Reklama

Petycja do prezes Trybunału Konstytucyjnego

Ze świata


Niedziela Ogólnopolska 51/2007, str. 7

Ks. Cezary Chwilczyński

Parlament Europejski

Laureat Nagrody im. Sacharowa 2007

Tegorocznym laureatem Nagrody im. Andrieja Sacharowa, przyznawanej przez Parlament Europejski, został sudański prawnik Salih Mahmoud Osman, który sam doświadczył prześladowań - zabito członków jego rodziny. Współpracuje on z Sudańską Organizacją przeciw Torturom i nie pobiera honorarium za reprezentowanie przed sądem poszkodowanych w czasie wojny domowej w Sudanie i ofiar łamania praw człowieka. Zasiada w Sudańskim Parlamencie Narodowym.
- Byłem więziony i torturowany z powodu działalności, którą się zajmuję. Poddawani torturom byli także członkowie mojej rodziny. Widziałem tysiące ludzi, którzy doświadczali tortur, widziałem tysiące kobiet i dziewcząt, które były ofiarami wykorzystywania seksualnego, widziałem cztery miliony ludzi siłą wygnanych z domów, dwa i pół miliona zamkniętych w obozach przesiedleńczych - mówił laureat nagrody.
Od czasu uzyskania niepodległości przez Sudan w 1956 r. władza pozostaje w rękach islamistów, a w kraju trwa wojna domowa. Rządy wielu bogatych krajów świata pozostają obojętne na tę tragiczną sytuację. Parlament Europejski, ONZ i inne organizacje międzynarodowe wielokrotnie potępiały sytuację i ludobójstwo w Sudanie, podkreślając, że rząd tego państwa jest odpowiedzialny za nieustające zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciw ludzkości w Darfurze. Potępiano wszelką dyskryminację i prześladowanie chrześcijan oraz innych mniejszości etnicznych i religijnych w Sudanie.
W świecie zauważa się większe zainteresowanie sudańską ropą, której wydobycie w ostatnich latach wzrosło dwukrotnie. Kiedy rząd Sudanu rozpoczął czystki etniczne i religijne, wiele zachodnich firm wycofało się z Sudanu. Ich miejsce szybko zajęły Chiny, Indie i Malezja oraz Rosja, nie pytając już o prawa człowieka. Rządy wielu krajów nie mają odwagi nazwać sytuacji w Darfurze ludobójstwem, co mogłoby zakłócić relacje handlowe z władzami Sudanu.
Według statystyk, wśród 36 mln mieszkańców Sudanu chrześcijanie stanowią 9%. Biskupi sudańscy od dawna apelują o większe zainteresowanie się losem sudańskich braci w wierze.

Ks. Cezary Chwilczyński, Strasburg

Unicef

Dramat dzieci na świecie

Prawie 125 mln dzieci na świecie nie ma dostępu do wody pitnej, 158 mln między 4. a 14. rokiem życia jest zmuszanych do pracy, a półtora miliarda żyje w strefach objętych wojną - alarmuje Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF).
Tekst VI raportu statystycznego tej organizacji ogłoszono 10 grudnia, w przeddzień rozpoczęcia obrad Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.
Zmniejsza się co prawda umieralność najmłodszych w krajach rozwijających się, ale 143 mln z nich cierpi głód. Podkreśla się osiągnięcia w zakresie oświaty, promowania zdrowego trybu życia i ochrony dzieci przed przemocą.
Corocznie półtora miliona dzieci ginie z braku dostępu do wody pitnej i podstawowych środków medycznych. Do tego należy dodać jeszcze żniwo, jakie wśród rodziców zbiera AIDS, oraz wysoką umieralność matek - pół miliona kobiet każdego roku nie przeżywa porodu.
Problemem stają się też tzw. niewidzialne dzieci. W samej tylko Azji Południowej 44 proc. noworodków nie zostaje zarejestrowanych w urzędach stanu cywilnego.

Reklama

Indie

Groźby za krytykowanie komunistów

Syro-malabarskiemu biskupowi Josephowi Porunnedomowi z południowoindyjskiego stanu Kerala zagrożono obcięciem rąk i nóg, jeśli nie przestanie wypowiadać się przeciwko komunistycznemu rządowi tego stanu. Pieczątka na kopercie świadczy, że list pochodzi z Kattikulam - leżącej na terenie jego diecezji wioski, którą niedawno odwiedził.
- Nie boję się. Groźby nie zmienią mojego stanowiska w tej sprawie - powiedział 51-letni biskup. - Zignorowaliśmy ten list. A nigdy nie zgłaszaliśmy niczego policji - dodał rzecznik diecezji Mananthavady ks. Joseph Thomas Therakan. Przyznał jednak, że nie zdarzyło się dotąd w znanym z harmonii stanie Kerala, by grożono biskupowi.
Niektórzy liderzy miejscowego laikatu są jednak mocno zaniepokojeni próbami uciszenia Kościoła. - Pokazuje to podejście marksistów. Jeśli nie podporządkujesz się linii partii, będą ci grozić, aby cię uciszyć - zauważył Charlie Paul, były przewodniczący lokalnej Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego. - Ale z Kościołem to się nie uda - dodał.

Ludzie

Kard. John Foley

Wielki mistrz Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie - kard. John Foley - zachęca wiernych do duchowej bliskości z chrześcijanami mieszkającymi w Ziemi Świętej. - Potomkowie pierwszych uczniów Chrystusa wciąż żyją w Ziemi Świętej. Ich życie staje się coraz cięższe - powiedział.
- Są oni mniejszością w Izraelu, gdyż większość stanowią Żydzi, i są mniejszością wewnątrz mniejszości, gdyż są tam częścią mniejszości palestyńskiej. Na terytoriach palestyńskich stanowią mniejszość w coraz bardziej wojowniczej wspólnocie muzułmańskiej - wyjaśnił. - Potrzebują więc naszych modlitw i wsparcia finansowego. Modlitw - abyśmy mogli się z nimi zjednoczyć, zaś wsparcia finansowego - by ich parafie, szkoły i dzieła społeczne mogły się rozwijać, służąc nie tylko sobie, ale całej społeczności. W te święta Bożego Narodzenia módlmy się więc i składajmy ofiary dla naszych braci i sióstr w Ziemi Świętej - zaapelował kard. Foley.

Krótko

Watykańska Kongregacja Nauki Wiary ogłosiła „Notę doktrynalną na temat niektórych aspektów ewangelizacji”, która podkreśla, że „ostateczna realizacja powołania osoby ludzkiej polega na akceptacji objawienia Bożego w Chrystusie”.

W Lizbonie 13 grudnia szefowie państw UE podpisali nowy traktat Unii Europejskiej. Wprowadza on istotne zmiany w funkcjonowaniu Wspólnoty. UE będzie mieć prezydenta wybieranego przez przywódców państw na 2,5-letnią kadencję. Od 2014 r. zmieni się też system głosowania. Traktat musi być jeszcze ratyfikowany przez poszczególne państwa.

Władimir Putin namaścił swojego następcę na prezydenckim fotelu. Według Putina, najlepszym kandydatem w marcowych wyborach będzie dotychczasowy wicepremier Dmitrij Miedwiediew. Miedwiediew oświadczył z kolei, że najlepszym premierem będzie Władimir Putin. Wiemy już, kto będzie rządził Rosją.

Ukraiński parlament odrzucił kandydaturę Julii Tymoszenko na premiera. Koalicja, choć nominalnie ma większość, przegrała jednym głosem. Jak to możliwe? Ponoć zawinił elektroniczny system liczenia głosów.

Wizyta Donalda Tuska w Berlinie nie przyniosła przełomu w stosunkach polsko-niemieckich. Wypełniły ją uśmiechy, za którymi nie kryło się nic konkretnego. Niemcy obstają przy swoim stanowisku w sprawie Gazociągu Północnego i Centrum przeciwko Wypędzeniom w Berlinie. Premier RP zgłosił co prawda pomysł budowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, ale spotkało się to z chłodnym przyjęciem Niemców.

Rosja zapowiedziała, że po ponad dwóch latach zniesie embargo na polskie mięso.

Były prezydent Peru Alberto Fujimori został skazany na sześć lat więzienia za nadużywanie władzy. To dopiero pierwszy z procesów Fujimoriego, który rządził Peru w latach 1990-2000. Czekają go kolejne. Grozi mu nawet do 30 lat więzienia.

11 grudnia po raz pierwszy od 50 lat rozpoczął regularne kursowanie między dwoma koreańskimi państwami pociąg. Trasa ma tylko 20 km długości.

Pierwsza irańska elektrownia atomowa może zacząć działać w 2008 r. Irańczycy porozumieli się z Rosjanami w sprawie terminu zakończenia prac.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

Polska przyzna azyl Norweżce z dzieckiem

2018-12-12 17:12

Artur Stelmasiak

Silje Garmo ponad rok temu uciekła do Polski, bo w Norwegii chciano zabrać jej córkę. Właśnie MSZ uchyliło swoją decyzję o odmowie azylu na terytorium Polski. Uznano argumentację Instytutu Ordo Iuris.

Twitter

Prawnicy Ordo Iuris reprezentowali Silje Garmo przed polskimi władzami w sprawie ochrony azylowej. Wsparcia dla kobiety udzieliły tysiące Polaków podpisując petycję w tej sprawie. Losem Norweżki zainteresowały się liczne polskie i zagraniczne media. - Decyzja Ministra Spraw Zagranicznych stanowi potwierdzenie, że Rzeczpospolita stoi zdecydowanie na straży fundamentalnej konstytucyjnej zasady ochrony życia rodzinnego. Decyzja polskich władz to również źródło nadziei dla Polaków mieszkających w Norwegii, którzy często spotykają się z takimi samymi problemami jak Silje Garmo. Azyl dla norweskiej mamy i jej córki stanowi impuls dla Norwegii, w której trwa wciąż debata o konieczności zreformowania systemu Barnevernet. W skali zaś europejskiej, Polska włącza się w ten sposób ponownie w debatę o ochronie rodzin, prześladowanych przez urzędy takie, jak Barnevernet czy Jugendamt – komentuje prezes Instytutu Ordo Iuris adw. Jerzy Kwaśniewski, pełnomocnik Silje i Eiry Garmo.

Teoretycznie wobec stanowiska Urzędu do Spraw Cudzoziemców udzielenie azylu wymaga tylko stwierdzenia przez ministra spraw zagranicznych, że ochrona matki i dziecka pozostaje „w interesie Rzeczypospolitej”. Ministerstwo uchyliło swoją początkową decyzję, którą podjęło m.in. na podstawie oceny polskich interesów politycznych i ekonomicznych, po ponownym rozpatrzeniu sprawy na wniosek Ordo Iuris. Postanowienie MSZ jest podstawą do decyzji Prezesa Urzędu ds. Cudzoziemców. Wcześniej poparł on postulat prawników Ordo Iuris, zatem finalizacja przyznania ochrony azylowej dla Silje Garmo i jej córki jest już kwestią wyłącznie formalną. - MSZ w całości uwzględnił argumentacje z wniosku o ponowne rozpoznanie sprawy przygotowane przez prawników Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris i przyznało azyl Silje Garmo oraz jej córeczce - poinformował mec. Maciej Kryczka z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

W styczniu br. szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców formalnie uznał, że chronione prawem międzynarodowym życie rodzinne jest w tej sprawie zagrożone, a zatem istnieją obiektywne przesłanki, aby zakładać, iż udzielenie azylu Silje Garmo oraz jej małoletniej córce jest niezbędne dla zapewnienia im ochrony.

W walce o odważną decyzję MSZ pomogły także europejskie instytucje. W 2018 roku krytyczny wobec norweskiego systemu Barnevernet raport przyjęło Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy. Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał natomiast, że norweski system pieczy zastępczej dopuszcza się naruszeń międzynarodowych gwarancji życia rodzinnego (art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka). Raport Ordo Iuris na temat Barnevernet prezentowano we wrześniu podczas konferencji OBWE w Warszawie. - Azyl dla Silje Garmo i jej córeczki Eiry to wielka radość dla całego zespołu Ordo Iuris oraz nadzieja dla wszystkich Polaków w Norwegii, bo dzisiaj polskie władze potwierdziły, że rodzina to najwyższa wartość Rzeczypospolitej - podkreśla mec. Kwaśniewski. - Dziękuję wszystkim zaangażowanym od roku w nasze starania o azyl dla pani Garmo.

Według mec. Kwaśniewskiego, sprawa Norweżki jest oczywista pod względem prawnym. Ale obok niej ofiarami jest także wielu Polaków mieszkających w Norwegii, którym Barnevernet odbiera dzieci praktycznie bez uzasadnienia. Od 2012 r. sprawy przed BV dotyczyły aż 259 obywateli RP, przy których polscy dyplomaci odnotowali liczne naruszenia praw małoletnich Polaków wynikających z prawa międzynarodowego i krajowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 7/8 2018

Papież: Dzieciątko Jezus przypomina o tragedii dzieci migrantów

2018-12-14 16:00

vaticannews / Watykan (KAI)

Papież Franciszek spotkał się z artystami, którzy wystapią jutro w Auli Pawła VI na koncercie bożonarodzeniowym. Jest on organizowany przez Kongregację ds. Edukacji Katolickiej. Ojciec Święty przypomniał, że Boże Narodzenie jest zawsze nowe ponieważ zaprasza nas do odrodzenia w wierze, do otwarcia na nadzieję oraz do rozpalenia na nowo ognia miłości. W tym roku wzywa nas szczególnie do zamyślenia się nad sytuacją wielu ludzi, mężczyzn, kobiet i dzieci którzy są w drodze uciekając przed wojnami, przed nędzą spowodowaną niesprawiedliwością społeczną oraz zmianami klimatycznymi.

Vatican Media

Papież zaznaczył, że zostawiają często wszystko: dom, bliskich, ojczyznę, aby stanąć w obliczu nieznanego, a to oznacza poddanie się szczególnie bolesnemu cierpieniu. Także Jezus przybył „z innego miejsca”. Zamieszkiwał w Bogu Ojcu, z Duchem Świętym, w komunii mądrości, światła i miłości, ale zapragnął przynieść je nam poprzez swoje zejście na ziemię. I jako człowiek ukazał nam „drogę” miłości: służby, pokory, aż do oddania życia.

Papież podkreślił, że mały Jezus przypomina, że połowa dzisiejszych uchodźców na świecie to dzieci, niewinne ofiary ludzkich niesprawiedliwości. Zwrócił uwagę, że Kościół na wiele sposobów odpowiada na ich potrzeby poprzez różne gesty solidarności i pomocy, gościnności oraz przyjęcia. W te działania wpisuje się także inicjatywa: „tworzenie sieci”. Papież wyjaśnił dlaczego „tworzenie sieci poprzez edukację” posiada tak ogromne znaczenie.

"Chodzi o stworzenie możliwości nauki dla najmłodszych migrantów, którzy zamiast siedzieć w ławkach szkolnych, jak wielu ich rówieśników, spędzają czas na długich wędrówkach na piechotę. Napotykają przy tym wiele niebezpieczeństw i muszą liczyć na odrobinę szczęścia. Także oni potrzebują formacji, aby jutro móc podjąć pracę oraz włączyć się jako świadomi obywatele w budowanie dobra wspólnego. Chodzi równocześnie o to, aby nauczyć wszystkich gościnności i solidarności, aby wykluczyć sytuacje, że migranci lub uchodźcy spotkają się na swojej drodze z obojętnością lub wrogością. «Tworzyć sieć» oznacza pozwolić, aby osoby mogły stanąć na nogi, wyruszyć w drogę w poczuciu godności, z siłą i odwagą podjąć wyzwania życiowe rozwijając swoje talenty i możliwości. «Tworzyć sieć edukacji» jest właściwym rozwiązaniem, aby otworzyć bramy obozów dla uchodźców i pozwolić włączyć się migrantom w życie nowych społeczeństw oraz tworzyć w nich klimat solidarności i hojności".

Na zakończenie Ojciec Święty podziękował Misji św. Jana Bosko w Ugandzie oraz chórowi Occurentes z Iraku za podjęcie inicjatywy „tworzenia sieci edukacji”, wspierając w ten sposób przekaz orędzia bożonarodzeniowej nadziei. Papież podkreślił, że od zawsze misja Kościoła wyrażała się także poprzez pomysłowość i kunszt artystów ponieważ oni poprzez swoje dzieła, docierają do najbardziej ukrytych zakamarków dusz kobiet i mężczyzn każdego czasu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem