Reklama

Ze świata


Niedziela Ogólnopolska 17/2009, str. 7

Komentarz

Upadek gwiazdy

Hollywoodzka ikona konserwatywnej, religijnej Ameryki rozwodzi się. Po 28 latach małżeństwa Mel Gibson, reżyser „Pasji”, ogłosił w Wielkanoc, że jego żona Robyn złożyła pozew rozwodowy. Przy okazji wyszło na jaw, że małżonkowie już od 2006 r. żyli w separacji, do której doszło tuż po zatrzymaniu Gibsona, prowadzącego samochód pod wpływem alkoholu.
Gibson był w hollywoodzkim świecie gwiazd jednym z nielicznych celebrytów, który przyznawał się głośno do wiary. Z motywów religijnych nakręcił monumentalną „Pasję”, przedstawiającą bardzo realistycznie mękę i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Wybudował nawet prywatny kościół, nazywany powszechnie katolickim. Nazwa jest o tyle myląca, że w Kościele rzymskokatolickim nie ma czegoś takiego, jak prywatna świątynia. Gibson należy do grupy ultrakonserwatystów odrzucających nauczanie Soboru Watykańskiego II, w tym reformę liturgiczną.
Trudno podejrzewać, że religijny - w bardzo tradycyjnym odcieniu - wizerunek Gibsona był tylko marketingową sztuczką. Gibson wierzy pewnie szczerze i nie na pokaz. Co więc się stało, że aktor, który tak często mówił o wartościach rodziny, konieczności poświęcenia, dozgonnej miłości, zaprzeczył dużej części swojego życia?
Status celebryty, szczególnie w takim miejscu, jak Hollywood, naraża człowieka na niezliczoną wprost ilość pokus. Nie wiem, czy Gibson do nich się odnosił, kształtując sceny kuszenia Chrystusa w swym filmie. Gibson opierał się im, z lepszym lub gorszym skutkiem, przez lata. Wreszcie uległ. Pewnie poczuł się zbyt pewny, zawładnęła nim pycha. Po prostu zabrakło w jego życiu Boga.

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Portugalia

Orędownik w kryzysie

Historycznym wzorem na czasy kryzysu nazwali biskupi Portugalii bł. Nuno (Noniusza) Álvaresa Pereirę, który zostanie kanonizowany 26 kwietnia. Z tej okazji tamtejszy Episkopat wydał specjalną notę duszpasterską o tym XV-wiecznym karmelicie, będącym równocześnie portugalskim bohaterem narodowym. W dokumencie przypomniano, że przyszły święty był mężem stanu stawiającym na pierwszym miejscu nie własne interesy, ale dobro narodu. W trudnych dla ojczyzny czasach z odwagą i nadzieją podejmował stojące przed rodakami wyzwania społeczne i polityczne. Nie wykorzystywał posiadanych tytułów i bogactw, by żyć zbytkownie, ale służył ubogim i potrzebującym.
Biskupi portugalscy zwracają uwagę, że żyjemy w czasach globalnego kryzysu, u którego źródeł stoi zatrata wartości moralnych. - W tym kontekście świadectwo życia nowego świętego pomoże budować sprawiedliwość i braterstwo, promując bardziej umiarkowany i solidarny styl życia - czytamy w nocie duszpasterskiej.
Urodzony w 1360 r. Nuno Álvares Pereira pochodził z bogatego rodu rycerskiego. Jako wódz naczelny obronił Portugalię przed naporem sił kastylijskich. Po śmierci żony wstąpił do karmelitów, zmarł w Lizbonie w 1431 r. Do końca życia na własne życzenie pozostał bratem zakonnym.

Włochy

Odnaleziona bulla papieska

Bulla papieża Celestyna V z 1294 r. została odnaleziona w gruzach pałacu Margherita w L’Aquili, w dziewięć dni po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło to włoskie miasto. Dokument, przechowywany w jednej z wież pałacu, przyznawał odpust zupełny tym, którzy po odbyciu spowiedzi i pokuty przekroczą „drzwi święte” bazyliki Santa Maria di Collemaggio 28 i 29 sierpnia. Strażacy wydobyli z gruzów również klucz do słynnych drzwi, a także kij z drzewa oliwnego należący do św. Celestyna V. Pochodzący z XIII wieku kościół jest miejscem pielgrzymek, gdyż spoczywają tam relikwie „papieża pustelnika” Celestyna V. Zostały one wyniesione przez strażaków 10 kwietnia i umieszczone w bezpiecznym miejscu po tym, jak zawaliła się część dachu świątyni.

Reklama

Ludzie

Douglas Kmiec

Profesor prawa Douglas Kmiec, związany przez lata z obozem republikańskim, przed ostatnimi wyborami do Białego Domu wsparł demokratycznego kandydata Baracka Obamę. W obozie Obamy miał za zadanie przekonywać katolików, wbrew oczywistym faktom, że czarnoskóry kandydat jest „pro life”. - To szczególny rodzaj samohipnozy, moralnej konfuzji albo czegoś gorszego - komentował postawę Kmieca abp Charles Chaput z Denver.
O Kmiecu zrobiło się ostatnio głośno, gdyż - jak twierdziły niektóre gazety - był sondowany jako kandydat do objęcia fotelu ambasadora przy Stolicy Apostolskiej. Oficjalnie Stolica Apostolska zaprzeczyła podawanym przez media informacjom.
Nie ulega jednak wątpliwości, że dla administracji Obamy obsadzenie watykańskiej placówki stanowi kłopot, bo w szeregach Demokratów trudno znaleźć osoby, które opowiadałyby się za życiem nienarodzonych.

Cudzysłów

Ważne, żeby uczyć się solidarności w zwykłych przypadkach, bez czekania na tragiczne wydarzenia.
Mariano Crociata, emerytowany biskup Noto, o manifestacjach solidarności po trzęsieniu ziemi w L’Aquili

Jest jasne, że Uniwersytet Notre Dame nie zrozumiał, co znaczy być uniwersytetem katolickim, wysyłając zaproszenie do prezydenta USA.
Kard. Francis George o zaproszeniu Baracka Obamy

Każdy, kto go zna, oraz młodzi ludzie, którzy go widzieli celebrującego wielką Mszę św., wiedzą, że nie jest sztywny. Czasem może wydawać się powściągliwy, ale jest bardzo przyjacielski i uprzejmy. W najlepszym tego słowa znaczeniu jest kulturalnym chrześcijańskim dżentelmenem. Jest nadzwyczaj dobrze poinformowany. Myślę, że to najlepszy żyjący teolog katolickim.
Kard. George Pell o Benedykcie XVI

Krótko

Wielkie zamieszki w stolicy Tajlandii - Bangkoku. Ogromny tłum demonstrantów wyszedł na ulice, domagając się ustąpienia premiera Vejiajiva i powrotu na stanowisko oskarżanego o korupcję byłego szefa rządu Shinawatry. Wojsko dostało pozwolenie na używanie broni przeciw demonstrantom.

Niepokoje w Gruzji. Opozycja coraz głośniej domaga się rezygnacji prezydenta Micheila Saakaszwilego, zarzucając mu nieudolność i sprowokowanie sierpniowej wojny z Rosją.

Rosja zakończyła oficjalnie wojnę w Czeczenii. 16 kwietnia Moskwa ogłosiła zakończenie „reżimu operacji antyterrorystycznej”. Tym samym władza formalnie przeszła w ręce prezydenta Romana Kadrowa.

Prezydent Kuby Raul Castro oświadczył, że jego kraj jest gotów do rozpoczęcia dialogu ze Stanami Zjednoczonymi na wszystkie tematy na zasadzie równości i „niepodważania” suwerenności Kuby.

Koreańczycy z Północy znowu straszą świat bronią nuklearną. Przywódca dyktatury Kim Dzong Il zawiesił sześciostronne rozmowy i zagroził wznowieniem programu atomowego. Kim Dzong Ila rozwścieczyło oświadczenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, potępiające próbę rakiety balistycznej dalekiego zasięgu z 5 kwietnia.

Nowym premierem Węgier został Gordon Bajani. Zastąpił on Ferenca Gyurcsányego. Parlamentarnemu głosowaniu towarzyszyła wielotysięczna manifestacja opozycji, która oskarża rządzącą lewicę o brak kompetencji i złą wolę. Nowy premier znany jest na Węgrzech z tego, że doprowadził do bankructwa największą w kraju fermę hodowlaną.

Tylko co trzeci Europejczyk ma zamiar wziąć udział w wyborach do Europarlamentu. Najgorsza frekwencja, według badań Eurostatu, będzie w Polsce. Dlaczego ludzie nie chcą głosować? Są przekonani, że te wybory nie mają większego wpływu na ich życie.

Irlandia zaostrzy warunki dostępu do swego rynku pracy dla pracowników z zagranicy w odpowiedzi na wzrost bezrobocia z powodu recesji. Nowe zasady, które obejmują zmianę kryteriów przyznawania zezwolenia na pracę, mają wejść w życie 1 czerwca 2009 r.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

Reklama

W Kościele trwa Oktawa Wielkiej Nocy

2019-04-22 09:52

awo, mip / Warszawa (KAI)

Cud Zmartwychwstania „nie mieści się” w jednym dniu, dlatego też Kościół obchodzi Oktawę Wielkiej Nocy – przez osiem dni bez przerwy wciąż powtarza się tę samą prawdę, że Chrystus Zmartwychwstał.

©Renáta Sedmáková – stock.adobe.com

Nazwa “oktawa” pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego liczbę osiem. Ta wielkanocna jest weselem z wydarzeń przeżywanych podczas Triduum Paschalnego. To osiem dni świętowania Kościoła, które później przedłuża się aż do Pięćdziesiątnicy.

Zwyczaj przedłużania najważniejszych świąt chrześcijańskich na oktawę jest bardzo dawny. Nie znamy dokładnej daty powstania oktawy Paschy. Jednak wspomina o niej w już IV stuleciu Asteriusz Sofista z Kapadocji. Kościół chce w ten sposób podkreślić rangę i ważność uroczystości.

Oprócz Wielkanocy w Kościele obchodzi się również oktawę Narodzenia Pańskiego.

Dni oktawy Wielkanocy mają, podobnie jak Niedziela Zmartwychwstania, rangę uroczystości. Okres ośmiu dni traktowany jest jak jeden dzień, jako jedna uroczystość. Dlatego w oktawie Wielkanocy nie obowiązuje piątkowy post.

W te dni codziennie śpiewamy “Gloria” i wielkanocną sekwencję „Niech w święto radosne”. Na Mszach świętych czytane są także perykopy o spotkaniach Zmartwychwstałego, m.in. z Marią Magdaleną, z uczniami idącymi do Emaus, z uczniami nad jeziorem Genezaret.

Teksty mszalne wyjaśniają tez znaczenie sakramentu chrztu. W dawnych wiekach był to bowiem czas tzw. katechezy mistagogicznej dla ochrzczonych w Święta Paschalne. Miała ona na celu wprowadzić ich w tajemnicę obecności Chrystusa we wspólnocie wierzących.

Ostatnim dniem oktawy jest Biała Niedziela. Niegdyś w ten dzień neofici ochrzczeni podczas rzymskiej Wigilii Paschalnej, odziani w białe szaty podarowane im przez gminę chrześcijańską, szli w procesji do kościoła św. Pankracego, by tam uczestniczyć w Mszy.

Święty Jan Paweł II ustanowił tę niedzielę świętem Miłosierdzia Bożego. Orędowniczką tego była św. Faustyna Kowalska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Gorzów: Wigilia Paschalna - fotogaleria

2019-04-22 20:42

Agata Zawadzka

Bp Paweł Socha przewodniczył liturgii Wigilii Paschalnej w parafii Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie.

Agata Zawadzka

Przytaczamy wybrane myśli z homilii Księdza Biskupa:

„Dzisiejsza liturgia zaczęła się od światła. (…) Światłem jest Bóg ze swoim boskim prawem”.

„Chrystus jest Źródłem życia. Zmartwychwstanie to przyjęcie śmierci, aby ją zwyciężyć. I przez to zwycięstwo nad śmiercią zasiadać po prawicy Ojca w człowieczeństwie. Życie wieczne przywraca nam Jezus Chrystus”.

„Jezus uobecnia swoją mękę, śmierć i zmartwychwstanie w Eucharystii. Dzieło zbawienia aktualizuje się w każdej Mszy świętej”.

„Życie wieczne w Bogu. To jest istota dzisiejszego święta. I dlatego taka wielka radość, że w Chrystusie mamy dar życia wiecznego”.

Zobacz zdjęcia: Gorzów - Wigilia Paschalna w parafii Pierwszych Męczenników Polski 2019
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem