Reklama

Wakacje, wakacje i... po wakacjach

Niedziela przemyska 37/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po pierwszym miesiącu wakacji spędzonym w gronie rodziny i znajomych, dzieci ze świetlicy "Wzrastanie" w Radymnie od 29 lipca do 24 sierpnia 2002 r. czynnie uczestniczyły w półkolonii wraz z innymi dziećmi z Radymna. Czas ten spędziły bardzo intensywnie.

Dzieci korzystając z zaproszenia państwa Weroniki i Jana Burych wzięty udział w ognisku zorganizowanym przez kolonistów w Lipniku, podczas którego świetnie bawiły się ze swoimi rówieśnikami. Znalazły również czas na piękny, długi spacer nad San w pobliżu Duńkowic. W czasie odpoczynku, podczas tej wędrówki, w niejednej główce zrodziła się refleksja, że niestety połowa wakacji minęła. Lecz cóż to - piękne zielone drzewa, zioła, kwiaty, woda cicho płynąca, a nad głowami błękitne niebo. Bóg dał taki piękny dzień i za to trzeba Mu dziękować.

Dzieci wraz z opiekunami przeżyły niecodzienne spotkanie z ks. Henrykiem Hazikiem - proboszczem ze Skołoszowa, który m.in. bardzo ciekawie opowiedział o historii parafii pw. Miłosierdzia Bożego. Ks. Henryk, jako zamiłowany historyk i człowiek wielkiego serca, tak ujął swym opowiadaniem przybyłych gości, że słuchając zapomniały " o Bożym świecie". Odwiedziny u Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny w Radymnie przyniosły wiele radości i jednocześnie zadumy nad ich służbą. Dzieci rozmawiały z Siostrami, które w niejednym przypadku całe swoje życie poświęciły służbie Bogu - jak choćby s. Zdzisława, która niedawno ukończyła 97. rok życia.

Ogromnym przeżyciem dla nich był biwak w... świetlicy. Oczywiście, zanim udały się na spoczynek świetnie bawiły się na placu przed budynkiem, w którym znajdują się pomieszczenia zajmowane przez " Wzrastanie". W niejednym młodym serduszku podziw mieszał się z zazdrością z powodu zdolności do gry na gitarze, prezentowanych przez panią Lucynkę. W niejednej główce zapadła decyzja o podjęciu w przyszłości nauki gry na tym właśnie instrumencie. Przeżywając uroczystość odpustową w parafii św. Wawrzyńca miały m.in. okazję usłyszeć o patronie wspólnoty, wielkim męczenniku rzymskim, który jako zarządca dóbr kościelnych rozdał wszystkie pieniądze ubogim. Gdy sędzia nakazał mu pokazać skarby Kościoła, św. Wawrzyniec zebrał ubogich i wskazując na nich miał powiedzieć: "Oto są skarby Kościoła". Rozwścieczony sędzia kazał go zgładzić.

Dyskotekę w świetlicy, w czasie której wszyscy mogli " wyskakać się do woli", poprzedził śpiew piosenek i recytowanie wierszy. W przygotowanie się do tego konkursu dzieci włożyły wiele trudu. W uroczystość Matki Bożej Zielnej poświęciły, przygotowany w świetlicy, bukiet z kwiatów, ziół i zbóż. Z okazji wizyty Ojca Świętego w Ojczyźnie uważnie śledziły w telewizji transmisje ze spotkań i Mszy św. z udziałem naszego Papieża.

Zaplanowana wycieczka do Stubna, Kalnikowa i Korczowej została zrealizowana. Dzieci m.in. mogły z bliska przyjrzeć się strusiom, " ujeżdżać rumaki", czy też pokonać granicę bez... dokumentów. Zawody sportowe zorganizowane na boisku osiedlowym sprawiły dużo radości i wpłynęły bardzo korzystnie na rozwój ciała, jak i ducha. Dzieci z niecierpliwością oczekują na wynik końcowy konkursu Oferta literacka, zorganizowanego przez Starostwo Powiatowe w Jarosławiu, na który wysłały swoje wiersze.

23 sierpnia dzieci wykonały prace związane z wakacjami, które to dzieła ozdobiły pomieszczenia przez nie zajmowane. Dzień później, w uroczystym zakończeniu pracy w czasie wakacji, uczestniczyli rodzice dzieci i pani Alicja Sabatowska - prezes "Wzrastania". Pomimo skromnych warunków oprawa uroczystości była bardzo bogata. Serca dzieci włożone w wykonanie rekwizytów i w przedstawienie spowodowały, że ta "inwazja" miłości wstrzymała na chwilę rodzicom oddech. Za chwilę jednak rozbrzmiały gromkie brawa i wszyscy rodzice wraz z panią Alą, która uważana jest przez dzieci za drugą mamę, i wychowawcami, szczerze wzruszeni gratulowali swym pociechom talentu.

Zespół wychowawców wraz z dziećmi serdecznie dziękuje burmistrzowi Radymna za autokar, Zbigniewowi Doboszowi z piekarni " Sokół" w Skołoszowie za codziennie dostarczane pieczywo oraz Romanowi Piziurnemu z firmy "Marotex" za smaczne lody i mrożonki.

A oto jak żyje półkolonia we wspomnieniach uczestników:

"W tym roku na półkolonii najbardziej podobał mi się wyjazd na granicę państwa do Korczowej. Cieszę się, że po raz pierwszy mogłam być na przejściu granicznym, a nawet trzy metry za granicą Polski" - wspomina Malwina. "Zabawa w chowanego, łapanego i w kamień i wodę, drugie śniadanie zjedzone w cieniu drzew oraz poszukiwanie skarbów przyrody wspominam najmilej" - mówi Justyna. "W czasie gdy pani Lucynka grała na gitarze, a my śpiewaliśmy odwiedzili nas pan Piotr z Kariną i pani Ala. Karina sprawiła nam dużo radości podczas nauki języka francuskiego w jej wykonaniu. Po zabawie i wieczornej toalecie odmówiliśmy modlitwę i udaliśmy się na spoczynek. Wieczór był bardzo ciekawy" - opowiada Ania. "Wspólne rozmowy z kolonistami z Lipnika, ognisko, pieczoną kiełbaskę i wspaniałą zabawę wspominam bardzo miło" - mówi Angelika. "Proboszcz ks. Henryk zaprosił nas do kościoła, opowiadał nam o tablicy ufundowanej dla naszej śp. katechetki Marty Trysła-Czujko oraz o budowie kościoła, w którym się znajdowaliśmy" - wspomina Zuzia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rocznica imienin ks. Jerzego Popiełuszki

2024-04-23 08:06

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

ks. Mirosław Benedyk

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Na imieniny ks. Jerzego Popiełuszki 23 kwietnia 1984 r. przybyło blisko tysiąc osób. Kwiaty wypełniły cały pokój na plebanii. W rocznicę tego wydarzenia, spotkają się niektórzy jego uczestnicy oraz wiele innych osób bliskich ks. Jerzemu i takich, które chcą wyrazić mu wdzięczność.

Po Eucharystii o godz. 18.00 w kościele pw. św. Stanisław Kostki w Warszawie w parafialnym Domu Amicus odbędzie się spotkanie, podczas którego głos zabiorą uczestnicy imienin ks. Popiełuszki z 1984 r. oraz przedstawiciele związanych z nim środowisk, w tym parafii, w których posługiwał. Wszyscy zaproszeni są do tego, by przynieść kwiaty na grób ks. Popiełuszki i wpisać się do „Księgi wdzięczności”, m.in. za pośrednictwem strony: 40rocznica.popieluszko.net.pl.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i ludziom. Pokój Tobie, diecezjo sosnowiecka!

2024-04-23 15:17

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

BP KEP

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego. Decyzję papieża ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W diecezji tarnowskiej nominację ogłoszono w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ingres planowany jest 22 czerwca.

- Idę służyć Bogu i ludziom - powiedział bp Artur Ważny. - Tak mówi dziś Ewangelia, żebyśmy szli służyć, tam gdzie jest Jezus i tam gdzie są ci, którzy szukają Boga cały czas. To dzisiejsze posłanie z Ewangelii bardzo mnie umacnia. Bez tego po ludzku nie byłoby prosto. Kiedy tak na to patrzę, że to jest zaproszenie przez Niego do tego, żeby za Nim kroczyć, wędrować tam gdzie On chce iść, to jest to wielka radość, nadzieja i takie umocnienie, że niczego nie trzeba się obawiać - wyznał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję