Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 23/2007, str. 8

Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka Służby Zdrowia

Szczególne powołanie

Około 5 tys. pracowników służby zdrowia przybyło w dniach 26 i 27 maja na Jasną Górę. Hasłem pielgrzymki były słowa: „Przypatrzcie się, bracia, powołaniu waszemu”. Centralnym punktem spotkania była niedzielna Msza św. sprawowana na Szczycie pod przewodnictwem abp. Władysława Ziółka - delegata Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Homilię wygłosił biskup diecezji drohiczyńskiej Antoni Dydycz. Koncelebrowało 42 kapłanów z ks. Józefem Jachimczakiem - krajowym duszpasterzem służby zdrowia. Obecne były m.in.: Anna Gręziak - podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia i jednocześnie prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, a także Iwona Stanis - prezes Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych oraz wiceprezes Marzena Pokora. - Zróbcie wszystko, aby służba zdrowia nie stała pod drzwiami urzędników, czując się jak uboga krewna. Ale też z drugiej strony - nie sprowadzajmy służby zdrowiu ludzkiemu do poziomu jedynie kontaktu pracowniczego. Służba zdrowia jest bowiem szczególnym powołaniem - mówił w kazaniu bp Dydycz.
Z Pielgrzymką Służby Zdrowia zbiegła się 10. Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi, która zgromadziła 26 maja ponad 10 tys. osób z ok. 200 klubów HDK. Mszy św. na Szczycie przewodniczył ks. płk Zenon Surma - krajowy duszpasterz HDK. Wystawiono 82 poczty sztandarowe. Zaśpiewał Reprezentacyjny Zespół Artystyczny i Orkiestra Wojska Polskiego pod dyr. Piotra Racewicza. Przed Szczytem trwała akcja poboru krwi, oddano jej ok. 27 litrów.

Katolickie stowarzyszenie

„Civitas Christiana”

W dniach 25 i 26 maja zgromadziło się ok. 2 tys. członków Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Tegoroczna pielgrzymka wypadała w 10. rocznicę przyznania Stowarzyszeniu przez Konferencję Episkopatu Polski statusu stowarzyszenia katolickiego.
Mszy św. 26 maja w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył biskup diecezji łowickiej Andrzej Dziuba w koncelebrze z o. Izydorem Matuszewskim - generałem Zakonu Paulinów i ks. kan. Ryszardem Umańskim - asystentem kościelnym Stowarzyszenia. Kazanie wygłosił bp Dziuba. Powiedział m.in.: - Jesteśmy tymi, którzy w szczególny sposób są odpowiedzialni za przepowiadanie i dawanie świadectwa Dobrej Nowiny. Obecni byli również Ziemowit Gawski - przewodniczący Zarządu Głównego, Sławomir Józefiak - sekretarz i Piotr Kurpios - przewodniczący Rady Miasta Częstochowy.

Telekomunikacja

Pielgrzymka TP SA

Około 2 tys. osób reprezentujących Telekomunikację Polską zgromadziło się 26 maja w Bazylice Jasnogórskiej na Mszy św., której przewodniczył bp Jan Wątroba z Częstochowy. W kazaniu Ksiądz Biskup mówił o powołaniu do wiary, które każdy z nas otrzymał. - Wiara jest obecna nie tylko w nastrojach, przeżyciach religijnych, ale przede wszystkim w myśleniu i działaniu, w codziennej pracy, w zmaganiu się ze sobą, w życiu wspólnotowym - mówił bp Wątroba.
Na zakończenie dokonano Aktu Zawierzenia pracowników TP i ich rodzin Matce Bożej Jasnogórskiej.
Za organizację pielgrzymki odpowiadał ks. Jarosław Sroka - diecezjalny duszpasterz pracowników Telekomunikacji. Obecna była Elżbieta Pacuła - przewodnicząca sekcji krajowej NSZZ „Solidarność” TP SA.

Zapowiedzi

22-23 czerwca - Pielgrzymka Akcji Katolickiej

23-24 czerwca - 14. Pielgrzymka Kombatantów ZWP Okresu Stalinowskiego

24 czerwca - 26. Pielgrzymka Rzemiosła

W skrócie

W dniach 23 i 24 maja już po raz 62. modliły się na Jasnej Górze byłe więźniarki obozu koncentracyjnego w Ravensbrück i innych obozów. Mszę św. dla nich odprawił bp Antoni Długosz z Częstochowy, z którym koncelebrował ks. Stanisław Michałowski - kapelan więźniarek.

24 maja przeor Jasnej Góry o. Bogdan Waliczek odprawił Mszę św. dla pracowników Straży Jasnogórskiej z okazji jubileuszu 15-lecia jej istnienia.

26 maja przybyła 352. Łowicka Pielgrzymka Piesza, którą tradycyjnie powitał bp Józef Zawitkowski. Przewodnikiem ok. 400 pielgrzymów był ks. Wiesław Frelek.

26 maja odbyło się Spotkanie Wspólnot Życia z Osobami Niesamodzielnymi i Chorymi „Stabat Mater Dolorosa”. Organizatorem był Katolicki Ruch Dobroczynny „Betel” z Częstochowy.

27 maja bp Antoni Długosz odprawił Mszę św. w intencji częstochowskiego samorządu w ramach Dnia Samorządu Terytorialnego. Obecni byli m.in.: prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona, wiceprezydent Jacek Betnarski, przewodniczący Rady Miasta Piotr Kurpios, radni i pracownicy Urzędu Miasta, wśród nich: Teresa Kaczor - naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej oraz Ireneusz Kozera - naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki.

27 maja o. Marian Lubelski odprawił Mszę św. dla 9. Pielgrzymki Stowarzyszeń Uwłaszczeniowych. Obecnych było ok. 50 osób, na czele z senatorem Adamem Bielą oraz posłem czwartej kadencji Haliną Szustak.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraina/ Szef MSZ: dzieci nie powinny ginąć w wyniku nalotów we współczesnej Europie

2024-04-19 16:17

[ TEMATY ]

dzieci

wojna na Ukrainie

PAP/ARTEM BAIDALA

Ukraińscy ratownicy pracują na miejscu ataku rakietowego na budynek mieszkalny w Dnieprze, w obwodzie dniepropietrowskim 19 kwietnia 2024 r.

Ukraińscy ratownicy pracują na miejscu ataku rakietowego na budynek mieszkalny w Dnieprze, w obwodzie dniepropietrowskim 19 kwietnia 2024 r.

Rosyjski atak na obwód dniepropietrowski jeszcze bardziej podkreśla, jak pilnie należy wzmocnić ukraińską obronę powietrzną, dzieci nie powinny ginąć w nalotach we współczesnej Europie - oznajmił w piątek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba na platformie X.

"Przerażający rosyjski nalot na obwód dniepropietrowski dziś rano. Wśród zabitych jest dwoje dzieci. 14-letnia dziewczynka i 8-letni chłopiec. Inny 6-letni chłopiec został uratowany w szpitalu. Brutalność rosyjskiego terroru wobec zwykłych ludzi, w tym niewinnych nieletnich, nie ma granic" - napisał Kułeba (https://tinyurl.com/5f482tfa).

CZYTAJ DALEJ

Kryzys powołań czy kryzys powołanych?

Tę wspólną troskę o powołania powinno się zacząć nie tylko od tygodniowego szturmowania nieba, ale od systematycznej modlitwy.

Często wspominam pewną rozmowę o powołaniu. W czasach gdy byłem rektorem seminarium, poprosił o nią młody student. Opowiedział mi trochę o sobie, o dobrze zdanej maturze i przypadkowo wybranym kierunku studiów. Zwierzył się jednak z największego pragnienia swojego serca: że głęboko wierzy w Boga, lubi się modlić, że jego największe pasje dotyczą wiary, a do tego wszystkiego nie umie uciec od przekonania, iż powinien zostać księdzem. „Dlaczego więc nie przyjdziesz do seminarium, żeby choć spróbować wejść na drogę powołania?” – zapytałem go trochę zdziwiony. „Bo się boję. Gdyby ksiądz rektor wiedział, jak się mówi u mnie w domu o księżach, jak wielu moich rówieśników śmieje się z kapłaństwa i opowiada mnóstwo złych rzeczy o Kościele, seminariach, zakonach!” – odpowiedział szczerze. Od tamtej rozmowy zastanawiam się czasem, co dzieje się dziś w duszy młodych ludzi odkrywających w sobie powołanie do kapłaństwa czy życia konsekrowanego; z czym muszą się zmierzyć młodzi chłopcy i młode dziewczyny, których Pan Bóg powołuje, zwłaszcza tam, gdzie ziemia dla rozwoju ich powołania jest szczególnie nieprzyjazna. Kiedy w Niedzielę Dobrego Pasterza rozpoczniemy intensywny czas modlitwy o powołania, warto zacząć nie tylko od analiz dotyczących spadku powołań w Polsce, od mniej lub bardziej prawdziwych diagnoz tłumaczących bolesne zjawisko malejącej liczby kapłanów i osób życia konsekrowanego, ale od pytania o moją własną odpowiedzialność za tworzenie przyjaznego środowiska dla wzrostu powołań. Zapomnieliśmy chyba, że ta troska jest wpisana w naturę Kościoła i nie pojawia się tylko wtedy, gdy tych powołań zaczyna brakować. Kościół ma naturę powołaniową, bo jest wspólnotą ludzi powołanych przez Boga, a jednocześnie jego najważniejszym zadaniem jest, w imieniu Chrystusa, powoływać ludzi do pójścia za Bogiem. Ewangelizacja i troska o powołania są dla siebie czymś nieodłącznym, a odpowiedzialność za powołania dotyczy każdego człowieka wierzącego. Myśląc więc o powołaniach, zacznijmy od siebie, od osobistej odpowiedzi na to, jak ja sam buduję klimat dla rozwoju swojego i cudzego powołania. Indywidualna i wspólna troska o powołania nie może wynikać z negatywnych nastawień. Mamy się troszczyć o powołania nie tylko dlatego, że bez nich nie uda nam się dobrze zorganizować Kościoła, ale przede wszystkim z tego powodu, iż każdy człowiek jest powołany przez Boga i potrzebuje naszej pomocy, aby to powołanie rozeznać, mieć odwagę na nie odpowiedzieć i wiernie je zrealizować w życiu.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda: kanadyjska Polonia to licząca się społeczność

2024-04-20 07:53

[ TEMATY ]

prezydent

Polonia

Kanada

Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Polonia w Kanadzie to licząca się społeczność; jesteśmy dziś w NATO także dzięki jej wsparciu - mówił w piątek w Vancouver prezydent Andrzej Duda. Prezydent składa wizytę w Kanadzie, w piątek w Vancouver spotkał się z przedstawicielami Polonii.

Prezydent zwracał uwagę, że według szacunków, około 20 mln Polaków żyje dziś poza granicami Polski, z czego w Kanadzie mieszka ponad milion z nich. Jak mówił, ci, którzy czują się częścią polskiej wspólnoty mają często różne poglądy, są różnej wiary. "Jednak łączy nas to, że Polska jest jedna, że nasze korzenie są jedne i nasza pamięć historyczna jest jedna" - mówił Andrzej Duda.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję