Reklama

Ingres biskupa legnickiego Stefana Cichego

Ks. Piotr Nowosielski
Niedziela Ogólnopolska 20/2005


Przekazanie pastorału Biskupowi Legnickiemu
Fot: Ks. Piotr Nowosielski

W sobotę 30 kwietnia br., w gronie prawie 30 biskupów, ponad 300 kapłanów i prawie tysiąca wiernych modlących się w intencji nowego biskupa, uroczyście rozpoczął swoje pasterzowanie w diecezji drugi biskup legnicki Stefan Cichy. Zastąpił on pełniącego tę funkcję przez 13 lat, od czasu ustanowienia diecezji w 1992 r., bp. Tadeusza Rybaka.

Ingres do katedry poprzedziła procesja z kościoła Ojców Franciszkanów pw. św. Jana Chrzciciela przez Rynek na starym mieście. W progu katedry nowego biskupa powitali biskup senior Tadeusz Rybak, proboszcz katedry oraz członkowie Kapituły Katedralnej.
Wśród przybyłych księży biskupów znaleźli się m.in.: nuncjusz apostolski w Polsce - abp Józef Kowalczyk, metropolita wrocławski - abp Marian Gołębiewski, metropolita górnośląski - abp Damian Zimoń, księża biskupi sąsiednich diecezji, a także biskupi i delegacje z niemieckich diecezji Görlitz i Dresden-Maissen. Wśród delegacji duchowieństwa obecni byli m.in.: ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny tygodnika Niedziela, reprezentanci Kapituł archidiecezji wrocławskiej i diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, delegacje uczelni katolickich w Polsce i inni. Nie zabrakło także delegacji władz wojewódzkich, samorządowych, parlamentarzystów, a także przedstawicieli różnych uczelni, instytucji i organizacji. We Mszy św. wzięła też udział rodzina nowego Księdza Biskupa, koledzy z jego rocznika święceń, kapłani z archidiecezji katowickiej, mieszkańcy miejscowości, z której pochodzi, oraz goście z Niemiec i Austrii.
Na początku Liturgii został odczytany dokument Stolicy Apostolskiej ustanawiający bp. Stefana Cichego - dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji katowickiej - biskupem legnickim i złożone zostały podpisy nowego Księdza Biskupa oraz Kolegium Konsultorów. Szczególnym momentem było uroczyste przekazanie nowemu Biskupowi pastorału - symbolu władzy pasterskiej w diecezji.
Bp Tadeusz Rybak wyraził przy tym życzenie, aby pastorał, który otrzymał w dniu swoich święceń biskupich, służył obecnemu i kolejnym biskupom legnickim w przyszłości. Ostatnim z elementów związanych z objęciem władzy w diecezji przez nowego rządcę było homagium - hołd i uszanowanie oddane nowemu biskupowi. Złożyli je w imieniu diecezjan: biskup pomocniczy Stefan Regmunt, kanclerz Kurii, prepozyt Kapituły Katedralnej, rektor Seminarium, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii, przedstawiciel zakonów męskich, siostra zakonna oraz kilkupokoleniowa rodzina.
W pierwszym wygłoszonym słowie bp Stefan Cichy podziękował za dotychczasową pracę swego poprzednika. Z zadań, jakie stawia przed sobą i o pomoc w realizowaniu których prosi, zwrócił uwagę na potrzebę dalszego pogłębiania wiary oraz pogłębiania i rozwijania kultu Eucharystii, aby jak największa rzesza wiernych korzystała szczególnie z niedzielnego uczestnictwa we Mszy św. i kult Najświętszego Sakramentu przenosiła poza Mszę św. Bp Cichy mówił m.in.: „Rozpoczynam pracę w Kościele legnickim w Roku Eucharystii. Niech Eucharystia naprawdę stanowi źródło i szczyt naszego życia. Pogłębiając wiarę, mamy starać się o to, aby coraz lepiej uczestniczyć w jej wielkiej tajemnicy. Nie wystarczy sam udział w Eucharystii. Ten udział ma znaleźć kontynuację w życiu codziennym”.
Złożenie darów ofiarnych było okazją do zaprezentowania się i wyrażenia uczuć przez różne stany diecezji. Szczególnie ciepło Biskup Legnicki powitał delegację z Katowic.
W wygłoszonych słowach życzeń, kierowanych pod adresem nowego Biskupa ze strony Nuncjusza Apostolskiego, Metropolity Wrocławskiego i Katowickiego, jak również przedstawiciela mieszkańców diecezji - bp. Stefana Regmunta oraz przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, przewijało się życzenie, aby wspierały go pomoc i błogosławieństwo Boże w nowej, odpowiedzialnej pracy, a także by nieustannie towarzyszyła mu myśl zawarta w jego zawołaniu biskupim: Per Crucem ad Lucem - Przez Krzyż do Światła. Biskup Görlitz Rudolf Müller, nawiązując do podjętej już wraz z bp. Tadeuszem Rybakiem współpracy między diecezjami, zaprosił nowego Księdza Biskupa do odwiedzenia diecezji Görlitz.
Dziękując Dostojnym Gościom i wszystkim uczestnikom Liturgii, bp Stefan Cichy powiedział, że podczas tej Mszy św. w sposób szczególny modlił się za Ojca Świętego Jana Pawła II, jest bowiem ostatnim z ustanowionych przez zmarłego Papieża biskupów diecezjalnych. Raz jeszcze podziękował bp. Tadeuszowi Rybakowi, wspominając, że krzyż biskupi, który od niego otrzymał, swego czasu był własnością śp. bp. Pawła Latuska, który pochodził z Tychów. „Raz jeszcze proszę o modlitwę i pomoc, byśmy razem mogli budować Kościół tu, w Legnicy na Dolnym Śląsku” - zaapelował do wiernych bp Stefan Cichy.

Reklama

Radni przegłosowali zamiar likwidacji szkoły dla niepełnosprawnych

2019-02-21 19:16

Agnieszka Bugała

Agnieszka Bugała

Od godz. 10.00 rodzice uczniów niepełnosprawnych protestowali przed wejściem do wrocławskiego ratusza. Przyszli z transparentami, na których wypisali hasła, których – co podkreślali – nie chcieli wysłuchać urzędnicy. Zdecydowali się przysłuchiwać obradom Rady Miasta korzystając z miejsc dla publiczności.

Dopiero po godz. 15.00 rozpoczęła się dyskusja nad zaproponowanym przez prezydenta Jacka Sutryka 31 stycznia projektem uchwały o zamiarze zaprzestania działalności przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 przy ul. ks. Marcina Lutra 6. Po 16.00 w głosowaniu radni uchwałę przyjęli. Za likwidacją głosowało 23 radnych, 12 (radni PiS) było przeciw.

W uzasadnieniu procedowanej uchwały Jarosław Delewski dyrektor Departamentu Edukacji UM podkreślał, że miasto gwarantuje miejsce dla dzieci w szkołach przy ul. Kamiennej i Parkowej pozostawiając wybór placówki rodzicom dzieci.

W uzasadnieniu w sprawie zamiaru zaprzestania działalności przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 przy ul. ks. Marcina Lutra 6 we Wrocławiu skierowanym do Rady Miasta napisano, że „Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 89 będą mogli od 1 września 2019 r. kontynuować naukę w Publicznej Szkole Podstawowej Specjalnej prowadzonej przez Fundację Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra przy ul. ks. M. Lutra 2-8, zgodnie z wolą (deklaracją) rodziców. Podobnie wychowankowie Ośrodka będą mogli kontynuować pobyt w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 10 przy ul. Parkowej 27 lub w Niepublicznym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Specjalnym przy ul. ks. M. Lutra 2-8”.

Uzasadnienie nie zawiera informacji o gwarancji miejsca dla dzieci w szkole przy ul. Kamiennej, wymienia tylko szkołę przy Parkowej i obecną placówkę, podległą od września ewangelickiej fundacji. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Rodzice opuścili salę zaraz po głosowaniu, byli zdruzgotani, wiele mam miało łzy w oczach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Portret Sarmaty. Zajęcia plastyczne w Muzeum wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział MZW

2019-02-21 17:32

Część zajęć feryjnych zaproponowanych przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbyło się w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Siedzibą placówki jest stary siedemnastowieczny dwór Bartochowskich, który jak najbardziej predysponowany jest do przeprowadzenia warsztatów pt. „Portret sarmaty”. Uczestnicy warsztatów poznali strój szlachecki, który zyskał miano narodowego i nosili go przede wszystkim szlachcice. Ten strój to: żupan, kontusz i dopełniający go ozdobny pas kontuszowy. Strój był modny w XVII i XVIII wieku, także w czasie zaborów, kiedy pełnił rolę symbolu narodowego.

Zofia Białas

W czasie ferii zimowych Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej przygotowywało zajęcia plastyczne, na których można było poznać ten pełen przepychu strój szlachecki i spróbować samodzielnie go namalować.

Na zdjęciach zajęcia z uczestnikami Spółdzielczego Domu Kultury Wieluńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Źródło: Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem