Reklama

Biały Kruk 2

Co zawdzięczam Janowi Pawłowi II?


Niedziela Ogólnopolska 43/2006, str. 40

Wiosną br. na stronie internetowej „Niedzieli” założyliśmy Księgę Wdzięczności dla Jana Pawła II, zapraszając Czytelników do wypowiedzenia w niej uczuć i refleksji związanych z pontyfikatem Papieża Polaka i jego wypływem na ich życie. Mimo upływu kilku miesięcy w Księdze tej pojawiają się wciąż nowe wpisy, świadectwa niezwykłego wpływu, jaki na losy ludzi na całym świecie wywarła osoba Jana Pawła II i jego nauczanie, jak wiele mamy Mu do zawdzięczenia. Niektóre z tych listów przedstawiamy dziś na łamach „Niedzieli”.

Jan Paweł II Wielki

Jeszcze nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele jednemu - Janowi Pawłowi II

Lech L.

Jestem misjonarką Europy

Miałam 17 lat, kiedy podczas Światowego Dnia Młodzieży w Częstochowie słowa Ojca Świętego głęboko zapadły mi w serce. Pan Bóg zaczął działać i pokazał mi, że życie zakonne jest wspaniałą okazją, by kochać na całego, bez lęku, w całkowitej wolności. Dzięki słowom Papieża: „Dla dobra przyszłych pokoleń konieczne jest, by nowa Europa oparła się na fundamencie tych wartości duchowych, które stanowią sam wewnętrzny rdzeń jej tradycji kulturalnej” - wybrałam wspólnotę we Francji, by połączyć tradycję Wschodu i Zachodu. Do końca życia będę wdzięczna Ojcu Świętemu za to, że dzięki Niemu odkryłam, jak być misjonarką w Europie i trwać w powołaniu zakonnym tu, gdzie Bóg mnie postawił.

Siostra Gabriela, augustianka od Miłosierdzia Jezusa (Francja)

Wytrwać w wierze do końca

Dzięki Papieżowi zrozumiałam, że nigdy nie jest zbyt późno, by zmienić swoje życie. Teraz staram się kierować Jego nauką, staram się być lepsza dla ludzi, nie tylko moich bliskich, bo przecież Jan Paweł II ukochał wszystkich, przebaczył nawet swojemu niedoszłemu mordercy. Jan Paweł II jest dla mnie wzorem dobroci, miłości, umiłowania Trójcy Świętej i Matki Bożej. Dziękuję Ci, Ukochany Ojcze Święty, że byłeś, jesteś i będziesz w moim sercu. Módl się za nami: swoim narodem i całym światem.

Reklama

Wiesława N.

Przyjęłam Szkaplerz

Janie Pawle II, brakuje nam Ciebie, ale Twoje świadectwo dane podczas jednej z pielgrzymek do Polski, a związane ze Szkaplerzem Karmelitańskim, ugruntowało moją decyzję o przyjęciu tego daru, jakim jest Szata Maryi, którą noszę od prawie 3 lat.

Małgorzata ocds

Być choć trochę jak On...

Chciałabym umieć tak organizować swój czas jak On. Tak pracować i jeszcze mieć tyle czasu dla innych. Chciałabym uczyć się tak jak On. Całe życie rozwijać coś w sobie. Chciałabym umieć modlić się jak On. Wypełniać wszystkie obowiązki sumienniej, niż się ode mnie wymaga, a jednocześnie mieć tyle czasu na rozmowę z Bogiem. Chciałabym wierzyć, kochać i ufać jak On, a wtedy wszystko byłoby łatwiejsze, bo miałoby źródło w Bogu.

Anna Małgorzata

Nie mogę tracić czasu

Moja tęsknota za Papieżem zmusiła mnie do większego wysiłku intelektualnego. Sięgnęłam do biografii „Świadek nadziei” Weigla, Katechizmu Kościoła Katolickiego; widzę też, że mój mąż czyta encykliki. Czuję, że nie mogę już stracić ani jednego dnia. W ten sposób jestem bliżej Jana Pawła II i koję ból Jego fizycznej nieobecności, bo Jego Duch ciągle wywiera wpływ na mnie, na moją rodzinę.

Iwona K. z rodziną

On mnie uratował

Lata „realnego socjalizmu” przetrwałem głównie dlatego, że ON, Jan Paweł II, zmobilizował mnie do odnowy, niejako wymusił powrót do Chrystusa, pokazał utopijność i nicość ideologii materialistyczno-marksistowskiej, i przekonał, że nic nie dzieje się bez woli i przyzwolenia Bożego.

Edmund

Nigdy nie zapomnę

Nie zapomnę, Ojcze Święty, Twojego ostatniego pobytu w Toronto. Miasto było tak inne w tym czasie i ludzie tacy życzliwi i szczęśliwi. Twoja obecność sprawiła, że te dni były wyjątkowe. Dziękuję za opiekę nad moją rodziną, za to, że mnie i mojemu mężowi udało się wyzwolić z nałogu tytoniowego po 33 latach palenia. Niech Twoje błogosławieństwo zostanie z moją rodziną do końca naszego życia.

Anna

Ukazał wartość cierpienia

Dla mnie prawdziwe spotkanie z Nim rozpoczęło się w czasie Jego ostatniej choroby. Widziałam, jak walczy ze swoją słabością, aby do końca służyć Kościołowi. Pamiętam Jego ostatnią wielkopiątkową Drogę Krzyżową, kiedy siedział z krzyżem w rękach w swojej kaplicy, pochylony, zatopiony w modlitwie.
Ten słaby, chory człowiek swoim cierpieniem przemawiał do mnie bez słów, przemawiał swoją postawą. Umiał cierpieć. Umiał zapomnieć o sobie. Służył do końca. Był do końca oddany Bogu, wypełniając Jego wolę, nawet resztkami sił. Tego nie chcemy czynić my, zdrowi. Żyjemy dla siebie, żyjemy egoistycznie, pochłaniają nas rzeczy tego świata. Chcemy przejść przez życie jak najwygodniej. Boimy się cierpienia, boimy się jakichkolwiek ograniczeń. On się nie bał!

Teresa z Warszawy

Zachęcamy naszych Czytelników do dzielenia się wątpliwościami i pytaniami dotyczącymi wiary. Postaramy się znaleźć odpowiedź. Można do nas napisać w każdej sprawie: pytania@niedziela.pl

Biały piątek

2018-03-23 10:38

stacja7.pl / Warszawa (KAI)

Prawie 20 tys. osób potwierdziło w ciągu jednej doby udział w wydarzeniu „Biały piątek”.

facebook.com/kobietanieziemskichobyczajow

Organizatorzy akcji zachęcają, by wyrażać swoje poparcie dla ochrony życia: "W piątek 23 marca Nieziemskie Kobiety zakładają białe ciuchy. Cokolwiek znajdzie się w szafie! Czekamy na Wasze zdjęcia z hasztagiem #białypiątek. O godz. 15 modlimy się Koronką w intencji ochrony życia. Dołącz do nas!" - Tak brzmi opis wydarzenia, którego pomysłodawcami są jedna z fanek profilu Kobieta Nieziemskich Obyczajów, Iwona Szymczak oraz redaktor portalu Stacja7, Otylia Brendel.

Zaczęło się od prostej prośby w grupie modlitewnej, żeby pomodlić się za te wszystkie kobiety, które chcą brać udział w Czarnym Proteście i manifestować przeciw życiu. Celem akcji jest jednak przede wszystkim duchowe wsparcie dla matek oczekujących dzieci i poparcie dla ruchów pro-life. - My, kobiety, mamy dobro wyryte w naszym DNA. Mamy w sposób wyjątkowy zakodowaną miłość w sercu, właściwą tylko nam. Wszystkie bez względu na to czy uważamy, że zostałyśmy tak obdarowane przez Boga, naturę, czy jakiś inny byt – zaznacza Aneta Liberacka, redaktor naczelna Stacja7, w tekście wspierającym „Biały piątek”. Ten dzień nie musi budzić agresji. A propozycja modlitwy powinna zachęcić do wyciszenia emocji.

Wydarzenie można znaleźć pod linkiem: https://www.facebook.com/events/177262343081529/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Biskupi z okazji 100-lecia KUL: Uniwersytecie, jeśli służysz prawdzie, służysz życiu

2018-03-23 12:05

BP KEP / Warszawa (KAI)

„Uniwersytecie, służ prawdzie! Jeśli służysz prawdzie, służysz wolności, wyzwalaniu człowieka i narodu, służysz życiu!” – mówił św. Jan Paweł II podczas wizyty na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim 9 czerwca 1987 roku. Słowa patrona uczelni przypomnieli polscy biskupi w liście pasterskim z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia uczelni. List będzie odczytywany w kościołach w Poniedziałek Wielkanocny, 2 kwietnia.

Fot. E. Bartkiewicz/www.episkopat.pl/photo

„W ciągu swojej stuletniej historii Uniwersytet wykształcił ponad 110 tysięcy absolwentów, do aktywnej obecności w życiu społecznym, politycznym i gospodarczym. Wielu z nich przyczyniło się do budowania wolnej Polski” – czytamy w liście pasterskim Episkopatu z okazji 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Biskupi przypominają historię tej jednej z najstarszych w Polsce uczelni. Jej inicjatorem i pierwszym rektorem był ks. Idzi Radziszewski. A o zrealizowaniu jego idei zdecydowała Konferencja Episkopatu Polski obradująca w Warszawie 26 i 27 lipca 1918 roku.

W liście na 100-lecie KUL czytamy, że uczelnia ta, „głosząc prymat Boga, głosi zarazem godność osoby ludzkiej i autentycznej wolności”, a „cierpliwa i wierna praca uczelniana w duchu służby Bogu i Ojczyźnie, zawiera w sobie jeszcze jeden rys – wychowanie do świętości”.

Biskupi w liście dziękują wszystkim rektorom, profesorom i innym pracownikom oraz absolwentom KUL-u, a także wiernym, którzy wspierali uniwersytet duchowo i materialnie. „Dziękujemy dziś Panu Bogu, że Katolicki Uniwersytet Lubelski w swej stuletniej historii stał się miejscem dojrzewania do świętości licznych członków tej akademickiej wspólnoty” – piszą biskupi. Przypominają, że do grona studentów i profesorów KUL należeli m.in. św. Jan Paweł II, bł. bp Władysław Goral oraz inni męczennicy II wojny światowej, bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Z uniwersytetem związani byli również kandydaci na ołtarze: Prymas Stefan Wyszyński, rektorzy ks. Wincenty Granat i o. Jacek Woroniecki oraz założyciel Ruchu Światło-Życie ks. Franciszek Blachnicki.

Jak zauważają biskupi, absolwenci KUL pełnią dziś często ważne role społeczne, zajmują odpowiedzialne stanowiska, współtworzą naukę i kulturę. „Dobrze wykształceni i uformowani w duchu chrześcijańskim służą oni Ojczyźnie w duchu odpowiedzialności społecznej, o której niedawno mówił papież Franciszek do przedstawicieli uniwersytetów katolickich z całego świata” – czytamy w liście.

List pasterski Episkopatu to kolejny znak łączności Konferencji Episkopatu Polski z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim w roku jubileuszu. Już wcześniej, od 13 do 15 października 2017 roku z okazji 100-lecia uczelni w Lublinie miało miejsce zebranie plenarne Episkopatu Polski. Biskupi obradowali na KUL i wzięli udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego. Natomiast podczas zebrania plenarnego w marcu br. w Warszawie można było obejrzeć specjalną wystawę poświęconą uniwersytetowi.

*** Katolicki Uniwersytet Lubelski (od 2005 r. używający nazwy Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II) to jeden z najstarszych uniwersytetów w Polsce. Został powołany do istnienia w 1918 r. z inicjatywy ks. Idziego Radziszewskiego. Zgodnie z założeniami uniwersytet: prowadzi badania naukowych w duchu harmonii między nauką i wiarą, kształci i wychowuje inteligencję katolickiej oraz współtworzy kulturę chrześcijańską. Jego dewizą są słowa: „Deo et Patriae – Bogu i Ojczyźnie”.

Obecnie na ponad 40 kierunkach studiów kształci się na KUL ponad 12 tys. studentów. Kadrę naukowo-dydaktyczną Uniwersytetu tworzy blisko 1100 wykładowców. Uniwersytet ma 8 wydziałów: Teologii, Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji, Filozofii, Nauk Humanistycznych, Nauk Społecznych, Biotechnologii i Nauk o Środowisku, Matematyki, Informatyki i Architektury Krajobrazu, Wydział Zamiejscowy Prawa i Nauk o Społeczeństwie w Stalowej Woli.

W ciągu blisko stuletniej historii uniwersytet przygotował ponad 110 tysięcy absolwentów. Jest wśród nich wielu biskupów, a także laureat Nagrody Templetona ks. prof. Michał Heller, zdobywca Nike prozaik Wiesław Myśliwski czy marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i wiceminister Krzysztof Michałkiewicz. Na Uniwersytecie oprócz ks. Karola Wojtyły wykładał m.in. ks. Franciszek Blachnicki.

Uniwersytet współpracuje z blisko 200 uczelniami zagranicznymi. W tym roku akademickim na KUL kształcić się będzie 685 cudzoziemców.

Wizytówką KUL jest m.in. Scena Plastyczna KUL założona i kierowana przez prof. Leszka Mądzika, a także Chór KUL. Uniwersytet posiada również kolekcję ponad 1700 dzieł sztuki. Od 2000 roku, co 4 lata, odbywa się na KUL Kongres Kultury Chrześcijańskiej. KUL jest też wydawcą dzieł wszystkich kard. Josepha Ratzingera w języku polskim w serii Opera Omnia Josepha Ratzingera.

Od lat Senat KUL nadaje tytuł doktora honoris causa osobom szczególnie zasłużonym dla nauki, religii lub kultury. W dziejach KUL otrzymało go ponad sto osób, wśród nich jest papież Jan Paweł II, kard. Joseph Ratzinger, Chiara Lubich i Helmut Kohl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem