Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konstytucja RP bez zmian

Życie przegrało

27 głosów. Tyle brakło do 2/3, czyli do liczby potrzebnej, aby zapewnić konstytucyjną ochronę życia. Za propozycją, aby w artykule 30 ustawy zasadniczej zapisać, że godność przysługuje człowiekowi od chwili poczęcia, głosowało 269 posłów. Potrzeba było 296 głosów. 121 parlamentarzystów, głównie z SLD i PO, głosowało przeciw. 53 wstrzymało się od głosu.
13 kwietnia był gorącym dniem w Sejmie. Trwały dyskusje i konsultacje. Ostatecznie nie dały spodziewanego przez wnioskodawców rezultatu. Najpierw posłowie odrzucili poprawki zgłoszone przez LPR. Po którejś z kolei przerwie przepadła propozycja prezydencka, zgłoszona oficjalnie przez PiS. Największe poparcie zyskała poprawka rekomendowana przez komisję nadzwyczajną.
Poprawka do Konstytucji wypracowana przez prezydenta, a oficjalnie zgłoszona przez PiS, zakładała wprowadzenie do Konstytucji, w artykule 38, zapisu, że życie od chwili poczęcia podlega ochronie prawnej. Mówiła też, że umowy międzynarodowe i inne prawa nie mogą mniej chronić życia niż tak, jak byłoby zapisane w Ustawie Zasadniczej. Pomysł prezydencki zakładał też zobowiązanie państwa do pomocy kobiecie ciężarnej. Kolejne propozycje mówiły, że człowiek posiada niezbywalną godność od chwili poczęcia (art. 30 - poprawka posła PiS Dariusza Kłeczka, rekomendowana przez sejmową komisję nadzwyczajną) oraz że życie ludzkie jest chronione od poczęcia aż do naturalnej śmierci (poprawka LPR).
Burza zaczęła się, gdy 58 parlamentarzystów PiS zaapelowało do władz swego klubu o wycofanie się z popierania tzw. poprawek prezydenckich. Wniosek podpisał m.in. marszałek Marek Jurek. Swoją decyzję podpierali ekspertyzą prawną, z której wynika, że wprowadzenie poprawek w takim kształcie w istocie osłabi ochronę dziecka poczętego. Do 58 posłów i senatorów PiS dołączali kolejni, mimo tego że szef klubu Marek Kuchciński groził konsekwencjami.
Prezydent milczał. W jego imieniu wypowiadała się minister z prezydenckiej Kancelarii Elżbieta Jakubiak, bagatelizując ewidentny kryzys słowami, że posłowie PiS nie ślubowali wierności prezydentowi, zaznaczając, że Lech Kaczyński czeka na jasne stanowisko całego klubu PiS. Po kilku godzinach do Sejmu przybył premier i spotkał się z posłami swojej partii. Opowiedział się za poprawkami zainicjowanymi przez prezydenta oraz zagroził posłom, którzy podpisali wniosek, przedterminowymi wyborami.
Mimo apelu marszałka Jurka o poparcie rozwiązania rekomendowanego przez komisję nadzwyczajną, czyli poprawki do art. 30, LPR twardo stała na swoim stanowisku. - W moim przekonaniu należy tę sprawę maksymalnie uprościć i rozpatrywać przy maksymalnie dobrej woli. Najlepiej byłoby, gdyby wnioski mniejszości i poprawki zostały wycofane i Sejm jednym głosowaniem rozstrzygnął o losach sprawozdania komisji - mówił marszałek Jurek. - LPR nie wycofa swoich wniosków mniejszości w sprawie zmian w Konstytucji dotyczących ochrony życia od poczęcia - mówił Wojciech Wierzejski, zastępca Romana Giertycha. LPR miała poparcie Samoobrony i PSL. SLD, co było oczywiste, był przeciw, a wypowiedzi polityków PO były więcej niż sceptyczne.
Po głosowaniach premier Jarosław Kaczyński stwierdził, że wychodzi smutny i że ochrona życia poczętego w Polsce została osłabiona. - Przy zastosowaniu innej taktyki można było zyskać postęp, Konstytucję można było zmienić, zdecydowała nieładna gra polityczna - podsumował szef rządu. Na skutek porażki do dymisji podał się marszałek Marek Jurek. Ten wniosek będzie głosowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Reklama

(pr)

Ku czci św. Wojciecha

Uroczystości patronalne

Tegoroczny odpust ku czci św. Wojciecha odbędzie się w dniach 28-29 kwietnia w Gnieźnie. W tym roku uroczystości będą miały charakter szczególny, zbiegają się bowiem ze złotym jubileuszem kapłaństwa abp. Henryka Muszyńskiego.
Obchody 50. rocznicy święceń kapłańskich abp. Muszyńskiego odbędą się w sobotę 28 kwietnia - przed rozpoczęciem uroczystości patronalnych ku czci św. Wojciecha. Wieczorem w Bazylice Prymasowskiej sprawowane będą I Nieszpory o św. Wojciechu, które tradycyjnie rozpoczną odpust ku czci Patrona Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej.
W niedzielny ranek 29 kwietnia srebrna trumienka z relikwiami św. Wojciecha zostanie przeniesiona w procesji na plac u stóp katedry, gdzie zostanie odprawiona uroczysta Suma odpustowa z udziałem Episkopatu Polski i biskupów z zagranicy. Eucharystii przewodniczył będzie abp Henryk Muszyński, a homilię wygłosi kard. Stanisław Dziwisz z Krakowa.
Uroczystości odpustowe zakończą się w niedzielę po południu II Nieszporami o św. Wojciechu, którym przewodniczył będzie bp Władysław Blin z Witebska, słowo Boże wygłosi abp Tomasz Peta z Astany w Kazachstanie.

Kraków Łagiewniki

Poświęcenie Auli Jana Pawła II

W Niedzielę Bożego Miłosierdzia - 15 kwietnia w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach kard. Stanisław Dziwisz poświęcił Aulę Jana Pawła II. Obiekt przeznaczony jest do wystawiania sztuk teatralnych, projekcji filmów krótkometrażowych, prelekcji dla pielgrzymów oraz organizacji spotkań i konferencji naukowych.
Aula to miejsce żywej pamięci o Papieżu Polaku, zwłaszcza o jego zainteresowaniach naukowych i kulturalnych. Obiekt powstał na terenie łagiewnickiego sanktuarium dzięki ofiarom wiernych, wspierających jego rozbudowę. Aula ma być pamiątką tych zainteresowań Papieża, którym oddawał się już jako młody człowiek, zwłaszcza pasji teatralnych, poetyckich i naukowych. - To nie jest tylko aula teatralna czy kinowa, ale miejsce przekazywania orędzia o Bożym Miłosierdziu - tłumaczy kustosz sanktuarium w Łagiewnikach bp Jan Zając.
Prace projektowe i budowlane prowadzone są przez Fundację Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Krótko

Matka Boża Trybunalska zostanie ogłoszona patronką Sejmu RP. Dekret w tej sprawie wydała Stolica Apostolska. 26 maja zaplanowano uroczystość z tej okazji w Piotrkowie Trybunalskim, uważanym za kolebkę polskiego parlamentaryzmu i sądownictwa.

PO przedstawiła swój antyraport, będący odpowiedzią na raport z likwidacji WSI. Zarzuca w nim prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu bezpodstawne dokonanie zmian w dokumencie.

Ministerstwo Sprawiedliwości organizuje specjalną grupę prokuratorów, którzy zajmą się zwalczaniem najpoważniejszych, w tym mafijnych, przestępstw. Będą niezależni od lokalnych prokuratur. Projekt nowelizacji ustawy o prokuraturze, który wprowadzi to rozwiązanie w życie, będzie przyjęty najpóźniej do września.

Bilans świąt na drogach: 338 wypadków, w których zginęło 47 osób. To więcej niż w ubiegłym roku. Pocieszające jest jednak to, że za kierownicą siedziało mniej pijanych kierowców.

W Polsce nielegalnie działają scjentolodzy. Ta wyjątkowo groźna sekta prowadzi w Warszawie szkolenia dla nowych adeptów.

Trybunał Konstytucyjny oddalił skargę SLD, który chciał, żeby wstrzymać obowiązywanie ustawy lustracyjnej do czasu orzeczenia przez TK o jej zgodności z Konstytucją. Ustawa więc obowiązuje i do 15 maja pracodawcy muszą złożyć do IPN oświadczenia lustracyjne swoich pracowników.

Od września czekają nas podwyżki cen gazu płynnego. Wykorzystujemy go do napędzania silników samochodowych i w kuchenkach elektrycznych. Litr paliwa może kosztować nawet 30 gr więcej.

460 tysięcy szóstoklasistów pisało 12 kwietnia egzamin na zakończenie podstawówki.

Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów od września pójdą do szkoły w mundurkach. Odpowiednią ustawę przyjął Sejm. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mogą też nosić jednolite uniformy, jeżeli zadecyduje tak dyrektor po zasięgnięciu opinii rodziców.

Na ekrany polskich kin 17 września 2007 r. wejdzie film „Katyń” Andrzeja Wajdy. Obraz będzie dopełnieniem największej po 1989 r. kampanii społecznej przybliżającej zbrodnię katyńską - „Pamiętam. Katyń 1940”.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych,wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: „Czy sztuczna inteligencja może pomóc w głoszeniu Słowa Bożego?”

2024-04-15 17:24

[ TEMATY ]

sztuczna inteligencja

Adobe Stock

„Czy sztuczna inteligencja może pomóc w głoszeniu Słowa Bożego?” - odpowiedzi na to pytanie szukali uczestnicy konferencji zorganizowanej w poniedziałek w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. - Nigdy sztuczna inteligencja nie zastąpi człowieka, ale może być pomocna - mówiła teolog z UKSW dr hab. Monika Marta Przybysz. Wśród prelegentów byli także ks. dr hab. Marcin Kowalski z KUL i dominikanin o. Paweł Kozacki. Punktem wyjścia spotkania było wydanie Nowego Testamentu z infografikami, które ukazało się nakładem Wydawnictwa Świętego Wojciecha. - To wydanie Pisma Świętego ma ogromną szansę przemówić do współczesnego człowieka - przekonywał ks. Kowalski. Spotkanie odbyło się na kanwie rozpoczętego w niedzielę Tygodnia Biblijnego.

Konferencję zorganizowało wydawnictwo „Święty Wojciech Dom Medialny”. Spotkanie poprowadził Tomasz Królak, wiceprezes Katolickiej Agencji Informacyjnej.

CZYTAJ DALEJ

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w głębi ludzkiego serca

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

S. Amata CSFN

Rozważania do Ewangelii J 6, 30-35.

Wtorek, 16 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolskie Sympozjum Warsztaty „Wreszcie żyć – 12 kroków ku pełni życia”

2024-04-16 09:52

[ TEMATY ]

warsztaty

warsztaty

Mat.prasowy

Fundacja Dwanaście Kroków zaprasza na Ogólnopolskie Sympozjum Warsztaty „Wreszcie żyć – 12 kroków ku pełni życia” odpowiedzią na współczesne trudności psychiczne i duchowe.

Tematyka sympozjum będzie dotyczyć programu warsztatów „Wreszcie Żyć – 12 kroków ku pełni życia” a także duchowości 12 kroków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję