Reklama

Śp. Olgierd Michał Stepan Odszedł zasłużony polski działacz katolicki w Anglii

Piotr Małoszewski
Niedziela Ogólnopolska 3/2005


Olgierd Stepan (1924-2004)

Polscy katolicy oraz katolicka Polonia z dużym smutkiem przyjęli wiadomość, że 16 grudnia 2004 r. odszedł do wieczności inż. Olgierd Michał Stepan z Londynu, jeden z najwybitniejszych działaczy katolickich Europy Zachodniej, odznaczony m. in.: Komandorią Orderu św. Grzegorza Papieża, Złotym Krzyżem Zasługi dla Kościoła, przyznanym przez Prymasa Polski kard. Józefa Glempa, Złotym Krzyżem Zasługi Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP.
Śp. Olgierd Stepan całe swoje życie poświęcił służbie Bogu i Polsce. Jego odejście jest niepowetowaną stratą dla całej Polonii. Ten pełen energii i Bożego Ducha człowiek był dla nas ojcem, bratem i zawsze gotowym pomagać przyjacielem. Podczas pobytu w Lourdes za wstawiennictwem Maryi doznał wyjątkowej łaski od Pana Boga. Tym doświadczeniem starał się później dzielić z każdym, wskazując, jak dobry i miłosierny jest Bóg. Gdy złożony długą i nieuleczalną chorobą przebywał w Hospicjum św. Łazarza w Krakowie, przyjmował to cierpienie z nieprawdopodobną pokorą i cichością.
Urodzony 2 listopada 1924 r. we Lwowie inż. Olgierd Stepan podzielił los setek tysięcy Polaków wygnanych ze swoich rodzinnych stron przez sowieckich najeźdźców. Ojciec zginął w jednym z obozów Nieludzkiej Ziemi, a on wraz z matką i bratem, w 1940 r. został deportowany do Kazachstanu. W 1942 r. wraz z Armią Polską gen. Władysława Andersa udało mu się wydostać do Iranu. Tułaczka przez Bliski Wschód zaprowadziła go do stolicy Libanu, Bejrutu, gdzie na tamtejszym katolickim uniwersytecie podjął studia w zakresie architektury. W 1950 r. wyjechał do Anglii i osiadł w Londynie.
Już podczas pobytu w Libanie działał społecznie, pełniąc funkcję skarbnika (1945-46) oraz wiceprezesa (1947-50) Bratniaka Studentów Polskich w Bejrucie. Od 1953 r. działał w Anglii w Instytucie Badań Zagadnień Krajowych, będąc m.in. jego prezesem (1956-60). Największe uznanie przyniosła śp. Olgierdowi Stepanowi jego ponad 40-letnia działalność w Instytucie Polskim Akcji Katolickiej (IPAK). Pełnił tam kierownicze funkcje, wiceprezesa (1965-68), prezes (1968-86) oraz sekretarza generalnego (od 1986 do śmierci). Równocześnie wybrany został do najwyższych władz Laikatu Anglii i Walii, m.in. pełniąc w latach 1978-84 funkcję I wiceprezesa. Po uzyskaniu przez IPAK w Anglii od kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski, prawa reprezentowania polskich katolików w międzynarodowych organizacjach laikatu, przewodził przez 20 lat polskiej delegacji w Europejskim Forum Narodowych Komitetów Katolików Świeckich, będąc w 1970 r. jednym z założycieli Forum. W latach 90. był przewodniczącym Delegacji Polskiego Laikatu z Europy Zachodniej. Z jego inicjatywy i przy pełnym poparciu abp. Szczepana Wesołego - delegata Prymasa Polski ds. duszpasterstwa emigracji powstała w 1992 r. Polska Rada Duszpasterstwa Europy Zachodniej, skupiająca przedstawicieli polskich katolików z wszystkich krajów Europy Zachodniej. Śp. Olgierd Stepan pełnił w Radzie funkcję wiceprzewodniczącego. W 1989 r. został powołany na członka Rady Fundacji Jana Pawła II, a w 1996 r. - na członka Zespołu Doradczego.
Trudno wymienić wszystkie zaangażowania śp. Olgierda Stepana. Jego odejście pozostawia wśród europejskich działaczy katolickich głęboką lukę, którą trudno będzie wypełnić.

Reklama

Komunikat Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej

2019-02-23 13:30

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W „Raporcie nt. naruszeń prawa świeckiego lub kanonicznego w działaniach polskich biskupów w kontekście księży sprawców przemocy seksualnej wobec dzieci i osób zależnych” z dnia 19 lutego 2019 roku zostały przekazane nieprawdziwe i zmanipulowane informacje.

Mazur/episkopat.pl
Kraków

Wszystkie wypowiedzi abpa Marka Jędraszewskiego jako metropolity krakowskiego, są w całości możliwe do zweryfikowania w niemontowanych, nagrywanych w całości przez biuro prasowe archidiecezji krakowskiej filmach ze wszystkich wystąpień publicznych od początku objęcia przez Niego archidiecezji krakowskiej, aż po dzień dzisiejszy. Wszystkie nagrania dostępne są na oficjalnym kanale YouTube archidiecezji krakowskiej Zobacz.

Abp Marek Jędraszewski jako wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski jest w pełni zaangażowany w tworzenie mechanizmów prewencji i obrony ofiar wykorzystywania seksualnego przez niektórych kapłanów w polskim Kościele. Jako metropolita krakowski szczególną wagę przykłada do skrupulatnego, rzetelnego i sprawiedliwego rozeznawania ewentualnych przypadków oskarżeń o wykorzystywanie seksualne przez kapłanów. Na stronie internetowej archidiecezji polecił w kilku, najbardziej widocznych miejscach, również na stronie głównej, zamieścić wszelkie informacje na temat ochrony dzieci i młodzieży oraz kontakt do osób odpowiedzialnych w archidiecezji za pomoc ofiarom przemocy seksualnej, aby pomóc ewentualnym ofiarom i ich bliskim.

To właśnie w archidiecezji krakowskiej powstało, działa i rozwija się na rzecz całego Kościoła polskiego Centrum Ochrony Dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W Belwederze wystawa dokumentów z Archiwum Eissa

2019-02-23 20:54

prezydent.pl

Zaprezentowana w sobotę 23 lutego wystawa przedstawia dokumenty z Archiwum Eissa. To jeden z największych zbiorów dokumentujących pomoc polskich dyplomatów na rzecz Żydów zagrożonych Holokaustem podczas II wojny światowej. Ekspozycję współorganizował Instytut Pileckiego.

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Nazwa archiwum pochodzi od nazwiska Chaima Eissa, pochodzącego z Ustrzyk zuryskiego kupca, który był członkiem tzw. Grupy Berneńskiej. Grupa ta – pod kierownictwem Aleksandra Ładosia, polskiego ambasadora w Szwajcarii – dostarczała Żydom mieszkającym w Polsce fałszywe paszporty południowoamerykańskie (m.in.: Paragwaju, Salwadoru, Boliwii, Peru, Haiti i Hondurasu). Chroniły one przed wywózką do niemieckich obozów zagłady. Według różnych szacunków, w sumie wydano ok. 4 tys. takich dokumentów. Liczba ocalonych pozostaje nieznana.

Chaim Eiss dostarczał polskim dyplomatom listy Żydów, a potem przemycał sfałszowane dla nich paszporty do Generalnego Gubernatorstwa. Ocalałe oryginalne dokumenty jeden z jego potomków zawiózł do Izraela. To m.in. osiem sfałszowanych paragwajskich paszportów, listy osób do uratowania oraz korespondencja polskich dyplomatów i żydowskich organizacji. W skład archiwum wchodzi też oryginalna lista z kilkoma tysiącami nazwisk Żydów z gett, którzy w ten sposób próbowali się ratować z Zagłady. W pozyskanych materiałach jest również imienna lista dzieci z warszawskich sierocińców.

Po ponadrocznych negocjacjach zbiory te zostały odzyskane przez Polskę. Pomogła w tym m.in. opinia spadkobierców Chaima Eissa o tym, że miejsce archiwaliów jest w Polsce – w instytucjach dokumentujących Holocaust i przedwojenne życie społeczności żydowskiej. Dlatego wkrótce kolekcja trafi do zbiorów Muzeum Auschwitz-Birkenau.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem