Reklama

Z Polski


Niedziela Ogólnopolska 11/2008, str. 9

Ryszard Rzepecki

25-lecie kardynalatu

Z wdzięczności dla Prymasa Polski

Balet klasyczny i nowoczesny, występy operowych solistów, chórów oraz specjalnie przygotowany film - to tylko niektóre z artystycznych atrakcji, jakie przygoto-wano 5 marca na koncert z okazji 25-lecia kardynalskiej posługi Prymasa Polski kard. Józefa Glempa.
Jubileuszowy koncert w Teatrze Wielkim w Warszawie nawiązywał do narodowej tradycji i polskiej historii. Cała uroczystość została przygotowana z inicjatywy abp. Kazimierza Nycza, następcy kard. Józefa Glempa, jako wotum wdzięczności dla Prymasa Polski za jego wieloletnią służbę Kościołowi w Warszawie i całej Polsce.
Podczas uroczystości abp Józef Michalik podziękował Jubilatowi za pracowitą, dynamiczną i pokorną obecność w życiu Kościoła i Ojczyzny. - Wartość i wielkość tej posługi i misji była konsekwentnym realizowaniem zawołania biskupiego „Caritati in iustitia”, czyli Sprawiedliwość w miłości - powiedział w imieniu Episkopatu Polski abp Michalik. - Życzymy Księdzu Kardynałowi Prymasowi, aby dalej twórczą pracą uczył Kościół i Ojczyznę. Aby jeszcze gorliwiej i jeszcze skuteczniej modlił się za nas, za Polaków w kraju i za granicą - dodał przewodniczący Episkopatu Polski.
Podziękowanie za 25 lat posługi Prymasowi Polski złożył również Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk odczytał list nadesłany z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, życzenia skierowała także prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Podczas koncertu na sali byli obecni również biskupi polscy i zagraniczni uczestniczący w 343. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski oraz setki wiernych z archidiecezji warszawskiej.
Kilka godzin przed koncertem, podczas Zebrania Plenarnego Episkopatu Polski, kard. Józef Glemp nawiązał do swojego jubileuszu. Mówił, że podczas Posługi kardynalskiej największą jego radością były wizyty papieża Jana Pawła II w Polsce, które dostarczały wielu przeżyć emocjonalnych, i podczas których rodziła się nowa jakość ku zjednoczeniu Polaków. Natomiast za największy dramat swojej posługi uznał to, że nie udało się uchronić ks. Jerzego Popiełuszki od śmierci.
Podczas jubileuszowego koncertu artyści Teatru Wielkiego oraz chóru dziecięcego „Alla Polacca” zaprezentowali m.in. „Mazura” Stanisława Moniuszki z opery „Straszny dwór”, fragment „Stabat Mater” Karola Szymanowskiego i „Walca cis-moll” z baletu „Sylfidy” Fryderyka Chopina.

Artur Stelmasiak

Zebranie plenarne KEP

O młodzieży, emigracji i mediach

Apel o politykę prorodzinną w obliczu katastrofy demograficznej, duszpasterstwo polonijne, przyjęcie nowego statutu Konferencji Episkopatu Polski oraz podsumowanie prac Kościelnej Komisji Historycznej - to niektóre wątki 343. zebrania plenarnego Episkopatu Polski, które odbyło się 5 i 6 marca w Warszawie.
Omawiając sytuację społeczną w kraju, abp Kazimierz Nycz podkreślał, że najważniejsze polskie problemy należy oddzielić od partyjnego sporu i rozwiązywać je niezależnie od wyniku kolejnych wyborów. Ocenił on, że jednym z kluczowych problemów kraju jest sytuacja demograficzna, będąca w stanie katastrofalnym. Przypomniał, że w Polsce rodzi się obecnie o połowę mniej dzieci niż w latach 80.
Po dwóch latach prac biskupi przyjęli znowelizowany statut Konferencji Episkopatu. Zakłada on wzmocnienie pozycji biskupów diecezjalnych. Statut zostanie przekazany Stolicy Apostolskiej do zatwierdzenia.
Biskupi przyjęli dokument o duszpasterstwie młodzieży, kierowany do osób i instytucji odpowiedzialnych za formację chrześcijańską młodego pokolenia. Nowym delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji został bp Zygmunt Zimowski, ordynariusz radomski. Zastąpił on bp. Ryszarda Karpińskiego, który zrezygnował z tej funkcji ze względu na wiek i stan zdrowia. Odnosząc się do duszpasterskiej sytuacji Polaków w Wielkiej Brytanii, gdzie obecnie znajduje się największe skupisko polonijne, bp Zimowski poinformował, że kard. Cormac Murhpy-O’Connor, przewodniczący Konferencji Episkopatu Anglii i Walii, który był gościem Zebrania Plenarnego KEP, zaproponował utworzenie wspólnej komisji tamtejszego Kościoła lokalnego i Episkopatu Polski.
Na zebraniu omawiano też sytuację mediów publicznych. W komunikacie z obrad podkreślono ich znaczenie dla kultury i tożsamości narodu. „Stanowią one wysokiej rangi dobro narodowe, dlatego powinny być zachowane i chronione” - uważają biskupi.
Tradycją wiosennych zebrań Konferencji Episkopatu są wizyty hierarchów z innych krajów. W tym roku wzięli w nim udział: kard. Cormac Murphy-O’Connor - przewodniczący Episkopatu Anglii i Walii, bp František Tondra - przewodniczący słowackiego Episkopatu, abp Stanislav Hoèevar z Serbii, bp Valentin Pozaić z Chorwacji, abp Tadeusz Kondrusiewicz z Białorusi, bp Leon Mały z Ukrainy, abp Riccardo Fontana z Włoch, bp György Udvardy z Węgier, bp Konrad Zdarsa z Niemiec i bp Dominique Rey z Francji. Z powodu choroby nie dojechał bp František Lobkowicz z Czech.

Krótko

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało zmiany w kodeksie pracy w małych firmach. Nowe rozwiązania są niekorzystne dla pracowników, ułatwiają m.in. zwalnianie kobiet w ciąży i pracowników w wieku przedemerytalnym.

Eurodeputowany - prof. Bronisław Geremek zapowiedział drugi raz, że nie złoży oświadczenia lustracyjnego. Zdaniem prawników, złamie w ten sposób prawo.

Andrzej Barcikowski, były szef ABW, uważany za człowieka Leszka Millera, został powołany do rady konsultacyjnej szkoły kontrwywiadu. W służbach coraz częściej posady otrzymują ludzie, którzy byli znaczącymi postaciami za czasów rządów SLD.

Zmiana na stanowisku komendanta głównego policji. Dotychczasowy komendant Tadeusz Budzik odszedł ze stanowiska. Zastąpił go Andrzej Matejuk, wieloletni komendant wojewódzki z Wrocławia i znajomy szefa MSWiA Grzegorza Schetyny.

Prezydent Lech Kaczyński odznaczył 45 osób, które brały aktywny udział w wydarzeniach Marca’68. Wśród odznaczonych znaleźli się m.in.: Józef Dajczgewand, Jadwiga Dzięgiel, Irena Lasota i pośmiertnie Andrzej Kijowski. Zabrakło Adama Michnika. Odznaczenia nie przyjął Bogdan Czajkowski, w proteście przeciwko swojej sytuacji osobistej. Domaga się także ratyfikowania Traktatu Lizbońskiego w drodze referendum.

Platforma Obywatelska wraca do pomysłu zniesienia abonamentu telewizyjnego. Media publiczne byłyby finansowane wprost z budżetu. Miałyby też ograniczenia w emitowaniu reklam, co wiązałoby się z tym, że więcej pieniędzy miałyby telewizje prywatne.

Na karę roku i 4 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata skazał Sąd Okręgowy w Poznaniu prezydenta miasta Ryszarda Grobelnego w sprawie sprzedaży miejskiego gruntu poniżej jego wartości firmie Grażyny Kulczyk. Sąd skazał Grobelnego również na karę grzywny i wydał zakaz zajmowania stanowisk związanych z zarządzaniem mieniem komunalnym przez 4 lata. Jeśli wyrok zostanie podtrzymany w drugiej instancji, Poznań czekają wybory na prezydenta miasta.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

Dziś Dzień Świętości Życia - okazja do podjęcia Duchowej Adopcji

2019-03-25 09:40

Anna Rasińska / Warszawa (KAI)

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, przypadającą 25 marca, Kościół przeżywa Dzień Świętości Życia. To dobra okazja, by zatroszczyć się o życie najbardziej bezbronnych dzieci; poczętych, ale jeszcze nienarodzonych, którym grozi śmierć. W intencji dziecka zagrożonego aborcją można podjąć się modlitwy zwanej Duchową Adopcją.

Czym jest Duchowa Adopcja?

Pełna nazwa tego aktu brzmi: "Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego Zagrożonego Zagładą". Nie jest to zatem prawna adopcja dziecka po urodzeniu. To modlitwa wstawiennicza w intencji życia, które poczęło się w łonie matki, a jednak nie zostało przez nią przyjęte. Modlitwa ta ma na celu ocalenie życia, zagrożonego aborcją.

Istota Duchowej Adopcji wynika z osobistego modlitewnego i uczynkowego wstawiennictwa do Jezusa Chrystusa. - To maleństwo jest niechciane, niekochane, nieoczekiwane i skazane na śmierć przez własnych rodziców. Osoby, które podejmują taką modlitwę, pomagają rodzicom w przyjęciu dzieciątka. W akceptacji - tłumaczy Barbara Szyc z Ośrodka Duchowej Adopcji na Jasnej Górze.

Owoce codziennej modlitwy

Na owoce Duchowej Adopcji nie trzeba długo czekać, a zaznaje ich nie tylko poczęte dziecko, ale również osoba podejmująca to wyzwanie. - Modlitwa ratuje to dzieciątko. Pomaga rodzicom w przyjęciu darów rodzicielstwa, ale ratuje też wszystkich, którzy wzięliby udział w zabiciu dziecka, nawet lekarzy, personel medyczny, osoby które namawiają do tego grzechu - tłumaczy Barbara Szyc. Jak podkreśla, dla niektórych powodem aborcji jest poczęcie się dziecka w "nieodpowiednim czasie", jednak dla Pana Boga nie ma "nieodpowiedniego czasu".

Duchowa Adopcja leczy także zranienia spowodowane grzechem aborcji - pomaga kobietom, które zdecydowały się na usunięcie ciąży uporać się z syndromem postaborcyjnym. Pozwala matkom odzyskać wiarę w Boże Miłosierdzie, przynosząc pokój serca.

Sekret skuteczności

Sekret skuteczności ślubów tkwi w bezinteresowności. Osoba, która się ich podejmuje nie pozna za życia ani objętego modlitwą dziecka, ani jego rodziców. - Ludzie w ten sposób odpowiadają na potrzeby Pana Boga, Maryi i całego świata. Wszyscy pamiętamy "Czarny marsz". Akurat po tym wydarzeniu kilka osób przyjechało do naszego ośrodka, by w odpowiedzi na to zjawisko, podjąć Duchową Adopcję - wspomina członkini Ośrodka.

Modlitwa obdarowuje łaskami również osobę, która ją odmawia. Przede wszystkim przez możliwość pogłębienia wiary i relacji z Chrystusem, pomaga walczyć z egoizmem, uczy systematycznej modlitwy... Ale zdarzają się też inne cuda.

Modlitwa za dziecko, o dziecko?

Okazuje się, że Duchowa Adopcja to również doskonała forma modlitwy dla bezdzietnych małżeństw, które nie mogą mieć potomstwa. Zdarza się, że podczas trwania ślubów małżonkowie niespodziewanie dowiadują się, że sami również zostali obdarowani nowym życiem. - Znam parę, która długo starała się o dziecko i po 4 miesiącach Duchowej Adopcji okazało się, że poczęli swoje dzieciątko. Potem przyjechali na Jasną Górę by podziękować Matce Bożej. To absolutny dar z nieba! Wyraz wdzięczności za modlitwę w intencji małych aniołków - podkreśla Barbara Szulc, dodając, że zna wiele podobnych przypadków.

Jak zacząć?

Zobowiązanie to obejmuje okres dziewięciu miesięcy. Polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańcowej – radosnej, bolesnej lub chwalebnej (Ojcze nasz i 10 Zdrowaś Maryjo) oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. Do modlitw można też dołączyć dowolnie wybrane postanowienia (np. częsta spowiedź i Komunia święta, adoracja Najświętszego Sakramentu, czytanie Pisma Świętego), nie jest to jednak obowiązkowe. Duchowej Adopcji może podjąć się każdy.

Wskazane jest, by przyrzeczenia były przeprowadzane uroczyście, chociaż można je złożyć także prywatnie. W niektórych parafiach podjęcie duchowej adopcji wiąże się z ceremonią złożenia ślubów. W innych celebruje się wypełnienie tego postanowienia; po Eucharystii duchowi i rodzice organizują wspólne przyjęcie z urodzinowym tortem symbolizującym przyjście na świat wymodlonego dziecka. Bywa, że grupa modlących się wspólnie wiernych zakłada przy parafii wspólnotę osób, które spotykają się na wspólnej modlitwie w wiadomej intencji.

By złożyć ślubowanie w sposób prywatny wystarczy odczytać formułę przyrzeczenia, najlepiej w kościele, przed Krzyżem lub obrazem. Od tego momentu przez kolejnych dziewięć miesięcy należy odmawiać wskazane modlitwy w intencji dziecka i rodziców. Najlepiej pierwszego dnia zapisać datę rozpoczęcia i zakończenia modlitwy.

- Ta modlitwa jest niezwykła! Porusza serce Boga! - zachęcają członkini Ośrodka Duchowej Adopcji, podkreślając, że dla Stwórcy każde dziecko jest cenne, ponieważ powierzono mu indywidualną misję do spełnienia na Ziemi, życiowe powołanie.

***

Według danych Ośrodka Duchowej Adopcji w zeszłym roku 990 osób z różnych parafii, podjęło uroczyste zobowiązanie Duchowej Adopcji, jednak większość ludzi decyduje się na osobiste złożenie przyrzeczenia.

Duchowa Adopcja to owoc objawień w Fatimie, stanowiąca odpowiedź na wezwanie Matki Bożej do modlitwy różańcowej, pokuty i zadośćuczynienia za grzechy, które najbardziej ranią Jej Niepokalane Serce.

Pierwszy ośrodek Duchowej Adopcji powstał w kościele ojców paulinów w Warszawie. Stąd rozprzestrzenia się na cały kraj i poza jego granice.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Sulęcin: Obraz św. Józefa nawiedził parafię św. Henryka

2019-03-25 22:28

Kamil Krasowski

Obraz św. Józefa Kaliskiego 24 i 25 marca nawiedził parafię św. Henryka w Sulęcinie.

R. Staniszewski
Czuwanie mężczyzn przed obrazem św. Józefa

Zapraszamy do fotogalerii!

Zobacz zdjęcia: Peregrynacja w parafii św. Henryka w Sulęcinie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem