Reklama

Wielka Pętla rusza już 97. raz!

Ks. Jacek Molka
Niedziela Ogólnopolska 27/2010, str. 40

Dlaczego Francuzi tak słabo spisali się w mistrzostwach świata w RPA? Odpowiedź jest prosta: Chcieli jak najszybciej pojechać do domu, by móc w spokoju, w zaciszu domowym oglądać Tour de France, który rusza już 3 lipca. Tak żartobliwie mówi „Niedzieli” ekspert EuroSportu Tomasz Jaroński

Co prawda, świat nadal żyje futbolem, ale może warto nieco od niego odpocząć. Wspaniałą okazję stwarza ku temu właśnie kolarski wyścig dookoła Francji, zwany Wielką Pętlą lub po prostu Wyścigiem. Jest to najstarsze i najważniejsze wydarzenie kolarskie globu. Co roku jego przebieg relacjonuje kilkadziesiąt stacji telewizyjnych, które docierają ze swoim przekazem do stu kilkudziesięciu państw.
Ten trzytygodniowy szosowy wyścig kolarski jest zazwyczaj organizowany na terenie Francji i niekiedy też w obrębie państw z nią graniczących. Najczęściej Tour de France odbywa się w lipcu lub na przełomie czerwca i lipca.
Wymieniony już ekspert EuroSportu podkreśla, że Wielka Pętla startuje 3 lipca, w dniu, kiedy w Afryce będą rozgrywane ostatnie mundialowe ćwierćfinały. A zatem dla tych kibiców, którzy czują już przesyt futbolowych emocji, ta kolarska impreza może okazać się alternatywa.
Wyścig startuje w Rotterdamie, by po trzech tygodniach zmagań, m.in. przez Alpy i Pireneje, dotrzeć do mety na paryskich Polach Elizejskich. Tour de France to obok igrzysk olimpijskich i właśnie piłkarskich mistrzostw świata impreza ciesząca się największą popularnością i oglądalnością telewizyjną na świecie, o czym było już wspomniane. Na jego trasie będziemy podziwiać samych najlepszych zawodników. W peletonie znajdą się wszyscy ostatni zwycięzcy wyścigu, poczynając od 1999 r. I tak zobaczymy tam siedmiokrotnego tryumfatora Lance’a Armstronga, Oscara Pereiro, Carlosa Sastre’a, dwukrotnego zwycięzcę Alberto Contadora, a także prawie w komplecie (wyjątek Jan Ullrich) kolarzy, którzy w ostatnich sześciu latach stawali na podium. Oprócz wymienionych są to: Andy Schleck, Cadel Evans, Denis Mienszow, Andreas Kloeden, Levi Leipheimer, Ivan Basso.
- W Tour de France 2010 znajdzie się kilka kluczowych momentów. Będą to odcinki brukowe i trasy narażone na bardzo silne podmuchy wiatru w początkowej holendersko-belgijsko-francuskiej fazie wyścigu oraz Pireneje. Sto lat temu dzikie pasmo górskie na pograniczu Francji i Hiszpanii po raz pierwszy gościło na trasie Tour de France. Wydarzeniem będzie dwukrotna wspinaczka na sławną przełęcz Tourmalet - dodaje Tomasz Jaroński. - Dwa razy Tourmalet? I bardzo dobrze! Tylko raz jechałem ten podjazd i bardzo mi się podobał - powiedział w wywiadzie dla eurosport.pl Sylwester Szmyd. - Szmyd może nawiązać do wspaniałych sukcesów Polaków na tej mitycznej górze. W 1993 r. Zenon Jaskuła „urwał” na podjeździe samego Miguela Induraina, a rok temu podczas wyścigu Route de Sud pierwszy na górze zameldował się Przemysław Niemiec - mówi nasz ekspert.
Cóż… W oczekiwaniu na wielki finał futbolowych mistrzostw w RPA można zrobić sobie przerwę i pooglądać zmagania cyklistów na antenie EuroSportu. Na pewno Tour de France, jak zwykle zresztą, będzie stał na bardzo wysokim poziomie. Nie zabraknie zatem emocji i wzruszeń. A może i my sami przy okazji wybierzemy się na jakąś rowerową przejażdżkę?

Kontakt: sportowa@niedziela.pl

88. rocznica pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego

2019-02-22 11:51

eg / Płock (KAI)

Msza św. w bazylice katedralnej płockiej pod przewodnictwem bp. Piotra Libery, modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego i zapalenie Światła Miłosierdzia, znajdą się dziś w programie płockich uroczystości związanych z 88. rocznicą pierwszego objawienia się Jezusa Miłosiernego św. s. Faustynie Kowalskiej w Płocku.

Materiały prasowe

22 lutego przypada 88. rocznica pierwszego objawienia się Jezusa Miłosiernego św. s. Faustynie Kowalskiej. Miało to miejsce w celi klasztoru Zgromadzenia Sióstr Bożego Miłosierdzia przy Starym Rynku w Płocku, do którego należała s. Faustyna. Każda rocznica tego wydarzenia jest w Płocku uroczyście obchodzona, gromadzi wielu płocczan oraz pielgrzymów.

Główna Msza św. rocznicowa sprawowana będzie o godz. 18.00 w bazylice katedralnej płockiej, pod przewodnictwem i z homilią biskupa płockiego Piotra Libery. Tego samego dnia o godz. 12.00 zaplanowano Mszę św. dla pielgrzymów przybywających do Płocka w związku z rocznicą objawień.

W programie uroczystości znajdą się też Msze św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku (teren klasztoru, gdzie miało miejsce objawienie się Jezusa Miłosiernego), adoracja Najświętszego Sakramentu, Koronka do Miłosierdzia Bożego w Godzinie Miłosierdzia.

Czciciele Bożego Miłosierdzia zachęcają także, aby tego dnia w godzinach 19.00-21.00 zapalić świece w oknach domów i mieszkań, tzw. Światło Miłosierdzia, na znak wdzięczności za dar objawień Jezusa Miłosiernego.

Św. s. Faustyna Kowalska (1905-1938) mieszkała w domu Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku w latach 1930-1932. W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu 22 lutego 1931 r. w swej zakonnej celi w Płocku po raz pierwszy ujrzała Jezusa Miłosiernego (obecnie znajduje się tam Sanktuarium Bożego Miłosierdzia).

Faustyna tak opisała to wydarzenie w „Dzienniczku”: „Wieczorem, kiedy byłam w celi, ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie, jeden czerwony a drugi blady (...). Po chwili powiedział mi Jezus: wymaluj obraz według wzoru, który widzisz, z podpisem: ”.

Obraz w dwóch wersjach powstał kilka lat później. Jeden znajduje się w Wilnie, w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, drugi w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. Na polecenie Chrystusa przekazane przez Faustynę pierwsza niedziela po Wielkanocy jest obchodzona jako Niedziela Miłosierdzia. Z kultem Bożego Miłosierdzia wiąże się też Godzina Miłosierdzia, czyli godz. 15.00, podczas której odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

List biskupa przed peregrynacją obrazu św. Józefa

2019-02-23 13:25

kk / Gorzów Wielkopolski (KAI)

We wszystkich kościołach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej zostanie odczytany list biskupa zielonogórsko-gorzowskiego z okazji diecezjalnej peregrynacji kopii obrazu św. Józefa z Narodowego Sanktuarium w Kaliszu, która rozpocznie się 8 marca pod hasłem: „Milczeć, walczyć, kochać”. To propozycja szczególnie dla mężczyzn.

Bożena Sztajner/Niedziela
Cudowny obraz Świętej Rodziny z kolegiaty Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w którym szczególną cześć odbiera św. Józef, zwany Kaliskim

Peregrynacja rozpocznie się od Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. To wydarzenie zaplanowano na 7 marca. Tam przedstawiciele diecezji otrzymają kopię Cudownego Obrazu, która do końca maja będzie peregrynować po kolejnych parafiach.

„Ufam, że będzie to okazja do owocnych spotkań z Opiekunem Świętej Rodziny. Szczególnie chciałbym zaprosić do udziału w tym wydarzeniu wszystkich mężczyzn, od młodzieńców po seniorów, bo przecież św. Józef patronuje wszystkim mężczyznom. Na dnie męskiego serca żyje pragnienie, aby osiągnąć szczęście (por. Ps 128, 2). Tego jako mężczyźni szukamy i o to walczymy, nieraz zmagając się z wieloma męskimi namiętnościami. Wierzę, że wędrówka św. Józefa po naszej diecezji pomoże nam po męsku – jak głosi motto peregrynacji – milczeć, walczyć i kochać” – pisze w liście biskup.

Peregrynacja będzie składać się z dwóch części. Najpierw będzie przywitanie obrazu i Msza św., a później blok ewangelizacyjno-modlitewny „Milczeć, walczyć, kochać” adresowany już tylko do mężczyzn na który będzie składać się katecheza o męskiej duchowości, świadectwa świeckich, modlitwa nad mężczyznami i adoracja Najświętszego Sakramentu.

W tym czasie zostanie poruszonych kilka ważnych tematów. „Przyjrzymy się męskiej naturze, która prowadzi do miłości i przekazywania życia, poszukamy sensu męskiej pracy i pasji oraz zobaczymy, że wspólnota wiary może być – wbrew stereotypom – naturalnym środowiskiem mężczyzn, którzy mogą w niej stawać się świadkami Chrystusa, a nawet przewodnikami w wierze jako świeccy i duchowni” – pisze biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Bp Lityński przypomina także, że peregrynacja zbiega się z Wielkim Postem, który jest czasem duchowej walki, którą toczą chrześcijanie nie przeciw ludziom, lecz przeciw diabłu i jego pokusom oraz przeciw własnym słabościom.

„Walczymy o to, by bardziej kochać Pana i siebie nawzajem, wybaczając sobie tak, jak i Pan przebaczył nam (por. Kol 3,13). Każdy z nas ma w tej walce do dyspozycji potrójną broń: modlitwę, post i jałmużnę, której szczególnie w Wielkim Poście, powinniśmy używać” – czytamy w liście.

List zostanie odczytany we wszystkich kościołach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w najbliższą niedzielę 24 marca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem