Reklama

Z Jasnej Góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pauliński Rok Jubileuszowy

700 lat Zakonu Paulinów: 1308 - 2008

W 1308 r. kard. Gentilis, legat papieża Klemensa V, nadał paulinom w imieniu Stolicy Apostolskiej regułę św. Augustyna i oficjalnie zatwierdził Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika. Rok później zostały uznane pierwsze konstytucje zakonne.
Na Jasnej Górze i we wszystkich paulińskich klasztorach na świecie 15 stycznia, w liturgiczne wspomnienie św. Pawła Pierwszego Pustelnika, rozpoczynają się obchody 700. rocznicy oficjalnego zatwierdzenia przez Stolicę Apostolską Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika (OSPPE). Inauguracja Paulińskiego Roku Jubileuszowego będzie połączona z symbolicznym gestem zapalenia we wszystkich paulińskich klasztorach jubileuszowej świecy i rozpoczęciem ogólnozakonnej peregrynacji relikwii św. Pawła Pustelnika wraz z ikoną bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia.16 stycznia zostanie wypowiedziany Jubileuszowy Akt Zawierzenia Zakonu Matce Bożej. Rok Pauliński zakończy się w styczniu 2009 r.
Zdaniem o. Izydora Matuszewskiego, przełożonego generalnego Zakonu Paulinów, jubileusz 700- lecia istnienia Zakonu jest okazją do refleksji nad jego początkami. - Trzeba nam wracać do źródeł, by napić się pod palmą egipską czystej wody, nieskażonej przez cywilizację, aby z nowym zapałem i gorliwością służyć ludowi Bożemu. Najpilniejszym zadaniem stojącym dziś przed paulinami jest budowanie świątyń duchowych tam, gdzie są posłani. Chodzi o gromadzenie ludzi, zwłaszcza w krajach Europy Wschodniej, gdzie wiara przez wiele lat była niszczona przez komunizm, ale zależy nam także na budowie kościołów materialnych, by wierni mogli wzrastać - podkreśla o. Matuszewski.

Dziękczynienie za beatyfikację m. Celiny Borzęckiej

Usłyszeć wołanie z częstochowskiego dworca

Jasna Góra nieprzypadkowo została wybrana na jedno z centralnych miejsc dziękczynienia za beatyfikację m. Celiny Borzęckiej, która odbyła się w Rzymie 27 października 2007 r. Właśnie na Jasnej Górze modliła się Założycielka Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek, powierzając Maryi pierwsze w Polsce zakonne placówki. 108 lat temu na częstochowskim dworcu kolejowym m. Borzęcka, gdy odjeżdżała przez Kraków do Kęt, wypowiedziała do swoich sióstr testamentalne słowa: „Świętymi bądźcie!”. Po kilku dniach zmarła w Krakowie. Te słowa przypomniała 2 stycznia 2008 r., na początku dziękczynnego „Te Deum” za beatyfikację, s. Maria Donata Wołowiec - przełożona częstochowskiego domu Zmartwychwstanek, znajdującego się u stóp Jasnej Góry.
- Bł. Celina Borzęcka świeci przykładem dla wszystkich stanów i wzywa nas do świętości - powiedział abp Stanisław Nowak - metropolita częstochowski, który przewodniczył na Jasnej Górze Mszy św. dziękczynnej. W wygłoszonej homilii przedstawił życie i dzieło pierwszej błogosławionej Zmartwychwstanki. Podkreślił, że aktywna posługa m. Celiny była wyrazem miłości, którą rozumiała jako spełnienie woli Bożej. - Ona całkowicie tej woli się poddała, a poznając Chrystusa, wyzbyła się dla Niego wszystkiego - powiedział abp Nowak. Zachęcał, by usłyszeć przypomniany na początku Mszy św. głos m. Celiny z częstochowskiego dworca, wzywający do świętości. - Bądźmy świętymi! - apelował abp Nowak.
Nazywając beatyfikację wielkim darem dla Kościoła i Zgromadzenia, s. Anna Helena Skalik - przełożona prowincji warszawskiej Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek podkreśliła, że ta oczekiwana przez kilkadziesiąt lat beatyfikacja jest także wielkim zadaniem nie tylko dla sióstr, ale dla wszystkich. Błogosławieni są pośrednikami między Bogiem a ludźmi. - Módlmy się za wstawiennictwem m. Borzęckiej o świętość. Do świętości można dojść w każdym czasie, w każdym stanie i w każdym miejscu - powiedziała.
W uroczystości, poza licznie przybyłymi kapłanami, zakonnicami, przedstawicielami lokalnych władz, uczestniczyły osoby, które przez wstawiennictwo m. Borzęckiej doznały łask. Obecny był m.in. Andrzej Mecherzyński-Wiktor - cudownie uzdrowiony za wstawiennictwem m. Celiny, członek rodziny Błogosławionej. A główną nawę Bazyliki Jasnogórskiej wypełniali najmłodsi - uczennice i uczniowie ze szkół prowadzonych przez zmartwychwstanki. Stanowili oni wielką rodzinę. Wyglądali jak dzieci i wnuki m. Borzęckiej - wyjątkowej zakonnicy, która - zanim skryła się w zakonnej klauzurze - była piękną dziewczyną, potem wzorową żoną, matką, wdową, a nawet babcią. I jeszcze - co stanowi fenomen w skali światowej - wraz z rodzoną córką Jadwigą powołała do życia Zgromadzenie Sióstr Zmartwychwstanek. Abp Nowak modlił się więc na zakończenie jasnogórskiej uroczystości, aby bł. Celina Borzęcka, którą Bóg przedziwnie przeprowadził przez bogactwo charyzmatów, wypraszała łaski dla dziewcząt, matek, wdów, wdowców, a przede wszystkim dla zakonnic.

Lidia Dudkiewicz

Nowy rok na Jasnej Górze

W Bazylice Jasnogórskiej 31 grudnia 2007 r. odbyły się uroczyste Nieszpory, połączone z przebłagalno-dziękczynną modlitwą za miniony rok i modlitwą o błogosławieństwo na 2008 r. Przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy. - W ten ostatni wieczór roku 2007 spoglądamy w myślach i uczuciach na wielki zegar Bożego czasu - mówił w homilii bp Długosz. - Przemija, odchodzi jeszcze jeden rok. Zanim nadejdzie północ, przychodzimy na Jasną Górę do Pana Jezusa, Boga czasu i Jego Matki. Przynosimy ze sobą podwójną intencję: żeby przeprosić za wszystkie nieudane i zawinione sprawy, za nasze winy i zaniedbania, za niewierności i zaniechania. Śpiewy psalmów i kantyku „Magnificat” poprowadził o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry. Zagrała Jasnogórska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Marka Piątka. Na zakończenie o. Ignacy Rękawek - kustosz Sanktuarium Jasnogórskiego przedstawił sprawozdanie z funkcjonowania Jasnej Góry w 2007 r.
O północy rozpoczęła się Pasterka na powitanie 2008 r. Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba z Częstochowy. Zgromadzili się Częstochowianie i pielgrzymi, którzy przybyli w tę szczególną noc na Jasną Górę, wśród nich prowadzący nocne czuwanie uczestnicy Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki. - W pierwszych minutach nowego kalendarzowego roku gromadzimy się przy Jezusowym ołtarzu, by w Jego dłonie złożyć nasze serca wypełnione pragnieniami, planami, marzeniami, ale też różnymi troskami, niepewnością, czasem lękiem - mówił bp Wątroba. - Te prośby zanosimy przez przemożne wstawiennictwo Jasnogórskiej Pani. Jesteśmy w Jej domu, i prosimy Ją, by nam pomogła w tej modlitwie w pierwszych chwilach nowego roku.
Na zakończenie Mszy św. podprzeor Jasnej Góry o. Piotr Polek przekazał wszystkim noworoczne życzenia: - Pragnę życzyć każdemu z was odważnego wchodzenia do szkoły Maryi. W tym roku duszpasterskim Pani Jasnogórska staje przed nami jako wzór i najlepszy przykład, jak być uczniem Chrystusa.

Zapowiedzi

15 stycznia - Uroczystość św. Pawła Pierwszego Pustelnika, patriarchy Zakonu Paulinów

16 stycznia - Święto Matki Bożej Królowej Pustelników, patronki Zakonu Paulinów

20 stycznia godz. 11.00 - Odpust św. Pawła Pierwszego Pustelnika

20 stycznia godz. 16.15 - „Pawełki” z błogosławieństwem dzieci

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec

2024-04-24 17:59

[ TEMATY ]

Konferencja Episkopatu Polski

Konferencja Episkopatu Polski/Facebook

W dniach 23-25 kwietnia br. odbywa się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania jest w tym roku abp Stanisław Budzik, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Głównym tematem spotkania są kwestie dotyczące trwającej wojny w Ukrainie. Drugiego dnia członkowie grupy wysłuchali sprawozdania z wizyty bp. Bertrama Meiera, ordynariusza Augsburga, w Ukrainie, w czasie której odwiedził Kijów i Lwów. Spotkał się również z abp. Światosławem Szewczukiem, zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

CZYTAJ DALEJ

Cisco podpisał apel o etykę AI: Watykan bardzo zadowolony

2024-04-24 17:21

[ TEMATY ]

sztuczna inteligencja

Adobe Stock

"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Cisco dołączyło do Apelu Rzymskiego, ponieważ jest to firma, która odgrywa kluczową rolę jako partner technologiczny we wprowadzaniu i wdrażaniu sztucznej inteligencji (AI)". Tymi słowami arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia i Fundacji RenAIssance, skomentował akces Cisco.

Chuck Robbins, dyrektor generalny Cisco System Inc. podpisał w środę w obecności arcybiskupa Vincenzo Paglii tzw. rzymskie wezwanie do etyki AI. Cisco System Inc. to amerykańska firma z branży telekomunikacyjnej, znana przede wszystkim ze swoich routerów i przełączników - niezbędnych elementów podczas korzystania z Internetu.

CZYTAJ DALEJ

Cisco podpisał apel o etykę AI: Watykan bardzo zadowolony

2024-04-24 17:21

[ TEMATY ]

sztuczna inteligencja

Adobe Stock

"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Cisco dołączyło do Apelu Rzymskiego, ponieważ jest to firma, która odgrywa kluczową rolę jako partner technologiczny we wprowadzaniu i wdrażaniu sztucznej inteligencji (AI)". Tymi słowami arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia i Fundacji RenAIssance, skomentował akces Cisco.

Chuck Robbins, dyrektor generalny Cisco System Inc. podpisał w środę w obecności arcybiskupa Vincenzo Paglii tzw. rzymskie wezwanie do etyki AI. Cisco System Inc. to amerykańska firma z branży telekomunikacyjnej, znana przede wszystkim ze swoich routerów i przełączników - niezbędnych elementów podczas korzystania z Internetu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję