Reklama

Z Polski

Na zakończenie 331. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w dniach 8-9 marca br., biskupi wystosowali komunikat. Obrady po raz pierwszy były tematyczne, ich uczestnicy mówili o stałej formacji kapłanów w Polsce. Biskupi ogłosili normy dotyczące występowania duchownych i osób zakonnych w programach radiowych i telewizyjnych. Poniżej publikujemy pełną treść komunikatu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Komunikat z 331. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

W dniach 8-9 marca 2005 r. w Warszawie obradowali biskupi polscy wraz z Księdzem Prymasem, obecni na swoim 331. Zebraniu Plenarnym. W obecności Nuncjusza Apostolskiego pracami kierował abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu. W obradach wzięli także udział przedstawiciele następujących Episkopatów Europy: Chorwacji, Francji, Hiszpanii, Litwy, Mołdawii, Rumunii, Słowacji, Węgier, Włoch.
1. Pasterze Kościoła razem z całym narodem łączą się z Ojcem Świętym, który cierpi na oczach całego świata. Wystosowali również list do Jana Pawła II, zapewniając o modlitwie i przekazując życzenia powrotu do zdrowia. Jednocześnie biskupi proszą wiernych, aby nie ustawali w modlitwie w intencjach Ojca Świętego, podobnie jak to było w czasach apostolskich, gdy Kościół modlił się nieustannie za Piotra Apostoła (por. Dz 12, 5).
2. Wiodącym tematem pierwszego dnia obrad było zagadnienie stałej formacji kapłanów. Wdzięczni Bogu za liczne powołania do służby w Kościele, biskupi starali się rozeznać aktualny stan i sytuację polskiego duchowieństwa. W wielu wypowiedziach pojawiały się słowa wdzięczności pod adresem naszych księży, którzy swoją gorliwą posługą kształtują oblicze Kościoła katolickiego w Polsce. Wzorem dla nich są po dziś dzień np. kapłani męczennicy z czasów II wojny światowej. Będą oni wspominani na dziękczynnych uroczystościach w Kaliszu 29 kwietnia br., w 60. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau. Księża biskupi podkreślali także konieczność stałej, pogłębionej i wszechstronnej formacji duchownych, którzy każdego dnia muszą odpowiadać na wyzwania, jakie niesie współczesny świat. Te refleksje zostały wzbogacone obszernymi wypowiedziami obecnych na obradach przedstawicieli Episkopatów Europy.
3. Biskupi omówili przebieg Roku Eucharystii w Polsce. Jego najważniejszym wydarzeniem będzie Krajowy Kongres Eucharystyczny, który odbędzie się w Warszawie w dniach 18-19 czerwca br. Do udziału w Kongresie są zaproszeni przedstawiciele wszystkich polskich diecezji oraz Polonii.
4. Pochylając się nad programem duszpasterskim Kościoła w Polsce na rok bieżący, biskupi zwracają szczególną uwagę na peregrynację rzymskiego obrazu Matki Bożej Stolicy Mądrości, który od grudnia 2004 r. nawiedza wszystkie ośrodki akademickie naszego kraju. Peregrynacja ta wchodzi także w zakres przygotowań do Światowego Dnia Młodzieży. Odbędzie się on pod przewodnictwem Ojca Świętego w połowie sierpnia br. w Kolonii. Biskupi polscy już teraz zapraszają polską młodzież do udziału w tym ważnym wydarzeniu.
5. Episkopat Polski wyraża nadzieję, że Rok Eucharystii wzmocni wiarę i cześć do Jezusa Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Biskupi z miłością przypominają, że tylko do pasterzy Kościoła należy wdrażanie szczegółowych norm dotyczących sprawowania Eucharystii. Biskupi zgromadzeni na zebraniu plenarnym jednogłośnie przyjęli, że w Polsce Komunii św. udziela się przez podanie Hostii wprost do ust. Jeżeli jednak ktoś poprosi, gestem wyciągniętej dłoni, o Komunię św. na rękę, należy mu Jej w taki sposób udzielić.
6. Biskupi ogłosili normy dotyczące występowania duchownych i osób zakonnych w programach radiowych i telewizyjnych. Normy te zostały zatwierdzone dekretem Stolicy Apostolskiej z 7 stycznia br.
7. Pasterze Kościoła z wielkim zatroskaniem patrzą na aktualną sytuację naszego Kraju. Z uznaniem przyjmują odważne i słuszne dążenia do ukazania prawdziwych dziejów Polski, a zwłaszcza historii II wojny światowej i jej następstw dla naszego narodu. Smutkiem napawa brak odpowiedzialności elit gospodarczych i politycznych za wspólne dobro Polaków. W dalszym ciągu trwa proces ubożenia wielu środowisk i ogromne bezrobocie. Wielki kryzys przeżywa służba zdrowia. Niepokoi stan wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Biskupi przypominają o realnych wartościach, których respektowanie jest przejawem autentycznego humanizmu i patriotyzmu. Wartością podstawową jest życie. W związku z tym Konferencja Episkopatu wyraża uznanie za to, że polski parlament miał odwagę opowiedzieć się po stronie życia nienarodzonych. Jednocześnie biskupi wyrażają nadzieję, że zostanie również odrzucony nieludzki zamysł legalizacji eutanazji. Niezbywalną wartością jest także rodzina. Wobec fali fikcyjnych rozwodów Episkopat raz jeszcze apeluje o przyspieszenie nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych w taki sposób, aby rzeczywiście służyły one dobru każdej rodziny. Należy się spodziewać, że także projekt ustawy o związkach homoseksualnych nie znajdzie uznania w oczach polskich parlamentarzystów.
8. W maju, a zwłaszcza w uroczystość Królowej Polski, będziemy modlili się gorąco za naszą Ojczyznę. Z tą uroczystością łączymy prośby do Opatrzności Bożej o wybudowanie w Warszawie przyrzeczonej 200 lat temu świątyni. Wznoszony kościół jest nie tylko wypełnieniem wotum z końca XVIII wieku, ale także znakiem wchodzenia wspólnoty narodowej w odpowiedzialną przyszłość ludów Europy. Taca zbierana w niedzielę 1 maja br. w kościołach całej Polski będzie przeznaczona na budowę świątyni-wotum w stolicy. Natomiast w niedzielę 8 maja, w uroczystość św. Stanisława, biskupa krakowskiego, kiedy przypadnie także 60. rocznica zakończenia II wojny światowej, będziemy wypraszać u Boga łaskę pokoju wewnętrznego i zewnętrznego dla naszej Ojczyzny.
9. Przeżywamy Wielki Post. W kościołach całej Polski trwają rekolekcje i dni skupienia; odprawiane są nabożeństwa pokutne, Drogi Krzyżowe i Gorzkie żale. Cenimy trud naszych duszpasterzy oraz postawę wiernych, spragnionych Słowa Bożego i łaski sakramentów. Na te dni nawrócenia, jak i na radosne Święta Zmartwychwstania naszego Pana Jezusa Chrystusa Biskupi zgromadzeni na zebraniu plenarnym w Warszawie udzielają Ojczyźnie pasterskiego błogosławieństwa.

Podpisali: Kardynałowie, Arcybiskupi i Biskupi polscy zgromadzeni na 331. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski
Warszawa, 9 marca 2005 r.

„Panie, zostań w naszych rodzinach”

III Krajowy Kongres Eucharystyczny

Warszawa, 18-19 czerwca 2005 r.

Panie, zostań w naszych rodzinach - to hasło III Krajowego Kongresu Eucharystycznego, który odbędzie się w dniach 18-19 czerwca br. w Warszawie” - zapowiedział Prymas Polski kard. Józef Glemp.
Głównym miejscem Kongresu będzie stołeczny plac Teatralny. Odbędą się tu dwie Liturgie Eucharystyczne: w sobotę 18 czerwca (przeznaczona głównie dla młodzieży) oraz transmitowana nazajutrz w TVP z udziałem wiernych z całego kraju. „Będzie to świadectwo wiary oraz piękna liturgii” - powiedział Ksiądz Prymas. Na zakończenie drugiej Liturgii wśród wiernych rozdany zostanie chleb. „W ten sposób, po Chlebie Eucharystycznym, który jest posiłkiem na życie wieczne, posilimy się pokarmem potrzebnym na co dzień” - wyjaśnił kard. Glemp.
Podczas dwudniowego Kongresu odbędzie się również procesja eucharystyczna oraz zaprezentowane zostaną wykłady związane z trwającym w Kościele do października br. Rokiem Eucharystii.

Tydzień w Polsce

W dniach 8-9 marca w Warszawie odbyło się 331. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski, którego głównym tematem była formacja duchowa oraz intelektualna kapłanów.

Kościół niosący Ewangelię nadziei - to hasło przyjętego przez Episkopat ramowego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na lata 2006-2010. W 2006 r. hasło będzie brzmiało: Przywróćmy nadzieję ubogim, w 2007 r. - Przypatrzmy się powołaniu naszemu, w 2008 r. - Bądźmy uczniami Chrystusa, w 2009 r. szczególna uwaga zostanie poświęcona trosce o życie, potrzebie walki z cywilizacją śmierci i odkrywania wartości każdego życia, a 2010 r. będzie czasem podsumowania całego pięcioletniego cyklu.

Ujawniono tajemnicze powiązania posła Andrzeja Celińskiego (SdPl) z przebywającym w areszcie lobbystą Markiem Dochnalem: byli razem w Monte Carlo.

Zabrakło dwóch głosów do uchwały Sejmu, wzywającej premiera Marka Belkę (nieokreślona przynależność partyjna) do złożenia dymisji.

Sejm zadecydował, że komornicy nie będą mogli zajmować pieniędzy szpitali publicznych, przeznaczonych na pensje dla pracowników.

Niemal w ostatniej chwili prezydent Aleksander Kwaśniewski odmówił stawienia się jako świadek przed sejmową komisją śledczą ds. „Orlenu”.

Pogłębia się rozłam w SLD: grupa działaczy chce odwołania Józefa Oleksego z funkcji przewodniczącego partii.

Red. Bronisław Wildstein, wyrzucony z Rzeczpospolitej, został komentatorem tygodnika Wprost.

Prezes IPN Lenon Kieres postawił warunki, na jakich udostępni sejmowej komisji śledczej teczki 35 osób; poseł Roman Giertych (LPR) uznał te warunki za bezprawne.

Podczas konferencji naukowej poświęconej polskim samorządom mocno podkreślono, że potrzebny jest większy udział samorządów w podatkach oraz zmiana ordynacji wyborczej na większościową.

Wobec zastoju na rynku aut dilerzy zapowiadają w tym roku obniżkę cen samochdów.

Komornik zlicytował 4 auta należące do Kurii Arcybiskupiej w Gdańsku.

Arkadiusz G., jeden z głównych szefów mafii paliwowej, bezskutecznie dotąd poszukiwany listem gończym, sam zgłosił się do prokuratury.

Polska zwróci się do Rosji o udzielenie tzw. pomocy prawnej w śledztwie dotyczącym ludobójstwa katyńskiego: udostępniono dotąd niewiele ponad połowę akt dotyczących tej zagłady.

Nie słabnie wielka fala listów, nadsyłanych do redakcji Naszego Dziennika z kraju, Europy i świata w obronie Radia Maryja przed atakami Lecha Wałęsy, masonerii, rozmaitych szowinistów i skrajnej lewicy.

NIK ujawnił poważne nadużycia w obrocie ziemią należącą do państwowej Agencji Nieruchomości Rolnych - prawdopodobnie skutek ostatniej korupcjogennej ustawy o obrocie ziemią.

Rząd uznał, że przed referendum w sprawie „eurokonstytucji” nie udostępni każdemu uprawnionemu do głosowania jej egzemplarza, bo „jest zbyt obszerna”.

Kościół katolicki i Kościoły chrześcijańskie zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej wezwały posłów do odstąpienia od dalszych prac nad legalizacją związków homoseksualnych.

Samorząd miasta Łodzi jako pierwszy złożył skargę do Trybunału Konstytucyjnego dotyczącą niesprawiedliwego podziału tzw. dotacji oświatowej. Inne miasta zapowiedziały poparcie dla łódzkiej inicjatywy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w Rzeszowie

2024-04-21 20:23

[ TEMATY ]

Wojownicy Maryi

Ks. Jakub Nagi/. J. Oczkowicz

W sobotę, 20 kwietnia 2024 r. do Rzeszowa przyjechali członkowie męskiej wspólnoty Wojowników Maryi z Polski oraz z innych krajów Europy, by razem dawać świadectwo swojej wiary. Łącznie w spotkaniu zatytułowanym „Ojciec i syn” wzięło udział ponad 8 tysięcy mężczyzn. Modlitwie przewodniczył bp Jan Wątroba i ks. Dominik Chmielewski, założyciel Wojowników Maryi.

Spotkanie formacyjne mężczyzn, tworzących wspólnotę Wojowników Maryi, rozpoczęło się na płycie rzeszowskiego rynku, gdzie ks. Dominik Chmielewski, salezjanin, założyciel wspólnoty mówił o licznych intencjach jakie towarzyszą dzisiejszemu spotkaniu. Wśród nich wymienił m.in. intencję za Rzeszów i świeckie władze miasta i regionu, za diecezję rzeszowską i jej duchowieństwo, za rodziny, szczególnie za małżeństwa w kryzysie, za dzieci i młode pokolenie. W ten sposób zachęcił do modlitwy różańcowej, by wzywając wstawiennictwa Maryi, prosić Boga o potrzebne łaski.

CZYTAJ DALEJ

Zwykła uczciwość

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 3

[ TEMATY ]

Ks. Jarosław Grabowski

Piotr Dłubak

Ks. Jarosław Grabowski

Ks. Jarosław Grabowski

Duchowni są dziś światu w dwójnasób potrzebni. Bo ludzie stają się coraz bardziej obojętni na sprawy Boże.

Przyznam się, że coraz częściej w mojej refleksji dotyczącej kapłaństwa pojawia się gniewna irytacja. Pytam siebie: jak długo jeszcze mamy czuć się winni, bo jakaś niewielka liczba księży dopuściła się przestępstwa? Większość z nas nie tylko absolutnie nie akceptuje ich zachowań, ale też zwyczajnie cierpi na widok współbraci, którzy prowadzą podwójne życie i tym samym zdradzają swoje powołanie. Tylko czy z powodu grzechów jednostek wolno nakazywać reszcie milczenie? Mamy zaprzestać nazywania rzeczy w ewangelicznym stylu: tak, tak; nie, nie, z obawy, że komuś może się to nie spodobać? Przestać działać, by się nie narazić? Wiem, że wielu z nas, księży, stawia sobie dziś podobne pytania. To stanie pod pręgierzem za nie swoje winy jest na dłuższą metę nie do wytrzymania. Dobrze ujął to bp Edward Dajczak, który w rozmowie z red. Katarzyną Woynarowską mówi o przyczynach zmasowanej krytyki duchowieństwa, ale i o konieczności zmian w formacji przyszłych kapłanów, w relacjach między biskupami a księżmi i między księżmi a wiernymi świeckimi. „Wiele rzeczy wymaga teraz korekty” – przyznaje bp Dajczak (s. 10-13).

CZYTAJ DALEJ

Czas decyzji wpisany…w Boży zegar – o pielgrzymowaniu maturzystów na Jasną Górę

Młodzi po Franciszkowemu „wstali z kanapy”, sprzed ekranów i znaleźli czas dla Boga, a nauczyciele, katecheci, kapłani, mimo wielu obowiązków, przeżywali go z wychowankami. Dobiega końca pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę w roku szkolnym 2023/2024. Dziś przybyła ostatnia grupa diecezjalna – z arch. katowickiej. W sumie w pielgrzymkach z niemalże wszystkich diecezji w Polsce przybyło ok. 40 tys. uczniów. Statystyka ta nie obejmuje kilkuset pielgrzymek szkolnych.

Najliczniej przyjechali maturzyści z diec. płockiej, bo 2,7 tys. osób. „We frekwencyjnej” czołówce znaleźli się też młodzi z arch. lubelskiej, diecezji: rzeszowskiej, sandomierskiej i radomskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję