Reklama

Pielgrzymka samorządowców

Kazimierz Jaworski
Niedziela Ogólnopolska 36/2008, str. 26

Dla Polaków uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej ma szczególne znaczenie. Tylko dzięki zawierzeniu Pani Częstochowskiej Ojczyzna nasza podnosiła się z kolan po katastrofach dziejowych. Rok temu to wielkie święto stało się okazją, by samorządowcy z całego kraju mogli stanąć przed obliczem Królowej Polski na Jasnej Górze. Nigdy wcześniej władza publiczna nie była tak licznie reprezentowana przed tronem Jasnogórskiej Pani, jak właśnie w 2007 r., kiedy to do Sanktuarium Narodu przybyło ponad 10 tys. samorządowców z całej Polski.
Pielgrzymów tegorocznej II Pielgrzymki Samorządowców powitał generał Zakonu Paulinów o. Izydor Matuszewski, który zauważył, że „wszyscy rządzący naszym krajem, którzy wiedząc, że prawdziwa moc sprawowania władzy płynie z woli Bożej, przybywali przez wieki właśnie tu, na Jasną Górę”.
Kościół, rozumiejąc misję samorządu i zdając sobie sprawę z wagi prawa lokalnego i zwyczajów, powierzył Prymasowi Polski kierowanie krajowym duszpasterstwem przedstawicieli władz lokalnych. Kard. Józef Glemp, przyjmując obowiązki Krajowego Duszpasterza Samorządnej Polski, podjął się wielkiego dzieła wypełniania testamentu swojego wielkiego poprzednika - sługi Bożego Stefana Wyszyńskiego, który pisał: „Nieraz zrywaliśmy się do wielkiej reformy naszego życia. Składaliśmy Bogu obietnice, przyrzeczenia i śluby. Zarówno Śluby Królewskie sprzed 300 lat, jak i sierpniowe Przyrzeczenia Jasnogórskie są dowodem, że naród chce się wydobyć ze swych wad i nałogów, chce zdobyć cnoty niezbędne do życia społecznego: sprawiedliwości i miłości chrześcijańskiej”.
Podczas tegorocznej II Pielgrzymki Samorządowców odczuwaliśmy nadzieję i radość, gdy w kilkutysięcznej reprezentacji z całej Ojczyzny staliśmy na Jasnej Górze Zwycięstwa, w poczuciu odpowiedzialności za wszystkie sprawy, które dotyczą naszych wiosek i miast, parafii i rodzin. Nasze społeczeństwo potrzebuje odnowy moralnej. Mamy nadzieję, że samorządowcy poniosą w Polskę moc, która płynie z tego Sanktuarium. Że będą pełnić swe urzędy ze świadomością historycznych przyrzeczeń - Jasnogórskich Ślubów Narodu, które powtarzaliśmy za Księdzem Prymasem. Oby te przyrzeczenia okazały się zaczynem stałego programu formacji do właściwego, duchowego wymiaru sprawowania władzy przez wszystkich samorządowców.

Reklama

Franciszek prosi o modlitwę za siebie i papieża Benedykta

2019-02-20 12:01

st (KAI) / Watykan

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty przypomniał, że 22 lutego obchodzone jest święto katedry św. Piotra.

Vatican Media

W związku z tym Franciszek powiedział: „W najbliższy piątek będziemy obchodzili święto Katedry Świętego Piotra Apostoła. Módlcie się za mnie i za moją posługę, także za papieża Benedykta, aby zawsze i wszędzie utwierdzał braci w wierze”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: uczestnicy szczytu wysłuchali pięciu świadectw

2019-02-21 13:11

st (KAI) / Watykan

O ranach doświadczanych przez ofiary wykorzystywania seksualnego przez duchownych mowa była w świadectwach przedstawionych w formie video podczas odbywającego się w Auli Nowej Synodu w Watykanie spotkania przewodniczących episkopatów na temat ochrony małoletnich w Kościele.

Krzysztof Hawro

W pierwszym świadectwie mężczyzny z Chile mowa była o trudnościach w przekazaniu biskupom informacji o doznanym molestowaniu ze strony duchownego, potraktowaniu go jako kłamcy i wroga Kościoła. Zaapelowano o zaufanie do zeznań ofiar, okazanie im szacunku jako koniecznego warunku ich uzdrowienia a także położenie kresu ukrywania tych przestępstw.

Kolejne dramatyczne świadectwo złożyła po francusku – kobieta wykorzystywana seksualnie od 15 do 28 roku życia przez kapłana. Podkreśliła ona, że kapłani mogą bardzo pomóc, ale mogę też wyrządzić wiele szkód. Dlatego powinni zachowywać się odpowiedzialnie.

Trzecie świadectwo złożył po włosku 53-letni zakonnik. Wyznał, że po swoim nawróceniu był wykorzystywany seksualnie przez kapłana. Jako osoba dorosła doniósł o tym biskupowi, a po braku reakcji nuncjuszowi. O ile nuncjusz okazał zrozumienie, to biskup na niego napadł, nie usiłując go zrozumieć. Zaapelował do biskupów, by wysłuchiwali ofiary wykorzystywania.

Kolejne świadectwo – po angielsku przedstawił mężczyzna z USA, molestowany w młodości przez duchownego. Wskazał na przykład wyrazistej postawy wobec pedofilii zmarłego przed niemal czterema laty kard. Francisa Georga i zaapelował do biskupów o stanowcze przewodzenie ludowi Bożemu.

Ostatnie świadectwo – po angielsku złożył także mężczyzna z kontynentu azjatyckiego, wielokrotnie molestowany przez zakonnika. Wskazał on na zmowę milczenia, z jaką spotkał się wśród przełożonych zakonnych. Podkreślił konieczność jasnego wskazania i ukarania sprawców przestępstw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem