Reklama

Moje pismo Tęcza - 7/8 2018

Tryptyk w drodze do Ziemi Świętej

Bogusław Olszonowicz
Niedziela Ogólnopolska 7/2009, str. 5

„L’Osservatore Romano”

Jak już „Niedziela” pisała tydzień temu, 28 stycznia 2009 r., po zakończeniu audiencji generalnej w Auli Pawła VI Papież Benedykt XVI pobłogosławił „Tryptyk Jerozolimski” - nastawę ołtarzową przeznaczoną do nieustannej adoracji Najświętszego Sakramentu w kaplicy IV Stacji Drogi Krzyżowej w Jerozolimie.
Od sierpnia 2008 r. trwa swoista peregrynacja ołtarza wraz z monstrancją, którego twórcą jest gdański artysta bursztynnik Mariusz Drapikowski, zaś inicjatorem - radomianin Piotr Ciołkiewicz. Warto przypomnieć, że początkowo Ciołkiewicz zamierzał ufundować monstrancję dla polskiej grupy modlitewnej, która pod przewodnictwem o. Kazimierza Frankiewicza OFM Conv. prowadzi codzienną adorację Najświętszego Sakramentu przy IV Stacji Drogi Krzyżowej w Jerozolimie. Inicjatywa przybrała znacznie większy wymiar, gdy wraz z gdańskim mistrzem bursztynnictwa spotkali się w styczniu 2008 r. z gospodarzem jerozolimskiej kaplicy stacyjnej, egzarchą Ormian katolików Raphaelem Minassianem. Wówczas zatwierdzony został zarówno projekt plastyczny monstrancji, jak i nastawy ołtarzowej, z bogatą symboliką odnoszącą się do Apokalipsy św. Jana Ewangelisty. Aby zachować właściwy wymiar religijny samego dzieła i wszelkich zadań związanych z jego realizacją, a także - po jego instalacji w Ziemi Świętej - prowadzenia wieczystej adoracji Chrystusa Eucharystycznego, założone zostało Stowarzyszenie „Communita Regina della Pace”, na którego czele jako prezes stanął Piotr Ciołkiewicz.
Opieką modlitewną objęli to dzieło m.in. kard. Joachim Meisner z Kolonii, a także metropolita łódzki abp Władysław Ziółek i biskup radomski Zygmunt Zimowski - delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Polonii.
Kiedy „Tryptyk Jerozolimski” został po raz pierwszy zaprezentowany 6 sierpnia 2008 r. w bazylice św. Brygidy w Gdańsku - jak podkreśla Mariusz Drapikowski - rozpoczął się etap wypełniania tego naczynia modlitwą. Gdyby tej modlitwy zabrakło - dodaje - całe zamierzenie nie miałoby sensu.
Zanim więc ołtarz dotarł do Wiecznego Miasta, przed wystawionym w nim Najświętszym Sakramentem, w monstrancji przypominającej Matkę Bożą Jasnogórską, modlili się m.in. pielgrzymi przybywający w sierpniu 2008 r. na Jasną Górę, potem wierni w Kolonii, Altötting, a następnie w Warszawie, Krakowie-Łagiewnikach, a także w Radomiu, Wadowicach i Krzeszowej.
Kiedy w styczniu br. ołtarz został zawieziony do Rzymu, planowano zaprezentowanie go jedynie podczas audiencji generalnej w Auli Pawła VI. Jakież było zaskoczenie, gdy w przeddzień audiencji dotarła wiadomość, że tryptyk ma być zainstalowany w sali przyległej do Auli Pawła VI, tak aby Papież Benedykt XVI mógł z bliska obejrzeć ołtarz, pobłogosławić go i spotkać się z przedstawicielami „Communita Regina della Pace”.
Kiedy Ojciec Święty wszedł do sali i ujrzał tryptyk w jego pełnym wymiarze plastycznym, z ustawioną w centralnym miejscu monstrancją, nie ukrywał podziwu dla kunsztu polskiego artysty i jego współpracowników. Wzruszył się inicjatywą modlitwy o pokój. Pobłogosławił zarówno samo dzieło, jak i sprawę, jakiej ma służyć, oraz zapewnił o swoim włączeniu się do tej modlitewnej pamięci o pokój w Ziemi Świętej i na świecie.
Świadkami tego wydarzenia byli biskupi łódzcy: abp Władysław Ziółek, bp Adam Lepa, bp Ireneusz Pękalski oraz bp Jan Zając z Krakowa, a także egzarcha Raphael Minassian z Jerozolimy i delegat patriarchy ormiańskiego Kościoła katolickiego z Libanu.
Tego samego popołudnia do sali audiencyjnej przybył sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone. Nie ukrywał swojego uznania dla polskiej inicjatywy modlitewnej w intencji pokoju w Ziemi Świętej i na świecie, a także dla samego dzieła, które powstało w pracowni gdańskiego mistrza, mieszczącej się niedaleko placu, gdzie sługa Boży Jan Paweł II w dniu 12 czerwca 1987 r. przypomniał słowa św. Pawła: „Jeden drugiego brzemiona noście”.
Następnego dnia „Tryptyk Jerozolimski” ustawiony został w kościele Świętego Ducha, gdzie spotykają się na modlitwie Polacy przebywający w Rzymie. Pozostanie tam do końca lutego, gdyż w pierwszych dniach marca wyruszy w ostatnią podróż, tym razem już do miejsca przeznaczenia - do Ziemi Świętej.

Mężczyźni czuwali w Otyniu

2018-12-09 21:34

Kamil Krasowski

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Otyniu 8 grudnia wypełnili sami mężczyźni. Tego dnia po raz pierwszy odbyło się tam modlitewne czuwanie adwentowe.

Karolina Krasowska
W czuwaniu uczestniczyło kilkudziesięciu mężczyzn z naszej diecezji, ale nie tylko

„Adwent po męsku”, bo tak nazywała się ta inicjatywa, zgromadziła mężczyzn nie tylko z naszych okolic, ale również spoza diecezji. W programie spotkania znalazły się: Koronka do Bożego Miłosierdzia, konferencja „Mąż Wiary: Przywódca”, modlitwa o napełnienie darem męstwa i mądrości, Różaniec w intencji małżeństw i rodzin, Msza św. oraz wspólna agapa.

Organizatorem czuwania był ks. Zbigniew Tartak oraz Fundacja Blisko Domu. W czasie konferencji kapłan odniósł się do starotestamentalnej postaci Mojżesza. – Mężczyzna podobnie jak Mojżesz jest powołany do tego, aby mieć bardzo osobistą relację z Panem Bogiem, by Boga słuchać, rozpoznawać Jego wolę, by brać na siebie odpowiedzialność za tych którzy są mu powierzeni i żeby ich tą drogą prowadzić, tak jak to pokazuje Bóg – powiedział organizator spotkania. – Myślą spotkania jest pomoc w odnajdywaniu roli, swojego miejsca i swojej wartości wobec Pana Boga i swojego miejsca w małżeństwie, rodzinie i w życiu.

- Mam dużo dylematów życiowych, różnych spraw, dlatego głównie interesuje mnie ks. Zbigniew Tartak. Chciałbym z nim skonsultować pewne sytuacje życiowe, z którymi się spotykam na co dzień i dowiedzieć jak na nie reagować. Żona wspominała mi, że ks. Zbigniew jest wyjątkowym kapłanem i jednoznacznie wypowiada się na dane tematy – powiedział Wojtek z Poznania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 7/8 2018

Rekolekcje ze św. Bernardynem

2018-12-10 07:55

(buk)

Ikona z Pracowni Artystycznej św. Łukasza
Św. Bernardyn ze Sieny

W dn. 16 - 19 grudnia w parafii pw. św. Brata Alberta w Lublinie (ul. Willowa 15) odbędą się rekolekcje adwentowe połączone z peregrynacją relikwii św. Bernardyna ze Sieny.

Św. Bernardyn ze Sieny był franciszkaninem i wędrownym kaznodzieją z przełomu XIV i XV w. Głoszone przez niego nauki z wezwaniem do nawrócenia, a także liczne cuda przyniosły mu sławę w ówczesnej Europie. Jak mówi o. Radomił Wójcikowski OFM, proboszcz parafii i gwardian lubelskiej wspólnoty oo. Bernardynów, we współczesnym świecie stojącym na rozdrożu cywilizacji watro przywołać pokornego naśladowcę św. Franciszka, który rozpalał w ludziach miłość do Imienia Jezus i ukazywał prawdziwy sens chrześcijańskiego życia. - Św. Jan Paweł II mówił o Bernardynie ze Sieny, że był dobry dla biednych, wyrozumiały dla słabych, zdecydowany w potępianiu wad i niewzruszony w obronie sprawiedliwości i miłości. Życie i działalność tego gorliwego obrońcy prawa Bożego i apostoła ludu nie traci na aktualności i jest warta przypomnienia - podkreśla o. Wójcikowski. Jak zapewnia, rekolekcje z nawiedzeniem relikwii będą doskonałą okazją do zapoznania się z życiem świętego, a także poznania jego głównych myśli, z których na pierwszy plan wysuwa się kult Imienia Jezus. Kaznodzieją, który rozpali na nowo serca do gorliwej wiary i pełnej poświęcenia miłości, będzie o. Bolesław Opaliński OFM, prowincjalny opiekun peregrynujących relikwii św. Bernardyna ze Sieny.

W programie: niedziela (16 grudnia) Msze św. z nauką o godz. 7.00, 9.00, 11.00, 13.00 i 18.00; poniedziałek - środa (17 - 19 grudnia) Msze św. z nauką o godz. 6.00, 11.00, 18.00 i 20.00. Rekolekcjom towarzyszyć będzie wystawa obrazów namalowanych w Pracowni Artystycznej św. Łukasza, prowadzonej przy lubelskim klasztorze przez o. Cypriana Moryca OFM (zajęcia z pisania ikon odbywają się w piątki wieczorem). Podczas rekolekcji zbierane będą datki na cele charytatywne prowadzone przez oo. Bernardynów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem