Reklama

Moje pismo Tęcza - 7/8 2018

Apel o dokumentację i świadectwa związane z życiem i pracą ks. Jana Leona Ziółkowskiego

Ostatni Kapelan Obozu w Kozielsku

Ks. prał. Zdzisław J. Peszkowski - Kapelan Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie
Niedziela Ogólnopolska 49/2004

Archiwum
Ks. Jan Leon Ziółkowski

Wielka ofiara Polaków zamęczonych na Wschodzie podczas II wojny światowej ciągle domaga się świadectwa, aby ich życie, męczeństwo i wierność pozostały wzorem i źródłem siły dla nas i dla młodych pokoleń.
Postacią, która domaga się szczególnego upamiętnienia, jest zamordowany w opinii świętości ks. Jan Leon Ziółkowski, który był kapłanem w obozie w Kozielsku. 17 września 1939 r. zaczęła się jego służba obozowa. Rozgrzeszał, sprawował Najświętszą Ofiarę, podnosił na duchu, działając w najściślejszej konspiracji, codziennie narażał się na prześladowanie i śmierć. Innych duchownych wywieziono z Kozielska i zamordowano już w grudniu 1939 r. - w sam dzień Wigilii Bożego Narodzenia. Tylko ks. Ziółkowski ocalał, ponieważ w tym czasie był w karcerze. Pozostawił go Bóg wśród nas, jeńców Kozielska, do likwidacji obozu.
Każdego, kto słyszał o ks. Ziółkowskim, kto posiada jakiekolwiek dokumenty, zdjęcia, pamiątki, wspomnienia - najgoręcej proszę o kontakt.
Zebranie dokumentów i znaków pamięci jest konieczne dla rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego tego Kapłana, który w koszmarnych warunkach niewoli niósł współwięźniom Chrystusa.
Zwracam się więc z gorącym apelem do mieszkańców Woli Wieruszyckiej k. Bochni, gdzie ks. Jan Leon Ziółkowski urodził się 2 kwietnia 1889 r. jako najstarszy syn w rodzinie Jana i Marianny z domu Jarotek. Proszę o uwagę mieszkańców Bochni, gdzie kończył gimnazjum; zwracam się do mieszkańców Krakowa, gdzie jako alumn Seminarium Duchownego studiował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, i 29 czerwca 1913 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Drodzy mieszkańcy parafii Babice k. Alwerni, może ktoś z Was słyszał o wikariuszu - ks. Ziółkowskim, który pracował na terenie Waszej parafii od 1 września 1913 r. do 31 sierpnia 1917 r. A może ktoś pamięta katechetę ze szkoły im. U. Kochanowskiej w Krakowie, w której uczył od 1 września 1917 r. do 20 lipca 1919 r.
Zwracam się z apelem do wszystkich, którzy mogli zetknąć się z ks. Ziółkowskim jako duszpasterzem Wojska Polskiego w Wilnie, Lidzie, Grodnie, Lublinie (1925-26), Stanisławowie lub w czasie jego służby w Korpusie Ochrony Pogranicza (1930-39). Do wszystkich, którzy mogli go spotkać w Czortkowie i Jarosławiu.
Bardzo gorąco proszę wszystkich o przesyłanie wszelkich znaków pamięci o ks. Janie Leonie Ziółkowskim pod adresem: Ks. prał. Zdzisław J. Peszkowski, ul. Dziekania 1, 00-279 Warszawa.
Każdemu, kto do mnie napisze, prześlę książkę: Ksiądz Jan Leon Ziółkowski - ostatni kapelan Kozielska.
Proszę Najmiłosierniejszego Boga o jak najszybsze rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. Ziółkowskiego.

Na dyskotekę w Adwencie?


Edycja warszawska 49/2005

Graziako/Niedziela

„Koleżanka zaprosiła mnie na osiemnastkę do modnego klubu. Impreza odbędzie się w Adwencie. Wiem, że będą tańce przy głośnej muzyce. Bardzo chciałabym pójść, ale nie wiem, czy mogę. W końcu Kościół nakazuje w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”.
Martyna z Piastowa

Odpowiada o. Tomasz Wytrwał, dominikanin

W dzieciństwie, każdy z nas uczył się na pamięć katechizmu. Między innymi - przykazań kościelnych. I pewnie niewielu z nas uświadamiało sobie wtedy, że Kościół może coś w tej materii zmienić. Jak wielu z nas musiało być zaskoczonych, gdy dowiedziało się, że trzeba na nowo uczyć się przykazań kościelnych, że Katechizm Kościoła Katolickiego wprowadził nowe przykazania kościelne (por. KKK n. 2041-2043).
Dlatego przypomnijmy sobie brzmienie przykazań kościelnych w nowym sformułowaniu:
1. W niedzielę i święta nakazane uczestniczyć we Mszy św. i powstrzymać się od prac niekoniecznych.
2. Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty.
3. Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię św.
4. Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach.
5. Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła.
Nas szczególnie interesuje czwarte przykazanie kościelne.
Wszyscy wierni są zobowiązani do pokutowania za swoje grzechy. Jest to wyraz naszej pobożności. Dlatego Kościół ustanowił dni i okresy pokuty, aby wierni podejmowali pokutę nie tylko samodzielnie, ale także we wspólnocie.
Czasem pokutnym w Kościele są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu.
Czynami pokutnymi są: post, modlitwa i jałmużna. Ponadto uczynki pobożności i miłości, umartwienia, wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia we wszystkie piątki i Środę Popielcową oraz jest zalecana, ze względu na polską tradycję, w Wigilię Bożego Narodzenia. Post (jeden posiłek do syta i dwa skromne) obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między 18. a 60. rokiem życia.
Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje we wszystkie piątki i w czasie Wielkiego Postu. Oznacza to między innymi, że w piątki całego roku, a więc także w okresie Adwentu, nie można chodzić np. na dyskoteki, urządzać zabaw etc.
Z powyższych zmian powinniśmy zapamiętać, że Adwent nie jest czasem pokutnym, a radosnym oczekiwaniem na spotkanie ze Zbawicielem.

(Oprac. Michał Gawryszewski)

O. Tomasz Wytrwał jest dominikaninem, duszpasterzem rodzin w klasztorze św. Jacka na ul. Freta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 7/8 2018

Kenia: zamordowano kolejnego kapłana

2018-12-10 21:21

st (KAI) / Nairobi

Dzisiaj rano w należącym do metropolii Nairobi mieście Kikuju złodzieje zamordowali ks. Johna Njoroge Muhia. To siedemnasty kapłan w Afryce, a 34 w świecie zamordowany od początku bieżącego roku.

Didgeman/pixabay.com

Zdaniem policji zabójstwo miało podłoże rabunkowe. Kapłana zawożącego do banku ofiary wiernych otoczyło 4 osobników na motocyklach, zażądało torby z pieniędzmi i otworzyło ogień. Napastnicy ukradli także telefon komórkowy kapłana. Do morderstwa doszło około 8 rano.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem