Reklama

Słowa wiary

Jan Paweł II zawierzył Matce Bożej Kościół i świat

Niedziela Ogólnopolska 51/2004

Grzegorz Gałązka

8 grudnia 2004 r. Ojciec Święty zawierzył Matce Bożej Niepokalanej Kościół i świat

8 grudnia 2004 r. Ojciec Święty zawierzył Matce Bożej Niepokalanej Kościół i świat

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Homilia Ojca Świętego podczas Eucharystii
z okazji 150. rocznicy ogłoszenia dogmatu
o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny
Bazylika Watykańska, 8 grudnia 2004 r.

1. „Bądź pozdrowiona, łaski pełna, Pan z Tobą” (Łk 1, 28). Tymi słowami archanioła Gabriela zwracamy się do Dziewicy Maryi wiele razy każdego dnia. Z wielką radością powtarzamy te słowa dziś, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia, wspominając 8 grudnia 1854 r., gdy w tej właśnie Bazylice Watykańskiej bł. Pius IX ogłosił ten wspaniały dogmat wiary katolickiej.
Serdecznie pozdrawiam wszystkich tutaj zgromadzonych, w szczególności przedstawicieli Narodowych Towarzystw Mariologicznych, którzy uczestniczyli w Międzynarodowym Kongresie Mariologiczno-Maryjnym, zorganizowanym przez Papieską Akademię Maryjną. Pozdrawiam Was wszystkich tutaj obecnych, drodzy Bracia i Siostry, którzy przybyliście oddać synowski pokłon Dziewicy Maryi.
W sposób specjalny pozdrawiam kard. Camillo Ruiniego, któremu na nowo składam najserdeczniejsze życzenia z okazji jego jubileuszu kapłańskiego, wyrażając całą moją wdzięczność za jego posługę, którą podejmował z taką hojnością i nadal kontynuuje w służbie Kościoła jako mój wikariusz generalny dla diecezji w Rzymie i jako przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch.

2. Jakże wielka jest tajemnica Niepokalanego Poczęcia, którą przedstawia nam dzisiejsza Liturgia! Misterium to nie przestaje pociągać wierzących ku kontemplacji oraz inspiruje refleksje teologów. Temat Kongresu przed chwilą wspomnianego: Maryja z Nazaret przyjmuje Syna Bożego w historii - przyczynił się do pogłębienia doktryny Niepokalanego Poczęcia Maryi jako warunku przyjęcia w Jej łonie dziewiczym Wcielonego Słowa Bożego, Zbawiciela rodzaju ludzkiego.
„Pełna łaski”, kecharitomene: tym słowem, zgodnie z oryginałem greckim Ewangelii wg św. Łukasza, Anioł zwraca się do Maryi. Jest to imię, którym Bóg przez swego posłańca chciał nazwać Dziewicę. W ten sposób Bóg myślał o Niej i tak Ją widział od zawsze, od wieczności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

3. W hymnie z Listu do Efezjan, przed chwilą proklamowanym, Apostoł uwielbia Boga Ojca za to, że „napełnił nas wszelkim błogosławieństwem duchowym na wyżynach niebieskich - w Chrystusie” (Ef 1, 3). Z jakimż specjalnym błogosławieństwem Bóg zwrócił się do Maryi już u samego początku czasów! Zaprawdę błogosławiona jest Maryja pośród wszystkich niewiast (por. Łk 1, 42)! Ojciec wybrał Ją w Chrystusie przed stworzeniem świata, ażeby była święta i niepokalana przed Jego obliczem w miłości, przeznaczając Ją jako początek synowskiego przybrania, dzięki dziełu Jezusa Chrystusa (por. Ef 1, 4-5).

4. Przeznaczenie Maryi, jak i każdego z nas, jest relatywne do przeznaczenia Syna.
Chrystus jest tym „potomstwem”, które „zdepcze głowę” starożytnego węża, zgodnie z Księgą Rodzaju (por. Rdz 3, 15); jest Barankiem „niepokalanym”, „bez zmazy” (por. 1 P 1, 19), złożonym na odkupienie ludzkości z grzechu.
W przewidzeniu Jego zbawczej śmierci Maryja, Jego Matka, zachowana jest od grzechu pierworodnego i od każdego innego grzechu. W zwycięstwie Nowego Adama jest również zwycięstwo Nowej Ewy, Matki odkupionych. Niepokalana jest dlatego znakiem nadziei dla wszystkich żyjących, którzy zwyciężyli szatana, dzięki krwi Baranka (por. Ap 12, 11).

5. Kontemplujemy dzisiaj pokorną dziewczynę z Nazaretu, świętą, i niepokalaną przed obliczem Boga, w miłości (por. Ef 1, 4), tej „miłości”, która u swego źródła jest Bogiem samym, w Trójcy jedynym. Największym dziełem Trójcy Przenajświętszej jest Niepokalane Poczęcie i sama Matka Odkupiciela!
Pius IX w bulli Ineffabilis Deus przypomina, że Wszechmogący ustanowił „jednym i tym samym dekretem Poczęcie Dziewicy i Wcielenie Mądrości Bożej” (Pius IX Pontificis Maximi Acta, Pars prima, s. 559). „Tak” Dziewicy na zwiastowanie Anioła sytuuje się w konkrecie naszej ziemskiej egzystencji, w pokornym posłuszeństwie woli Boga zbawienia ludzkości nie od historii, ale w historii. W efekcie tego Nowa Ewa, zachowana wolną od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego, doświadczyła na sobie w sposób jedyny dzieła Chrystusa jako najdoskonalszego Pośrednika i Odkupiciela. Odkupiona jako pierwsza przez swego Syna, uczestniczy w sposób pełny w Jego świętości; Ona jest już tym, czym cały Kościół pragnie i ma nadzieję być. Jest ikoną eschatologiczną Kościoła.

Reklama

6. Dlatego Niepokalana, która jest „wizerunkiem Kościoła, niepokalanej jaśniejącej pięknością Oblubienicy Chrystusa” (Prefacja), uprzedza zawsze Lud Boży w pielgrzymce wiary ku Królestwu niebieskiemu (por. Lumen gentium, 58; Redemptoris Mater, 2).
W Niepokalanym Poczęciu Maryi Kościół widzi zapowiedź, antycypowaną w swoim najszlachetniejszym Członku - zbawczą łaskę Paschy. W wydarzeniu Wcielenia spotyka nierozłącznych Syna i Matkę: „Tego, który jest jego [Kościoła] Panem i Głową, i Tę, która wypowiedziawszy pierwsze fiat Nowego Przymierza, jest jego prawzorem jako oblubienicy i matki” (Redemptoris Mater, 1).

7. Przed Tobą, Dziewico Niepokalana, przez Boga przeznaczona ponad wszelkie inne stworzenie jako Orędowniczka łaski i Wzór świętości dla całego ludu, ponawiam dziś w sposób specjalny zawierzenie całego Kościoła.
Prowadź swoje dzieci w pielgrzymce wiary, czyniąc je coraz bardziej posłusznymi i wiernymi Słowu Boga. Bądź przy każdym chrześcijaninie na drodze nawrócenia i świętości, w walce przeciw grzechowi i w poszukiwaniu prawdziwego piękna, które zawsze jest odbiciem Bożego Piękna. Uproś pokój i zbawienie dla wszystkich narodów.
Przedwieczny Ojciec, który wybrał Ciebie na Niepokalaną Matkę Odkupiciela, niech odnowi również w naszych czasach za Twoją sprawą cuda swojej miłości miłosiernej. Amen!

Z oryginału włoskiego tłumaczył o. Jan Pach OSPPE

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Każdy próg ghetta będzie twierdzą” – 81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

2024-04-19 07:33

[ TEMATY ]

powstanie w getcie

domena publiczna Yad Vashem, IPN, ZIH

19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie, które przeszło do historii jako największy akt zbrojnego sprzeciwu wobec Holokaustu. Kronikarz getta Emanuel Ringelblum pisał o walce motywowanej honorem, który nakazywał Żydom nie dać się „prowadzić bezwolnie na rzeź”.

„Była wśród nas wielka radość, wśród żydowskich bojowników. Nagle stał się cud, oto wielcy niemieccy +bohaterowie+ wycofali się w ogromnej panice w obliczu żydowskich granatów i bomb” – zeznawała podczas słynnego procesu Adolfa Eichmanna, jednego z architektów Holokaustu, Cywia Lubetkin ps. Celina. W kwietniu 1943 r. należała do dowództwa Żydowskiej Organizacji Bojowej, jednej z dwóch formacji zbrojnych żydowskiego podziemia w getcie. Zrzeszeni w nich konspiratorzy podjęli decyzję o podjęciu walki, której najważniejszym celem miała być „śmierć na własnych warunkach”. Tym samym odrzucili dominujące wcześniej przekonanie, że tylko stosowanie się do poleceń okupantów może uratować choćby część społeczności żydowskiej w okupowanej Polsce. W połowie 1942 r. było już jasne, że założeniem działań III Rzeszy jest doprowadzenie do eksterminacji narodu żydowskiego.

CZYTAJ DALEJ

„Przysięga Ireny”. Zmieniaj świat swoją odwagą!

2024-04-19 08:14

[ TEMATY ]

film

Mat.prasowy

To prawdziwa historia oparta na faktach z życia Ireny Gut-Opdyke, która z narażeniem życia ratowała Żydów ukrywających się po likwidacji getta. To przejmująca opowieść o zachowaniu człowieczeństwa w nieludzkich czasach II wojny światowej.

Premiera w polskich i amerykańskich kinach już 19 kwietnia.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11

[ TEMATY ]

Putin

COMECE

Ks. Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

W swoim wystąpieniu ks. Halík zauważył, że na europejskim kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze w lutym 2023 roku stało się oczywiste, że Kościoły w niektórych krajach postkomunistycznych nie przyjęły jeszcze wystarczająco Vaticanum II. Wyjaśnił, że gdy odbywał się Sobór Watykański II, katolicy w tych krajach z powodu ideologicznej cenzury nie mieli lub mieli minimalny dostęp do literatury teologicznej, która uformowała intelektualne zaplecze soboru. A bez znajomości tego intelektualnego kontekstu niemożliwe było zrozumienie właściwego znaczenia soboru. Dlatego posoborowa odnowa Kościoła w tych krajach była przeważnie bardzo powierzchowna, ograniczając się praktycznie do liturgii, podczas gdy dalszych zmian wymagała mentalność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję