Reklama

Śpiewać imieniu Pana

R.
Niedziela Ogólnopolska 7/2005


W cyklu rozważań mszalnych abp Stanisław Nowak wydał zbiór zatytułowany: Psalm śpiewam Imieniu Pana Najwyższego. Tłem rozważań na wszystkie niedziele i święta roku liturgicznego są psalmy responsoryjne w cyklu „A”. To bardzo ambitne zamierzenie tłumaczy Ksiądz Arcybiskup w słowie wprowadzającym, pisząc, że psalmy są niezwykle świętą modlitwą: modlił się nimi Syn Boży, gdy jako Człowiek dniami i nocami prowadził rozmowę z Ojcem; słowem psalmu odpędzał On złego ducha; psalmami argumentował swoje stanowisko w dysputach z przeciwnikami ideologicznymi; wisząc na krzyżu, z psalmem na ustach dokonywał dzieła naszego Odkupienia. Duchem psalmów, natchnionych pieśni swojego narodu, żyła także Maryja, Matka Pana. Najpełniej wyraża to Jej kantyk Magnificat, wielbiący Boga i wysławiający Jego miłosierdzie.
Abp Stanisław Nowak wielokrotnie nawiązuje do faktu, że psalm był pacierzem rodzin Izraela w czasach Starego Testamentu, a także był, jest i będzie modlitwą Kościoła wszystkich czasów w Nowym Testamencie. Wymownym przykładem umiłowania tej modlitwy jest św. Jan Sarkander, który mając poranione od tortur ręce językiem przewracał karty brewiarza. Św. Jana Sarkandra można uznać za symbol heroicznego nieraz trwania na modlitwie brewiarzowej setek tysięcy kapłanów w ciągu wieków.
Niezwykle głębokie są rozważania abp. Stanisława Nowaka, bo i liturgia Kościoła, utkana psalmami, jest bogata i piękna. Przecież największa świętość i najwyższe dobro Kościoła - Msza św. sprawowana jest wśród psalmów. Można przypomnieć, że dopiero po reformie liturgicznej Soboru Watykańskiego II psalmy osiągnęły należne im miejsce w liturgii eucharystycznej. Śpiewane w językach narodowych, powinny stać się bardziej dostępne i zrozumiałe dla wiernych. Aby takimi się stały, potrzebne są książki ukazujące bogactwo tych pieśni, powstałych w kulturze semickiej. Dlatego w rozważaniach abp. Stanisława Nowaka psalmy responsoryjne ożywają, komentowane słowem pierwszego czytania mszalnego, a zwłaszcza Ewangelii. Można je bowiem dzisiaj zrozumieć wyłącznie w świetle tajemnicy Chrystusa i słów Jego Ewangelii. Jak podkreśla Ksiądz Arcybiskup, „Jezus Chrystus jest wypełnieniem psalmów i choć nie wszystkie są mesjańskie, wszystkie głoszą Chrystusa i w Nim osiągają swą najpełniejszą myśl. Rozważanie więc tych pieśni świętych w kontekście Ewangelii jest nie tylko uzasadnione, ale wprost konieczne”.
Polecamy Czytelnikom Niedzieli, zwłaszcza kapłanom, te rozważania, wygłaszane wcześniej w Katolickim Radiu Fiat i Radiu Jasna Góra, aby śpiew psalmów nie tylko rozlegał się w naszych kościołach, ale by stał się zrozumiałą dla wszystkich wielką modlitwą.

Abp Stanisław Nowak, Psalm śpiewam Imieniu Pana Najwyższego. Rozważania na tle mszalnych psalmów responsoryjnych w cyklu „A”, Częstochowskie Wydawnictwo Archidiecezjalne „REGINA POLONIAE”, Częstochowa 2004, ul. Ogrodowa 24/44, 42-200 Częstochowa, tel. (0-34) 368-05-60, fax (0-34) 368-05-59.

Jubileusz abp Władysława Ziółka

2018-06-17 21:23

Piotr Drzewiecki

Arcybiskup senior archidiecezji łódzkiej Władysław Ziółek obchodzi w tym roku 60-tą rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich. Z tej okazji dostojny jubilat 16 czerwca sprawował Mszę świętą w archikatedrze łódzkiej, którą koncelebrował kardynał nominat abp Konrad Krajewski, były ceremoniarz papieski Jana Pawła II – abp Piero Marini i abp Grzegorz Ryś.

Piotr Drzewiecki

- Póki mogę, chcę podnieść kielich zbawienia i wezwać imienia Pana. Chcę złożyć ofiarę pochwalną i wypełnić me śluby dla Pana przed całym jego ludem. Czynię to dziś podczas tej uroczystej liturgii wobec was wszystkich bracia i siostry. – mówił arcybiskup senior Władysław Ziółek.

Kazanie wygłosił obecny metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. – Mogę dać absolutne świadectwo tego, że ksiądz arcybiskup ma w sobie postawę kapłańską! Dzisiaj się rzadziej pokazuje, rzadziej pełni funkcje, ale mogę powiedzieć, że nie raz zdarza mi się zajechać tam na Rudę Pabianicką i prości: księże arcybiskupie, proszę bo nie mogę – proszę o zastępstwo. Jeszcze w życiu nie powiedział, że nie! Jest zawsze do dyspozycji, zawsze chętny, w każdej chwili. To jest ta postawa, kiedy może, otwarty jest na działanie. W kapłaństwie idzie o wybór życia, nie tylko o czynności nawet najświętsze. Zostawili wszystko i poszli, za Nim. To jest słowo opisujące tajemnie życia kapłańskiego i świetnie opisuje tajemnicę życia księdza arcybiskupa Władysława. On taki jest, taki jest! – mówił abp Ryś. – Dziękujemy dziś Bogu za 60 lat życia arcybiskup Władysława kapłaństwem służebnym. Właśnie tak opisał je Sobór, z którym ksiądz arcybiskup narodził się do kapłaństwa. Ile razy  Sobór mówi o kapłaństwie królewskim – chrzcielnym, mówi o kapłaństwie powszechnym, które wszyscy mamy. A kiedy mówi o kapłaństwie, które otrzymujemy na mocy święceń, tyle razy Sobór mówi – kapłaństwo służebne! (…) – Te trzy słowa: zostawił, złożył ofiarę, stał się sługą, to są słowa opisujące kapłaństwo, które zostały wcielone w życie księdza arcybiskupa. Mógłby się ktoś zapytać: czy można być przy tych słowach szczęśliwy w życiu? To jest pomysł na szczęście? To jest pomysł na przeżycie człowieczeństwa? Tak, to jest pomysł na szczęśliwe życie! Bardzo dziękujemy księże arcybiskupie za to, że teraz nie wiele do nas mówisz, ale wcielasz słowo Boże o kapłaństwie, bardzo dziękujemy za to!  Ad Multos Anno! – zakończył metropolita łódzki.

Po komunii wszyscy zgromadzeni w katedrze odśpiewali uroczyste Te Deum, a następnie pozdrowienia i błogosławieństwo od papieża Franciszka przekazał kardynał abp Konrad Krajewski.

Na zakończenie głos zabrał abp Władysław Ziółek: – Brakuje słów, które mogłyby oddać moją wdzięczność Panu Bogu za to, co w moim życiu stało się darem i tajemnicą. Brakuje słów, by należycie podziękować tym wszystkim, którym tak wiele zawdzięczam w porządku duchowym i materialnym. Zdaje sobie sprawę, że jakakolwiek próba wyrównania tego, co mi wyświadczył Bóg jest żadną miarą niemożliwa – mówił wzruszony. Następnie przyjmował osobiste życzenia od kapłanów, osób konsekrowanych i wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Hinder: apel papieża o pokój w Jemenie to ostatni liczący się głos

2018-06-18 20:51

vaticannews.va / Aden (KAI)

Apel papieża o pokój w Jemenie to jedyny głos, który może mieć jeszcze wpływ na tę sytuację – powiedział bp Paul Hinder, zwierzchnik Kościoła katolickiego w Arabii Południowej, odnosząc się do słów Franciszka po wczorajszej modlitwie Anioł Pański.

pl.wikipedia.org

Papież przyznał, że z wielkim niepokojem śledzi los mieszkańców Jemenu, którzy cierpią na skutek wojny. Zaapelował też do wspólnoty międzynarodowej, by skłoniła strony konfliktu do podjęcia negocjacji.

Jemen jest kolejną areną konfliktu dwóch islamskich mocarstw: Arabii Saudyjskiej i Iranu. W tych dniach trwa ofensywa saudyjskiej koalicji na port w Al-Hudaidzie. Bp Hinder przypomina, że port ten ma wielkie znaczenie strategiczne. W związku z nałożoną przez Arabię Saudyjską blokadą Jemenu jest też jednym miejscem, przez które może napływać pomoc humanitarna. Zależy od niej życie 7 mln osób, które na skutek trwającej od trzech lat wojny, nie mogą się obejść bez pomocy z zewnątrz.

Wikariusz apostolski Arabii Południowej zaznaczył, że trwające obecnie walki zagrażają życiu 250 tys. mieszkańców Jemenu. Mając to na względzie ogłosił on specjalny dzień postu i modlitwy o pokój w Jemenie. Będzie on przeżywany w całym wikariacie 23 czerwca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem