Reklama

Biskupi na Jasnej Górze

O rodzinie, duszpasterstwie emigracji i kadencyjności proboszczów


Niedziela Ogólnopolska 36/2008, str. 4-5

Na Jasnej Górze odbyło się 25 sierpnia spotkanie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Obrady rozpoczęło posiedzenie członków Rady Stałej KEP na temat duszpasterstwa Polaków za granicą, zwłaszcza na Wyspach Brytyjskich, gdzie od kilku lat przebywa najwięcej emigrantów z Polski. Drugim tematem obrad Rady Stałej były kwestie funkcjonowania Komisji Majątkowej. - Kościołowi katolickiemu oraz innym wspólnotom religijnym po wojnie zabrano niemal wszystko oprócz kościołów i plebanii. Większość majątku zabrano w „majestacie” komunistycznego prawa, które było prawem niesprawiedliwym, ale obowiązuje po dzień dzisiejszy, ponieważ w tej sferze nie dokonała się do tej pory żadna forma reprywatyzacji - powiedział bp Stanisław Budzik, sekretarz generalny Episkopatu Polski.
Biskupi zajęli się także zagadnieniami dotyczącymi rodziny i sprawą kadencyjności proboszczów. Sprawa ta powróciła po 10 latach przerwy. Wcześniej była dyskutowana podczas II Polskiego Synodu Plenarnego, który trwał w latach 1991-99. Omawiając ten problem, bp Budzik stwierdził, że wprawdzie potrzebny jest w parafii pewien element stabilności, ciągłości i trwałości, ale zmiany mają mieć charakter inspirujący duszpastersko.
Zdaniem bp. Budzika, idea wprowadzenia kadencyjności wynika z troski o dobro duszpasterskie wiernych. Jeśli biskupi podejmą taką decyzję, będą musieli jeszcze uzyskać zgodę Stolicy Apostolskiej na jej wprowadzenie w życie. Sekretarz generalny KEP podkreślił, że jeżeli nawet kadencyjność proboszczów zostanie wprowadzona, to biskupi diecezjalni nie będą musieli zmieniać proboszczów co kilka lat.
Rzecznik Episkopatu Polski ks. dr Józef Kloch zaznaczył, że nie padła żadna konkretna propozycja co do tego, ile miałaby trwać proboszczowska kadencja. - Pojawiły się głosy, że mogłoby to być od 5 do 7 lat - poinformował. Dodał, że biskupi omawiali tę kwestię w oparciu m.in. o konkretne przykłady proboszczów, których odwołania nie chcieli zżyci z nimi od lat parafianie.
W związku z przypadającą w tym roku 30. rocznicą wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża Episkopat Polski przygotował specjalny list, w którym po raz kolejny znajdzie się zachęta do pogłębiania nauczania Jana Pawła II.
Kolejne - 345. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski odbędzie się w Białymstoku w dniach 26-28 września br. Jego zwieńczeniem będzie udział biskupów w uroczystości beatyfikacji ks. Michała Sopoćki - spowiednika św. Faustyny Kowalskiej i orędownika Bożego Miłosierdzia.

(Red.)

Zaufała Jezusowi. I zaczęły się dziać dziwne rzeczy

2019-02-18 14:21

- Chodzi o to, żeby się nie martwić, żeby się nie zamartwiać, żeby nie myśleć negatywnie, żeby nie myśleć, że się nie uda. Jak zaufaliśmy, to wierzymy, że wszystko będzie dobrze. Naprawdę wierzymy, że Pan Bóg działa, że się troszczy, że to należy do Niego - mówiła s. Glapka

- Jeśli oddajemy obawy, lęki, ufamy Mu całkowicie, to Pan Bóg przemienia nas całkowicie - dodawała

- Bóg działa w ten sposób, że po prostu stawia ludzi, organizuje pewne wydarzenia i trzeba z odwagą za tym pójść - podkreśliła s. Jolanta Glapka RSCJ

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ks. Andrzej Tarasiuk nowym rektorem Wyższego Seminarium Duchownego

2019-02-20 20:12

md / Kraków (KAI)

Ks. dr Andrzej Tarasiuk został mianowany przez abp. Marka Jędraszewskiego rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Zastąpi na tym stanowisku bp. Janusza Mastalskiego. Jak poinformowano w komunikacie Kurii Metropolitalnej, nowy rektor obejmie obowiązki 1 marca.

diecezja.pl

Ks. Andrzej Tarasiuk ma 42 lata i pochodzi z Białej Podlaskiej. Jego dzieciństwo i wczesna młodość związane były z rodzinnym Terespolem nad Bugiem, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej oraz ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Warszawy. Od 8. roku życia zaangażowany był w Służbę Liturgiczną Ołtarza, najpierw jako ministrant, później jako lektor.

Po maturze podjął naukę w Studium Medycznym im. Prof. Antoniego Cieszyńskiego w Zabrzu. W 1998 r. ukończył je z tytułem technika elektroradiologii. W tym czasie podjął decyzję o wstąpieniu do seminarium i został przyjęty do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie.

Święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 2004 r. w katedrze na Wawelu z rąk kard. Franciszka Macharskiego, a następnie został skierowany do pracy duszpasterskiej jako wikariusz w parafii św. Wojciecha i Matki Bożej Bolesnej w Modlnicy. W 2007 r., pełniąc dalej posługę duszpasterską w parafii, podjął studia licencjacko-doktoranckie z zakresu homiletyki na Wydziale Teologicznym PAT w Krakowie oraz studia podyplomowe na Wydziale Polonistyki UJ z retoryki. W czerwcu 2009 r. złożył egzamin dyplomowy z pracy na temat "Ksiądz – powołanie czy zawód?".

Od 2008 r. pełnił posługę wikariusza w parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Krakowie na os. Podwawelskim. W 2017 r. na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie obronił pracę pt. "Rola i znaczenie sakramentów w dynamice życia duchowego chrześcijanina w nauczaniu Sługi Bożego biskupa Jana Pietraszki", napisaną pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Jana Machniaka i uzyskał tytuł doktora nauk teologicznych.

Ks. Andrzej Tarasiuk jest doświadczonym katechetą oraz duszpasterzem dzieci i młodzieży. Od początku posługi kapłańskiej przygotowywał dzieci do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej oraz młodzież do sakramentu bierzmowania. Od 2008 r. był duszpasterzem parafialnej wspólnoty młodzieży studiującej i pracującej "Trzynastka". Od 2011 r. uczestniczy w Ogólnopolskiej Inicjatywie Ewangelizacyjnej Przystanek Jezus. Wykłada teologię duchowości na kursie dla animatorów Grup Apostolskich Ruchu Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej.

Jest inicjatorem i współorganizatorem pierwszych dwóch tur ogólnopolskich Rekolekcji Motocyklowych. W 2016 r. uczestniczył w pielgrzymce motocyklistów "Iskra Miłosierdzia" od Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach do Watykanu, zorganizowanej z racji trwającego wówczas Roku Miłosierdzia i w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Nowy rektor krakowskiego seminarium jest także absolwentem Szkoły dla spowiedników w Skomielnej Czarnej, prowadzonej przez Zakon Braci Mniejszych Kapucynów pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski. Zaangażowany jest w dzieła miłosierdzia oraz posługę wobec ubogich poprzez prowadzenie rekolekcji i Triduum Sacrum dla bezdomnych w Sanktuarium Ecce Homo w Krakowie oraz w Przytulisku Brata Alberta przy ul. Krakowskiej.

Jest opiekunem duchowym wspólnoty namARKA i przewodnikiem Grupy 6. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę (Wspólnota II-Śródmieście).

Pod koniec sierpnia 2018 r. został skierowany do posługi ojca duchownego w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej. Został powołany na rektora po tym, jak pełniący dotąd tę funkcję ks. prof. Janusz Mastalski został biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem