Reklama

Z Jasnej Góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

Ponad 100 tys. członków i sympatyków ruchu z kraju i zagranicy modliło się 20 maja na placu przed Szczytem. Hasłem czuwania były słowa: Bądźcie mocni w Panu siłą Jego potęgi. Centralnym punktem była Msza św. pod przewodnictwem bp. Bronisława Dembowskiego - delegata Episkopatu ds. Odnowy w Duchu Świętym, z którym koncelebrowało ok. 180 kapłanów. Homilię wygłosił ks. Andrzej Brzozowski - koordynator Odnowy w archidiecezji białostockiej. Gośćmi spotkania byli: Jose Prado Flores - świecki biblista i ewangelizator z Meksyku oraz współpracująca z nim Angela Chinese. W programie znalazły się m.in.: konferencja o. Dariusza Cichora - przeora klasztoru Paulinów w Warszawie, modlitwa Anioł Pański pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby z Częstochowy oraz świadectwa. Oprawę muzyczną przygotowała Wspólnota Miłości Ukrzyżowanej.
Czuwanie zorganizował Krajowy Zespół Koordynatorów Odnowy z przewodniczącym ks. Wojciechem Nowackim. W przeddzień odbyło się spotkanie ok. 1400 liderów i animatorów Odnowy. Mszę św. celebrował abp Józef Michalik - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W służbie życiu

21 maja przybyły: 70. Pielgrzymka Służby Zdrowia i 9. Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi. Spotkanie zgromadziło ok. 5 tys. osób. Obecni byli m.in.: minister zdrowia prof. Zbigniew Religa oraz prezes Mazowieckiego Zarządu Okręgu PCK w Warszawie Jerzy Czubak. Mszy św. na Szczycie przewodniczył abp Władysław Ziółek - delegat Episkopatu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, z którym koncelebrowało 49 duszpasterzy, wśród nich ks. Józef Jachimczak - krajowy duszpasterz służby zdrowia oraz ks. ppłk Zenon Surma - krajowy duszpasterz honorowych dawców krwi. Wystawiono 50 pocztów sztandarowych. W homilii biskup polowy WP gen. dyw. Tadeusz Płoski powiedział, że zrozumiały jest „ostatni protest lekarzy i pielęgniarek, mający na celu uruchomienie rządowych działań w celu poprawy sytuacji”. „Tu wszyscy mówimy jednoznacznie «tak». Jednak niezrozumiały, a wręcz naganny, byłby strajk lekarzy i odejście od łóżka pacjenta. Chory nie jest przecież towarem. Kościół stanowczo sprzeciwia się tego typu praktykom i jasno mówi «nie»”.
„Nie popieramy protestów, które by godziły w bezpieczeństwo i dobro naszych chorych. Jednak obecna sytuacja większości lekarzy, aptekarzy, pielęgniarek i położnych staje się coraz bardziej dramatyczna. Dlatego zwracamy się do naszego Rządu z prośbą o mądre i sprawiedliwe uporządkowanie warunków, w których pracujemy” - taki apel odczytał ks. Jachimczak.
Śpiewał Chór Reprezentacyjny Zespołu Artystycznego WP pod dyr. Piotra Racewicza. Na placu trwała akcja pobierania krwi. Pielgrzymkę poprzedziły rekolekcje pracowników służby zdrowia, które prowadził ks. dr Piotr Pawlukiewicz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ojcze, śpiewaj z nami!

Sedecznie zapraszam na nasz 80. Wieczór zapomnianej piosenki, gdzieś pod sercem ukrytej - dedykowany Słudze Bożemu Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Wierzymy, że uśmiecha się do nas z okna w Bożym Domu.
Ofiarujemy Mu poezję, muzykę, wspólne śpiewanie piosenek religijnych i ocalonych od zapomnienia piosenek o Matce, Ojcu, Dzieciach, Polsce, piosenek harcerskich, żołnierskich, kresowych, ludowych, piosenek o naszych radościach i troskach. Spotkamy się w niedzielę 4 czerwca o godz. 18.00 w sali widowiskowej częstochowskiego Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego przy al. Kościuszki 8.
Wstęp wolny, śpiewniki w cenie 5 zł.

Aleksander Markowski

W hołdzie Orlętom Lwowskim 9 czerwca o godz. 13.00 w Częstochowie, w dzielnicy Raków, na pl. Orląt Lwowskich będzie miała miejsce uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika Orląt Lwowskich.

Pielgrzymka Administracji Rządowej i Samorządowej

20 maja na Jasną Górę przybyło kilkuset pracowników administracji rządowej i samorządowej szczebla wojewódzkiego. Obecni byli m.in.: Artur Warzocha - wicewojewoda śląski, Wiesław Maras - członek Zarządu Województwa Śląskiego oraz prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona. Mszę św. odprawił o. Bogdan Waliczek - przeor Jasnej Góry, a wykład wygłosił o. Jan Golonka. Pielgrzymkę zorganizował Śląski Urząd Wojewódzki we współpracy z Urzędem Marszałkowskim i Jasną Górą. Podczas pielgrzymki wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. 21 maja metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak odprawił Mszę św. dla uczestników Ogólnopolskiego Samorządowego Spotkania Jasnogórskiego. Przybyli: marszałkowie, prezydenci, burmistrzowie, starostowie i wójtowie. „Sprawiedliwy porządek społeczeństwa jest centralnym zadaniem polityki. Samorządy mają tę sprawiedliwość realizować tu i teraz, w tym konkrecie życia ludzi” - powiedział abp Nowak.

W skrócie

17 i 18 maja przybyło ok. 30 więźniarek obozów koncentracyjnych, wypełniając przyrzeczenie złożone Matce Bożej w obozie Ravensbrück. Mszę św. dla więźniarek odprawił bp Antoni Długosz z Częstochowy.

20 maja w Pielgrzymce Zgromadzenia Księży Sercanów przybyli: generał o. José Ornelas Carvalho, ks. Tadeusz Michałek - prowincjał prowincji polskiej oraz bp Tomé Makhweliha - przewodniczący Konferencji Episkopatu Mozambiku.

20 maja odbyła się Pielgrzymka Zakonu Kawalerów Maltańskich. Mszy św. przewodniczył ks. prał. Kazimierz Królak - kapelan konwentu ad honorem, a pielgrzymów powitał o. Jan Nalaskowski - dziekan Rycerzy Jasnogórskiej Bogurodzicy.

21 maja w 9. Pielgrzymce Bibliotekarzy wzięło udział ok. 200 osób, głównie z archidiecezji katowickiej i gdańskiej. Towarzyszyli im duszpasterze: ks. Maciej Kwiecień i ks. Henryk Olszar.

Zapowiedzi

9 czerwca - 13. Pielgrzymka Diabetyków

9-10 czerwca - Pielgrzymka Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego

9-10 czerwca - Sympozjum: Królowa Korony Polskiej od Ślubów króla Jana Kazimierza do kard. Stefana Wyszyńskiego

10 czerwca - Pielgrzymka Poczty Polskiej

11 czerwca - Pielgrzymka Ogrodników

11 czerwca - Pielgrzymka Służb Weterynaryjnych

Więcej wiadomości na stronie internetowej www.jasnagora.com

Jasnogórski Telefon Zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie w godz. 20.00- 24.00

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: W expose szefa MSZ znalazło się wiele kłamstw, manipulacji i żenujących stwierdzeń

2024-04-25 11:13

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

W wypowiedzi szefa MSZ znalazło się wiele kłamstw i manipulacji - ocenił w czwartek w Sejmie prezydent Andrzej Duda, komentując informację szefa MSZ Radosława Sikorskiego dotyczącą kierunków polityki zagranicznej. Podkreślił, że niektóre wypowiedzi szefa MSZ wzbudziły jego niesmak.

Prezydent powiedział, że "nieco ze zdumieniem i dużym rozczarowaniem" przyjął zwłaszcza początek wystąpienia szefa MSZ. Według niego po pierwszych słowach Sikorskiego o wspólnym budowaniu polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, "nastąpił atak na politykę, która była prowadzona przez ostatni rząd w ciągu poprzednich ośmiu lat".

CZYTAJ DALEJ

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Korea Płd.: 24 proc. wzrost liczby chrztów

2024-04-25 11:02

[ TEMATY ]

Korea Płd.

Adobe Stock

Liczba chrztów w Korei Południowej wzrosła o 24 proc. w ciągu roku, według statystyk opublikowanych 24 kwietnia przez Konferencję Biskupów Katolickich Korei.

W 2023 r. w tym wschodnioazjatyckim kraju ochrzczono łącznie 51 307 osób, w porównaniu do 41 384 osób w 2022 roku. Chociaż w porównaniu z ubiegłym rokiem, wzrost ten jest gwałtowny, to liczba ta jest niższa niż poziomy sprzed pandemii, kiedy było ich ponad 80 tys. rocznie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję