres Polonii Amerykańskiej, złożyły się wystawy, sympozja i koncerty w Houston, gdzie zamieszkuje najliczniejsza w Teksasie Polonia. Głównym punktem uroczystości była Msza św. w Pannie Marii, odprawiona przez potomka pierwszych emigrantów - bp. Johna Yantę, ordynariusza diecezji Amarillo w Teksasie. Obchodom towarzyszyły refleksje nad wkładem Kościoła w życie Polonii Amerykańskiej i jego rolą.
Teksański dąb w Pannie Marii jest symbolem trwałości i siły Polonii, która nie tylko głęboko zapuściła swoje korzenie na amerykańskiej ziemi, ale też od 150 lat promieniuje na otoczenie polską duchowością i polską kulturą.

Reklama

Ks. Jan Fiedurek TCh

Ziemia Święta

„Bez wątpienia mamy do czynienia z wydarzeniem historycznym” - powiedział stojący na czele franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej o. Pierbattista Pizzaballa, komentując w Radiu Watykańskim decyzję Izraela o likwidacji żydowskich osiedli w Gazie. Włoski franciszkanin nie ukrywał, że fakt ten stwarza „nową sytuację w Ziemi Świętej i nowe perspektywy dla relacji izraelsko-palestyńskich”. „Zobaczymy teraz, czy będzie koordynacja ze stroną palestyńską, tak aby nie powstała żadna próżnia. Niewątpliwie jest to gest bardzo istotny, który stwarza nowy klimat” - oświadczył o. Pizzaballa.
Po burzliwej debacie w Knesecie przyjęto projekt likwidacji osiedli, które powstawały przez 37 lat izraelskiej okupacji Strefy Gazy. Za było 67 deputowanych, przeciwko - 45, w tym wielu z Likudu, partii premiera Izraela Ariela Szarona.

Rosja

Prezydent Rosji Władimir Putin zatwierdził akt prawny o powołaniu Federalnej Służby Rejestracyjnej. Decydować będzie ona m.in. o rejestracji wspólnot religijnych. Federalna Służba Rejestracyjna (w skrócie Rosregistracja) jest organem federalnej władzy wykonawczej, powołanym do rozpatrywania i zatwierdzania prawa do własności materialnej oraz operacji handlowych z nią związanych dla organizacji religijnych i społecznych. Do zadań nowo powołanej służby należeć ma kontrolowanie przestrzegania przez te organizacje założeń statutowej działalności. Najważniejszą z punktu widzenia wspólnot religijnych kompetencją nowego organu władzy będzie wspomniane decydowanie o zatwierdzeniu rejestracji tych wspólnot.

Reklama

Niemcy

„Staliśmy się znów krajem misyjnym”. Od takiego stwierdzenia rozpoczyna się list pasterski biskupów niemieckich, odczytany 24 października br. we wszystkich parafiach katolickich tego kraju, z okazji przypadającej w tym dniu Niedzieli Misyjnej. W liście, będącym swego rodzaju analizą obecnego stanu Kościoła katolickiego w Niemczech, biskupi wskazali m.in. na postępujące w ich kraju zeświecczenie; stwierdzili, iż dziś potrzebne jest Niemcom duchowe przebudzenie. „1250 lat po śmierci patrona Niemiec - św. Bonifacego potrzeba znów tej samej misyjnej odwagi, by wyjść z Ewangelią również do osób, które stoją daleko od Kościoła” - napisali biskupi.

Hiszpania

W Sewilli, z okazji koronacji figury Matki Bożej Różańcowej, odbył się Międzynarodowy Kongres Różańcowy, zorganizowany przez „Konfraternię Góry Syjon” we współpracy z dominikańską prowincją Andaluzji.
W przesłaniu wydanym z okazji kongresu kard. Carlos Amigo Vallejo, arcybiskup Sewilli, napisał, że jest on okazją do medytacji nad misterium przesłania Chrystusa w oczach Maryi. „Przez Różaniec chrześcijanie uczą się od Maryi, jak kontemplować piękno twarzy Chrystusa i doświadczać głębi Jego miłości” - napisał kardynał.

Tydzień na świecie

Unii Europejskiej grozi paraliż - nadal nie ma ona nowego rządu. Do bezprecedensowego kryzysu doszło w Parlamencie Europejskim, gdy 28 października, tuż przed głosowaniem nad składem nowej Komisji Europejskiej, jej szef José Manuel Barroso wycofał swą ekipę. Nowy „rząd” nie został poddany pod głosowanie Parlamentu Europejskiego, gdyż Barroso uznał, że nie otrzyma wotum zaufania; mógł liczyć tylko na poparcie deputowanych prawicy, a to było za mało. Wcześniej lewica i liberałowie w europarlamencie zapowiedzieli zablokowanie nominacji na unijnego komisarza Włocha Rocco Buttiglionego z powodu jego wypowiedzi na forum PE, w której m.in. bronił tradycyjnego pojęcia rodziny.

29 października w Rzymie przywódcy państw członkowskich Unii Europejskiej podpisali Traktat Konstytucyjny UE. W dokumencie nie znalazł się zapis o chrześcijańskich korzeniach Europy.

Rząd czeski zdecydował o utworzeniu specjalnego więzienia dla nieletnich. Projekt przewidujący powstanie tego typu placówki penitencjarnej dla sprawców najcięższych przestępstw, którzy nie ukończyli jeszcze 15 lat, jest częścią nowelizacji ustawy o placówkach opiekuńczych. Z wcześniejszych wypowiedzi polityków wynika, że rozwiązanie to popiera większość klubów parlamentarnych i zapewne zostanie ono przyjęte przez Izbę Poselską.

Wybory parlamentarne na Litwie wygrała Partia Pracy rosyjskiego biznesmena Wiktora Uspaskicha. Nie zdobyła jednak wystarczającego poparcia, by rządzić samodzielnie, a żadna z poważnych partii nie chce wejść z nią w koalicję (w litewskim Sejmie znajdą się m.in. Polacy).

Z powodu sytuacji wewnętrznej przed wyborami prezydenckimi na Ukrainie prezydent tego kraju Leonid Kuczma odwołał wizytę w Polsce. W kijowskiej demonstracji poparcia dla opozycyjnego kandydata Wiktora Juszczenki wzięło udział 120 tys. ludzi - po czym mer stolicy zapowiedział zakaz ulicznych demonstracji w mieście.

Amerykański Kongres przyjął ustawę, która umożliwi finansowanie opozycji w Mińsku i nadawanie z zagranicy adresowanych do Białorusinów programów telewizyjnych i radiowych. Informacje te zbiegły się z wiadomością o zabiciu opozycyjnej dziennikarki na Białorusi. „Los Białorusi nie będzie w rękach dyktatora, a w rękach studentów, związków zawodowych, przywódców obywatelskich i religijnych, dziennikarzy i wszystkich obywateli Białorusi, domagających się wolności dla swojego kraju” - stwierdził prezydent Bush w oświadczeniu wydanym przy okazji podpisania ustawy.

Komisja rosyjskiego parlamentu, zajmująca się badaniem sprawy zamachu terrorystycznego w Biesłanie, zaczęła publikować biuletyny informacyjne opisujące przebieg śledztwa w tej sprawie. Na razie informacje zawierają jedynie wstępne dane o poszkodowanych.

Dotychczasowy prezydent Afganistanu Hamid Karzaj wygrał - według wyników podanych w Kabulu - wybory prezydenckie w tym kraju.

Iran uznał jako „nie do zaakceptowania” propozycję Unii Europejskiej wstrzymania przez Teheran programu wzbogacania uranu w zamian za technologię nuklearną wyłącznie do celów przemysłowych.

Mieszkańcom północnych regionów Ugandy zagraża kryzys humanitarny podobny do tego w Sudanie - ostrzegła ONZ.

Według stacji BBC, spora część Ugandy nadal jest pogrążona w anarchii. Szacuje się, że ponad 20 tys. dzieci zostało tam siłą wcielonych do oddziałów rebeliantów z tzw. Armii Oporu Pana (LRA), rządzonej przez bezwzględnego mordercę Josepha Kony’ego, parającego się okultyzmem.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowi kanonicy

2024-03-28 12:00

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Karol Porwich/Niedziela

Podczas Mszy Krzyżma bp Tadeusz Lityński wręczył nominacje i odznaczenia kapłanom diecezji. Życzenia otrzymali również księża, którzy obchodzą w tym roku jubileusze kapłańskie.

Pełna lista nominacji, odznaczeń i jubilatów.

CZYTAJ DALEJ

Co z postem w Wielką Sobotę?

Niedziela łowicka 15/2004

[ TEMATY ]

post

Wielka Sobota

monticellllo/pl.fotolia.com

Coraz częściej spotykam się z pytaniem, co z postem w Wielką Sobotę? Obowiązuje czy też nie? O poście znajdujemy liczne wypowiedzi na kartach Pisma Świętego. Chcąc zrozumieć jego znaczenie wypada powołać się na dwie, które padają z ust Pana Jezusa i przytoczone są w Ewangeliach.

Pierwszą przytacza św. Marek (Mk 9,14-29). Po cudownym przemienieniu na Górze Tabor, Jezus zstępuje z niej wraz z Piotrem, Jakubem i Janem, i spotyka pozostałych Apostołów oraz - pośród tłumów - ojca z synem opętanym przez szatana. Apostołowie są zmartwieni, bo chcieli uwolnić chłopca od szatana, ale ten ich nie usłuchał. Gdy już zostają sami, pytają Chrystusa, dlaczego nie mogli uwolnić chłopca od szatana? Usłyszeli wówczas znamienną odpowiedź: „Ten rodzaj zwycięża się tylko przez modlitwę i post”.
Drugi tekst zawarty jest w Ewangelii św. Łukasza (5,33-35). Opisuje rozmowę Pana Jezusa z faryzeuszami oraz z uczonymi w Piśmie na uczcie u Lewiego. Owi nauczyciele dziwią się, czemu uczniowie Jezusa nie poszczą. Odpowiada im wówczas Pan Jezus „Czy możecie gości weselnych nakłonić do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, wtedy, w owe dni, będą pościć”

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas dla PAP: mnie nieraz trudno jest wierzyć w Boga

2024-03-29 07:59

Mnie nieraz trudno jest wierzyć w Boga. Wiara bywa ciężka i męcząca, ale gdy słyszę o czyjejś śmierci, wówczas właśnie wiara jest pociechą - powiedział PAP metropolita katowicki abp Adrian Galbas.

W rozmowie z PAP metropolita katowicki abp Adrian Galbas wyjaśnił, że cierpienie samo w sobie nie jest człowiekowi potrzebne, ponieważ niszczy i degraduje. Jednak w momentach, gdy przeżywamy cierpienie, męka Chrystusa może być pociechą i wzmocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję