Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Irlandia Północna

Rekolekcje dla Polaków

Około tysiąca Polaków mieszkających w Irlandii Północnej, zwłaszcza w miastach Newry, Armagh i Lurgan, wzięło udział w rekolekcjach adwentowych, jakie odbyły się w dniach 16-18 grudnia. Na zaproszenie biskupa Dromore - Johna McAreavey wygłosił je o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD, od kilku miesięcy przebywający w domu prowincjalnym anglo-irlandzkiej prowincji karmelitów bosych w Dublinie.
Polonia irlandzka liczy ponad 100 tys. osób. Dotychczas nie istniała w tym kraju Polska Misja Katolicka, jak to ma miejsce w wielu emigracyjnych skupiskach Polaków na całym świecie. Naszym rodakom posługiwali jednak dorywczo polscy zakonnicy pracujący w irlandzkich klasztorach. Od dłuższego czasu dwie polskie Msze św. w języku polskim sprawował w każdą niedzielę w Dublinie ks. Andrzej Pyka, salwatorianin.
Niedawno do Dublina przybył ks. Jarosław Maszkiewicz, kapłan archidiecezji warszawskiej, wyznaczony przez Episkopat Polski do objęcia regularną opieką duszpasterską irlandzkiej Polonii. W konsekwencji przy kościele St. Mary of the Angels przy Church Street (Dublin 7) zostało otwarte Biuro Duszpasterstwa Polskiego w Irlandii, które organizuje duchową posługę w całym kraju.

Chiny

Kolejne pobicie katolików

W Chinach po raz kolejny pobito katolików. Jak donosi agencja „AsiaNews”, nieznani sprawcy metalowymi sztabami i kijami zaatakowali grupę księży i zakonnic demonstrujących w sprawie zwrotu kościelnych budynków. Sześcioro z nich zostało ciężko rannych. Do zdarzenia doszło w połowie grudnia 2005 r. w miejscowości Tianjin, położonej 150 km od Pekinu.
Wezwana na pomoc policja, zamiast ścigać sprawców, wzięła demonstrantów na przesłuchanie. Ciężko ranni dopiero po kilku godzinach zostali odwiezieni do szpitala. Konferencja Biskupów Chin oficjalnie wyraziła swoje oburzenie.
Do podobnego zdarzenia doszło 23 listopada, kiedy dotkliwie pobito 16 zakonnic ze Zgromadzenia Franciszkanek Misjonarek Serca Pana Jezusa z diecezji Xian. Siostry zostały pobite na zlecenie spółki, której władze prowincji Shaanxi sprzedały należący do Kościoła budynek szkolny. Zakonnice okupowały szkołę, sprzeciwiając się jej zburzeniu i wybudowaniu w tym miejscu pawilonów handlowych i luksusowych willi. Za powrót placówki w ręce prawowitych właścicieli, którym komunistyczne władze bezprawnie skonfiskowały budynek, władze zażądały od diecezji Xian rekordowo wysokiej sumy 650 tys. euro. W wyniku pobicia dwie zakonnice w stanie ciężkim przebywają w szpitalu. Jednej grozi paraliż, druga częściowo straciła wzrok.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Czechy

Legalizacja związków homoseksualnych

Parlament Czech przyjął 16 grudnia ustawę umożliwiającą legalizację związków osób tej samej płci. Za jej przyjęciem było 86 posłów, a przeciwko 54. Już po raz piąty czeska izba ustawodawcza zajmowała się tą sprawą. W poprzednim głosowaniu brakowało tylko jednego głosu, aby ustawa przeszła.
Na razie jest jednak mało prawdopodobne, aby prawo to weszło w życie, ponieważ ustawę musi zatwierdzić Senat, gdzie większość mają zdecydowani przeciwnicy legalizacji związków homoseksualnych. Mimo wszystko swoje zadowolenie wyraziły już miejscowe organizacje gejowskie. Biuro Prasowe Czeskiej Konferencji Biskupiej przypomniało, że już w czerwcu 2004 r. Kościoły chrześcijańskie w czasie spotkania w Welehradzie wyraziły zaniepokojenie pracą parlamentu nad legalizacją związków osób tej samej płci, podkreślając, że fundamentem prawdziwej zdrowej rodziny może być tylko związek mężczyzny i kobiety.

Niemcy

Dom Benedykta XVI

Archidiecezja Monachium-Fryzynga nie potwierdziła informacji, jakoby dom w Marktl am Inn, w którym urodził się obecny Papież Benedykt XVI, został sprzedany. Prawdą jest natomiast, że diecezje bawarskie są zainteresowane nabyciem budynku, w którym 16 kwietnia 1927 r. przyszedł na świat Joseph Ratzinger.
Tego samego dnia również monachijska agencja nieruchomości „Trimedia”, działająca w imieniu obecnej właścicielki domu - Claudii Dandl, poinformowała, że dotychczas nie wpłynęła do niej żadna oferta kupna tego domu. Trwają natomiast „intensywne rozmowy w sprawie sprzedaży” z jednym z oferentów.
Według informacji rzecznika archidiecezji Monachium-Fryzynga, diecezje bawarskie zamierzają założyć fundację, w której strona prywatna związana z diecezją pasawską, w granicach której leży Marktl am Inn, pokryje znaczną część ewentualnego zakupu budynku. Celem przedsięwzięcia jest godne wykorzystanie obiektu.

Reklama

Ludzie

Abp Silvano Tomasi na szczycie Światowej Organizacji Handlu stwierdził, że „wolny handel jest sprawiedliwy jedynie wówczas, gdy respektuje zasady sprawiedliwości społecznej”. W swym wystąpieniu 17 grudnia 2005 r. w Hongkongu Arcybiskup wezwał przedstawicieli 149 państw i terytoriów do nawiązania prawdziwego partnerstwa. Powinno ono polegać na równych wzajemnych relacjach krajów bogatych i ubogich, a także sprzyjać udziałowi wszystkich państw w procesie negocjacyjnym.
Przedstawiciel Watykanu skrytykował stosowanie przez niektóre kraje protekcjonizmu i próby zdobywania przez nie uprzywilejowanej pozycji i wskazał na konieczność wspierania krajów ubogich oraz uznania centralnej pozycji osoby, jej godności i niezbywalnych praw.

Abp Silvano Tomasi ma 65 lat. Od 1989 r. pracuje w Kurii Watykańskiej. Był nuncjuszem apostolskim w Erytrei i Etiopii oraz w Dżibuti.

Litwa

O stosunkach katolicko-żydowskich na Litwie w ciągu wieków i o roli, jaką w rozwoju kontaktów między wyznawcami obu religii odegrała soborowa deklaracja Nostra aetate, mówiono na konferencji w Wilnie 15 grudnia 2005 r. Spotkanie to, w 40. rocznicę ogłoszenia dokumentu, zorganizowały miejscowa Kuria archidiecezjalna i Litewska Wspólnota Żydowska.
Arcybiskup Wilna kard. Audrys Baczkis wyraził zadowolenie z faktu, że społeczność żydowska włączyła się we wspieranie idei wspólnej konferencji. W swym referacie przybliżył teologiczne podstawy deklaracji soborowej, która - przypomniał - zapoczątkowała nową epokę w stosunkach chrześcijańsko-żydowskich.

Reklama

Timor Wschodni

Ustanowienia międzynarodowego trybunału sprawiedliwości, który ukarałby sprawców zbrodni przeciw ludzkości popełnionych w Timorze Wschodnim, domaga się biskup stołecznej diecezji Dili - Alberto Ricardo da Silva. W liście do sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana przypomina on, że w 10 lat po zbrodniach, które kosztowały życie półtora tysiąca osób, winni ich popełnienia wciąż pozostają na wolności.
30 sierpnia 1999 r. zdecydowana większość mieszkańców okupowanego wówczas przez Indonezję Timoru Wschodniego opowiedziała się w referendum za niepodległością. W ciągu dwudziestu dni poprzedzających głosowanie, a także przez wiele tygodni później indonezyjskie siły bezpieczeństwa i ugrupowania paramilitarne zamordowały niemal 1,5 tysiąca osób i dopuściły się wielu innych okrutnych zbrodni.

Austria

Kościoły Austrii pragną wnieść wkład w przewodniczenie przez ten kraj Unii Europejskiej w pierwszej połowie 2006 r. Podkreślili to podczas wizyty u minister spraw zagranicznych Ursuli Plassnik 15 grudnia 2005 r. arcybiskup Wiednia kard. Christoph Schönborn, grecko-prawosławny metropolita Michael Staikos, ewangelicki biskup Herwin Sturm oraz przedstawiciele innych Kościołów i wspólnot wyznaniowych.

Tydzień na świecie

Benedykt XVI przyjął rezygnację z urzędu nuncjusza apostolskiego w USA abp. Gabriela Montalvo i powołał na jego miejsce abp. Pietro Sambiego, dotychczasowego nuncjusza w Izraelu i na Cyprze oraz delegata apostolskiego w Jerozolimie i w Palestynie.

Przywódcy państw Unii Europejskiej zatwierdzili w Brukseli budżet wspólnoty na lata 2007-13. Polsce - przy wsparciu m.in. Niemiec i Francji - udało się wywalczyć o ponad 3 mld euro więcej niż w pierwotnej propozycji brytyjskiej. Polska otrzyma 91 mld euro (w tym m.in.: 59,65 mld euro funduszy strukturalnych i 26 mld euro na rolnictwo). Premier RP Kazimierz Marcinkiewicz wyraził zadowolenie z wyników szczytu, uznając je za rozsądny kompromis; podkreślił też znaczenie wynegocjowanych ułatwień w wykorzystaniu unijnych funduszy.

Ministrowie spraw zagranicznych UE ustalili, że Polska po raz pierwszy będzie przewodniczyć Unii Europejskiej w 2011 r.

Sejm Łotwy przyjął poprawki do konstytucji, zakazujące legalizacji związków homoseksualnych pod nazwą małżeństw. Za poprawkami wniesionymi przez chadecką Pierwszą Partię Łotwy (LPP) głosowało 65 ze 100 posłów, przeciw było tylko 6 posłów.

Całkowicie podporządkowany Aleksandrowi Łukaszence białoruski parlament zaskoczył tamtejszą opozycję, wyznaczając nowy termin wyborów prezydenckich na Białorusi. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Izba Reprezentantów (izba niższa parlamentu) zadecydowała, że odbędą się one 19 marca 2006 r., czyli 4 miesiące wcześniej niż planowano. Niezależna inicjatywa „Karta 97” wyraziła przypuszczenie, że ogłoszenie terminu wyborów może mieć związek z otrzymanym ostatnio poparciem reżimu Łukaszenki ze strony Władimira Putina.

Stolica Czeczenii - Grozny znalazła się na progu katastrofy ekologicznej. W ruinach tamtejszego kombinatu chemicznego odkryto źródło silnego promieniowania radioaktywnego, którego poziom jest zaledwie 2-krotnie niższy od odnotowanego w Czarnobylu po katastrofie elektrowni atomowej.

W Iraku odbyły się wybory parlamentarne, które mają wyłonić pierwszy od upadku Saddama Husajna stały parlament i rząd. Światowe agencje doniosły, że generalnie wybory spełniły międzynarodowe standardy, a frekwencja mogła osiągnąć nawet 70 proc. Chociaż w kraju doszło do wielu zamachów i incydentów, przebieg wyborów uznano za stosunkowo spokojny. Ostateczne rezultaty wyborów nie są jeszcze znane.

Iracki wiceminister spraw wewnętrznych Husajn Kamal poinformował, że przed rokiem miejscowe siły bezpieczeństwa aresztowały Abu Musaba al-Zarkawiego, przywódcę Al-Kaidy w Iraku, ale wypuściły go, bo nie wiedziały, kim jest.

W bazie wojskowej dowodzonej przez Polaków Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe w Iraku pożegnano kontyngent bułgarski, który zakończył swą misję. Wkrótce do domu odjadą też Ukraińcy.

Według najnowszego sondażu opublikowanego przez izraelską gazetę Jedijot Achronot, niemal 50 proc. Izraelczyków byłoby skłonnych pójść na ustępstwa w kwestii przekazania Palestyńczykom części arabskiej wschodniej Jerozolimy.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gniezno: Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w uroczystość św. Wojciecha

2024-04-23 18:08

[ TEMATY ]

św. Wojciech

abp Wojciech Polak

Episkopat Flickr

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Ponad doczesne życie postawił miłość do Chrystusa” - mówił o wspominanym 23 kwietnia w liturgii św. Wojciechu Prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodnicząc w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. ku czci głównego i najdawniejszego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna.

„Wojciechowy zasiew krwi przynosi wciąż nowe duchowe owoce” - rozpoczął liturgię metropolita gnieźnieński, powtarzając za św. Janem Pawłem II, że św. Wojciech jest ciągle obecny w piastowskim Gnieźnie i w Kościele powszechnym. Za jego wstawiennictwem Prymas prosił za Ojczyznę i miasto, w którym od przeszło tysiąca lat biskup męczennik jest czczony i pamiętany.

CZYTAJ DALEJ

Nasz pierwszy święty

Niedziela Ogólnopolska 16/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Wojciech

Wikipedia/Obraz malarstwa Zbigniewa Kotyłło

Jest nim św. Wojciech, patron Polski, który został wyniesiony do chwały ołtarzy w niecałe 2 lata po męczeńskiej śmierci.

Wojciech żył w drugiej połowie X stulecia. Był Czechem z pochodzenia, niemniej jednak można o nim powiedzieć, że był obywatelem Europy, którą bardzo dobrze znał, bo wiele po niej podróżował. Był świetnie wykształconym duchownym, choć początkowo miał zostać rycerzem. Jako że pochodził z możnego rodu Sławnikowiców, utrzymywał zażyłe relacje z tzw. wielkimi tego świata – zarówno w kręgach świeckich, jak i kościelnych, również papieskich. Nigdy jednak nie zaniedbywał ludzi gorzej od siebie sytuowanych, troszczył się o nich, o czym świadczą jego biografowie.

CZYTAJ DALEJ

Licheń: 148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich

2024-04-23 19:45

[ TEMATY ]

Licheń

zakonnice

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Świętą w bazylice licheńskiej pod przewodnictwem abp. Antonio Guido Filipazzi, nuncujsza apostolskiego w Polsce, 23 kwietnia rozpoczęło się 148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich. W obradach bierze udział ponad 160 sióstr: przełożonych prowincjalnych i generalnych z około stu żeńskich zgromadzeń zakonnych posługujących w Polsce.

Podczas Eucharystii modlono się w intencjach Ojca Świętego i Kościoła w Polsce. 23 kwietnia to uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję