Reklama

Wspomnienie o Edmundzie Wojtyle


Niedziela Ogólnopolska 43/2006, str. 40

Artykuł o Edmundzie Wojtyle, który zamieściliśmy w sierpniu br. w 35. numerze „Niedzieli”, skłonił naszą Czytelniczkę - p. Annę Seidel-Kołodziej z Poznania - do przekazania redakcji świadectwa jej męża o zmarłym bracie Ojca Świętego - Edmundzie, który był lekarzem. Doc. dr hab. med. Józef Kołodziej był świadkiem egzaminu z chirurgii, który publicznie składał studiujący medycynę Edmund Wojtyła, późniejszy pracownik szpitala w Bielsku-Białej, gdzie dobrze pamiętano zmarłego młodego Lekarza. Nasza Czytelniczka w liście do redakcji napisała: „Wspomnienia zawarte w załączonej kopii listu przekazałam Słudze Bożemu Ukochanemu Ojcu Świętemu 26 sierpnia 1985 r. w Castel Gandolfo, będąc uczestniczką pielgrzymki z Poznania do Rzymu. Mam pewność, że wspomnienia te sprawiły radość Ojcu Świętemu, gdyż w tym samym dniu, tj. 26 sierpnia, wysłał do mnie list z podziękowaniem i błogosławieństwem”.
Poniżej publikujemy treść wspomnień przekazanych Ojcu Świętemu:

Kochany Ojcze Święty!
Spełniając życzenie mego Męża - śp. doc. dr. hab. med. Józefa Kołodzieja, przekazuję jego wspomnienia dotyczące Brata Waszej Świątobliwości - śp. Edmunda.
Mąż mój studiował medycynę w Krakowie w latach 1926-32. Był świadkiem publicznego egzaminu z chirurgii, kiedy to w wypełnionej przez studentów sali znany z surowości wybitny chirurg prof. Rutkowski zadawał pytania młodemu Edmundowi Wojtyle. Nieskory do pochwał i srogi dla studentów profesor, tym razem wyrażał uznanie i najwyższe pochwały przyszłemu lekarzowi, który świetnie odpowiadał na wszystkie pytania.
Po skończeniu studiów, na początku 1933 r. Mąż mój został skierowany do pracy do szpitala w Bielsku-Białej, na miejsce śp. Edmunda Wojtyły, który zmarł zarażony szkarlatyną od swojej pacjentki.
Mimo że minęło od tego czasu wiele lat, Mąż mój bardzo dobrze pamiętał, jak wielkie wrażenie wywarł na nim ogólny żal, szacunek i cześć dla młodego Lekarza, który przez tak krótki czas zdołał sobie zyskać sympatię całego miasta. W Bielsku skupiało się w owym czasie kilka narodowości. Byli Polacy, Niemcy, Czesi i Żydzi. Mąż mój podkreślał wielokrotnie, że wszyscy zgodnie wyrażali się z najwyższym uznaniem o młodym Edmundzie Wojtyle. Z opowiadań pamiętał, że pogrzeb Jego był prawdziwą manifestacją. Wynika z tego, że młody Lekarz miał dar zjednywania sobie ludzi z różnych środowisk i o różnych światopoglądach.
Całe miasto było pod wrażeniem niedawnego pogrzebu i zmarły Lekarz był na ustach wszystkich.
Mąż mój nosił się z zamiarem przekazania tej informacji, sądząc, że sprawi tym radość Waszej Świątobliwości, zważywszy na to, że był bezpośrednim następcą zmarłego Edmunda i przejął Jego stanowisko, które zajmował do czasu wybuchu wojny. Jednakże ciężka choroba nie pozwoliła mu uczynić tego osobiście. Ja zaś, korzystając z uczestnictwa w pielgrzymce z Poznania z kościoła Księży Zmartwychwstańców pw. Maryi Królowej w dniach od 20 sierpnia do 2 września, czynię teraz zadość Jego pragnieniu. Relacja moja jest może krótka i pozbawiona wielu szczegółów, ale Mąż mój był bardzo powściągliwy w słowach, a ja nie chcę dodawać niczego ponad to, co usłyszałam od Niego.
Przekazując Waszej Świątobliwości to świadectwo, proszę o modlitwę za mojego śp. Męża Józefa.

Anna Seidel-Kołodziej

Poznań, 10 sierpnia 1985 r.

Aktorka zaprasza na Narodowy Marsz Życia

2019-03-22 19:26

Artur Stelmasiak

Znana aktorka Dominika Chorosińska-Figurska zaprasza na ogólnopolski marsz w obronie dzieci przed aborcją oraz demoralizacją dzieci w szkołach, jak w przypadku warszawskiej Karty LGBT.

Artur Stelmasiak/Niedziela

- To jest doskonała okazja do tego, by zamanifestować nasze przywiązanie do wartości, ale także pokazać radość z tego, że życie rodzi się w naturalnej rodzinie - mówi "Niedzieli" Dominika Chorosińska-Figurska. - Nie możemy siedzieć tylko cicho w domach, ale czasem trzeba wyjść na ulice. Być uśmiechniętym i pokojowo nastawionym, ale jednocześnie stanowczo przypominać o najważniejszych wartościach jakimi są życie ludzkie i rodzina.

Narodowy Marsz Życia rozpocznie się w Narodowy Dzień Życia 24 marca na Placu Zamkowym w Warszawie o godz. 13.30. Wcześniej jego uczestnicy zaproszeni są również na Mszę św. do kościoła św. Anny o godz. 12.00 lub innych pobliskich kościołów. Trasa przemarszu wiedzie Traktem Królewskim na plac Trzech Krzyży.

Wśród postulatów marszu jest ochrona rodziny przed ideologią gender, ochrona dzieci przed szkodliwą edukacją LGBT w szkołach, a także uchwalenie przez Sejm prawa zniesienia aborcji eugenicznej. - Niestety ciągle na to czekamy. Moim zdaniem Polska opowiadając się za życiem dzieci mogłaby być wzorem dla Europy i Świata - podkreśla aktorka, która osobiście wybiera się na Narodowy Marsz Życia.

Jej zdaniem obecność na marszu jest naszym świadectwem przywiązania do wartości oraz wyrazem sprzeciwu wobec aborcji i ataków na rodzinę. - Doceniam to, że w ostatnich latach bardzo poprawiła się sytuacja rodzin, zwłaszcza wielodzietnych. Są w lepszej sytuacji ekonomicznej i w ten sposób wielu Polakom została przywrócona godność - mówi Dominika Chorosińska-Figurska, która od 2018 r. jest także radną sejmiku mazowieckiego.

Niestety wydarzenia z ostatnich tygodni pokazują, że ciągle pojawiają się nowe zagrożenia. Największe oburzenie i kontrowersje związane są z podpisaną przez prezydenta Warszawy tzw. Deklaracją LGBT+. - Tylnymi drzwiami wkrada się zła ideologia, która zagraża rodzinie i chce ją zniszczyć. Dlatego nie powinniśmy być cicho, ale głośno mówić, że nie zgadzamy się. Ja jako matka piątki dzieci nie zgadzam się na seksedukatorów w szkole - podkreśla aktorka. - My jako dorośli poradzimy sobie z tą ideologią i zagrożeniami, ale przecież jesteśmy odpowiedzialni także za bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój naszych dzieci. Idę więc na Narodowy Marsz Życia w obronie mojej rodziny, moich dzieci oraz tych dzieci, które same bronić się jeszcze nie mogą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

25 marca – Dzień Świętości Życia

2019-03-23 10:59

BP KEP / Warszawa (KAI)

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca, Kościół w Polsce będzie obchodził Dzień Świętości Życia. „Pasterze Kościoła w Polsce przypominają o największej wartości, jaką jest ludzkie życie” – czytamy w komunikacie po ostatnim zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

Ivan Kmit/Fotolia

Dzień Świętości Życia przypada dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem. Jego celem jest budzenie wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia na każdym jego etapie oraz zwrócenie uwagi na potrzebę szczególnej troski o nie. W okolicach tego dnia na Jasną Górę przybywają obrońcy życia z całej Polski, by modlić się w intencji ochrony życia.

Co roku z okazji Dnia Życia w całej Polsce w różnym czasie organizowane są również Marsze dla Życia i Rodziny. To wyraz publicznego świadectwa o podstawowej wartości ludzkiego życia od poczęcia oraz rodziny opartej na małżeństwie kobiety i mężczyzny, otwartym na przyjęcie i wychowanie dzieci. W tym roku 24 marca, w Narodowym Dniu Życia, ulicami Warszawy przejdzie pierwszy ogólnopolski Narodowy Marsz Życia.

W Dniu Świętości Życia wiele osób składa też przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego czyli zobowiązuje się do modlitwy w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Do tego, aby każda parafia włączyła się w dzieło Duchowej Adopcji, zachęcali biskupi w komunikacie po ostatnim zebraniu plenarnym. O włączenie się w tę inicjatywę apeluje również dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin ks. Przemysław Drąg oraz Krajowa Doradczyni Życia Rodzinnego Beata Choroszewska.

„Chcemy zaprosić, aby wszyscy księża proboszczowie, rodzice, katecheci i nauczyciele przypomnieli dzieciom i młodzieży, ale także małżeństwom i rodzinom o tym, że każde życie ludzkie jest piękne i jest święte” – podkreśla ks. Przemysław Drąg.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem