Reklama

Matka Boża Staroskrzyńska

Ks. Andrzej Szewczyk, Kustosz Sanktuarium
Niedziela Ogólnopolska 36/2008, str. 35

W niedzielę 7 września 2008 r. w Skrzyńsku obchodzić będziemy dziesięciolecie koronacji słynącego od wieków łaskami i cudami obrazu Matki Bożej Staroskrzyńskiej, Matki Pięknej Miłości. Skrzyńsko należy do metropolii częstochowskiej, położone jest w diecezji radomskiej, przy trasie Radom - Piotrków. Należy do najstarszych w Polsce miejsc, które Matka Boża ubogaciła swoją obecnością i niezwykłymi łaskami. W pierwszej połowie XII wieku łaski uzdrowienia dostąpił Piotr Dunin, a wiadomość o jego cudownym uzdrowieniu rozeszła się szybko i daleko. Uzdrowiony Piotr umieścił obraz Matki Bożej w ufundowanym przez siebie kościele.
Żywy kult Matki Bożej Staroskrzyńskiej był i jest odpowiedzią ludzi na niezliczone łaski, jakimi obdarowywani są proszący o pomoc. Niezwykłym darem, złożonym w 1830 r. Matce Bożej w Skrzyńsku, było ufundowanie orkiestry. Helena, żona Karola Szydłowskiego, fundatora obecnego kościoła, przekazała na ten cel ok. 150 mórg ziemi, budynki oraz instrumenty. W zamian za to codziennie, aż do czasów powojennych, muzykanci grali na chwałę Maryi. Władzy komunistycznej nie podobały się przejawy kultu Matki Bożej. Zabrano ziemię, a orkiestra powoli się rozproszyła.
23 lutego 1998 r. Ojciec Święty Jan Paweł II wyraził zgodę na koronację obrazu Matki Bożej Staroskrzyńskiej. 6 września tego samego roku korony poświęcił i nałożył na głowy Jezusa i Maryi prymas Polski kard. Józef Glemp.
Niespełna trzy lata po koronacji świętokradcy włamali się nocą do sanktuarium i zrabowali obraz Matki Bożej. Po kilku dniach został on szczęśliwie odnaleziony i uroczyście powrócił z Komendy Stołecznej w Warszawie do Skrzyńska. Maryja ze Skrzyńska wkrótce została ogłoszona patronką policji. Bp Zygmunt Zimowski 1 września 2002 r. dokonał rekoronacji obrazu. Matka Boża otrzymała tego dnia nowe imię i tytuł: Maryja Matka Pięknej Miłości.
Z okazji 10. rocznicy koronacji obrazu w niedzielę 7 września o godz. 11 odbędzie się nabożeństwo dla chorych. Msza św. z udziałem biskupów radomskich rozpocznie się o godz. 11.30. Następnie okolicznościowy koncert wykona Alicja Majewska. 8 września Mszę św. popołudniową, transmitowaną przez Radio Maryja i Telewizję Trwam, odprawi bp Antoni Pacyfik Dydycz.

Toksyczna relacja - ks. Marek Dziewiecki [#8]

2019-02-21 11:32

salvenet.pl

Co robić, by zakochanie nie kończyło się tragicznie, tylko chwalebnie?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Radni przegłosowali zamiar likwidacji szkoły dla niepełnosprawnych

2019-02-21 19:16

Agnieszka Bugała

Agnieszka Bugała

Od godz. 10.00 rodzice uczniów niepełnosprawnych protestowali przed wejściem do wrocławskiego ratusza. Przyszli z transparentami, na których wypisali hasła, których – co podkreślali – nie chcieli wysłuchać urzędnicy. Zdecydowali się przysłuchiwać obradom Rady Miasta korzystając z miejsc dla publiczności.

Dopiero po godz. 15.00 rozpoczęła się dyskusja nad zaproponowanym przez prezydenta Jacka Sutryka 31 stycznia projektem uchwały o zamiarze zaprzestania działalności przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 przy ul. ks. Marcina Lutra 6. Po 16.00 w głosowaniu radni uchwałę przyjęli. Za likwidacją głosowało 23 radnych, 12 (radni PiS) było przeciw.

W uzasadnieniu procedowanej uchwały Jarosław Delewski dyrektor Departamentu Edukacji UM podkreślał, że miasto gwarantuje miejsce dla dzieci w szkołach przy ul. Kamiennej i Parkowej pozostawiając wybór placówki rodzicom dzieci.

W uzasadnieniu w sprawie zamiaru zaprzestania działalności przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 przy ul. ks. Marcina Lutra 6 we Wrocławiu skierowanym do Rady Miasta napisano, że „Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 89 będą mogli od 1 września 2019 r. kontynuować naukę w Publicznej Szkole Podstawowej Specjalnej prowadzonej przez Fundację Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra przy ul. ks. M. Lutra 2-8, zgodnie z wolą (deklaracją) rodziców. Podobnie wychowankowie Ośrodka będą mogli kontynuować pobyt w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 10 przy ul. Parkowej 27 lub w Niepublicznym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Specjalnym przy ul. ks. M. Lutra 2-8”.

Uzasadnienie nie zawiera informacji o gwarancji miejsca dla dzieci w szkole przy ul. Kamiennej, wymienia tylko szkołę przy Parkowej i obecną placówkę, podległą od września ewangelickiej fundacji. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Rodzice opuścili salę zaraz po głosowaniu, byli zdruzgotani, wiele mam miało łzy w oczach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem