Reklama

Z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 1/2006, str. 4

Grzegorz Gałązka

Benedykt XVI ze Światłem Pokoju z Groty Narodzenia w Betlejem

Benedykt XVI ze Światłem Pokoju z Groty Narodzenia w Betlejem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa „Anioł Pański”

Św. Józef wzorem milczenia

Postać św. Józefa - Oblubieńca i Małżonka Maryi Panny oraz Opiekuna Pana Jezusa przypomniał 18 grudnia 2005 r. w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański Benedykt XVI. Powiedział m.in.: „Umiłowany Papież Jan Paweł II, który miał wielkie nabożeństwo do św. Józefa, pozostawił nam wspaniałe, poświęcone mu rozważania w postaci adhortacji apostolskiej Redemptoris Custos, czyli Opiekun Zbawiciela. Wśród wielu aspektów, na które zwraca uwagę, szczególny nacisk kładzie na milczenie św. Józefa. Milczenie to przepojone jest kontemplowaniem tajemnicy Boga w postawie całkowitej gotowości wobec woli Boga. Innymi słowy - milczenie św. Józefa wyraża nie wewnętrzną pustkę, lecz przeciwnie - pełnię wiary, którą nosi w sercu i która kieruje każdą jego myślą i każdym jego działaniem. Jest to milczenie, dzięki któremu Józef, jednomyślnie z Maryją, strzeże Słowa Bożego, poznanego za pośrednictwem Pisma Świętego, konfrontując je nieustannie z wydarzeniami z życia Jezusa; milczenie przeniknięte stałą modlitwą, modlitwą błogosławieństwa Pana, adoracji Jego świętej woli i zawierzenia bez zastrzeżeń Jego Opatrzności. Nie przesadzimy myśląc, że właśnie od „ojca” Józefa Jezus przejął - na płaszczyźnie ludzkiej - to mocne życie duchowe, które jest przesłanką prawdziwej sprawiedliwości, «wyższej sprawiedliwości», której któregoś dnia nauczy On swoich uczniów (por. Mt 5, 20).
Pozwólmy się «zarazić» milczeniem św. Józefa! Bardzo nam tego potrzeba w świecie zbyt często hałaśliwym, który nie sprzyja skupieniu i wsłuchaniu się w głos Boga. W czasie przygotowań do Bożego Narodzenia pielęgnujmy wewnętrzne skupienie, aby przyjąć w naszym życiu Jezusa i opiekować się Nim”.

Audiencja generalna

Życzenia świąteczne

21 grudnia 2005 r. kilka tysięcy pielgrzymów z Polski uczestniczyło w audiencji generalnej na Placu św. Piotra. Benedykt XVI przypomniał o znaczeniu symboliki światła, które pomaga lepiej zrozumieć tajemnicę Bożego Narodzenia.
Zwracając się do Polaków, Papież nawiązał do polskiej tradycji dzielenia się opłatkiem. „Za kilka dni Wigilia i święta Bożego Narodzenia - przypomniał. - W Waszych rodzinach będziecie dzielić się z bliskimi opłatkiem, wypowiadając życzenia. Niech Jezus znajdzie w Waszych sercach szczególne miejsce. Niech napełni je miłością i pokojem. Życzę wszystkim radosnych i dobrych świąt” - powiedział Papież.
Ojciec Święty przypomniał o symbolach chrześcijańskich, które towarzyszą Bożemu Narodzeniu. Podkreślił, iż nie można pozwolić, by nowoczesna i konsumpcyjna kultura spowodowała zniknięcie bożonarodzeniowej symboliki. „Zwłaszcza wtedy, gdy widzimy drogi i place miast udekorowane kolorowymi światłami, pamiętajmy, że światła te odwołują się do innego światła, niewidzialnego dla oczu, lecz nie dla serca - mówił Benedykt XVI. - Podziwiając je, zapalając świece w kościołach czy oświetlenia szopki albo choinki bożonarodzeniowej w naszych domach, niech nasza dusza otwiera się na prawdziwe, duchowe światło, przyniesione wszystkim ludziom dobrej woli”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Audiencja dla studentów uczelni rzymskich

Odkrycia na nowo „piękna, jakim jest posiadanie Chrystusa jako nauczyciela życia i tym samym odnowienia w sposób wolny i świadomy własnego wyznania wiary” - życzył Benedykt XVI studentom uczelni rzymskich. 15 grudnia 2005 r. spotkał się on w Bazylice św. Piotra po raz pierwszy z młodzieżą akademicką Wiecznego Miasta na Mszy św., której przewodniczył wikariusz papieski dla diecezji rzymskiej - kard. Camillo Ruini. Przybyli na nią także uczestnicy czwartej europejskiej konwencji studentów, którzy obradowali w stolicy Włoch.
Msza św. była sprawowana dla studentów i wykładowców oraz uczestników światowego kongresu duszpasterzy studentów cudzoziemskich, który również obradował w Rzymie. Właśnie obcokrajowcom studiującym we Włoszech Papież poświęcił szczególną uwagę w swoim przemówieniu.
„Ich obecność jest zjawiskiem narastającym i stanowi dla Kościoła ważne pole działalności duszpasterskiej. Młodzi ludzie, którzy opuszczają swój kraj, aby się kształcić, stają bowiem w obliczu niemałej liczby problemów, a przede wszystkim grozi im kryzys tożsamości, zagubienie wartości duchowych i moralnych” - powiedział Ojciec Święty.
Jednocześnie zaznaczył, że „możliwość studiowania za granicą jest dla wielu z nich jedyną okazją, aby przyczynić się do rozwoju własnego kraju oraz w czynny sposób uczestniczyć w posłannictwie Kościoła”. „Należy nadal podążać obraną drogą, by wychodzić naprzeciw potrzebom tych naszych braci” - dodał Papież.

Reklama

Papież podziękował Austriakom za choinkę

17 grudnia 2005 r. w Watykanie Benedykt XVI podziękował Austriakom za choinkę, która stoi na Placu św. Piotra w Rzymie, a która pochodzi z lasów Górnej Austrii. 40-metrowej wysokości świerk zdobią srebrne bombki i girlandy.
Z tej okazji do Watykanu przybyła delegacja rządu krajowego Górnej Austrii z premierem Josefem Pühringerem, biskupem Linzu - Ludwigiem Schwarzem i emerytowanym biskupem tej diecezji - Maximilianem Aichernem. Członkiem delegacji był też 11-letni Jürgen Lengauer, który zapalił Światło Pokoju w Grocie Narodzenia w Betlejem i dziś przekazał je Papieżowi. On też zapalił światła na choince na Placu św. Piotra.
Dar w postaci świerku i 32 mniejszych choinek jest dowodem „duchowej bliskości i przyjaźni” między Austrią a Stolicą Apostolską - powiedział Benedykt XVI. Austriackie choinki z lasów Eferding ozdobią w tym roku także Pałac Apostolski, Ogrody Watykańskie, mieszkania kardynałów i Ambasadę Austrii przy Stolicy Apostolskiej. Ozdoby choinkowe są natomiast darem wykonanym przez osoby niepełnosprawne.

Nowe dekrety kanonizacyjne

Nie podczas publicznej uroczystości, jak to było za pontyfikatu Jana Pawła II, lecz w czasie prywatnej audiencji dla Prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, 20 grudnia 2005 r., Benedykt XVI wyraził zgodę na promulgację dekretów dotyczących 19 spraw 51 kandydatów na ołtarze. Znalazł się wśród nich jeden Polak - bł. Szymon z Lipnicy, bernardyn żyjący na przełomie XIV i XV wieku.
Urodził się on ok. 1438 r. w Lipnicy Murowanej na terenie dzisiejszej diecezji tarnowskiej, a zmarł 18 lipca 1482 r. w Krakowie, w czasie panującej w mieście zarazy. Dekret dotyczy heroiczności cnót tego opiekuna opuszczonych i chorych, którego kult potwierdził 24 lutego 1685 r. Innocenty XI. Starania o jego kanonizację rozpoczęto w 1767 r., a w 1964 r. metropolita krakowski abp Karol Wojtyła powołał komisję, która zgromadziła bogaty materiał o bł. Szymonie. Daty kanonizacji polskiego zakonnika jeszcze nie ustalono.

Reklama

Castro zamierza zaprosić Benedykta XVI

Komunistyczny przywódca Kuby Fidel Castro myśli o wizycie Benedykta XVI w swoim kraju - ujawnił arcybiskup Genui kard. Tarcisio Bertone, który niedawno przebywał na wyspie.
Oglądając zdjęcia nowego Papieża, Castro powiedział: „Zaraz rozpoznałem w nim twarz anioła, oblicze kogoś dobrego” - relacjonował kard. Bertone. Dodał, że jego rozmówca natychmiast wyraził chęć zaproszenia Papieża na wyspę. „Czy mógłby mi Eminencja w tym pomóc i być moim rzecznikiem?” - zapytał kubański dyktator swego gościa.

Wizyta w rzymskiej parafii

Do radowania się z obecności Pana i dzielenia się tym z innymi wezwał wiernych Benedykt XVI w kazaniu podczas Mszy św. w rzymskiej parafii S. Maria Consolatrice (Matki Bożej Pocieszycielki), którą odwiedził 18 grudnia 2005 r. przed południem. Parafia ta, położona w dzielnicy Casal Bertone na wschodzie stolicy Włoch, była w latach 1977-93 kościołem tytularnym kard. Josepha Ratzingera.
Papież przypomniał, że w czasie jego ingresu 15 października 1977 r. ceremoniarzem był obecny mistrz ceremonii papieskich abp Piero Marini. „Jesteśmy więc tu dzisiaj znowu razem! Wielka to radość dla mnie, bo od tamtej pory nasze więzi umacniały się i pogłębiały” - powiedział Ojciec Święty, a obecni nagrodzili jego słowa gromkimi oklaskami.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas do księży: Śpiący i półsenni nikogo nie obudzą

2024-04-20 08:50

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

archidiecezja katowicka

Karol Porwich/Niedziela

Śpiący i półsenni nikogo nie obudzą, a nieprzekonani nikogo nie przekonają! ‒ pisze do księży abp Adrian Galbas. Metropolita katowicki wystosował List do Księży z okazji Światowego Dnia Modlitwy o Powołania. Ten przypada w najbliższą niedzielę (21 kwietnia).

W liście hierarcha zwraca uwagę na orędzie papieża Franciszka. Przypomniał, że „bycie pielgrzymami nadziei i budowniczymi pokoju oznacza budowanie swojego życia na skale zmartwychwstania Chrystusa”, a naszym ostatecznym celem jest „spotkanie z Chrystusem i radość życia w braterstwie ze sobą na wieczność.” ‒ To ostateczne powołanie musimy antycypować każdego dnia: relacja miłości z Bogiem i z naszymi braćmi oraz siostrami zaczyna się już teraz, aby urzeczywistnić marzenie Boga, marzenie o jedności, pokoju i braterstwie ‒ wskazuje. Zachęca, za Ojcem Świętym, by nikt nie czuł się wykluczony z tego powołania!

CZYTAJ DALEJ

Już za dziewięć dni papież Franciszek odwiedzi Wenecję

2024-04-19 12:43

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Już za dziewięć dni papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam wystawa sztuki Biennale. Ojciec Święty odwiedzi pawilon watykański, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet. Oczekuje się, że krótka wizyta papieża w Wenecji potrwa około pięciu godzin, obejmując między innymi Mszę św. na słynnym na całym świecie Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka.

Opublikowany w Watykanie program jest następujący:

CZYTAJ DALEJ

Turniej WTA w Stuttgarcie - awans Świątek do półfinału

2024-04-19 20:00

[ TEMATY ]

tenis

Iga Świątek

Turniej WTA

PAP/RONALD WITTEK

Iga Świątek świętuje zwycięstwo w ćwierćfinałowym meczu z Emmą Raducanu

Iga Świątek świętuje zwycięstwo w ćwierćfinałowym meczu z Emmą Raducanu

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek pokonała Brytyjkę Emmę Raducanu 7:6 (7-2), 6:3 i awansowała do półfinału halowego turnieju WTA 500 na kortach ziemnych w Stuttgarcie. Jej kolejną rywalką będzie Jelena Rybakina z Kazachstanu.

Świątek, która była najlepsza w Stuttgarcie w dwóch ostatnich latach, wygrała tu 10. mecz z rzędu i pewnie zmierza po trzeci samochód Porsche przyznawany triumfatorce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję