Reklama

Z Polski


Niedziela Ogólnopolska 36/2008, str. 9Artur Stelmasiak

Manifestacja w Warszawie

„Godna praca i godna emerytura to godne życie”

Kilkadziesiąt tysięcy związkowców NSZZ „Solidarność” przybyło w piątek 29 sierpnia do Warszawy, by domagać się od rządzących godnych płac i godnych emerytur. W przeddzień kolejnej rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych związkowcy manifestowali w obronie godności pracowników. Protest odbywał się pod hasłem: „Godna praca i godna emerytura to godne życie”. Manifestacja rozpoczęła się w południe na pl. Piłsudskiego. Związkowcy przeszli ul. Królewską do Krakowskiego Przedmieścia, a następnie Nowym Światem i Al. Ujazdowskimi przed Kancelarię Premiera RP. Manifestacja zamroziła życie w Warszawie.

Blachowniia - Wieluń

Pogrzeb zamordowanego kapłana

Pogrzeb zamordowanego 47-letniego ks. Wojciecha Torchały odbył się 24 sierpnia w Wieluniu, w rodzinnej parafii kapłana. Przypomnijmy, że ciało ks. Torchały, proboszcza parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Blachowni, z licznymi ranami kłutymi, znaleziono po południu 21 sierpnia na plebanii. Policja zatrzymała 18-letniego mężczyznę, któremu postawiono zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem.
Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. Mszę św. koncelebrowało blisko 150 kapłanów z trzech diecezji: archidiecezji częstochowskiej, diecezji sosnowieckiej i diecezji kaliskiej. W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej z rektorem ks. dr. Andrzejem Przybylskim, najbliżsi ks. Wojciecha Torchały i ponad tysiąc wiernych.
W homilii Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że zamordowany kapłan wpisuje się w poczet męczenników z ziemi wieluńskiej. Odniósł się także do zepsucia moralnego naszych czasów. - Opanowała nas jakaś trąba powietrzna zła moralnego! - zauważył i zwrócił uwagę na braki w wychowaniu młodego pokolenia: - Wszyscy musimy uderzyć się w piersi. Ja pierwszy to czynię, bo zbyt mało uczyniliśmy w dziedzinie wychowania młodzieży. Musimy jeszcze bardzo wiele zrobić, by dobrze wychować młodych ludzi - apelował abp Nowak.
Po Mszy św. ciało ks. Wojciecha Torchały zostało złożone na rodzinnym cmentarzu w Wieluniu.

Reklama

(Ks. mf)

Legnica

Kuria odpowiada dziennikowi „Polska”

Dziennik „Polska” poinformował 27 sierpnia o śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Krajową i ABW w sprawie bezprawnego - zdaniem gazety - przekazania gruntów parafiom katolickim, należącym do diecezji legnickiej. Niezgodnego z prawem przekazania ok. 500 ha ziemi mieli dokonywać urzędnicy Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego - twierdzi dziennik „Polska”. Według gazety, ziemię przekazywano za darmo na podstawie przepisów uprawniających Kościół do rekompensaty za majątek utracony w czasach komunistycznych. Każda parafia na Dolnym Śląsku mogła dostać maksymalnie 15 ha gruntów rolnych, jednak, zdaniem gazety, 46 parafii, należących głównie do diecezji legnickiej, otrzymało w latach 2002-2004 ziemię dwa, a nawet trzy razy. „Polska” pisze, że ówczesny wojewoda dolnośląski wśród winnych procederu wskazał kanclerza legnickiej Kurii ks. dr. Józefa Lisowskiego. Zarzucił mu działanie na szkodę Skarbu Państwa i powiadomił o sprawie prokuraturę. W wypowiedzi dla gazety ks. Lisowski odrzucił jednak zarzuty. Poniżej publikujemy odpowiedź Kurii legnickiej.

Oświadczenie Legnickiej Kurii Biskupiej w/s publikacji na łamach Dziennika „Polska” pt. „Urząd lekką ręką dał parafiom ziemię” z 27sierpnia 2008 r.

Ze zdziwieniem przyjęliśmy powyższą publikację, która powstała w środowisku naszego biskupiego miasta i diecezji legnickiej, w redakcji, z którą jak dotąd mieliśmy poprawne relacje. Jest nam przykro, że tym samym wpisuje się ona na niechlubną listę mediów o charakterze tabloidalnym, często posługujących się plotką i oszczerstwem.
Artykuł, którego pierwszą tezą jest niedbałość urzędników, przechodzi do oszczerstw i pomówień dotyczących osoby Kanclerza legnickiej Kurii, który nie jest stroną w tej sprawie. Określenia użyte przez autorów artykułu typu: „osoba winna przekrętu” czy „domniemany oszust”, odnoszące się wprost do osoby Kanclerza, sugerują jego winę i już wydają na niego wyrok. Dziwi to tym bardziej, że dotąd ani Prokuratura, ani jakikolwiek inny urząd nie postawił oficjalnie zarzutu w tej sprawie.
Tymczasem wszelkie działania dotyczące spraw majątkowych diecezji, prowadzone od 1997 r., opierały się i opierają na obowiązującym prawie.
Zawarte w artykule, zręcznie manipulowane treści wywołują nasz niesmak. Natomiast sam Kanclerz podejmie stosowne kroki w/s naruszenia jego dobrego imienia.

Ks. Piotr Nowosielski, Rzecznik Legnickiej Kurii Biskupiej

Krótko

Polska gospodarka spowalnia. Niepokojące sygnały nadchodzą od naszego zachodniego sąsiada. Niemcom grozi recesja, co na pewno odbije się na kondycji polskiej gospodarki.

Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ma przeprosić kardiochirurga Mirosława Garlickiego za słowa, które wypowiedział na konferencji prasowej po zatrzymaniu lekarza. Sąd rozstrzygnął proces cywilny przed zakończeniem karnego, w którym kardiochirurg jest oskarżony o przyjmowanie łapówek.

Komendant Główny Policji odwołał szefa lubuskiej policji Marka Bronickiego. Zdymisjonowany zabiegał o awans dla funkcjonariusza podejrzanego o popełnienie oszustwa.

Polska jest w czołówce najszybciej starzejących się krajów europejskich. Grozi nam gwałtowny spadek liczby mieszkańców. Gdy utrzymają się obecne trendy, do 2060 r. liczba ludności Polski spadnie z obecnych 38 mln do 31 mln.

Były wiceminister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski otrzymał 28 sierpnia nominację na wiceszefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Waszczykowski to były główny negocjator strony polskiej w sprawie umieszczenia w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

Robi się niebezpiecznie. Aż 22 proc. Polaków przyznaje, że więcej wydaje niż zarabia. Co drugi przyznaje, że ma kłopoty ze spłatą zobowiązań. Jeśli ten trend się utrzyma, kłopoty może mieć cała gospodarka.

W Polsce jest już około 400 tys. tzw. eurosierot - dzieci, których rodzice wyjechali za granicę, by tam pracować.

Niewykluczone, że pod koniec września dojdzie do połączenia sejmowych kół Socjaldemokracji Polskiej i Partii Demokratycznej - demokraci.pl. Obie partie szukają także nowej nazwy dla swojej koalicji.

Dodatkowe podwyżki - dwa razy po 5 proc. dostaną nauczyciele w 2010 r. - uzgodniono podczas trwających dwa dni rozmów rządu z oświatowymi związkami zawodowymi.

W życie weszła nowelizacja ustawy o systemie oświaty, która po raz pierwszy określa, co rozumiemy przez „niespełnianie obowiązku szkolnego lub nauki”. Zgodnie z nowymi zasadami, jeśli uczeń opuści połowę zajęć w miesiącu, szkoła ma poinformować o tym rodziców. Jeśli ci nie zareagują, ma prawo zwrócić się o pomoc do policji.

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

2016-12-26 23:12

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Wiesław Podgórski
Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

1. Znak krzyża

2. Akt skruchy – Ojcze nasz – Zdrowaś Maryjo

3. Trzy pierwsze dziesiątki różańca

4. Rozważanie na dany dzień nowenny

5. Dwie następne dziesiątki różańca

6. Modlitwa do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

7. Znak krzyża

Akt skruchy

Boże mój, bardzo żałuję, że Cię obraziłem, ponieważ Ty jesteś nieskończenie dobry i nie masz upodobania w grzechu. Zdecydowanie postanawiam, z pomocą Twojej świętej łaski, już więcej Cię nie obrażać i winy odpokutować.

Rozważanie na dany dzień nowenny

Pierwszy dzień

Święta Matko Ukochana, Przenajświętsza Maryjo, Ty, która rozwiązujesz węzły

pozbawiające oddechu Twoje dzieci, wyciągnij do mnie swoje ręce.

Oddaję Ci dzisiaj ten „węzeł” ...... (nazwać go, w miarę możności) i wszystkie jego negatywne konsekwencje w moim życiu.

Powierzam Ci ten dręczący mnie „węzeł”, który czyni mnie nieszczęśliwym i tak bardzo mi przeszkadza w zjednoczeniu się z Tobą i z Twoim Synem Jezusem, moim Zbawcą.

Uciekam się do Ciebie, Maryjo, która rozwiązujesz węzły, bo w Tobie pokładam nadzieję i wiem, że nigdy nie wzgardziłaś błaganiem grzesznego dziecka, proszącego Cię o pomoc.

Wierzę, że możesz rozwiązać ten „węzeł”, gdyż Jezus daje Ci wszelką moc.

Ufam, że zgodzisz się rozwiązać ten węzeł, gdyż jesteś moją Matką. Wiem, że to zrobisz. Dziękuję Ci, moja ukochana Matko.

Maryjo, która rozwiązujesz węzły, módl się za mną.

Kto szuka łaski, znajdzie ją w rękach Maryi.

Drugi dzień

Maryjo, Matko bardzo kochana, źródło wszystkich łask, moje serce zwraca się dzisiaj do Ciebie. Wyznaję, że jestem grzeszny, i że potrzebuję Twojej pomocy. Przez mój egoizm, urazy, brak wielkoduszności i brak pokory, bardzo często lekceważyłem łaski, jakie dla mnie wypraszasz.

Zwracam się do Ciebie dzisiaj, Maryjo, która rozwiązujesz węzły, abyś mi uprosiła u swego Syna czystość serca, oderwanie się od siebie, pokorę i ufność. Przeżyję dzisiejszy dzień, praktykując te cnoty. Ofiaruję je Tobie w dowód mojej miłości do Ciebie. Powierzam w Twoje ręce ten „węzeł”...... (nazwać go, w miarę możności), który mi przeszkadza być odbiciem chwały Boga.

Maryjo, która rozwiązujesz węzły, módl się za mną.

Maryja ofiarowała Bogu każdą chwilę swojego dnia.

Trzeci dzień

Matko Pośredniczko, Królowo Nieba, Której ręce otrzymują i przekazują wszystkie bogactwa Króla, zwróć ku mnie swoje miłosierne spojrzenie. Składam w Twoje święte ręce ten „węzeł” mojego życia.....,wszelką urazę, wszelki żal, którego on jest źródłem.

Boże Ojcze, wybacz mi moje winy. Pomóż mi teraz wybaczyć wszystkim, którzy świadomie lub nieświadomie, stali się sprawcami tego „węzła”. W takim stopniu, w jakim Tobie zawierzę, będziesz mógł go rozwiązać. Wobec Ciebie, Matko ukochana, i w imieniu Twojego Syna Jezusa, mojego Zbawiciela, który został tak zelżony, i który potrafił wybaczyć, wybaczam teraz tym wszystkim osobom......, i sobie samemu także wybaczam, na zawsze. Dziękuję Ci Matko, która rozwiązujesz węzły, za rozwiązanie w moim sercu węzła urazy, i tego oto węzła, który Ci powierzam. Amen.

Maryjo, która rozwiązujesz węzły, módl się za mną.

Ten, kto chce łask, zwraca się do Maryi.

Czwarty dzień

Święta Matko Ukochana, przyjmująca wszystkich, którzy Cię szukają, miej litość nade mną.

Składam w Twoje ręce ten „węzeł”..... Przeszkadza mi być w pokoju, paraliżuje moją duszę, przeszkadza mi iść na spotkanie mojego Pana i oddać w służbie dla Niego moje życie.

Rozwiąż Matko ten „węzeł” mojego życia. Poproś Jezusa, by uleczył z paraliżu moją wiarę, potykającą się i upadającą na kamieniach drogi. Idź ze mną, Matko ukochana, abym pojął, że te kamienie są w istocie moimi przyjaciółmi, abym przestał szemrać i bym nauczył się w każdym momencie składać dziękczynienie, uśmiechać się ufny w Twoją moc.

Maryjo, która rozwiązujesz węzły, módl się za mną.

Maryja jest słońcem i cały świat korzysta z Jej ciepła.

Piąty dzień

Maryjo, która rozwiązujesz węzły, wielkoduszna i pełna współczucia, zwracam się do Ciebie, by oddać w Twoje ręce, po raz kolejny, ten „węzeł”..... Proszę Cię o Bożą mądrość, abym działał w świetle Ducha Świętego, by rozwiązać wszystkie te trudności.

Nikt nigdy nie widział Cię zagniewaną, przeciwnie, Twoje słowa zawsze były tak pełne łagodności, że widziano w Tobie serce Boga.

Uwolnij mnie od goryczy, gniewu i nienawiści, jakie ten „węzeł” we mnie zrodził.

Matko Ukochana, daj mi Twoją łagodność i Twoją mądrość, abym nauczył się wszystko rozważać w ciszy mojego serca. I tak jak Ty to uczyniłaś w Dniu Pięćdziesiątnicy, wstaw się za mnie u Jezusa, bym otrzymał w moim życiu nowe wylanie Ducha Świętego. Duchu Boży, zstąp na mnie!

Maryjo, która rozwiązujesz węzły, módl się za mną.

Maryja jest bogata w moc u Boga

Szósty dzień

Królowo Miłosierdzia, oddaję Ci ten „węzeł” mojego życia.... i proszę byś mi dała serce,

które umie być cierpliwe, gdy Ty rozwiązujesz ten „węzeł”.

Naucz mnie zasłuchania w Słowo Twojego Syna, spowiadania się, Komunii św., na koniec zostań ze mną i przygotuj moje serce, by z aniołami świętowało łaskę jaką nieprzerwanie mi wypraszasz.

Maryjo, która rozwiązujesz węzły, módl się za mnie.

Cała jesteś piękna Maryjo i nie pokalała Cię żadna zmaza.

Siódmy dzień

Matko Przeczysta, zwracam się dzisiaj do Ciebie, błagam Cię byś rozwiązała ten „węzeł” w moim życiu... i uwolniła mnie spod panowania Złego. Bóg powierzył Ci wielką moc nad wszystkimi demonami. Wyrzekam się dzisiaj złych duchów i wszelkich związków, jakie mnie z nimi łączyły. Oświadczam, że Jezus jest moim jedynym Zbawicielem, moim jedynym Panem.

Maryjo, która rozwiązujesz węzły, zetrzyj głowę Kusiciela. Zniszcz pułapki, w których uwięzło moje życie. Dziękuję Ci Matko Ukochana. Przez Twą drogocenną Krew uwolnij mnie Panie!

Maryjo, która rozwiązujesz węzły, módl się za mnie.

Ty jesteś chwałą Jeruzalem, Ty jesteś dumą naszego narodu.

Ósmy dzień

Dziewicza Matko Boga, bogata w miłosierdzie, miej litość nad Twoim dzieckiem i rozwiąż ten „węzeł”... w moim życiu.

Potrzebuję, byś mnie nawiedziła, tak jak nawiedzałaś Elżbietę. Przynieś mi Jezusa, aby On przyniósł mi Ducha Świętego. Naucz mnie korzystać z cnoty odwagi, radości, pokory, wiary i spraw bym jak Elżbieta został napełniony Duchem Świętym. Chcę żebyś była moją Matką, moją Królową i moją przyjaciółką. Oddaję Ci moje serce i wszystko, co do mnie należy: mój dom, moją rodzinę, moje dobra materialne i duchowe. Należę do Ciebie na zawsze. Złóż we mnie Twoje serce, abym mógł czynić wszystko, co Jezus chce, bym czynił.

Idźmy więc, pełni ufności, do tronu łaski.

Dziewiąty dzień

Matko Przenajświętsza, nasza Orędowniczko, Ty, która rozwiązujesz „węzły”, przychodzę dziś, by Ci podziękować, że zechciałaś rozwiązać ten „węzeł” w moim życiu. Znasz ból, jaki mi sprawia. Dziękuję Matko, że osuszasz w swoim miłosierdziu łzy w moich oczach.

Dziękuję, że mnie przygarniasz w swoje ramiona i pozwalasz, bym otrzymał kolejną łaskę od Boga.

Maryjo, która rozwiązujesz węzły, moja Matko Ukochana, dziękuję Ci za rozwiązanie „węzłów” mojego życia. Otul mnie płaszczem Twej miłości, strzeż mnie, otaczaj swą opieką, napełnij światłem Twego pokoju.

Maryjo, która rozwiązujesz węzły, módl się za mną.

MODLITWA DO MATKI BOŻEJ ROZWIĄZUJĄCEJ WĘZŁY

Dziewico Maryjo, Matko pięknej Miłości, Matko, która nigdy nie opuściłaś dziecka,

wołającego o pomoc, Matko, której ręce nieustannie pracują dla Twoich ukochanych dzieci, gdyż przynagla je Miłość Boża i nieskończone Miłosierdzie, które wylewa się z Twojego serca, zwróć ku mnie Twoje współczujące spojrzenie. Wejrzyj na kłębowisko węzłów, w których dusi się moje życie.

Ty znasz moją rozpacz i mój ból. Wiesz jak bardzo te węzły mnie paraliżują.

Maryjo, Matko, której Bóg powierzył rozwiązanie „węzłów” życia Twoich dzieci, składam w Twoje ręce wstęgę mego życia.

Nikt, nawet Zły Duch, nie może jej pozbawić Twojej miłosiernej pomocy.

W Twoich rękach, nie ma ani jednego węzła, który nie mógłby zostać rozwiązany.

Matko Wszechmogąca, w swej łasce i mocy, z jaką się wstawiasz u Swojego Syna Jezusa, mojego Zbawcy, przyjmij dzisiaj ten „węzeł” ... (nazwać go w miarę możności).

Na chwałę Boga, proszę Cię, byś go rozwiązała, rozwiązała na zawsze. Pokładam w Tobie nadzieję

Jesteś jedyną Pocieszycielką, jaką dał mi Bóg, jesteś fortecą w mojej słabości, bogactwem w mojej nędzy, wyswobodzeniem ze wszystkiego, co mi przeszkadza być z Chrystusem.

Przyjmij moje wołanie.

Strzeż mnie, prowadź mnie, chroń mnie. Ty jesteś moim bezpiecznym schronieniem.

Maryjo, Ty, która rozwiązujesz węzły, módl się za mną.

EGZORCYZM

Potężna Niebios Królowo i Pani Aniołów

Potężna Niebios Królowo i Pani Aniołów,

Ty, która otrzymałaś od Boga posłannictwo i władzę, by zetrzeć głowę szatana, prosimy Cię pokornie rozkaż Hufcom Anielskim, aby ścigały szatanów, stłumiły ich zuchwałość, a zwalczając ich wszędzie, strąciły do piekła. Święci Aniołowie i Archaniołowie - brońcie nas i strzeżcie nas. Amen.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

NA SŁOWO - młodzi mówią Bogu TAK

2019-02-23 10:20

Agnieszka Bugała

Agnieszka Bugała
Młodzi rozpoczynają spotkanie NA SŁOWO w Hali Orbita

Przygotowywane od wielu miesięcy spotkanie młodzieży rozpoczęło się we wrocławskiej Hali Orbita. Przez cały dzień młodzi będą pochylać się nad Słowem Bożym i oddawać hołd Jezusowi. - Czekamy na dwa tysiące młodych ludzi - mówił tuz przed spotkaniem ks. Zbigniew Kowal, duszpasterz Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży, organizator spotkania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem