Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Walka z ubóstwem

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia zwróciła się do premiera Belki w związku z udziałem przedstawicieli naszego kraju w szczycie Zgromadzenia Ogólnego ONZ poświęconym Milenijnym Celom Rozwoju (MDG), jaki miał miejsce 14-16 września br. Tematem tego spotkania był problem walki z ubóstwem. Federację niepokoi fakt, że środowiska niechętne poszanowaniu ludzkiego życia od jego poczęcia planują wykorzystać szczyt do upowszechniania aborcji jako akceptowanego sposobu dla zwalczania ubóstwa. W tym celu prowadzą agresywną kampanię na rzecz wprowadzenia „prawa do zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego”, definiowanego jako prawo do swobody aborcji i regulacji płodności. „Twierdzą, że dostępność aborcji powinna być włączona do Milenijnych Celów Rozwoju, ponieważ jest niezbędna w przeciwdziałaniu ubóstwu. Tymczasem wiązanie swobody zabijania poczętych dzieci z przeciwdziałaniem ubóstwu nie ma żadnych racjonalnych podstaw. Sugerowanie, że wyeliminowanie jednych ludzi zapewni pozostałym zasobniejsze życie, ma podtekst faszystowski i jest głęboko sprzeczne z prawami człowieka” - czytamy w liście protestacyjnym Federacji do Premiera.
Federacja przypomina, że aborcja jest sprzeczna z podstawowymi prawami człowieka, w tym z Powszechną Deklaracją Praw Człowieka, uchwaloną przez ONZ, która w art. 3 mówi: „Każdy człowiek ma prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa swojej osoby”. Premier powinien wpłynąć, by przedstawiciele Polski nie byli bierni wobec absurdalnej propozycji walki z ubóstwem metodą aborcji.

Polscy biskupi na Synodzie

Od 2 do 29 października br. trwać będzie w Watykanie XI Zebranie Zwyczajne Biskupów pod hasłem Eucharystia źródłem i szczytem życia i misji Kościoła. Przedstawicielami Konferencji Episkopatu Polski na to spotkanie będą: metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński, biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski, biskup radomski Zygmunt Zimowski, biskup pomocniczy archidiecezji białostockiej Edward Ozorowski. W razie niemożności wyjazdu któregoś z wyżej wymienionych delegatów na zastępcę został wyznaczony bp Jan Tyrawa z Bydgoszczy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W cerkwiach po polsku

W dwóch parafiach prawosławnych w Białymstoku od 2 października zostaną wprowadzone dodatkowe niedzielne liturgie sprawowane w języku polskim - zadecydował prawosławny biskup białostocko-gdański Jakub. Zdaniem księży i świeckich prawosławnych, jest to przełomowy moment w dotychczasowej tradycji prawosławnej na Podlasiu - największym skupisku prawosławnych w Polsce.
W regionie tym, gdzie wszystkie święta obchodzi się według kalendarza juliańskiego, liturgia prawosławna jest sprawowana w oficjalnym języku liturgicznym Cerkwi, czyli staro-cerkiewno-słowiańskim.
Zmiany mają swoich zwolenników i przeciwników. Jedni zwracają uwagę, że dla wielu wiernych język cerkiewno-słowiański jest niezrozumiały, tym bardziej że nie uczą się teraz w szkołach rosyjskiego, który pomagał w rozumieniu języka liturgii. Z kolei przeciwnicy wprowadzenia języka polskiego do prawosławnej liturgii powołują się na tradycję, zgodnie z którą językiem liturgicznym Cerkwi w Polsce jest staro-cerkiewno-słowiański. Podkreślają też, że nie ma dokładnych tłumaczeń liturgii oraz że polski śpiew nie będzie brzmiał tak pięknie, jak w tym właśnie języku. „To pójście na łatwiznę” - uważają przeciwnicy zmian, dodając, że kto nie chodzi do cerkwi, tego nabożeństwo po polsku też nie zachęci.
Liturgie w języku polskim już od lat 70. sprawowane są w parafii św. Cyryla i Metodego we Wrocławiu, a od kilku lat w Warszawie na ul. Podwale. W Białymstoku niedzielne liturgie w języku polskim będą odprawiane od 2 października w podziemnej świątyni cerkwi Świętego Ducha o godz. 8.30 oraz w dolnej cerkwi w katedrze św. Mikołaja o godz. 9.00.

Śląski misjonarz jedzie na Alaskę

Dzikie niedźwiedzie i zimowe odmrożenia - to niebezpieczeństwa, przed którymi ostrzegano ks. Mirosława Woźnicę - 40-letniego kapłana archidiecezji katowickiej, który 15 września wyjeżdża na misje na Alaskę.
W sprawach misyjnych ks. Woźnica nie jest nowicjuszem. Pięć lat pracował z Aborygenami na pustyni w samym sercu Australii, 300 km od najbliższej drogi asfaltowej. - Aborygeni doskonale wiedzą, czym jest chrześcijaństwo. Praca wśród nich była fascynująca - opowiada ks. Woźnica.
Teraz, po dwóch latach spędzonych w Polsce, czeka go praca w alaskiej diecezji Fairbanks, tej samej, w której kilka lat spędził inny Ślązak - ks. Andrzej Maślanka. Przestrzegał on ks. Woźnicę przed ostrymi zimami i odmrożeniami, których ślady nosi on na swoim ciele do dziś. Drugie niebezpieczeństwo to dzikie niedźwiedzie, ale one akurat nie są ks. Woźnicy straszne. - W Australii były krokodyle i też trzeba było uważać. Ważne, żeby korzystać z doświadczeń tamtejszych mieszkańców - mówi misjonarz.
Pierwszy okres jego pobytu na Alasce poświęcony będzie aklimatyzacji i poznaniu miejscowych warunków. Potem ks. Mirosław skierowany zostanie do pracy duszpasterskiej i - sądząc po dotychczasowych kontaktach z jego amerykańskim biskupem - będzie to praca wśród Eskimosów, Indian lub w miejscowości, w której ich kultury stykają się ze sobą.
Ks. Woźnica cieszy się na taką ewentualność, bo - jak podkreśla - antropologia, zwłaszcza antropologia kultury, zawsze była jego hobby.
W krajach tradycyjnie uważanych za misyjne pracuje obecnie ok. 2 tys. misjonarzy z Polski. Kilkunastu z nich to kapłani archidiecezji katowickiej.

Tydzień w Polsce

Z wizytą w Polsce przebywał abp Giovanni Lajolo - sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami. W Krakowie m.in. wygłosił on odczyt Znaczenie Kościołów i obywateli-chrześcijan dla przyszłości Europy podczas V Międzynarodowej Konferencji z cyklu „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej”, odbywającej się w br. pod hasłem Między religią a kulturą w Europie. Chrześcijaństwo - Islam - Laicyzm.

Z inicjatywy abp. Józefa Życińskiego powstał Zespół Ocen Etycznych „Sumienie i Pamięć”, który ma wypracować zasady rozliczeń z przeszłością, w tym - lustracji.

Andżelika Borys, nieuznawana przez władze w Mińsku przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi (ZPB), gościła w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Zaapelowała ona o wsparcie i zaangażowanie polityków europejskich w konflikt z reżimem prezydenta Aleksandra Łukaszenki.

W dorocznym raporcie ONZ-UNDP nt. rozwoju krajów na świecie Polska znalazła się na 36. miejscu (kolejny rok z rzędu uznano Norwegię za najbardziej rozwinięty kraj świata; najbardziej zacofane państwo to Niger).

W kraju odbyły się obchody rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej - triumfu króla Jana III Sobieskiego nad Turkami w bitwie pod Wiedniem w 1683 r.

Marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz zrezygnował z kandydowania w wyborach prezydenckich. Oświadczył, że wśród kandydatów nie widzi osoby godnej tego urzędu, dlatego nie wskaże tym, którzy go popierają, na kogo mają oddać swój głos.

Pod Wrocławiem powstaną dwie fabryki koreańskiego potentata branży elektronicznej - LG. Koncern zainwestuje ok. 850 mln euro, a w regionie powstanie kilkanaście tysięcy miejsc pracy.

Białostocka prokuratura kończy śledztwa w sprawie fałszowania w 2002 r. Ustawy o radiofonii i telewizji (chodzi o sprawę zniknięcia słów „lub czasopisma” z ustawy), które wyszło na jaw po wybuchu „afery Rywina”. Na ławie oskarżonych mają znaleźć się urzędnicy Ministerstwa Kultury i KRRiT: Aleksandra Jakubowska, Janina Sokołowska, Iwona Galińska i Tomasz Łopacki.

Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował, że sprawa byłego szefa MSW Czesława Kiszczaka, oskarżonego o przyczynienie się do śmierci górników z kopalni „Wujek” w 1981 r., wraca do Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

Po wakacyjnej przerwie w Sądzie Okręgowym w Warszawie został wznowiony proces Wojciecha Jaruzelskiego i innych oskarżonych o sprawstwo kierownicze masakry robotników w 1970 r. na Wybrzeżu.

Na Zamku Królewskim w Warszawie została otwarta wystawa pt. Zachować pamięć. Praca przymusowa i niewolnicza obywateli polskich na rzecz III Rzeszy 1939-1945. Ekspozycja została przygotowana przez Fundację „Polsko-Niemieckie Pojednanie”.

W Katowicach zainicjowano akcję promującą tańsze leczenie. Jej celem jest uświadomienie pacjentom, że droższe, oryginalne leki można bez szkody dla zdrowia, a z korzyścią dla kieszeni, zamienić na tańsze odpowiedniki.

Wszyscy obywatele polscy na stałe mieszkający za granicą będą mogli zagłosować w wyborach prezydenckich, jeżeli najpóźniej 3 dni przed dniem wyborów prezydenckich złożą wniosek do właściwego konsula o wpisanie do spisu wyborców. Również Polacy, którzy na czas wyborów planują udać się poza granice naszego kraju, aby wziąć udział w głosowaniu, muszą spełnić odpowiednie wymogi prawne.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Ripamonti: jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu w Europie

2024-04-18 17:39

[ TEMATY ]

Unia Europejska

Włochy

migracja

Ks. Ripamonti

robertopierucci/pl.fotolia.com

W Europie jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu - uważa ks. Camillo Ripamonti, kierujący Centro Astalli - jezuickim ośrodkiem dla uchodźców w Rzymie. Postawę taką sankcjonuje, jego zdaniem, Pakt Migracyjny, przyjęty kilka dni temu przez Parlament Europejski.

Według niego fakty i sytuacje z 2023 roku pokazały, że „zjawiska migracji nie rozwiązuje się poprzez outsourcing [kierowanie migrantów do krajów trzecich - KAI], push-backi, brak realnej polityki ratowniczej na morzu i przyspieszone procedury na granicy”. „Tego, co uważa się za problem migracyjny, nie rozwiązuje się poprzez usuwanie ludzi z ziemi europejskiej, ale poprzez usuwanie przyczyn przymusowej migracji” - wskazał włoski duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Wałbrzych. Wyniki II etapu 28. Konkursu Wiedzy Biblijnej

2024-04-18 14:32

[ TEMATY ]

Wałbrzych

bp Marek Mendyk

Civitas Christiana

konkurs biblijny

ks. Krzysztof Moszumański

okwb

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Laureaci etapu diecezjalnego 28. OKWB w Wałbrzychu

Laureaci etapu diecezjalnego 28. OKWB w Wałbrzychu

W siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Wałbrzychu przy ul. Młynarskiej w czwartek 18 kwietnia odbył się diecezjalny etap 28. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

Do rywalizacji przystąpiło 30 uczniów z terenu diecezji świdnickiej. W tym roku tematem biblijnych zmagań były: Księga Sędziów oraz Dzieje Apostolskie. Gościem specjalnym w czasie biblijnych zmagań był bp Marek Mendyk, który przewodniczył Mszy świętej dla uczestników w Wałbrzyskiej Kolegiacie, a następnie towarzyszył finalistom, aż do rozstrzygnięcia wyników.

CZYTAJ DALEJ

Francja: kościół ks. Hamela niczym sanktuarium, na ołtarzu wciąż są ślady noża

2024-04-18 17:01

[ TEMATY ]

Kościół

Francja

ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Ks. Jacques Hamel

Kościół parafialny ks. Jacques’a Hamela powoli przemienia się w sanktuarium. Pielgrzymów bowiem stale przybywa. Grupy szkolne, członkowie ruchów, bractwa kapłańskie, z północnej Francji, z regionu paryskiego, a nawet z Anglii czy Japonii - opowiada 92-letni kościelny, mianowany jeszcze przez ks. Hamela. Wspomina, że w przeszłości kościół często bywał zamknięty. Teraz pozostaje otwarty przez cały dzień.

Jak informuje tygodnik „Famille Chrétienne”, pielgrzymi przybywający do Saint-Étienne-du-Rouvray adorują krzyż zbezczeszczony podczas ataku i całują prosty drewniany ołtarz, na którym wciąż widnieją ślady zadanych nożem ciosów. O życiu kapłana męczennika opowiada s. Danièle, która 26 lipca 2016 r. uczestniczyła we Mszy, podczas której do kościoła wtargnęli terroryści. Jej udało się uciec przez zakrystię i powiadomić policję. Dziś niechętnie wraca do tamtych wydarzeń. Woli opowiadać o niespodziewanych owocach tego męczeństwa również w lokalnej społeczności muzułmańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję