Reklama

Dni, które zmieniły świat

Z twórcami filmu Newtem Gingrichem i jego żoną Callistą rozmawia Agnieszka Konik-Korn
Niedziela Ogólnopolska 27/2010, str. 18

W krakowskich Łagiewnikach 8 czerwca br. odbyła się polska premiera najnowszego filmu dokumentalnego o pierwszej pielgrzymce do Ojczyzny Papieża Jana Pawła II, pt. „9 dni, które zmieniły świat”.

Agnieszka Konik-Korn: - Dlaczego zdecydowali się Państwo wyprodukować film o Papieżu Janie Pawle II?

Newt Gingrich: - W 2008 r. przeprowadzaliśmy wywiady do filmu dokumentalnego o prezydencie Reaganie pt. „Ronald Reagan: Rendezvous with Destiny” („Ronald Reagan: Randka z Przeznaczeniem”). W Gdańsku rozmawialiśmy z prezydentem Lechem Wałęsą, byliśmy także w Pradze, gdzie przeprowadziliśmy wywiad z prezydentem Vaclavem Havlem. W obu rozmowach pytaliśmy o rolę papieża Jana Pawła II w obaleniu komunizmu. Obaj prezydenci określili pierwszą pielgrzymkę Ojca Świętego do Ojczyzny jako punkt krytyczny w wyzwoleniu Europy Wschodniej z systemu komunistycznego. Zdecydowaliśmy więc, że musimy przedstawić tę historię poprzez film dokumentalny.

- Czy kiedykolwiek spotkali Państwo polskiego Papieża?

Callista Gingrich: - Newt miał zaszczyt spotkania z papieżem Janem Pawłem II w Rzymie, gdy był spikerem amerykańskiej Izby Reprezentantów w 1998 r. Razem mieliśmy przywilej uczestniczenia w Mszy św. w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Rzymie w 2002 r.

- Czy Jan Paweł II miał jakiś wpływ na Państwa życie?

C. G.: - Dla Newta wielkie oddanie papieża Jana Pawła II Chrystusowi i jego gotowość do ryzkowania życia w czasach nazizmu i komunizmu poprzez przyznawanie się do swojej wiary miało zasadniczą wagę, by także żyć w całkowitej przynależności do Chrystusa. Ja jestem wnuczką polskich katolików (moja babcia urodziła się niedaleko Krakowa), dorastałam w stanie Wisconsin. We wczesnej młodości poznałam i pokochałam osobę papieża Jana Pawła II. Zawsze też podziwiałam Ojca Świętego i zasady, w które wierzył, którymi żył i które głosił.

- Czy myślą Państwo, że ludzie na świecie powinni wiedzieć jeszcze wiecej o Papieżu Janie Pawle II?

C. G.: - Wierzymy, że dla każdego człowieka powinno być ważne doświadczenie uniwersalnego przesłania Jana Pawła II o wolności, która przychodzi przez wiarę. Naszą jedyną i prawdziwą wolność możemy osiągnąć i podtrzymywać właśnie przez wiarę. Wówczas żaden stan, żaden rząd nie będzie mógł wejść między człowieka i Boga.

N.G: - Papież Jan Paweł II przypominał Polakom o ich chrześcijańskich korzeniach i bogatym dziedzictwie kultury, wzywał swoich rodaków do życia wiarą i do tego, by się nie lękali. To samo przesłanie może upoważniać do indywidualnego poszukiwania jeszcze większej wolności i swobód religijnych w krajach takich jak Korea Północna, Wietnam, Kuba, Chiny, a nawet Stany Zjednoczone.

- Czy, według Pana, Polska nadal ma do odegrania ważną rolę we współczesnym świecie, czy też Jan Paweł II był jedynym liczącym się owocem polskiej ziemi?

N. G: - Patrząc na historię, łatwo zauważyć, że Polacy wiele wycierpieli, walcząc w obronie wolności nie tylko swojej, ale wszystkich ludzi tę wolność kochających. Słowa: „Za naszą i waszą wolność” faktycznie definiują polski wkład w historię świata. W tym kontekście papież Jan Paweł II uosabia najlepsze polskie tradycje odzyskiwania wolności, przyczyniając się również do upadku komunizmu. Ale też obrona wolności i ludzkiej godności to walka, która nigdy się nie kończy. Uważam, że Polska zawsze będzie miała ważną rolę do odegrania w świecie.

Newt Gingrich - były spiker Izby Reprezentantów, od dziesięcioleci jeden z najbardziej wpływowych konserwatywnych polityków amerykańskich. Jest wymieniany w gronie kandydatów w najbliższych wyborach prezydenckich. Przełomowym momentem w jego życiu było przystąpienie do Kościoła katolickiego, do czego skłoniło go świadectwo wiary jego żony Callisty. Wspólnie z żoną angażują się w wiele wartościowych przedsięwzięć społecznych. Organizator akcji, autor kilkudziesięciu książek oraz twórca filmów propagujących dobre, tradycyjne wartości społeczno-religijne, kładący nacisk na to, że współczesny świat jest bardzo mocno zagrożony relatywizmem, a rzeczywista wolność i demokracja jest możliwa do zbudowania tylko na fundamencie wiary i prawdziwych wartości.

Kraków: prof. Bogdan Chazan laureatem Nagrody im. Jerzego Ciesielskiego

2019-02-15 19:37

led / Kraków (KAI)

Prof. Bogdan Chazan, znany ginekolog i położnik, został tegorocznym laureatem Nagrody im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego. Redakcja Tygodnika Rodzin Katolickich "Źródło" i fundacja "Źródło" przyznaje wyróżnienia osobom, które w szczególny sposób zasłużyły się w działalności na rzecz umacniania rodzin. Nagrodę wręczono dziś na Politechnice Krakowskiej.

Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska

Ogłoszenie postanowienia Kapituły nastąpiło w sali senackiej Politechniki Krakowskiej, której absolwentem i pracownikiem był sługa Boży Jerzy Ciesielski.

Abp Marek Jędraszewski powiedział podczas uroczystości, że człowiek nie może zapominać, że jego życie jest oddaniem czci Bogu. Zwracał uwagę, że jako ludzie jesteśmy stróżami życia drugiego człowieka. - Jeżeli czuję odpowiedzialność za los drugiego, to dopiero wtedy jestem prawdziwie człowiekiem - mówił.

Metropolita krakowski podkreślił, że współczesna kultura wymusza na człowieku postawę obojętności, a to dzieje się już na przestrzeni języka i słów, które określają go jako „zlepek komórek”, „zygotę”, czy „płód”.

Zwracając się do laureata, arcybiskup podziękował mu za bycie świadkiem życia. – Sfera obojętności na los drugiego człowieka poszerza się. Dlatego dziękuję Panu za to, że uczy nas Pan nieobojętności, a dla wielu środowisk jest Pan wyrzutem sumienia - powiedział abp Jędraszewski.

Prof. Chazan podkreślił, że przyjmuje nagrodę również w imieniu wszystkich młodych pracowników medycznych – lekarzy, pielęgniarek i położnych, którzy niestrudzenie walczą o ludzkie życie, przypłacając to wieloma trudnościami i przykrościami. Dodał, że na dyrektorów szpitali i na ordynatorów oddziałów spadła odpowiedzialność za dobre imię placówek, w których pomaga się chorym i broni się każdego życia.

– Po co lekarzowi sumienie? Po to, aby w codziennej pracy wyraźnie odróżnić dobro od zła. Po to, aby widzieć problemy takie, jakie w rzeczywistości są. Aby skutecznie wybronić się przed zniewalającym działaniem i zawieraniem kompromisów, godzących w wolność sumienia - mówił prof. Chazan.

Profesor przypomniał, że przedmiotem troski lekarza powinno być również sumienie pacjenta. Podał przykład rodziców starających się o dzieci, na których często wywiera się wpływ, proponując im niezgodne z sumieniem metody leczenia niepłodności. Zauważył, że zmieniła się relacja lekarza z pacjentem, która w dzisiejszych czasach bardziej przypomina kontrakt.

Prof. Bogdan Chazan to ginekolog i położnik, obrońca życia człowieka od poczęcia aż do naturalnej śmierci, a także promotor zmian w polskim położnictwie, ukierunkowanych na potrzeby rodziny. Przez wiele lat pracował w Instytucie Matki i Dziecka, a w latach 2004-2014 kierował ginekologiczno-położniczym Szpitalem Specjalistycznym im. św. Rodziny w Warszawie.

Był członkiem Rządowej Rady Ludnościowej i członkiem Komitetu Nauk Demograficznych PAN. Przewodniczył radzie ginekologów katolickich MaterCare International. Jest zastępcą prezesa Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich i konsultantem w dziedzinie położnictwa i ginekologii w Województwie Świętokrzyskim, a także dyrektorem medycznym Centrum Zdrowia Rodziny Caritas Archidiecezji Przemyskiej.

W uroczystości uczestniczyła żona Jerzego Ciesielskiego - Danuta, której złożono życzenia z okazji 90-tych urodzin.

Nagroda im. Jerzego Ciesielskiego przyznawana jest od 1997 roku przez redakcję i czytelników tygodnika "Źródło" co roku na początku stycznia, w rocznicę powstania pisma. Redakcja przyznaje wyróżnienie osobom, które swoim zaangażowaniem zawodowym, działalnością społeczną i osobistym świadectwem wyrażają szacunek dla wartości życia. Wśród laureatów nagrody są m. in. Wanda Półtawska, prof. Gabriel Turowski, Czesław Ryszka i Marek Jurek.

Jerzy Ciesielski, inżynier budownictwa i profesor Politechniki Krakowskiej, żył w latach 1929-1970. Działał aktywnie w krakowskim duszpasterstwie akademickim, gdzie zaprzyjaźnił się z Karolem Wojtyłą. Zginął wraz z dwójką swych dzieci w katastrofie statku na Nilu w Chartumie (Sudan), gdzie też pracował jako tzw. visiting professor. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1985 r. W styczniu 2014 r. papież Franciszek uznał heroiczność cnót sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Poznań: rodzina abp. Baraniaka przekaże Order Orła Białego archidiecezji

2019-02-15 21:33

ms / Poznań (KAI)

Order Orła Białego, którym pośmiertnie został uhonorowany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę abp Antoni Baraniak, zostanie przekazany archidiecezji poznańskiej. Rodzina wyróżnionego arcybiskupa przekaże go abp. Stanisławowi Gądeckiemu.

wikipedia.org

„Na ręce metropolity poznańskiego order przekaże siostrzeniec abp. Baraniaka Zenon Łakomy, który odbierał go z rąk prezydenta Andrzeja Dudy 11 listopada ub. r. na Zamku Królewskim w Warszawie” – mówi KAI Jolanta

Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy, autorka filmów o abp. Baraniaku.

Uroczystość przekazania orderu będzie miała miejsce w katedrze poznańskiej 18 lutego podczas nieszporów akademickich, które poprowadzi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Antoni Baraniak przez wiele lat był osobistym sekretarzem kard. Augusta Hlonda, a w latach 1957-1977 był arcybiskupem metropolitą poznańskim.

Jako najbliższy współpracownik Prymasa Tysiąclecia bp Baraniak przez kilka lat był więźniem komunistycznej bezpieki na warszawskim Mokotowie. Był poddawany okrutnym torturom, a komuniści chcieli wymusić na nim zeznania przeciwko kard. Stefanowi Wyszyńskiemu.

W archidiecezji poznańskiej trwają przygotowania do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego abp. Antoniego Baraniaka, nazywanego „Żołnierzem Niezłomnym Kościoła”. Prezydent Andrzej Duda uhonorował go Orderem Orła Białego w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 1/2 2019

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem