Reklama

Poseł PiS chce ogłoszenia 2015 rokiem kard. Kominka

2014-04-15 19:49

lk, ac / Wrocław / KAI

Poseł Kazimierz M. Ujazdowski z Prawa i Sprawiedliwości chce, by rok 2015 został uznany Rokiem Kardynała Bolesława Kominka - inicjatora i autora „Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich". W przyszłym roku minie 50. rocznica powstania tego listu.

W środę poseł Ujazdowski ma złożyć projekt uchwały w sprawie uhonorowania kard. Kominka. Przypomina w nim, że w przyszłym roku obchodzona będzie 50. rocznica „Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich". Autor „Orędzia", kard. Bolesław Kominek, był jednym z prekursorów integracji europejskiej i przezwyciężenia podziału jałtańskiego. Dzieło metropolity wrocławskiego zasługuje na upowszechnienie w Polsce i prezentację na arenie europejskiej - uważa Kazimierz M. Ujazdowski.

Podczas dzisiejszej konferencji na ten temat we Wrocławiu poseł wyraził nadzieję, że jego inicjatywę poprą wszyscy dolnośląscy politycy "i będziemy mogli podjąć tę uchwałę jako akt zgody, bo to znakomita okazja, byśmy powiedzieli Polsce i Europie o fenomenie historycznym i kulturowym stworzonym przez Dolnoślązaków po II wojnie światowej". - Kardynał Kominek był Ślązakiem, był metropolitą wrocławskim, a samo orędzie powstało właśnie we Wrocławiu" - podkreślił Ujazdowski.

Reklama

Jego zdaniem, znaczenie orędzia polskich biskupów jest niedoceniane w porównaniu np. z rolą ojców założycieli wspólnoty europejskiej. Przyjęcie uchwały przez Sejm pozwoliłoby na uruchomienie wielu inicjatyw edukacyjnych i informacyjnych, dzięki czemu ranga przyszłorocznych obchodów byłaby większa.

Kard. Bolesław Kominek (1903-74) kierował archidiecezją wrocławską od 16 grudnia 1956 r., kiedy odbył uroczysty ingres do katedry. Sześć lat później - 19 marca 1962 r. został mianowany arcybiskupem, wprawdzie nadal jeszcze tytularnym, "in partibus infidelium" - arcybiskupem we Wrocławiu, a nie wrocławskim. W październiku tegoż roku rozpoczął się Sobór Watykański II. Jego obrady stały się okazją do licznych spotkań z biskupami niemieckimi z ówczesnej NRD i RFN. W 1965 r., w roku rozpoczęcia obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski, pod koniec Vaticanum II, biskupi polscy wystosowali do episkopatów całego świata zaproszenie na kościelne uroczystości milenijne. Do episkopatu niemieckiego skierowano ponadto orędzie, w którym mowa była o przebaczeniu i pojednaniu. Orędzie to, którego współautorem był abp Kominek, wywołało wielką wrzawę w polskich kołach politycznych, wyrażającą się w krytyce polskiego episkopatu i masowo powielanych hasłach propagandowych "nie zapomnimy - nie przebaczymy".

Abp Kominek wystąpił wówczas w obronie orędzia i wszystkim krytykom przy aplauzie zebranych w wypełnionej po brzegi katedrze wrocławskiej i na placu katedralnym udowadniał, że ktokolwiek zwalcza orędzie o pojednaniu z sąsiednim narodem niemieckim, uderza w polską rację stanu. 28 czerwca 1972 został pełnoprawnym arcybiskupem metropolitą wrocławskim, pierwszym od śmierci Adolfa Bertrama w 1945. Zmarł 10 marca 1974 we Wrocławiu. Jego następcą został kard. Henryk Gulbinowicz.

Tagi:
rok

Biskup zainaugurował Rok Jubileuszowy

2018-06-21 18:03

Kamil Krasowski

Bp Tadeusz Lityński ogłosił w całej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Maryjny Rok Jubileuszowy. Jest on związany z przypadającą w przyszłym roku 350. rocznicą umieszczenia w kościele parafialnym w Rokitnie obrazu Matki Bożej nazwanej później rokitniańską i potrwa do 18 czerwca 2019 r.

Karolina Krasowska
Bp Tadeusz Lityński zainaugurował w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Maryjny Rok Jubileuszowy

Rok Jubileuszowy został zainaugurowany 18 czerwca w uroczystość Patronki diecezji w czasie Mszy św. w rokitniańskiej Bazylice. Liturgię zakończyło papieskie błogosławieństwo, do którego papież Franciszek upoważnił biskupa zielonogórsko-gorzowskiego w dniu rozpoczęcia i zakończenia Maryjnego Roku Jubileuszowego. – Na rozpoczęcie tego Roku jest udzielone specjalne papieskie błogosławieństwo, tak jakby Ojciec Święty Franciszek był tutaj w Rokitnie i rozpoczynał ten Rok Jubileuszowy.

Łączą się z tym specjalne łaski, które otrzymują wszyscy, którzy uczestniczą dzisiaj w tym wydarzeniu czy to bezpośrednio w Rokitnie czy przez transmisję w mediach – powiedział ksiądz biskup. Pasterz diecezji zwrócił uwagę na bogactwo odpustu, który można uzyskać pod zwykłymi warunkami. – To jest ten wielki, nieprzebrany skarb, który otrzymujemy tutaj, dla tego miejsca, co się łączy także z drogą nawrócenia, z pewnym wysiłkiem duchowym, który jest potrzebny do podjęcia. Wydaje się, że jest to też taka wielka naprawa naszej wspólnoty Kościoła diecezjalnego, bo ta świętość wchodzi mocniej w nasze życie przez wstawienniczą modlitwę Maryi, ale także przez to, co jest przypisane dzięki tym przywilejom, które otrzymaliśmy od Ojca Świętego – dodał bp. Lityński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Burkina Faso: zamordowano hiszpańskiego kapłana

2019-02-16 14:21

vaticannews / Wagadugu (KAI)

W Burkina Faso zamordowano katolickiego duchownego. Jest nim 72-letni hiszpański salezjanin, który od 37 lat pracował na misjach w Afryce.

Senlay/pixabay.com

Ks. Antonio César Fernández wraz ze współbraćmi wracał do swej wspólnoty w stolicy kraju Wagadugu. Kilkadziesiąt kilometrów od południowej granicy kraju ich samochód został zatrzymany przez dżihadystów. Ks. Antonio został oddzielony od pozostałych pasażerów i zamordowany. Sprawcy mordu uciekli. Mówi się także o zabiciu czterech pograniczników.

Morderstwo to wpisuje się w falę przemocy, której doświadczają mieszkańcy Burkina Faso. Od pewnego czasu siły bezpieczeństwa walczą tam z dżihadystami, którzy działają także na terenie Mali i Nigru.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Akcja dom

Żeby życie stało się modlitwą

2019-02-17 08:31

Katarzyna Krawcewicz

Jak to jest z tą modlitwą? Z jednej strony mówi się, że jest oddechem, bez którego życie duchowe umiera, z drugiej – tylu ludzi powtarza, że jest czymś bardzo trudnym. Marta Robin powiedziała, że jej życie warte jest tyle, ile jej modlitwa. Czy zatem modlitwy można się nauczyć? Wspólnota Pustynia w Mieście jest zdania, że jak najbardziej i dlatego właśnie zorganizowała w Zielonej Górze Szkołę Modlitwy. Pierwsza lekcja odbyła się 16 lutego w Kawiarni pod Aniołami w parafii św. Józefa, a poprowadziła ją s. Faustyna ze Wspólnoty Błogosławieństw.

Maciej Krawcewicz
Chodzi o to, żeby nasze życie stało się modlitwą – mówi s. Faustyna

- Myślę, że modlitwy każdy z nas będzie się uczyć do końca życia. Ja sama modlę się ponad 50 lat, a wciąż jeszcze wiele przede mną. Przez całe życie musimy się modlić i szukać Boga. On pragnie przychodzić, mówić do nas, ale my nie potrafimy Go spotkać – tłumaczy s. Faustyna. - Modlitwa to spotkanie z Kimś, kogo nie widzimy, a więc zakłada pewien akt wiary. Chodzi o to, żeby nasze życie stało się modlitwą, żebyśmy nie modlili się tylko wtedy, kiedy jesteśmy w kościele. Modlitwa jest spotkaniem z Kimś, kogo bardzo kocham, a przecież ukochane osoby chcemy spotykać jak najczęściej.

Więcej w papierowym wydaniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem