Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niemcy

W 40. rocznicę listu

Wspólne oświadczenie biskupów niemieckich i polskich w 40. rocznicę wymiany listów z 1965 r. - to jeden z głównych tematów jesiennej sesji Konferencji Biskupów Niemieckich, która odbywała się w dniach 19-22 września br. w Fuldzie. Wspólne oświadczenie biskupów obu krajów zostało podpisane najpierw w Fuldzie, a potem we Wrocławiu.
Z tej okazji gośćmi Konferencji Biskupów w Fuldzie była siedmioosobowa delegacja Episkopatu Polski z jej przewodniczącym - abp. Józefem Michalikiem. W skład delegacji weszli arcybiskupi: Stanisław Gądecki (Poznań), Henryk Muszyński (Gniezno), Damian Zimoń (Katowice) i Marian Gołębiewski (Wrocław), a także biskup senior Ignacy Jeż z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i bp Jan Kopiec - sufragan diecezji opolskiej.
Natomiast na uroczystość podpisania wspólnego oświadczenia przyjechała do Wrocławia delegacja Konferencji Biskupów Niemieckich z jej przewodniczącym - kard. Karlem Lehmannem. Towarzyszyli mu kard. Georg Sterzinsky (Berlin) oraz biskupi Franz Kamphaus (Limburg), Gerhard Feige (Magdeburg), Josef Homeyer (Hildesheim) oraz Gerhard Pieschl - biskup pomocniczy w Limburgu. Obecni też byli sekretarze generalni obu Episkopatów, bp Piotr Libera i ks. Hans Langendörfer.
Obrady jesiennej sesji plenarnej z udziałem 86 biskupów niemieckich zainaugurował referat kard. Lehmanna zatytułowany: Nowe znaki czasu. Kryteria różnicowania w diagnozie sytuacji Kościoła i jego prac. Na długiej liście poruszanych tematów znalazły się m.in. takie zagadnienia, jak: sprawa kapelanów więziennych, rozwój prasy diecezjalnej, przygotowania do kolejnego zjazdu katolików niemieckich w Saarbrücken w 2006 r., a także perspektywy zadań, wobec których stanie wybrany 18 września Bundestag.

Belgia

Biskupi Europy i USA zacieśniają współpracę

Ze względu na znaczenie konstruktywnych i trwałych stosunków między Unią Europejską a USA Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (ComECE) oraz Konferencja Biskupów Katolickich USA postanowiły zacieśnić współpracę. Kwestia stosunków transatlantyckich była przedmiotem spotkania obu gremiów w dniach 20-23 września w Brukseli.
W czasie spotkania poruszonych zostało wiele tematów, takich jak: wyzwania globalnego bezpieczeństwa i odpowiedzialność rządów, wolność religijna i poszukiwanie bezpieczeństwa dla ludzi, a także sprawy pokoju w Ziemi Świętej. Celem spotkania było poszerzenie istniejących już transatlantyckich kontaktów roboczych i odniesienie się do aktualnej problematyki politycznej.
Wśród referentów czterodniowych obrad był obecny warszawski biskup pomocniczy Piotr Jarecki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Australia

Przygotowania do ŚDM

Pielgrzymkę „Trasą pięciu mostów” planują organizatorzy Światowego Dnia Młodzieży w 2008 r.
Główne punkty programu, m.in. oficjalne otwarcie Światowych Dni Młodzieży, odbędą się na stadionie olimpijskim. Organizatorzy mają nadzieję, że Ojciec Święty będzie mógł wpłynąć do miasta na statku przez zatokę, podobnie jak w Kolonii płynął Renem. Wysiądzie przy słynnym Sydney Opera House, i przejedzie przez miasto. Następnego dnia młodzi ludzie przejdą od grobowca bł. Mary MacKillop, która jest pierwszą beatyfikowaną Australijką. Od jej grobowca w północnej części Sydney odbędzie się pielgrzymka „Trasą pięciu mostów”, bo w sumie przez zatokę i rzekę trzeba ich tyle pokonać. Zakończenie planuje się w Sydney Olimpic Park, gdzie młodzi ludzie spędzą noc. Organizatorzy mają nadzieję, że zgromadzi się tam nawet do miliona pielgrzymów. Na terenie stadionu olimpijskiego odprawiona zostanie Msza św. wieńcząca Światowy Dzień Młodzieży.
Trwają starania o jak najtańsze możliwości przybycia do Australii młodzieży z innych kontynentów.

Francja

Uznanie dla szkół katolickich

We Francji rodzice masowo zapisują swoje dzieci do szkół prywatnych, które w 97% są katolickie. W tym roku szkoły te z powodu braku miejsc musiały odrzucić 55 tys. podań. Placówki te uzasadniają to pragnieniem utrzymania wysokiego poziomu nauczania i małej liczebności klas. Choć szkolnictwo prywatne często nadal uważane jest za elitarne i „religijne”, to obecnie zaledwie 3 proc. nauczycieli stanowią osoby duchowne, a czesne w szkołach prywatnych jest na ogół stosunkowo niskie.
Według sekretarza generalnego szkolnictwa katolickiego Paula Malatre’a, co druga francuska rodzina na jakimś stopniu edukacji dzieci korzysta z systemu prywatnego. Zaledwie 39% podaje jako powód wychowanie religijne dzieci. Znakomita większość wybiera szkoły prywatne dlatego, że dbają one o dyscyplinę, dobrą atmosferę, przekazują takie wartości, jak tolerancja i szacunek dla innych. Francuskie szkolnictwo publiczne znajduje się obecnie w obliczu ogromnych trudności: obniżenia poziomu nauczania, braku dyscypliny, strajków zarówno nauczycieli, jak i uczniów.
We Francji do 8,5 tys. szkół prywatnych uczęszcza ok. 2 mln spośród 12 mln wszystkich uczniów.

Reklama

Ludzie

Kard. Walter Kasper oznajmił przed kilkoma dniami, że możliwe jest spotkanie Ojca Świętego z patriarchą Aleksym II na terenie neutralnym. Zdaniem przewodniczącego Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan, znacznie poprawił się klimat wzajemnych stosunków z Patriarchatem Moskiewskim. „Takie spotkania nie stanowią już żadnego problemu - zarówno wtedy, gdy ja się wybieram do Moskwy, jak i wówczas, gdy oni chcą przyjechać do Rzymu” - wyjaśnił.

Kard. Walter Kasper ma 72 lata. Urodził się w Heidenheim/Brenz w Niemczech. Od 1999 r. jest przewodniczącym Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan. Wcześniej przez 10 lat był biskupem diecezji Rottenburg-Stuttgart. Kapelusz kardynalski otrzymał na konsystorzu w 2001 r.

Ukraina

W Użhorodzie na Zakarpaciu wydano Gramatykę języka rusińskiego wraz z Ewangelią według Mateusza dla Rusinów Ukrainy, Europy Środkowej i Ameryki. Autorem tego niezwykłego podręcznika jest proboszcz miejscowej prawosławnej cerkwi pw. św. Cyryla i Metodego, podlegającej Patriarchatowi Moskiewskiemu - o. Dymytrij Sydor. W obwodzie zakarpackim mieszka ponad 800 tys. Rusinów, a na całym świecie jest ich ponad 2 mln. Rodacy o. Sydora z Zakarpacia oraz Rusini na Słowacji, w Polsce, Serbii, Chorwacji, Rumunii i w diasporze stanowią odrębny naród, a ich język w 80 proc. pokrywa się ze staro-cerkiewno-słowiańskim. „Niestety, na Ukrainie Rusini są uważani za Ukraińców, w Polsce też traktuje się ich jako Ukraińców albo Łemków i tylko na Słowacji i na terenach byłej Jugosławii zadeklarowana jest narodowość rusińska”.

Reklama

Belgia

Ponad 3 tys. osób wzięło udział w marszu, który 10 września przeszedł ulicami Brukseli na znak protestu wobec projektu ustawy przyznającej parom homoseksualnym prawo do adopcji dzieci.
Manifestację pod hasłem: Rodzina jest naprawdę ważna! zorganizował w stołecznym parku Cinquantenaire belgijski komitet „Akcja dla Rodziny”. Swego poparcia udzieliła inicjatywie Konferencja Biskupów Belgii, która skierowała do uczestników specjalne przesłanie.

Włochy

Według sondażu przeprowadzonego na zamówienie Włoskiego Katolickiego Stowarzyszenia Ludzi Pracy (ACLI), 56 proc. mieszkańców Italii jest zdecydowanie przeciwna handlowi w niedzielę i święta, 17 proc. zaś opowiada się za wprowadzeniem wyraźnego zakazu w tej materii. Tylko 23 proc. uważa, że kto chce, powinien móc otworzyć sklep także w niedzielę. W ankiecie wzięło udział 800 osób.

Tydzień na świecie

Przewodniczący Papieskiej Rady „Cor Unum” - abp Paul Josef Cordes udał się na osobiste życzenie Ojca Świętego Benedykta XVI z wizytą na południe Stanów Zjednoczonych, nawiedzone niedawnym kataklizmem.

Prymas Węgier - arcybiskup ostrzyhomsko-budapeszteński kard. Péter Erdö został na 5 lat nowym przewodniczącym Węgierskiej Konferencji Biskupów Katolickich. Zastąpi on arcybiskupa Egeru Istvána Seregély’ego, który pełnił tę funkcję od 1990 r.

W USA odbyły się uroczyste obchody 4. rocznicy zamachów terrorystycznych na Nowy Jork i Waszyngton. Uczestniczyli w nich przedstawiciele najwyższych władz, z prezydentem George’em W. Bushem na czele. Bush, przemawiając przez radio, nawiązał do kataklizmu w Nowym Orleanie i porównał go do ataku z 11 września. Tymczasem w USA trwają spory o dokładny kształt zabudowy i wykorzystanie nowych budynków wznoszonych na terenie „strefy zero” w Nowym Jorku, czyli w miejscu, gdzie stały wieżowce WTC.

Prezydent George W. Bush oświadczył na konferencji prasowej w Waszyngtonie, że bierze na siebie pełną odpowiedzialność za wszystkie błędy popełnione przez rząd USA po przejściu huraganu „Katrina”, m.in. za zbyt wolną pomoc federalnych władz ofiarom. Bush przyznał, że wyszły na światło dzienne poważne problemy w systemie działań jego administracji na wszystkich szczeblach. Według oficjalnego bilansu, „Katrina” spowodowała śmierć co najmniej 513 osób.

Parlament stanu Kalifornia uchwalił zapis umożliwiający legalizację związków homoseksualnych pod nazwą małżeństwa oraz przyznanie im wynikających z tego uprawnień. Gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger oświadczył, że zawetuje uchwalone przez parlamentarzystów prawo.

Organizacja Reporterzy bez Granic oskarżyła internetowego giganta - amerykańską firmę Yahoo o przekazanie władzom chińskim informacji, które posłużyły do uwięzienia dziennikarza. Zdaniem organizacji broniącej swobody mediów, wydział firmy Yahoo w Hongkongu pomógł władzom chińskim ustalić personalia dziennikarza Shi Tao na podstawie identyfikacji jego konta e-mailowego oraz informacji przesyłanych przy jego pomocy.

Władze Indonezji uwolniły z więzień ok. 200 bojowników, którzy walczyli o oderwanie prowincji Aceh od tego kraju. Wcześniej prowincję Aceh opuściło 1,2 tys. indonezyjskich żołnierzy. Jest to realizacja kolejnych punktów porozumienia pokojowego zawartego w Helsinkach pomiędzy rządem Indonezji a separatystami z organizacji Ruch na rzecz Wolnego Acehu (GAM). Wśród uwolnionych są 4 osoby ze ścisłego kierownictwa GAM.

Rządzący Egiptem od 24 lat Husni Mubarak kolejny raz zwyciężył w wyborach prezydenckich. Poparło go 88 proc. głosujących, ale frekwencja wyniosła ok. 23 proc.

Ponad 100 Irakijczyków - w większości cywilów - zginęło w 3 atakach w Bagdadzie oraz w Tadżi niedaleko stolicy Iraku. Co najmniej 186 osób zostało rannych.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

2024-04-25 11:34

[ TEMATY ]

Lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Karol Porwich/Niedziela

Zabawkarstwo drewniane ośrodka Łączna-Ostojów, oklejanka kurpiowska z Puszczy Białej, tradycja wykonywania palm wielkanocnych Kurpiów Puszczy Zielonej, Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę oraz pokłony feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską to nowe wpisy na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tworzona od 2013 roku lista liczy już 93 pozycje. Kolejnym wpisem do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego został natomiast konkurs „Palma Kurpiowska” w Łysych.

Na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego zostały wpisane:

CZYTAJ DALEJ

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec

2024-04-24 17:59

[ TEMATY ]

Konferencja Episkopatu Polski

Konferencja Episkopatu Polski/Facebook

W dniach 23-25 kwietnia br. odbywa się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania jest w tym roku abp Stanisław Budzik, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Głównym tematem spotkania są kwestie dotyczące trwającej wojny w Ukrainie. Drugiego dnia członkowie grupy wysłuchali sprawozdania z wizyty bp. Bertrama Meiera, ordynariusza Augsburga, w Ukrainie, w czasie której odwiedził Kijów i Lwów. Spotkał się również z abp. Światosławem Szewczukiem, zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie, wracajmy do jego nauczania

2024-04-25 12:59

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Krzysztof Tadej

Ks. prał. Paweł Ptasznik

Ks. prał. Paweł Ptasznik

„Powinniśmy starać się wracać przede wszystkim do nauczania Jana Pawła II, a odejść od jedynie sentymentalnego patrzenia na tamte lata" - podkreśla ks. prałat Paweł Ptasznik w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News przed 10. rocznicą kanonizacji Papieża Polaka. W sobotę, 27 kwietnia, w Bazylice św. Piotra w Watykanie z tej okazji będzie celebrowana uroczysta Msza Święta o godz. 17.00.

Organizatorem uroczystości jest Watykańska Fundacja Jana Pawła II, w której ksiądz Ptasznik pełni funkcję Przewodniczącego Rady Administracyjnej. Już w 2005 roku, podczas pogrzebu Papieża rozległy się okrzyki „santo subito". „Wszyscy mieliśmy to przekonanie o tym, że Jan Paweł II przez swoje życie, swoją działalność i nauczanie głosi Chrystusa, żyje Chrystusem i ta fama świętości pozostała po jego śmierci i została oficjalnie zatwierdzona przez akt kanonizacji" - podkreślił ksiądz Ptasznik. „Jako fundacja wystąpiliśmy z inicjatywą obchodów 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II, wsparci autorytetem kardynała Stanisława Dziwisza i została ona bardzo dobrze przyjęta w środowiskach watykańskich, a błogosławieństwa dla inicjatywy udzielił Papież Franciszek" - dodał. Rozmówca Radia Watykańskiego - Vatican News zaznaczył, że fundacja zgodnie z wolą Jana Pawła II promuje kulturę chrześcijańską, wspiera studentów, a także decyzją jej władz dokumentuje pontyfikat i prowadzi studium nauczania Papieża Polaka. W Rzymie pod jej auspicjami działa też Dom Polski dla pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję