Reklama

O Kościele


Niedziela Ogólnopolska 44/2009, str. 32-33


Kościół pw. Jezusa Miłosiernego w Witebsku na Białorusi
Julia A. Lewandowska

Ks. prał. Mirosław Skoczylas, proboszcz:
„Parafia pw. Jezusa Miłosiernego w Witebsku została erygowana w 2000 r. Początkowo wierni spotykali się w katedralnym kościele św. Barbary, bo nie było tutaj kaplicy. 16 listopada, w święto Matki Bożej Miłosierdzia, otrzymaliśmy zgodę na budowę tymczasowej kaplicy, która stanęła w ciągu trzech tygodni. Na początku pracowali tutaj księża salwatorianie, prowadzili budowę. Parafię pw. Jezusa Miłosiernego przejąłem w lipcu ubiegłego roku. Parafia obejmuje ¼ Witebska. Na osiedlu Południe mieszka ponad 100 tys. ludzi, niedaleko jest jeszcze parafia pw. Świętego Ducha (100 tys.); oprócz tego w Witebsku są jeszcze dwie parafie - parafia pw. św. Barbary, którą prowadzą Dominikanie, i parafia św. Antoniego. W mieście mamy dwa dekanaty - Witebsk-Północ i Witebsk-Południe. Na niedzielną Mszę św. przychodzi 600-700, a nawet do 1000 osób. W parafii działają Żywy Różaniec i Legion Maryi, są też grupy ministranckie. W niedzielę odprawiane są cztery Msze św. - o godz. 10 (po białorusku), o godz. 12 (po białorusku dla dzieci), o 16.30 (po polsku) i o godz. 17. Na polską Mszę św. przychodzi regularnie 20-30 osób. Chcielibyśmy, żeby ta parafia zaczęła tętnić życiem. W sali katechetycznej przy Caritas katechizujemy dorosłych. Coraz więcej ludzi prosi nas o chrzest. W tym roku ochrzciliśmy 27 osób, jak na warunki wschodniej Białorusi - dużo. Sam w tym roku, po uprzednim przygotowaniu, udzieliłem chrztu 15 osobom”.

(JAL)

Zmarła s. Józefa Słupiańska. Miała 107 lat

2019-02-21 15:35

Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo poleca modlitwom i pamięci w Ofierze Mszy Świętej śp. Siostrę Józefę SŁUPIAŃSKĄ szarytkę zmarłą w Domu Prowincjalnym w Warszawie 20 lutego 2019 roku w 107. roku życia, 85. powołania - ur. 12 marca 1912 r. w Wieluniu - ofiarna pielęgniarka z Powstania Warszawskiego, zasłużona w kształceniu pokoleń sióstr pielęgniarek, uhonorowana wieloma odznaczeniami pielęgniarskimi - polskimi i światowymi, a w ubiegłym roku przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pogrzeb odbędzie się 25 lutego 2019 r. (poniedziałek)

O godz. 11:30 - Modlitwa różańcowa

godz. 12.15 - Msza Święta pogrzebowa

w Kaplicy Domu Prowincjalnego w Warszawie;

następnie wyjazd na cmentarz na Powązki.

Wszechmogący Boże, zmarła siostra Józefa dążyła do Ciebie drogą doskonałego naśladowania Chrystusa, którego umiłowała, spraw, aby się radowała, gdy się ukażesz w chwale, i razem ze swoimi siostrami miała udział w szczęściu wiecznym. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Inni o śmierci S. Józefy Słupiańskiej

stacja7. Zobacz

Facebook

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: drugi dzień spotkania o ochronie nieletnich

2019-02-22 21:04

Paweł Pasierbek SJ / www.vaticannews.va

W Watykanie rozpoczął się drugi dzień szczytu poświęconego ochronie nieletnich. Dziś głównym tematem obrad jest kolegialność. Punktem wyjścia do dyskusji są referaty kard. Oswalda Graciasa z Indii, kard. Blase'a Cupicha z USA oraz Lindy Ghisoni, podsekretarz Dykasterii ds. Rodziny, Świeckich i Życia.

Vatican Media

Spotkanie rozpoczęło się od modlitwy, w czasie której proszono Boga o dar życia w prawdzie, bez hipokryzji. Uczestnicy szczytu wysłuchali także bardzo wzruszającego świadectwa. „Kiedy stałem się ofiarą nadużycia ze strony kapłana, moja matka Kościół pozostawiła mnie samego... Wszyscy się odwrócili i czułem się jeszcze bardziej samotny, nie wiedząc, do kogo się zwrócić” – mówiła w swym świadectwie ofiara nadużyć. Po jego wysłuchaniu nastąpiła długa chwila ciszy.

Następnie o. Federico Lombardi przypomniał, że wszyscy uczestnicy szczytu otrzymali dokument Organizacji Narodów Zjednoczonych na temat walki z przemocą wobec dzieci: „Toward a world free from violence. Global survey on violence against children” oraz dokument UNICEF „A familiar face” wskazujący, że przemoc wobec dzieci często pochodzi od osób najbliżych, od tych, którzy są blisko, od kogoś z rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem