Reklama

Jasna Góra w obiektywie Krzysztofa Świertoka

„U stóp Matki”

Niedziela Ogólnopolska 7/2008, str. 18

BPJG/Marek Kępiński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Album jasnogórskiego fotografa Krzysztofa Świertoka zatytułowany „U stóp Matki” to napisana 250 obrazami opowieść ukazująca fenomen pielgrzymowania na Jasną Górę. „Człowiek pielgrzymujący jest najważniejszy w tej opowieści, gdyż dzięki niemu, dzięki jego modlitwie, miejsce to rośnie w świętość” - wyznaje w słowie wstępnym do albumu o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów. Bardzo trudno jest dotknąć świętości człowieka. Ukrywa się ona, jak stwierdza autor wstępu, „pod welonem konkretnej postawy, ubioru, uśmiechu, łez, śpiewu, tańca, milczenia...”. Fotografie Krzysztofa Świertoka, prezentowane w albumie w subtelny sposób, odsłaniają tę duchową przestrzeń jasnogórskiej obecności pielgrzymów u stóp Matki.
O. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry, otwierając jasnogórską promocję albumu, która miała miejsce 7 lutego w sali o. Augustyna Kordeckiego, wyjaśnił, że pielgrzymi mogą teraz brać do ręki ten album z Jasnej Góry i przedłużać u siebie w domu chwile spędzone u Matki. Zwrócił uwagę, jak pięknie życie sanktuarium zostało tutaj wpisane we wszystkie pory roku.
To samo zauważył o. Jan Pach, prowadzący spotkanie. Najpierw pochylamy się nad zimowymi zdjęciami, pokazującymi jasnogórskie nabożeństwa ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Potem są wielkanocne kadry, podpatrujące budzenie się Jasnej Góry do życia, wraz z zielenią wiosny i pierwszymi kwiatami pojawiającymi się na polskich łąkach. Dynamika duchowych przeżyć rośnie i osiąga swój szczyt w skwarze lata, gdy cała Polska oraz pielgrzymi ze wszystkich kontynentów przychodzą utrudzeni lub przyjeżdżają tutaj nie tylko autokarami, ale nawet na rowerach, motocyklach czy koniach, aby uklęknąć u stóp Matki na jasnogórskim wzgórzu i zostawić swoje radości, troski, zamyślenia... Przerzucając kolejne karty albumu, przeżywamy jesienne wyciszenie, dochodząc, wraz z autorem jasnogórskich zdjęć, do zimowej zadumy. - Te zdjęcia budują wspaniałą opowieść, tworzą pieśń jasnogrską - mówił o. Pach.
Obecny na spotkaniu promocyjnym ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny „Niedzieli”, wyjaśnił, że fotografia jest szczególnym sposobem ukazywania rzeczywistości, daje ilustrację życia, zatrzymuje czas. Fotograf - jako artysta - widzi głębiej i więcej niż przeciętny człowiek i tym się z nami dzieli. Przez zdjęcia Krzysztofa Świertoka spotykamy się z pięknymi ludźmi, zakochanymi w Matce Bożej.
Zdaniem Ewy Senskiej, reprezentującej wydawcę, album właściwie otwiera przed nami szansę przejrzenia się w zatrzymanych kadrach jak w lustrze i zobaczenia siebie w twarzach pielgrzymów - radosnych lub smutnych, modlących się lub przysypiających z pątniczego utrudzenia, tańczących lub przesuwających się powoli na obolałych kolanach, które - jak przed wiekami, tak i dziś - wygniatają posadzkę Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.
Autor albumowych zdjęć, z boku przysłuchujący się pokornie refleksjom zainspirowanym fotograficznym dziełem „U stóp Matki”, wyznał, że środkiem jego osobistej wypowiedzi są obrazy, na których od 15 lat utrwala Matkę Bożą, paulinów i pielgrzymów. Obiecał publicznie, iż więcej opowie następnymi zdjęciami, bo jako fotograf Królowej Polski jest do tego zobowiązany.
Spotkanie promocyjne miało serdeczny wątek osobisty przez obecność najbliższej rodziny fotografa - żony Małgorzaty i syna Filipa. A pani Irena Kmiecik, z domu Świertok, podziękowała ojcom paulinom, że przed laty przyjęli jej bratanka do jasnogórskiego domu i dali mu szansę tak bliskiego i twórczego przebywania na co dzień, i od święta u stóp Matki.
Spotkanie promocyjne ubogacone zostało strofami poezji maryjnej ks. Jana Twardowskiego i o. Jana Pacha oraz refleksjami pielgrzymkowymi m.in. Władysława Reymonta, który tak ukochał Matkę Bożą, że chciał zostać paulinem. Teksty zaprezentował Dariusz Ciszewski z Radia Jasna Góra. W części artystycznej wystąpił Jasnogórski Kwartet Wokalny „Cantus” pod dyrekcją Przemysława Jeziorowskiego.
Wśród świadków jasnogórskiej promocji byli przedstawiciele władz miasta Częstochowy z wiceprezydentem Zdzisławem Ludwinem oraz dyrektorem Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Częstochowy Ireneuszem Kozerą. Przybyli również: dyrektor Muzeum Pielgrzymowania Janusz Jadczyk, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień z Częstochowy płk. Krzysztof Tarapacz oraz zastępca Komendanta Miejskiego Policji insp. Marek Noga. Specjalnie na to spotkanie przyjechał z Ochotnicy Dolnej ks. prał. Stanisław Wojcieszak. Obecni byli również inni kapłani i ojcowie paulini, wśród nich o. Arkadiusz Niedziułka - dyrektor Księgarni Claromontana, od lat współpracujący z Domem Wydawniczym „Margrafsen”, głównie przy wydawaniu jasnogórskich albumów.
W tym roku przypada jubileusz 700-lecia zatwierdzenia przez Stolicę Apostolską Zakonu Paulinów. Jak pokreślił o. Izydor Matuszewski, album „U stóp Matki”stał się widzialną pamiątką tego jubileuszu, pomagającą wszystkim zbliżyć się do tajemnicy obecności Maryi w znaku Jasnogórskiego Obrazu, oraz - przez utrwalenie ludzkich przeżyć religijnych - zatrzymać czas, a to jest już wejście w przedsionek wieczności, gdzie nie ma zegarów ani uciekających godzin.

Reklama

Krzysztof Świertok
Od 1993 r., jako fotograf klasztoru jasnogórskiego, Krzysztof Świertok utrwala wielkie uroczystości oraz codzienność Jasnej Góry. Autor kilku wystaw zbiorowych oraz indywidualnej - w Muzeum Polskim w Ameryce (Chicago). Jego zdjęcia są publikowane w wielu książkach, albumach i przewodnikach, a także na stronach elektronicznych Biura Prasowego Jasnej Góry, w tygodniku „Niedziela” i dwumiesięczniku „Jasna Góra”. W 1998 r. wydał autorski album „Piękno świętości”, poświęcony Jasnej Górze. W 2007 r. ukazał się album „Na tęczy Jej uśmiechu…”, odkrywający duchowe i estetyczne piękno narodowego sanktuarium, ze strofami poetyckimi Ernesta Brylla. Obecnie wydany album - „U stóp Matki” stanowi kontynuację poprzedniego, wchodząc w głąb przeżyć, często mistycznych, towarzyszących spotkaniu pielgrzymów z Jasnogórską Matką.

„U stóp Matki”
Album otwiera słowo wstępne generała Zakonu Paulinów o. Izydora Matuszewskiego, a część zdjęciową uzupełniają: esej o. Jana Pacha „Jasnogórskie pielgrzymowanie” oraz teksty „Dzieje Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej” i „historia Zakonu Paulinów św. Pawła Pierwszego Pustelnika”, przetłumaczone na języki: włoski, angielski i niemiecki. Album został opracowany w Bydgoskim Domu Wydawniczym „Margrafsen” s.c. (Bydgoszcz, tel. 0-52-370-38-00).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ

Legenda św. Jerzego

Niedziela Ogólnopolska 16/2004

[ TEMATY ]

święty

św. Jerzy

I, Pplecke/pl.wikipedia.org

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Św. Jerzy - choć historyczność jego istnienia była niedawnymi czasy kwestionowana - jest ważną postacią w historii wiary, w historii w ogóle, a przede wszystkim w legendzie.

Św. Jerzy, oficer rzymski, umęczony był za cesarza Dioklecjana w 303 r. Zwany św. Jerzym z Liddy, pochodził z Kapadocji. Umęczony został na kole w palestyńskiej Diospolis. Wiele informacji o nim podaje Martyrologium Romanum. Jest jednym z czternastu świętych wspomożycieli. W Polsce imię to znane było w średniowieczu. Św. Jerzy został patronem diecezji wileńskiej i pińskiej. Był także patronem Litwy, a przede wszystkim Anglii, gdzie jego kult szczególnie odcisnął się na historii. Św. Jerzy należy do bardzo popularnych świętych w prawosławiu, jest wyobrażany na bardzo wielu ikonach.

CZYTAJ DALEJ

Cisco podpisał apel o etykę AI: Watykan bardzo zadowolony

2024-04-24 17:21

[ TEMATY ]

sztuczna inteligencja

Adobe Stock

"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Cisco dołączyło do Apelu Rzymskiego, ponieważ jest to firma, która odgrywa kluczową rolę jako partner technologiczny we wprowadzaniu i wdrażaniu sztucznej inteligencji (AI)". Tymi słowami arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia i Fundacji RenAIssance, skomentował akces Cisco.

Chuck Robbins, dyrektor generalny Cisco System Inc. podpisał w środę w obecności arcybiskupa Vincenzo Paglii tzw. rzymskie wezwanie do etyki AI. Cisco System Inc. to amerykańska firma z branży telekomunikacyjnej, znana przede wszystkim ze swoich routerów i przełączników - niezbędnych elementów podczas korzystania z Internetu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję