Reklama

Z Jasnej Góry


Niedziela Ogólnopolska 36/2008, str. 8

BPJG/Marek Karpiński

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej

Patronką naszą Maryja Jasnogórska

W Sumie pontyfikalnej, której 26 sierpnia na Jasnej Górze przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, uczestniczyło ok. 90 tys. osób. Tegoroczne uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej połączone były z głównymi obchodami 700-lecia zatwierdzenia Zakonu Paulinów przez Stolicę Apostolską. Generał Zakonu o. Izydor Matuszewski, witając zebranych, przypomniał, że dokładnie 700 lat temu, w 1308 r., na Węgrzech legat papieża Klemensa V nadał paulinom Regułę św. Augustyna.
Homilię wygłosił Prymas Polski kard. Józef Glemp. Zachęcając do uczenia się od Maryi sposobów i metod pomagania Chrystusowi, także za przykładem Jana Pawła II, Prymas Polski przypomniał program nauki Kościoła: „Pokój, prawda, piękno, dobro, radość i ofiarna miłość, osiągane jednak bez globalnych nakładów, ale w perspektywie wieczności”. Przywołując aktywną obecność Maryi w różnych sanktuariach, kard. Glemp przypomniał o 150. rocznicy objawień w Lourdes. Za przykładem prymasa Augusta Hlonda, który nazywał lurdzką Madonnę Królową Świata, wezwał Unię Europejską do obrania Matki Bożej za swą patronkę. - Tak, tego tytułu brak Matce Najświętszej, co winniśmy wyjednać, aby Ona przewodziła temu zespołowi państw ugrupowanych w takim układzie europejskim - mówił Prymas Polski. Na zakończenie Mszy św. dokonano aktu odnowienia Ślubów Jasnogórskich.

O. Stanisław Tomoń OSPPE Rzecznik Jasnej Góry

Jasna Góra - 12 września 2008

Międzynarodowy koncert z okazji 325. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej

Zwycięstwo pod Wiedniem „wsławiło niezwykle chwałę polskiego oręża i zdolności przywódcze króla Jana III Sobieskiego, ale przede wszystkim przyczyniło się do obrony chrześcijańskiej Europy” - napisał w liście z okazji zbliżającej się 325. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej abp Stanisław Nowak. Metropolita Częstochowski skierował swój list do organizatorów międzynarodowego koncertu upamiętniającego zwycięstwo nad Turkami w 1683 r., który odbędzie się 12 września o godz. 18 na Jasnej Górze. Koncert zostanie poprzedzony Mszą św. w intencji ojczyzny, którą o godz. 15.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej odprawi biskup polowy Wojska Polskiego Tadeusz Płoski. W tym megakoncercie weźmie udział kilkanaście chórów z Polski i z zagranicy. Wystąpią m.in.: Chór Śląskiej Opery, chór kameralny Cantores Opoliensis „Legenda”, Chór Politechniki Wrocławskiej, Chór św. Maksymiliana z Brzegu, Chór z Otmuchowa, Jasnogórska Szkoła Chóralna, muzycy i śpiewacy z Opery Śląskiej z Bytomia, chóry litewskie, austriackie, artyści z USA, a także Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego. W programie koncertu znajdą się m.in. utwory Stanisława Moniuszki, Karola Szymanowskiego, Wojciecha Kilara, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Andrzeja Panufnika.
Organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Muzyczne im. St. Moniuszki z Bostonu. Koncert odbędzie się pod honorowym patronatem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i biskupa polowego WP Tadeusza Płoskiego. Dyrektorem artystycznym koncertu jest Jan Milun - śpiewak operowy z USA.

Pielgrzymki na Jasną Górę w liczbach

W dniach 15-25 sierpnia 2008 r. na Jasną Górę dotarły 94 pielgrzymki piesze. Podążało w nich 35 tys. 631 osób.

W tym czasie przybyło także: 5 pielgrzymek rowerowych, pielgrzymka na rolkach oraz pielgrzymka biegowa.

Najliczniejsze piesze pielgrzymki:
- 26. Pielgrzymka Diecezji Tarnowskiej - 8311 osób
- 32. Pielgrzymka Diecezji Opolskiej - 2700 osób
- 83. Pielgrzymka Łódzka - 2600 osób
- 362. Pielgrzymka Gliwicka - 1821 osób
- 17. Pielgrzymka Diecezji Sosnowieckiej - 1800 osób.

Łączna liczba pieszych pielgrzymek według diecezji:
- archidiecezja częstochowska - 53 pielgrzymki - 11518 osób
- archidiecezja łódzka - 13 pielgrzymek - 6186 osób
- archidiecezja katowicka - 8 pielgrzymek - 656 osób
- diecezja sosnowiecka - 4 pielgrzymki - 2230 osób
- diecezja radomska - 3 pielgrzymki - 550 osób
- diecezja gliwicka - 2 pielgrzymki - 1919 osób
- pozostałe diecezje - 11 pielgrzymek - 12572 osoby.

Ogółem: od 2 maja 2008 r., czyli od początku sezonu pieszego pielgrzymowania, do 26 sierpnia w 232 pieszych pielgrzymkach dotarło na Jasną Górę 137 tys. 434 pątników.

Zapowiedzi

9-11 września - Dni Skupienia Sióstr Pielęgniarek

12-13 września - Pielgrzymka Legionu Maryi

12-14 września - 52. Dni Modlitw Ruchu Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie”

12-14 września - Pielgrzymka Harcerzy

13 września - 10. Pielgrzymka Służb Celnych, Finansowych i Skarbowych

13 września - Pielgrzymka Głuchoniemych

14 września - Pielgrzymka Kombatantów

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Czechy: bezpodstawnie oskarżony duchowny chce wrócić do posługi kapłańskiej

2019-02-19 15:05

st (KAI) / Jesenik

Chcę służyć ludziom i Bogu, a powrót do kapłaństwa jest dla mnie najważniejszy – powiedział agencji ČTK ks. Adam Stanisław Kuszaj, którego sąd w Jeseniku po 8 latach uniewinnił z zarzutów seksualnego wykorzystania ministranta. Zgromadzenie salwatorianów zapowiedziało skierowanie do Stolicy Apostolskiej prośby o odwołanie nałożonej na duchownego kary suspensy.

Fotolia.com

Jeden z ministrantów (mający wówczas 16 lat) oskarżył go o to, że w 2009 roku wykorzystał go seksualnie. W 2011 roku sąd uznał winę polskiego kapłana i skazał go na pół roku więzienia, w zawieszeniu na 2 lata. Zakazał mu także pracy z osobami do 18 lat. Ksiądz Adam został suspendowany, odsunięty od pracy w parafii i pracował jako robotnik. W 2016 roku pojawili się nowi świadkowie w tej sprawie. Trzy osoby - znajomi poszkodowanego byłego ministranta, zeznały że już po wyroku skazującym księdza, słyszały od młodego człowieka w prywatnych rozmowach, iż całe oskarżenie jest nieprawdziwe i zostało przez niego wymyślone z zemsty na księdzu, który przestał dawać jego rodzinie pieniądze. Wówczas sprawa sądowa została wznowiona. Sąd zlecił ponowne badania psychiatryczne głównego świadka oskarżenia czyli byłego ministranta. Biegli po badaniach ustalili, że jego zeznania są niewiarygodne. Na niejawnej rozprawie sąd przesłuchał też nowych świadków. Według obrońcy księdza Kuszaja, dowodów na jego niewinność było więcej. Wyrok uniewinniający ogłoszono 13 lutego.

Przełożony Salwatorianów w Republice Czeskiej, ks. Leszek Rackowiak zapowiedział, że z chwilą uprawomocnienia się wyroku zgromadzenie zwróci się do Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego o zdjęcie z duchownego kary suspensy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Franciszek prosi o modlitwę za siebie i papieża Benedykta

2019-02-20 12:01

st (KAI) / Watykan

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty przypomniał, że 22 lutego obchodzone jest święto katedry św. Piotra.

Vatican Media

W związku z tym Franciszek powiedział: „W najbliższy piątek będziemy obchodzili święto Katedry Świętego Piotra Apostoła. Módlcie się za mnie i za moją posługę, także za papieża Benedykta, aby zawsze i wszędzie utwierdzał braci w wierze”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem