Reklama

Ze świata


Niedziela Ogólnopolska 38/2007, str. 7

www. sydney2008.net

Australia

Polonia pomaga młodym Polakom na ŚDM

Nazwiska czworga młodych Polaków, których pobyt na Światowym Dniu Młodzieży w Sydney w lipcu 2008 r. sfinansuje Polonia, zostały wylosowane w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Melbourne-Keysborough.
Jak poinformował ks. Grzegorz Suchodolski z Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, z puli 1650 osób, które zarejestrowały się przez specjalną stronę internetową www.sydney2008.net, aby wziąć udział w losowaniu wyjazdu na przyszłoroczny ŚDM, zostały wyłonione cztery osoby. Koszt ich podróży do Australii pokryją organizatorzy loterii skupieni w grupie „Ogniwo Miłosierdzia”, działającej przy polskim sanktuarium w Melbourne. W sumie przez Polonię skupioną w tej grupie sponsorowane są wyjazdy 10 osób. „Ogniwo Miłosierdzia” jest inicjatywą, która powstała przy sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Melbourne po ogłoszeniu przez Ojca Świętego, że Sydney będzie gospodarzem ŚDM w 2008 r. Celem tej inicjatywy jest pomoc młodym ludziom w odnowieniu osobistej więzi z Chrystusem i Kościołem oraz odkrycie własnej odpowiedzialności za wiarę, jej przeżywanie i przekazywanie.

Chiny

W więzieniu zmarł biskup katolicki

W wieku 68 lat w więzieniu 9 września po długiej chorobie zmarł biskup diecezji Yongnian w środkowochińskiej prowincji Hebei - John Han Dingxiang. Jego ciało spalono w sześć godzin później w stolicy tej prowincji, mieście Shijiazhuang, a prochy złożono na miejscowym cmentarzu publicznym.
Według Fundacji im. Kard. Kunga w Stanach Zjednoczonych, władze chińskie wezwały nagle do łóżka umierającego biskupa najbliższych jego krewnych, ale nie księży ani wiernych świeckich. W ostatnich słowach wypowiedzianych przed zapadnięciem w śpiączkę, tuż przed śmiercią, biskup wezwał wspólnotę wiernych do jak najczęstszego odmawiania Różańca.
Bp Han urodził się w prowincji Hebei 17 maja 1939 r. W 1960 r. aresztowano go za „działalność kontrrewolucyjną” i skazano na roboty przymusowe w celu „reedukacji” w jednym z obozów w północno-wschodnich Chinach. Gdy w 1979 r. odzyskał wolność, wrócił na studia wyższe. 21 listopada 1986 r., w wieku 47 lat, mógł wreszcie przyjąć święcenia kapłańskie. W trzy lata później - 14 listopada 1989 r. przyjął sakrę biskupią jako pasterz diecezji Yongnian. Nie należał do kontrolowanego przez władze Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich (PSKCh), rząd nie uznał więc jego nominacji biskupiej ani nie uważał go za rządcę diecezji.
Za swoją postawę wielokrotnie trafiał do więzienia, po raz ostatni 28 listopada 1999 r. Po mniej więcej czterech latach przetrzymywania go w różnych zakładach karnych ostatecznie trafił do mieszkania na czwartym piętrze posterunku policyjnego, gdzie przebywał kolejne dwa lata. 23 września 2005 r. przeniesiono go potajemnie w nieznane miejsce i wszelki słuch po nim zaginął, aż do jego śmierci.

Reklama

Francja

Europejski Kongres Pielgrzymek i Sanktuariów

Pielgrzymki i sanktuaria szlakami pokoju, przestrzenią miłosierdzia - to hasło V Europejskiego Kongresu Pielgrzymek i Sanktuariów, który w dniach 9 -13 września odbywał się w Lourdes. Celem spotkania była refleksja nad konkretnym wkładem sanktuariów i pielgrzymek w promocję pokoju.
- Nasz kongres ma dostarczyć takich materiałów duszpasterskich, które pomogłyby wiernym odkryć pragnienie poszukiwania Bożego oblicza i oczyszczenia swych sumień - powiedział abp Agostino Marchetto, sekretarz Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących, która zorganizowała to spotkanie.
Otwierając obrady, kard. Renato Martino przypomniał, że celem każdej pielgrzymki jest nawrócenie i oddanie chwały Bogu. - Dlatego ogromne znaczenie ma umożliwienie jej uczestnikom skupienia. Sanktuaria i pielgrzymki winny być miejscami poszukiwania ciszy i uczenia się panowania nad czasem i przestrzenią - powiedział.

Ludzie

Kard. Christoph Schönborn

Kard. Christoph Schönborn uważa, że wypowiedzi Benedykta XVI podczas niedawnej pielgrzymki do Austrii stanowią zaproszenie do głębokiej refleksji. W rozmowie telewizyjnej po zakończeniu papieskiej pielgrzymki przewodniczący Konferencji Episkopatu Austrii zwrócił uwagę, iż wypowiedzi Papieża miały wiele treści bardzo bliskich życiu. Podkreślił, że papieskie przemówienia stanowią zachętę, żeby nie zadowalać się powierzchownymi odpowiedziami. - Można było zauważyć, że wielu ludzi w Austrii - i to z całą pewnością nie tylko tych, którzy regularnie uczęszczają do kościoła - cieszyło się z wizyty Benedykta XVI - powiedział kard. Schönborn, dodając, że mimo złej pogody wielu ludzi witało Papieża na trasie przejazdu. Odnosząc się do politycznych aspektów papieskiej wizyty, w tym do przypomnienia o odpowiedzialności Europy za większą sprawiedliwość i pokój na świecie, kard. Schönborn posłużył się konkretnym przykładem: - Europa o wiele za mało uczyniła dla prześladowanych chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Wydaje im się, że zostali pozostawieni sami sobie. Dlatego też należy jak najszybciej wziąć do serca to przesłanie, które z Wiednia przekazał Europie Benedykt XVI.

Krótko

Władze Bawarii domagają się zaostrzenia kar za bluźnierstwa przeciwko Bogu i religii. Bawaria, z której pochodzi Papież, jest najbogatszym i najbardziej katolickim landem Niemiec.

Kuria biskupia w Bolonii polemizuje ze zwolennikami budowy w tym mieście meczetu. Tamtejszy biskup pomocniczy Ernesto Vecchi stanowczo zaprotestował przeciwko opinii, że meczet to to samo co parafia.

Przed 6. rocznicą zamachów z 11 września znowu było głośno o najbardziej poszukiwanym terroryście świata Osamie bin Ladenie. Zostało podane do publicznej wiadomości jego przemówienie, w którym składa hołd terrorystom i znowu straszy Zachód.

Miała być redukcja kontyngentu amerykańskiego w Iraku, ale pozostanie tak jak było. Wnioskiem z raportu głównodowodzącego w Iraku amerykańskiego generała Davida Petraeusa jest utrzymywanie dużych sił wojskowych w Iraku. - Ta wojna jest do wygrania - przekonują wojskowi, a wycofanie się teraz oznacza chaos i ludobójstwo.

Palestyńska rakieta trafiła 10 września w izraelskie koszary. W wyniku wybuchu rannych zostało ok. 70 żołnierzy. Do ataku przyznała się organizacja Islamski Dżichad.

Rosjanie ogłosili, że zbudowali największą bombę konwencjonalną na świecie. Nazwali ją ojcem wszystkich bomb. To bomba próżniowa, czterokrotnie silniejsza od podobnej, którą w swym arsenale mają Amerykanie.

Rosja ma nowego premiera. 12 września został nim Wiktor Zubkow.

Czarne chmury zebrały się nad wpływowym niemieckim politykiem Günterem Verheugenem, obecnie wiceszefem Komisji Europejskiej. Zarzuca się mu nepotyzm, po tym jak awansował Petrę Erler.

Na Białoruś po niemal dwuletniej przerwie wrócił polski ambasador. Placówkę obejmuje Henryk Litwin, wcześniej m.in. zastępca ambasadora w Moskwie i konsul generalny we Lwowie.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych,wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

Reklama

88. rocznica pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego

2019-02-22 11:51

eg / Płock (KAI)

Msza św. w bazylice katedralnej płockiej pod przewodnictwem bp. Piotra Libery, modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego i zapalenie Światła Miłosierdzia, znajdą się dziś w programie płockich uroczystości związanych z 88. rocznicą pierwszego objawienia się Jezusa Miłosiernego św. s. Faustynie Kowalskiej w Płocku.

Materiały prasowe

22 lutego przypada 88. rocznica pierwszego objawienia się Jezusa Miłosiernego św. s. Faustynie Kowalskiej. Miało to miejsce w celi klasztoru Zgromadzenia Sióstr Bożego Miłosierdzia przy Starym Rynku w Płocku, do którego należała s. Faustyna. Każda rocznica tego wydarzenia jest w Płocku uroczyście obchodzona, gromadzi wielu płocczan oraz pielgrzymów.

Główna Msza św. rocznicowa sprawowana będzie o godz. 18.00 w bazylice katedralnej płockiej, pod przewodnictwem i z homilią biskupa płockiego Piotra Libery. Tego samego dnia o godz. 12.00 zaplanowano Mszę św. dla pielgrzymów przybywających do Płocka w związku z rocznicą objawień.

W programie uroczystości znajdą się też Msze św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku (teren klasztoru, gdzie miało miejsce objawienie się Jezusa Miłosiernego), adoracja Najświętszego Sakramentu, Koronka do Miłosierdzia Bożego w Godzinie Miłosierdzia.

Czciciele Bożego Miłosierdzia zachęcają także, aby tego dnia w godzinach 19.00-21.00 zapalić świece w oknach domów i mieszkań, tzw. Światło Miłosierdzia, na znak wdzięczności za dar objawień Jezusa Miłosiernego.

Św. s. Faustyna Kowalska (1905-1938) mieszkała w domu Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku w latach 1930-1932. W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu 22 lutego 1931 r. w swej zakonnej celi w Płocku po raz pierwszy ujrzała Jezusa Miłosiernego (obecnie znajduje się tam Sanktuarium Bożego Miłosierdzia).

Faustyna tak opisała to wydarzenie w „Dzienniczku”: „Wieczorem, kiedy byłam w celi, ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie, jeden czerwony a drugi blady (...). Po chwili powiedział mi Jezus: wymaluj obraz według wzoru, który widzisz, z podpisem: ”.

Obraz w dwóch wersjach powstał kilka lat później. Jeden znajduje się w Wilnie, w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, drugi w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. Na polecenie Chrystusa przekazane przez Faustynę pierwsza niedziela po Wielkanocy jest obchodzona jako Niedziela Miłosierdzia. Z kultem Bożego Miłosierdzia wiąże się też Godzina Miłosierdzia, czyli godz. 15.00, podczas której odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W Belwederze wystawa dokumentów z Archiwum Eissa

2019-02-23 20:54

prezydent.pl

Zaprezentowana w sobotę 23 lutego wystawa przedstawia dokumenty z Archiwum Eissa. To jeden z największych zbiorów dokumentujących pomoc polskich dyplomatów na rzecz Żydów zagrożonych Holokaustem podczas II wojny światowej. Ekspozycję współorganizował Instytut Pileckiego.

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Nazwa archiwum pochodzi od nazwiska Chaima Eissa, pochodzącego z Ustrzyk zuryskiego kupca, który był członkiem tzw. Grupy Berneńskiej. Grupa ta – pod kierownictwem Aleksandra Ładosia, polskiego ambasadora w Szwajcarii – dostarczała Żydom mieszkającym w Polsce fałszywe paszporty południowoamerykańskie (m.in.: Paragwaju, Salwadoru, Boliwii, Peru, Haiti i Hondurasu). Chroniły one przed wywózką do niemieckich obozów zagłady. Według różnych szacunków, w sumie wydano ok. 4 tys. takich dokumentów. Liczba ocalonych pozostaje nieznana.

Chaim Eiss dostarczał polskim dyplomatom listy Żydów, a potem przemycał sfałszowane dla nich paszporty do Generalnego Gubernatorstwa. Ocalałe oryginalne dokumenty jeden z jego potomków zawiózł do Izraela. To m.in. osiem sfałszowanych paragwajskich paszportów, listy osób do uratowania oraz korespondencja polskich dyplomatów i żydowskich organizacji. W skład archiwum wchodzi też oryginalna lista z kilkoma tysiącami nazwisk Żydów z gett, którzy w ten sposób próbowali się ratować z Zagłady. W pozyskanych materiałach jest również imienna lista dzieci z warszawskich sierocińców.

Po ponadrocznych negocjacjach zbiory te zostały odzyskane przez Polskę. Pomogła w tym m.in. opinia spadkobierców Chaima Eissa o tym, że miejsce archiwaliów jest w Polsce – w instytucjach dokumentujących Holocaust i przedwojenne życie społeczności żydowskiej. Dlatego wkrótce kolekcja trafi do zbiorów Muzeum Auschwitz-Birkenau.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem