Reklama

Apel o dokumentację i świadectwa związane z życiem i pracą ks. Jana Leona Ziółkowskiego

Ostatni Kapelan Obozu w Kozielsku

Ks. prał. Zdzisław J. Peszkowski - Kapelan Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie
Niedziela Ogólnopolska 49/2004

Archiwum
Ks. Jan Leon Ziółkowski

Wielka ofiara Polaków zamęczonych na Wschodzie podczas II wojny światowej ciągle domaga się świadectwa, aby ich życie, męczeństwo i wierność pozostały wzorem i źródłem siły dla nas i dla młodych pokoleń.
Postacią, która domaga się szczególnego upamiętnienia, jest zamordowany w opinii świętości ks. Jan Leon Ziółkowski, który był kapłanem w obozie w Kozielsku. 17 września 1939 r. zaczęła się jego służba obozowa. Rozgrzeszał, sprawował Najświętszą Ofiarę, podnosił na duchu, działając w najściślejszej konspiracji, codziennie narażał się na prześladowanie i śmierć. Innych duchownych wywieziono z Kozielska i zamordowano już w grudniu 1939 r. - w sam dzień Wigilii Bożego Narodzenia. Tylko ks. Ziółkowski ocalał, ponieważ w tym czasie był w karcerze. Pozostawił go Bóg wśród nas, jeńców Kozielska, do likwidacji obozu.
Każdego, kto słyszał o ks. Ziółkowskim, kto posiada jakiekolwiek dokumenty, zdjęcia, pamiątki, wspomnienia - najgoręcej proszę o kontakt.
Zebranie dokumentów i znaków pamięci jest konieczne dla rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego tego Kapłana, który w koszmarnych warunkach niewoli niósł współwięźniom Chrystusa.
Zwracam się więc z gorącym apelem do mieszkańców Woli Wieruszyckiej k. Bochni, gdzie ks. Jan Leon Ziółkowski urodził się 2 kwietnia 1889 r. jako najstarszy syn w rodzinie Jana i Marianny z domu Jarotek. Proszę o uwagę mieszkańców Bochni, gdzie kończył gimnazjum; zwracam się do mieszkańców Krakowa, gdzie jako alumn Seminarium Duchownego studiował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, i 29 czerwca 1913 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Drodzy mieszkańcy parafii Babice k. Alwerni, może ktoś z Was słyszał o wikariuszu - ks. Ziółkowskim, który pracował na terenie Waszej parafii od 1 września 1913 r. do 31 sierpnia 1917 r. A może ktoś pamięta katechetę ze szkoły im. U. Kochanowskiej w Krakowie, w której uczył od 1 września 1917 r. do 20 lipca 1919 r.
Zwracam się z apelem do wszystkich, którzy mogli zetknąć się z ks. Ziółkowskim jako duszpasterzem Wojska Polskiego w Wilnie, Lidzie, Grodnie, Lublinie (1925-26), Stanisławowie lub w czasie jego służby w Korpusie Ochrony Pogranicza (1930-39). Do wszystkich, którzy mogli go spotkać w Czortkowie i Jarosławiu.
Bardzo gorąco proszę wszystkich o przesyłanie wszelkich znaków pamięci o ks. Janie Leonie Ziółkowskim pod adresem: Ks. prał. Zdzisław J. Peszkowski, ul. Dziekania 1, 00-279 Warszawa.
Każdemu, kto do mnie napisze, prześlę książkę: Ksiądz Jan Leon Ziółkowski - ostatni kapelan Kozielska.
Proszę Najmiłosierniejszego Boga o jak najszybsze rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. Ziółkowskiego.

Reklama

Zmarła s. Józefa Słupiańska. Miała 107 lat

2019-02-21 15:35

Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo poleca modlitwom i pamięci w Ofierze Mszy Świętej śp. Siostrę Józefę SŁUPIAŃSKĄ szarytkę zmarłą w Domu Prowincjalnym w Warszawie 20 lutego 2019 roku w 107. roku życia, 85. powołania - ur. 12 marca 1912 r. w Wieluniu - ofiarna pielęgniarka z Powstania Warszawskiego, zasłużona w kształceniu pokoleń sióstr pielęgniarek, uhonorowana wieloma odznaczeniami pielęgniarskimi - polskimi i światowymi, a w ubiegłym roku przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pogrzeb odbędzie się 25 lutego 2019 r. (poniedziałek)

O godz. 11:30 - Modlitwa różańcowa

godz. 12.15 - Msza Święta pogrzebowa

w Kaplicy Domu Prowincjalnego w Warszawie;

następnie wyjazd na cmentarz na Powązki.

Wszechmogący Boże, zmarła siostra Józefa dążyła do Ciebie drogą doskonałego naśladowania Chrystusa, którego umiłowała, spraw, aby się radowała, gdy się ukażesz w chwale, i razem ze swoimi siostrami miała udział w szczęściu wiecznym. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Inni o śmierci S. Józefy Słupiańskiej

stacja7. Zobacz

Facebook

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Gądecki dziękuje za modlitwę i duchowe wsparcie

2019-02-23 19:40

ms / Poznań (KAI)

- Pragnę przekazać wszystkim serdeczne podziękowanie za modlitwę i duchowe wsparcie w czasie choroby i pobytu w szpitalu – mówi abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański od tygodnia przebywa w jednym z poznańskich szpitali w związku z ostrym zapaleniem płuc.

Boudewijn Berends / Foter / Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zapewnia, że liczne pozdrowienia i życzenia powrotu do zdrowia przekazuje mu codziennie jego sekretarz, ks. Jan Frąckowiak, a doświadczenie choroby pozwala mu odczuć znaczenie duchowego wsparcia innych osób.

Abp. Gądeckiego odwiedził dziś w szpitalu kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, przebywający z wizytą w Poznaniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem