Reklama

Kwietniowy numer „Miejsc Świętych”

Joanna Maria Struczyk
Niedziela Ogólnopolska 17/2009, str. 20

W najnowszym numerze miesięcznika „Miejsca Święte” na czytelników czeka wspaniała wyprawa na Wyspę Wielkanocną, którą miejscowi nazywają Matakiterani, czyli „Oczy patrzą na gwiazdy”. Historia tego odkrytego w Wielkanoc 1722 r. kawałka lądu dla badaczy wciąż pozostaje owiana tajemnicami. Główną jego zagadką są zbudowane przed wiekami ogromne posągi o ludzkich kształtach. W „Miejscach Świętych” czytelnicy mogą przeczytać o związanych z historią wyspy teoriach na temat jej powstania, a także zapoznać się z nie mniej ciekawą jej teraźniejszością. Jednak niezależnie od celu i sposobu powstania tych figur z pewnością są one wyrazem tęsknoty za czymś wielkim, co wyrasta ponad ziemską egzystencję; za tym, co boskie.
Wyspa Wielkanocna administracyjnie należy do Chile, które od wschodu graniczy z Argentyną, więc kolejne materiały w kwietniowym numerze „Miejsc Świętych” dotyczą tych dwóch krajów Ameryki Południowej. Dzięki ciekawym reportażom i artykułom można bliżej je poznać, np. wybierając się na wędrówkę po stolicy Argentyny - Buenos Aires, by za sprawą barwnych opisów i fotografii ważnych obiektów poczuć atmosferę miasta. To tu przed wiekiem narodziło się tango, które nadal bywa tańczone wprost na ulicach przy dźwiękach akordeonu. Ten pełen energii taniec slumsów przywędrował na salony Europy, stając się jednym z najpopularniejszych tańców towarzyskich na świecie.
Kwietniowy numer „Miejsc Świętych” przedstawia też dzieje i obraz Kościoła w Argentynie i Chile. Z artykułów na ten temat czytelnicy mogą się dowiedzieć o dziejach chrystianizacji tych krajów, słynnych postaciach tamtejszego Kościoła, a także o męczennikach za wiarę.
W Argentynie i Chile od końca XIX wieku mieszka liczna Polonia. Najnowsze „Miejsca Święte” pragną więc przybliżyć czytelnikom postacie wielu polskich imigrantów: zarówno tych znanych, jak Ignacy Domeyko, jak i zupełnie zapomnianych. Poznanie ich dokonań pozwoli zrozumieć, dlaczego w Ameryce Południowej Polska i Polacy cieszą się tak pochlebną opinią.
Zapraszam do lektury kwietniowych „Miejsc Świętych”, w których - jak zwykle - ciekawe artykuły i reportaże opatrzone są pięknymi fotografiami opisywanych miejsc.

„MIEJSCA ŚWIĘTE” 4/2009
Prenumerata, promocje i reklama:
Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (Księża Pallotyni)
,,Królowa Apostołów - Miejsca Święte”
ul. Skaryszewska 12, 03-802 Warszawa
tel./fax (0-22) 670-08-48 lub tel. (0-22) 818-27-51, wew. 359
prenumerata.ms@ecclesia.org.pl
marketing@ecclesia.org.pl
Prenumerata: 90 zł (całoroczna); 7,50 zł/egz.
PeKaO SA I/Oddz. Warszawa
nr 31 1240 1037 1111 0000 0691 7001
www.ms.ecclesia.org.pl

Kard. Ranjith: zamachowcy celowo wybrali Niedzielę Zmartwychwstania

2019-04-22 15:36

vaticannews / Kolombo (KAI)

Dzień zamachów na Sri Lance został doskonale wybrany. Zamachowcy-samobójcy weszli do kościołów w najważniejszym dla chrześcijan dniu, gdy świątynie były wypełnione po brzegi. Tak niedzielne zamachy, w których zginęło co najmniej 290 osób, a 500 zostało rannych komentuje arcybiskup Kolombo. Kard. Malcom Ranjith podkreśla, że w mieście panuje strach. Ludzie nie czują się bezpieczni.

wikipedia.org

Lankijski hierarcha odwiedził stołeczne kościoły, w których dokonano zamachów. Wyznaje, że jest zszokowany tym, co widział. „Ginęły całe rodziny – rodzice razem z małymi dziećmi. Przyszyli przecież wspólnie do kościoła, by świętować Niedzielę Zmartwychwstania i wspólnie się modlić” – podkreśla kard. Ranjith.

"Jesteśmy zaskoczeni zamachami, ponieważ przez ostatnie 10 lat sytuacja w kraju była w miarę spokojna. Zaczęli wracać turyści, ruszyła gospodarka. Były dobre relacje międzyreligijne – mówi Radiu Watykańskiemu kard. Ranjith. – Wśród ludzi, także wśród katolików panuje duży strach. Mówi się o możliwości kolejnych araków. Jako pierwszy odwiedziłem kościół, w którym zamachowiec-samobójca zabił ponad 50 osób. Ludzie mówili mi o smutku i lęku o przyszłość. W atakach zginęły całe rodziny – rodzice razem z dziećmi. To jest przerażające. Kolejny kościół praktycznie przestał istnieć. Zginęło w nim ponad 120 osób, które przyszły na modlitwę. Policja i służby bezpieczeństwa podjęły zdecydowane działania. Miejmy nadzieję, że prawdziwi sprawcy szybko zostaną zidentyfikowani".

Kard. Ranjith odwiedził również szpitale, w których przebywają ofiary. Ustawiają się przed nimi kolejki ludzi chcących oddać krew. Arcybiskup Kolombo wyznaje, że stan wielu ofiar jest ciężki i ostateczny bilans tragedii może jeszcze ulec zmianie. Hierarcha odwołał wszystkie wielkanocne Msze w dystrykcie Kolombo. Władze poinformowały, że w całym kraju do środy pozostaną zamknięte wszystkie szkoły.

W sumie dokonano ośmiu samobójczych ataków na kościoły i hotele. Do pierwszych sześciu eksplozji doszło w niedzielę rano w przeciągu 30 minut w trzech kościołach w Kolombo i dwóch innych miastach - Negombo i Batticaloa oraz w trzech luksusowych hotelach w Kolombo. Siódmy wybuch miał miejsce w niewielkim pensjonacie na przedmieściach Kolombo, a ósmy nastąpił w dzielnicy mieszkalnej Dematagoda, również na obrzeżach tego miasta.

Dziewiąty miał być przeprowadzony na lotnisku, ale się nie powiódł. Policja poinformowała o zatrzymaniu 24 osób w związku z zamachami. Wiadomo, że stoją za nimi islamiści, jednak jak dotychczas żadna organizacja nie przyznała się do ich przeprowadzenia. Według doniesień medialnych 10 dni wcześniej lankijska policja ostrzegana była o możliwości tego typu ataków na kościoły.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie przypomina, że od lat Wielkanoc szczególnie naznaczona jest antychrześcijańską przemocą, która przekracza wszelkie granice. W ubiegłym roku doszło do krwawych zamachów w Egipcie, a rok wcześniej w Pakistanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Gorzów: Wigilia Paschalna - fotogaleria

2019-04-22 20:42

Agata Zawadzka

Bp Paweł Socha przewodniczył liturgii Wigilii Paschalnej w parafii Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie.

Agata Zawadzka

Przytaczamy wybrane myśli z homilii Księdza Biskupa:

„Dzisiejsza liturgia zaczęła się od światła. (…) Światłem jest Bóg ze swoim boskim prawem”.

„Chrystus jest Źródłem życia. Zmartwychwstanie to przyjęcie śmierci, aby ją zwyciężyć. I przez to zwycięstwo nad śmiercią zasiadać po prawicy Ojca w człowieczeństwie. Życie wieczne przywraca nam Jezus Chrystus”.

„Jezus uobecnia swoją mękę, śmierć i zmartwychwstanie w Eucharystii. Dzieło zbawienia aktualizuje się w każdej Mszy świętej”.

„Życie wieczne w Bogu. To jest istota dzisiejszego święta. I dlatego taka wielka radość, że w Chrystusie mamy dar życia wiecznego”.

Zobacz zdjęcia: Gorzów - Wigilia Paschalna w parafii Pierwszych Męczenników Polski 2019
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem