Reklama

Poseł PiS chce ogłoszenia 2015 rokiem kard. Kominka

2014-04-15 19:49

lk, ac / Wrocław / KAI

Poseł Kazimierz M. Ujazdowski z Prawa i Sprawiedliwości chce, by rok 2015 został uznany Rokiem Kardynała Bolesława Kominka - inicjatora i autora „Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich". W przyszłym roku minie 50. rocznica powstania tego listu.

W środę poseł Ujazdowski ma złożyć projekt uchwały w sprawie uhonorowania kard. Kominka. Przypomina w nim, że w przyszłym roku obchodzona będzie 50. rocznica „Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich". Autor „Orędzia", kard. Bolesław Kominek, był jednym z prekursorów integracji europejskiej i przezwyciężenia podziału jałtańskiego. Dzieło metropolity wrocławskiego zasługuje na upowszechnienie w Polsce i prezentację na arenie europejskiej - uważa Kazimierz M. Ujazdowski.

Podczas dzisiejszej konferencji na ten temat we Wrocławiu poseł wyraził nadzieję, że jego inicjatywę poprą wszyscy dolnośląscy politycy "i będziemy mogli podjąć tę uchwałę jako akt zgody, bo to znakomita okazja, byśmy powiedzieli Polsce i Europie o fenomenie historycznym i kulturowym stworzonym przez Dolnoślązaków po II wojnie światowej". - Kardynał Kominek był Ślązakiem, był metropolitą wrocławskim, a samo orędzie powstało właśnie we Wrocławiu" - podkreślił Ujazdowski.

Reklama

Jego zdaniem, znaczenie orędzia polskich biskupów jest niedoceniane w porównaniu np. z rolą ojców założycieli wspólnoty europejskiej. Przyjęcie uchwały przez Sejm pozwoliłoby na uruchomienie wielu inicjatyw edukacyjnych i informacyjnych, dzięki czemu ranga przyszłorocznych obchodów byłaby większa.

Kard. Bolesław Kominek (1903-74) kierował archidiecezją wrocławską od 16 grudnia 1956 r., kiedy odbył uroczysty ingres do katedry. Sześć lat później - 19 marca 1962 r. został mianowany arcybiskupem, wprawdzie nadal jeszcze tytularnym, "in partibus infidelium" - arcybiskupem we Wrocławiu, a nie wrocławskim. W październiku tegoż roku rozpoczął się Sobór Watykański II. Jego obrady stały się okazją do licznych spotkań z biskupami niemieckimi z ówczesnej NRD i RFN. W 1965 r., w roku rozpoczęcia obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski, pod koniec Vaticanum II, biskupi polscy wystosowali do episkopatów całego świata zaproszenie na kościelne uroczystości milenijne. Do episkopatu niemieckiego skierowano ponadto orędzie, w którym mowa była o przebaczeniu i pojednaniu. Orędzie to, którego współautorem był abp Kominek, wywołało wielką wrzawę w polskich kołach politycznych, wyrażającą się w krytyce polskiego episkopatu i masowo powielanych hasłach propagandowych "nie zapomnimy - nie przebaczymy".

Abp Kominek wystąpił wówczas w obronie orędzia i wszystkim krytykom przy aplauzie zebranych w wypełnionej po brzegi katedrze wrocławskiej i na placu katedralnym udowadniał, że ktokolwiek zwalcza orędzie o pojednaniu z sąsiednim narodem niemieckim, uderza w polską rację stanu. 28 czerwca 1972 został pełnoprawnym arcybiskupem metropolitą wrocławskim, pierwszym od śmierci Adolfa Bertrama w 1945. Zmarł 10 marca 1974 we Wrocławiu. Jego następcą został kard. Henryk Gulbinowicz.

Tagi:
rok

Biskup zainaugurował Rok Jubileuszowy

2018-06-21 18:03

Kamil Krasowski

Bp Tadeusz Lityński ogłosił w całej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Maryjny Rok Jubileuszowy. Jest on związany z przypadającą w przyszłym roku 350. rocznicą umieszczenia w kościele parafialnym w Rokitnie obrazu Matki Bożej nazwanej później rokitniańską i potrwa do 18 czerwca 2019 r.

Karolina Krasowska
Bp Tadeusz Lityński zainaugurował w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Maryjny Rok Jubileuszowy

Rok Jubileuszowy został zainaugurowany 18 czerwca w uroczystość Patronki diecezji w czasie Mszy św. w rokitniańskiej Bazylice. Liturgię zakończyło papieskie błogosławieństwo, do którego papież Franciszek upoważnił biskupa zielonogórsko-gorzowskiego w dniu rozpoczęcia i zakończenia Maryjnego Roku Jubileuszowego. – Na rozpoczęcie tego Roku jest udzielone specjalne papieskie błogosławieństwo, tak jakby Ojciec Święty Franciszek był tutaj w Rokitnie i rozpoczynał ten Rok Jubileuszowy.

Łączą się z tym specjalne łaski, które otrzymują wszyscy, którzy uczestniczą dzisiaj w tym wydarzeniu czy to bezpośrednio w Rokitnie czy przez transmisję w mediach – powiedział ksiądz biskup. Pasterz diecezji zwrócił uwagę na bogactwo odpustu, który można uzyskać pod zwykłymi warunkami. – To jest ten wielki, nieprzebrany skarb, który otrzymujemy tutaj, dla tego miejsca, co się łączy także z drogą nawrócenia, z pewnym wysiłkiem duchowym, który jest potrzebny do podjęcia. Wydaje się, że jest to też taka wielka naprawa naszej wspólnoty Kościoła diecezjalnego, bo ta świętość wchodzi mocniej w nasze życie przez wstawienniczą modlitwę Maryi, ale także przez to, co jest przypisane dzięki tym przywilejom, które otrzymaliśmy od Ojca Świętego – dodał bp. Lityński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież zasmucony zamachami w Sri Lance

2019-04-21 14:16

pb / Watykan (KAI)

Swój smutek z powodu krwawych zamachów na kościoły i hotele w Sri Lance wyraził papież Franciszek przemawiając po udzieleniu wielkanocnego błogosławieństwa „Urbi et orbi” na placu św. Piotra w Watykanie. W serii eksplozji w trzech kościołach i trzech pięciogwiazdkowych hotelach zginęło tam co najmniej 185 osób, a 470 jest rannych.

AP Photo

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że do zamachów doszło w dniu Wielkanocy, powodując „żałobę i ból”. Dał wyraz swej „serdecznej bliskości” wobec wspólnoty chrześcijańskiej, którą zaatakowano podczas modlitwy i wobec „wszystkich tak ofiar okrutnej przemocy”. Powierzył Bogu wszystkich tragicznie zmarłych oraz modlił się „za rannych i wszystkich, którzy cierpią z powodu tego dramatycznego wydarzenia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Fotografia Zmartwychwstałego

2019-04-21 22:17

Agnieszka Bugała

Manoppello, 2014 r. Stoję przed kryształową szybą osłaniającą chustę z wizerunkiem męskiej Twarzy. Srebrny relikwiarz obudowuje tkaninę o wymiarach 17 na 24 cm. Mężczyzna ma brodę, wąski nos ze śladem złamania, spuchnięte policzki, wąskie usta i otwarte oczy. Na szybę pada światło z okna, które mam za plecami a Oblicze przepuszcza światło na wylot. Patrzę na nie i widzę drzwi na końcu kościoła i ludzi w ławkach. Jest widoczny i przeźroczysty jednocześnie, widoczny i znikający, jest i nie jest… Patrzę.

Krzysztof Dudek

„Kiedy się dokładniej przyjrzeć, widać, że skóra wokół ust na policzkach i czole ma intensywnie różowy odcień świeżo zadanych ran. Z szeroko otwartych oczu emanuje niewytłumaczalny spokój. W czarnych punkcikach źrenic włókna wydają się osmolone, jakby wysoka temperatura przypaliła nici” – czytałam u autora „Boskiego Oblicza”. W 1963 r. św. o. Pio powiedział, że „Volto Santo w Manoppello to największy cud, jaki posiadamy”. Wg niemieckich badaczy, s. Blandiny Schlömer oraz o. Heinricha Pfeiffera, Wizerunek z Manoppello i Całun Turyński zapisują oblicze tego samego Człowieka, tyle, że w całunowe płótno owinięto całe ciało Zmarłego, a chusta z Manoppello miała leżeć na głowie Pana, gdy złożono Go w grobie.

A więc stojąc przed szybą mam przed oczami fotografię twarzy Zmartwychwstałego… Nie ma śladu farb, pędzla czy ołówka. Materiał, na której jest odbita Twarz to najdroższa tkanina starożytnego świata, bisior, zwany „złotem morza”. Jego delikatne włókna pochodzą z wnętrza małży, pozwala się farbować, ale nie da się na nim niczego namalować. Jeśli wierzyć badaczom powstał w chwili…powstawania z martwych! Obraz zatrzymał chwilę otwartych już oczu. Kogo widzą?

Wtedy, w Manoppello nie miałam odwagi wyjąć aparatu fotograficznego. Stałam przed Nim zalana łzami. Prześwietlił mnie na wylot i zostawił ślad niepojętej czułości… Od tamtej pory nie rozstaję się Jego Wizerunkiem. Staję przed Nim każdego poranka i każdego wieczoru, przytulam, gdy wali mi się świat, albo nie mam siły na niesienie codziennych krzyży. Jestem pewna, że te Oczy spojrzą na mnie w ostatniej chwili życia po tej stronie. I że rozpoznam Oblicze Wielkanocnego Pana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem