Reklama

Petycja do prezes Trybunału Konstytucyjnego

Ze świata


Niedziela Ogólnopolska 13/2006, str. 5

Francja

Proces o stwierdzenie cudu

Rozpoczął się proces kanoniczny mający na celu stwierdzenie, czy nastąpił cud za wstawiennictwem Jana Pawła II. Proces odbędzie się we Francji, gdzie mieszka zakonnica, która - po modlitwie za wstawiennictwem zmarłego Papieża - została w niewyjaśniony medycznie sposób uzdrowiona. - Proces ma na celu stwierdzenie, czy przypadek zakonnicy może być uznany za cud wymagany do beatyfikacji Jana Pawła II - mówi ks. Sławomir Oder, postulator w procesie kanonizacyjnym sługi Bożego Jana Pawła II.
Za przeprowadzenie procesu odpowiedzialny jest biskup diecezji, na terenie której mieszka uzdrowiona zakonnica. Cierpiała ona na szybko postępującą chorobę Parkinsona. Bardzo silne drżenie rąk nie pozwalało siostrze wykonywać dotychczasowej pracy pielęgniarki zajmującej się noworodkami.
- Po śmierci Jana Pawła II przełożona generalna i siostry ze Zgromadzenia, do którego należy zakonnica, zaczęły modlić się o jej uzdrowienie, wzywając wstawiennictwa zmarłego Papieża - opowiada ks. Oder. Dokładnie dwa miesiące po śmierci Ojca Świętego - 2 czerwca 2005 r. „symptomy choroby nagle ustąpiły. Z punktu widzenia nauki, lekarz nie może wyjaśnić tego, co się stało” - dodaje postulator procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II.
Ks. Oder nie podaje tożsamości i wieku siostry ani nawet nazwy zgromadzenia, do którego należy, jak również nazwiska biskupa, którego zadaniem jest przeprowadzenie procesu o stwierdzenie cudu. Ujawnił natomiast, że planuje dwa podobne procesy w sprawie domniemanych cudów za wstawiennictwem Jana Pawła II w Ameryce Południowej i w Europie.

Włochy

Rabin odwiedził meczet

Na zakończenie swej historycznej wizyty w rzymskim meczecie główny rabin Rzymu Riccardo Di Segni zaprosił przywódców wspólnoty muzułmańskiej do stołecznej synagogi. Di Segni przypomniał, że rzymska wspólnota żydowska mieszka tu od ponad dwudziestu stuleci i dopiero niedawno zetknęła się z wyznawcami islamu.
Rabina Rzymu powitał Abdullah Redouane, sekretarz generalny ośrodka kultury islamskiej. Wyraził duże zadowolenie z jego wizyty, która posłuży dialogowi obu wspólnot religijnych i przyczyni się do wspólnej budowy przyszłości „pod rzymskim i włoskim dachem”. Również Riccardo Di Segni mówił o „bardzo ważnym dniu”. Gospodarz i gość zgodnie potępili zarówno islamofobię, jak i antysemityzm.
Przed kilkoma tygodniami, nawiązując do zbliżającej się 20. rocznicy wizyty Jana Pawła II, rabin Di Segni zaprosił do synagogi jego Następcę. Jednakże zarówno współpracownicy Benedykta XVI, jak i przedstawiciele rzymskiej gminy żydowskiej doszli do wniosku, że nowa wizyta Papieża nie może być powieleniem inicjatywy Jana Pawła II, na pewno więc nie dojdzie do niej w najbliższej przyszłości.

Litwa

Prezydenci u 100-letniego księdza

Stuletni ks. prał. Józef Obrębski został odznaczony specjalnymi dyplomami przez prezydentów Polski i Litwy. Lech Kaczyński i Valdas Adamkus odwiedzili sędziwego księdza 14 marca w podwileńskiej miejscowości Mejszagoła. Ks. Obrębski uznawany jest za autorytet moralny Wileńszczyzny.
Prezydent Lech Kaczyński podkreślał zasługi kapłana, który od ponad siedemdziesięciu lat pełni swoją posługę, w tym już ponad pięćdziesiąt lat w parafii w Mejszagole.
Ks. Józef Obrębski urodził się w 1906 r. w miejscowości Skarzyn Mały na ziemi łomżyńskiej. W 1932 r. abp Romuald Jałbrzykowski udzielił mu święceń kapłańskich. Pracę duszpasterską rozpoczął jako wikariusz w Turgielach (ok. 40 km od Wilna). W styczniu 1950 r. objął obowiązki proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mejszagole, gdzie mieszka do dziś.
Chociaż nie pochodzi z tych stron, miejscowi Polacy uważają go za swojaka i „patriarchę miejscowych kapłanów”.

Reklama

Ludzie

Alberto Gasbarri jest pierwszym świeckim organizatorem papieskich podróży. 59-letni Alberto Gasbarri, dyrektor administracyjny i techniczny Radia Watykańskiego, bardzo ważny człowiek w Watykanie, sprawia wrażenie osoby będącej uosobieniem spokoju. W zespole przygotowującym podróże papieskie pracuje od 20 lat. Ten rzymianin, z wykształcenia ekonomista, ojciec dwójki dorosłych dzieci, rozpoczął pracę zawodową w Radiu Watykańskim. W służbie Stolicy Apostolskiej jest od 23 lat. „To u nas rodzinne” - uśmiecha się, dodając, że już jego ojciec był pracownikiem służb technicznych w Watykanie.
Po raz pierwszy z działalnością związaną z przygotowaniem i przebiegiem bez zakłóceń papieskich wizyt zagranicznych zetknął się jako asystent byłego organizatora papieskich podróży, jezuity, o. Roberto Tucciego, obecnie kardynała. Szybko okazało się, że jest niezbędny również wtedy, gdy pracami kierował bp Renato Boccardo.

Kolumbia

W stolicy Kolumbii - Bogocie znaleziono zwłoki księdza i kleryka seminarium. Jak na razie nie są znane motywy zbrodni.
Kolumbijska gazeta El Tiempo poinformowała, że 44-letni ks. Vimy Torres Saenz przed kilkoma laty został przeniesiony do Bogoty, gdyż w miejscu, gdzie pracował wcześniej, w diecezji Girardot, wielokrotnie grożono mu śmiercią. Ostatnio informował także wspólnotę parafialną, że czuje się zagrożony. Kapłan był znany ze swojego krytycznego stanowiska wobec polityki kolumbijskich władz.

Ukraina

11 marca we Lwowie odbył się pochód modlitewny grekokatolików ze świecami z okazji 60. rocznicy tzw. pseudosoboru lwowskiego, na którym w 1946 r. zakazano działalności Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK).
Marsz wyruszył spod greckokatolickiej katedry św. Jerzego (Jura) i trwał ponad dwie godziny. Po drodze przystawano na modlitwy: przy pomniku ofiar reżymu totalitarnego, przy byłym więzieniu przy ul. Łońskiego, przy byłym seminarium greckokatolickim, przed pomnikiem Matki Bożej w centrum miasta, na Rynku, gdzie znajdowała się jedna z podziemnych cerkiewek, oraz przy cerkwi Przemienienia Pańskiego - pierwszej parafii, którą UKGK odzyskał od Kościoła prawosławnego.

Wielka Brytania

Pod hasłem Pray-as-you-go, czyli módl się w drodze, użytkownicy odtwarzaczy MP3 mogą skorzystać z rozważań duchowych. W drodze do pracy czy szkoły, oprócz muzyki, równie dobrze można słuchać refleksji modlitewnych. Na taki pomysł wpadli brytyjscy jezuici i świeccy, specjalizujący się w duchowości św. Ignacego z Loyoli.
Zaproponowali oni serię ok. 10-minutowych rozważań łączących muzykę i wersety z Biblii. Rozważania w języku angielskim dostępne są już w internecie: www.pray-as-you-go.org

Tydzień na świecie

Dwie Papieskie Rady - ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących oraz ds. Dialogu Międzyreligijnego mają nowych przewodniczących: na czele pierwszej stanął kard. Renato Martino - przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”, drugą pokieruje przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury kard. Paul Poupard.

Rosja, Białoruś, a także Uzbekistan znalazły się wśród państw szczególnie napiętnowanych w tegorocznym raporcie o sytuacji praw człowieka na świecie, opracowanym przez Departament Stanu USA.

Pentagon odtajnił 28 dokumentów Al-Kaidy, przejętych przez amerykański wywiad. Wynika z nich, że terroryści z ugrupowania Osamy bin Ladena są skłóceni i nieposłuszni.

W więzieniu w ONZ pod Hagą zmarł 64-letni Slobodan Miloszević, były prezydent Jugosławii, odpowiadający przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze za ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości. Premier Serbii Vojislav Kosztunica zapowiedział, że będzie domagać się szczegółowego raportu na temat zgonu Miloszevicia.

Według opublikowanych oficjalnych danych statystycznych, w 2005 r. dokonano w Belgii ok. 400 eutanazji. Liczba zgłoszonych przypadków wspomaganego samobójstwa uległa podwojeniu w ciągu 4 lat. Statystyki mówią, że 1/3 „zgonów na życzenie” nastąpiła wskutek celowego „postępowania lekarskiego”. Pozostałe przypadki to zaprzestanie terapii medycznej lub niepodejmowanie jej wcale.

Czeski parlament przyjął ustawę o legalizacji związków homoseksualnych, odrzucając weto prezydenta Vaclava Klausa.

Na Węgrzech powstała kościelna fundacja, której celem jest wspieranie badań nad historią Kościoła w czasach komunistycznych. Nosi ona imię księdza przetrzymywanego w więzieniu przez ponad 20 lat - Odona Lenarda.

Białoruskie władze zatrzymały ponad 300 działaczy komitetów wyborczych kandydata sił demokratycznych w wyborach prezydenckich na Białorusi - Aleksandra Milinkiewicza. Milicja aresztowała m.in. męża zaufania kampanii wyborczej Milinkiewicza - Anatolija Lebiedźkę.

Chiny oskarżyły USA o „naruszenie suwerenności innych państw oraz podeptanie praw i swobód ich obywateli”. Kuriozalne upomnienie się przez chińskich komunistów o prawa człowieka w innym kraju oceniane jest jako cyniczna próba odwrócenia uwagi od masowych represji, jakie władze w Pekinie stosują wobec opozycji.

W Chinach zmarli dwaj biskupi katoliccy uznawani zarówno przez Stolicę Apostolską, jak i władze komunistyczne: 85-letni bp Joseph Sun Yuanmo - ordynariusz diecezji Linfen (czyli Hongdong lub Hungtung) w prowincji Shanxi oraz 85-letni bp Peter Fan Wenxing - emerytowany ordynariusz diecezji Hengshui w prowincji Hebei.

Pogłębia się chaos w Iraku: w zamachach bombowych i skrytobójczych mordach zginęło ostatnio kilkadziesiąt osób. W związku z napiętą sytuacją w kraju prezydent Iraku Dżalal Talabani przesunął inauguracyjną sesję irackiego parlamentu.

Pełniący obowiązki premiera Izraela Ehud Olmert zapowiedział nowe działania swojego rządu na Zachodnim Brzegu Jordanu, w tym: kontynuację budowy tzw. muru bezpieczeństwa, likwidację niektórych osiedli żydowskich i jednostronne określenie granicy izraelsko-palestyńskiej. Olmert oświadczył, że „stałe granice Izraela” zostaną ustanowione w ciągu najbliższych 4 lat.

Chwaliła się aborcją, wystąpi na Gali 'Szlachetnej Paczki"

2018-12-14 13:27

Już w najbliższą niedzielę odbędzie się XVIII edycja Gali „Szlachetnej Paczki”. Organizatorzy zaprosili na nią Natalię Przybysz – piosenkarkę, która publicznie chwaliła się zamordowaniem własnego dziecka, gdyż – jak mówiła – nie chciało jej się zmieniać pieluch i miała za małe mieszkanie.

pl.wikipedia.org

Przybysz nie tylko nie wyraziła żalu z powodu zamordowania dziecka, ale zasłynęła również udzieleniem swojego poparcia dla politycznych celów skrajnie proaborcyjnego lobby, którego celem jest upowszechnienie zabijania nienarodzonych dzieci w Polsce.

Dlatego wzywamy „Szlachetną Paczkę” do natychmiastowego wycofania się ze współpracy z Natalią Przybysz i skierowanie przeprosin do tysięcy sympatyków i wolontariuszy, oburzonych z powodu porzucenia podstawowych

wartości, jakie od początku przyświecały tej inicjatywie.

Petycję do "Szlachetnej Paczki" można podpisać pod tym linkiem:

Zobacz

Treść petycji:

Szanowni Państwo,

wyrażam oburzenie i stanowczy sprzeciw wobec podjęcia przez „Szlachetną

Paczkę” współpracy z Natalią Przybysz.

Poprzez swoją decyzję wyraziliście poparcie dla osoby, która publicznie

chwaliła się zamordowaniem własnego dziecka z powodu niechęci do zmiany

pieluch i posiadania zbyt małego mieszkania.

Tym samym udzielacie również wsparcia dla politycznych celów radykalnego

lobby aborcyjnego, które reprezentuje Przybysz – gdyż nie tylko nie

wyraziła ona skruchy z powodu tego co zrobiła, ale też publicznie

angażowała się w projekty mające na celu legalizację aborcji w Polsce.

z wyrazami szacunku

Fundacja Pro - Prawo do Życia

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 7/8 2018

Kościół częstochowski wzbogacił się o 124 lektorów

2018-12-16 21:29

Kleryk Zbigniew Wojtysek

Beata Pieczykura/Niedziela
Nowi lektorzy

III niedziela Adwentu to niedziela radości, bo święta Bożego Narodzenia są coraz bliżej. W tym roku dla naszej archidiecezji była to „podwójna radość”. Właśnie 16 grudnia Kościół Częstochowski wzbogacił się o 124 lektorów. Uroczystej Mszy św. abp Wacław Depo w kościele seminaryjnym przy ul. Barbary 41.

Ową radość tak odczuwał Kuba – jeden z nowo pobłogosławionych lektorów: „Do świąt Bożego Narodzenia jeszcze ponad tydzień, ale my już teraz bardzo mocno czujemy bliskość Jezusa. Szczególnie spotkaliśmy go dzisiaj. Powiedział nam, że nas kocha i dał nam szczególne zadanie: być Jego świadkiem i głosić Jego Słowo”.

Zobacz zdjęcia: Nowi lektorzy

Ks. abp Wacław Depo, zwracając się do lektorów podczas homilii, mówił: „Jesteście Bogu potrzebni, żeby Chrystus przez was mówił do ludzi, żeby ludzie nie błądzili w ciemnościach, ale budowali swoje życie na prawdzie Bożej”. Na koniec rozważania dodał: „Proszę razem z Wami, aby Maryja, Matka Chrystusa i Matka Kościoła przybliżała Was każdego dnia do swojego Syna”.

W trakcie obrzędu Arcybiskup pytał: Czy chcesz pełnić funkcję lektora w zgromadzeniu liturgicznym, aby przez to służyć Kościołowi i przyczyniać się do jego wzrostu? Czy chcesz gorliwie rozważać Słowo Boże i być świadkiem Chrystusa w codziennym życiu? Po każdym z pytań padło jednogłośne: „Chcę”. Tym jednym słowem stu dwudziestu czterech ministrantów wyraziło gotowość do bycia lektorami. Odpowiedzią na nią była modlitwa błogosławieństwa oraz znak otrzymania z rąk Arcybiskupa księgi Pisma Świętego. Wspólnej modlitwie towarzyszyli święci patroni ministrantów: Stanisław Kostka, Alojzy Gonzaga, Jan Berchmans, Dominik Savio, których relikwie, znajdujące się tego dnia w kościele seminaryjnym, „spoglądały” na nowych lektorów.

Uroczysta Eucharystia była zwieńczeniem rekolekcji, które kandydaci na lektorów przeżyli w Archidiecezjalnym Centrum Duchowości w Olsztynie. Jak je spędzili? Paweł - tak relacjonuje ten czas: „Rekolekcje pokazały mi, że najważniejsze w byciu lektorem jest być blisko Jezusa. Uświadomiłem sobie, że Jezus potrzebuje mnie i mojego głosu, aby inni mogli o Nim usłyszeć”. Lektorów do przyjęcia tak ważnej funkcji w zgromadzeniu liturgicznym przygotowali podczas ćwiczeń duchowych ks. Paweł Wróbel i ks. Michał Zimny – diecezjalni duszpasterze ministrantów. Pomagali im w tej posłudze również klerycy z naszego seminarium.

Ks. Paweł Wróbel zapytany o podsumowanie dwóch turnusów rekolekcji (poprzedni odbył się w dniach 30 listopada - 2 grudnia), których owocem jest łącznie 245 nowych lektorów powiedział: „Był to wspaniały czas, w trakcie którego wielu młodych mężczyzn na wezwanie Jezusa odpowiedziało „Tak”. Dziękuję wszystkim księżom, którzy prowadzili kursy lektorskie w poszczególnych dekanatach oraz duszpasterzom, troszczącym się o lektorów, aby mogli uczestniczyć w rekolekcjach. Jestem też wdzięczny rodzicom za ich pomoc i wsparcie dla swoich synów. Nade wszystko dziękuję lektorom: to dzięki Wam Słowo Boże będzie rozbrzmiewać w kościołach naszej archidiecezji”.

Rekolekcje dla kandydatów tej grupy (dla dekanatów: koziegłowski, myszkowski, blachowieński, mykanowski, porajski, truskolaski, brzeźnicki, gorzkowicki, kodrąbski, pajęczański, św. Lamberta w Radomsku, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radomsku, rozprzański, sulmierzycki, krzepicki, mokrski, osjakowski, Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia w Wieluniu, św. Wojciecha w Wieluniu i praszkowski) odbyły się w dniach 14-16 grudnia. Prowadzili je ks. Paweł Wróbel i Michał Zimny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem