Reklama

Ze świata


Niedziela Ogólnopolska 30/2010, str. 5

Komentarz

Różne miary

Miałem już o tym nie pisać, ale się nie da. Po miesiącach oczekiwań europejska prasa obwieściła triumf. Roman Polański - dzięki odważnej decyzji szwajcarskiej minister sprawiedliwości - nie będzie deportowany do USA. Nie będzie możliwości dokończenia procesu. Nie usłyszymy wyroku, w sumie, według większości komentatorów liberalnych mediów - triumf sprawiedliwości. Reżyser - tłumaczą swoje stanowisko jego obrońcy - przeżył w młodości gehennę, później też nie było mu łatwo, bo zabito mu żonę, na dodatek w czasie, gdy popełnił karalny czyn, w jego środowisku było nań ciche przyzwolenie, poza tym to było już bardzo, bardzo dawno temu, a w ogóle to już swoje odcierpiał.
W przypadku duchownych, często już nieżyjących, ci sami komentatorzy nie mają żadnej litości, na dodatek próbując rozciągnąć odpowiedzialność za przestępstwa jednostek na całą zbiorowość. Podobne sytuacje. Dwie różne miary. Słynny Kali głęboko się kłania.

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Watykan - Chiny

List do uwolnionego biskupa

Zapewnienie o specjalnym błogosławieństwie Ojca Świętego oraz modlitwach w intencji wiernych powierzonych pasterskiej pieczy bp. Juliusa Jia Zhiguo z Zhengding wystosował prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów kard. Ivan Dias. Jest to bezprecedensowy gest Watykanu wobec liczącego 75 lat hierarchy, zwolnionego 7 lipca, po 15 miesiącach więzienia.
W swoim przesłaniu kard. Dias wyraża radość z powrotu hierarchy do swej stolicy biskupiej. Przekazuje też najlepsze życzenia dla pełnionej przez niego posługi duszpasterskiej i zapewnia o modlitwie. Jak przypomina Radio Watykańskie, bp Julius Jia Zhiguo jest osobą bardzo znaną i postacią kluczową chińskiego Kościoła. Cieszy się ogromnym autorytetem ze względu na zdecydowaną obronę zasad wiary katolickiej, jasne stanowisko w sprawach dotyczących relacji Kościół-państwo i moralności życia politycznego.

USA

Większość za czystością

Wbrew propagandzie organizacji zajmujących się „edukacją seksualną” większość amerykańskich nastolatków stroni od przypadkowych kontaktów seksualnych i zachowuje abstynencję oraz dziewictwo - podkreśla organizacja American Life League (ALL), powołując się na najnowszy raport rządowego Centrum Zapobiegania i Zwalczania Chorób (CDC).
Z danych ujawnionych przez federalną instytucję wynika, że w okresie 2006-2008 58 proc. niezamężnych nastolatek i 57 proc. nieżonatych nastolatków w wieku od 15 do 19 lat nie miało za sobą żadnych kontaktów seksualnych. Większość z nich także wśród motywów podejmowania wstrzemięźliwości seksualnej wymieniała powody religijne i moralne.
Od 1988 r. liczba aktywnych seksualnie nastolatków w USA sukcesywnie spada. Ma to związek z coraz większą popularnością i dostępnością w latach 90. ubiegłego wieku programów propagujących abstynencję przedmałżeńską i dziewictwo.

Reklama

Ziemia Święta

Pielgrzymi rekord

W pierwszej połowie bieżącego roku odnotowano rekordowy napływ pielgrzymów do Ziemi Świętej. Było ich ponad milion, o 39 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego - informuje agencja Asianews. Włoska agencja misyjna powołuje się na dane portalu społecznościowego Travelujah, według którego, w pierwszej połowie 2010 r. Izrael odwiedziło ponad 1,6 mln turystów, z czego 2/3 stanowili pielgrzymi chrześcijańscy. Zdaniem przełożonego Franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej - o. Pierbattisty Pizzaballi, należy oczekiwać, że w najbliższych miesiącach będzie jeszcze więcej pielgrzymów. Zwraca on uwagę, że coraz więcej pielgrzymów przybywa z Azji, zwłaszcza z Indii. Ożywienie ruchu pielgrzymkowego ma ogromne znaczenie dla mieszkających w Ziemi Świętej chrześcijan, z których wielu pracuje w „przemyśle” turystycznym. W Betlejem np. wznoszonych jest obecnie pięć nowych hoteli.
Na ożywienie ruchu pielgrzymkowego wpłynęło osłabienie napięć w Ziemi Świętej, a nade wszystko wizyta Benedykta XVI w maju 2009 r.

Ludzie

Andres Iniesta

Piłkarz FC Barcelony Andres Iniesta - strzelec zwycięskiej bramki dla Hiszpanii w finale piłkarskich mistrzostw świata w RPA - zapowiedział, że pragnie spełnić złożoną przed Mundialem obietnicę i uda się z pieszą pielgrzymką do Santiago de Compostela, gdzie przechowywane są relikwie św. Jakuba Większego Apostoła. Iniesta wraz ze swymi kolegami z drużyny na miesiąc przed Mundialem złożył w redakcji gazety „Marca”, w zapieczętowanej kopercie, przyrzeczenia, które obiecał spełnić w przypadku zdobycia mistrzowskiego tytułu. Po wygranym meczu redakcja otworzyła kopertę. Obok niektórych dziwnych przyrzeczeń znaleziono obietnicę trzech piłkarzy - Iniesty, Fernando Torresa i Carlosa Marcheny, że odbędą pielgrzymkę do Santiago de Compostela.

Cudzysłów

Nie ma publicznego obowiązku posłuszeństwa nowemu prawu aborcyjnemu funkcjonującemu w Hiszpanii, ponieważ nie istnieje prawo do zabijania niewinnej istoty ludzkiej.
Abp Francisco Gil Hellín - metropolita Burgos

Krótko

Pół roku po trzęsieniu ziemi, które pozbawiło życia 300 tys. osób, Haiti nadal nie podniosło się z ruiny. Na ulicach stolicy zalegają sterty gruzu, a 1,5 mln mieszkańców wyspy nadal mieszka w tymczasowych osiedlach namiotowych. Wspólnota międzynarodowa dała zaledwie 10 proc. z tego, co obiecała.

Pożyczyli pieniądze, ale nie za darmo. Grecja, borykająca się z najpoważniejszym w historii kryzysem finansów publicznych, kupuje nowoczesne uzbrojenie. Od Francji i Niemiec. Grecki wicepremier tłumaczył niedawno, że jego rząd jest nakłaniany do transakcji, której de facto nie chce.

Jedna z największych kompanii lotniczych powstanie w wyniku połączenia brytyjskiego BA i hiszpańskiej Iberii. Zgodę na fuzję wydała już Komisja Europejska. Projekt zostanie sfinalizowany do końca roku. Grupa będzie rocznie przewozić 62 mln pasażerów.

Nawet Rosja przyznaje, że Iran w niedługim czasie będzie w stanie wyprodukować broń atomową. Rosja poparła ostatnie sankcje nałożone na Teheran przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Pogarszają się relacje Białorusi i Moskwy. Niespodziewanie Aleksander Łukaszenko zaczął szukać sojusznika w Gruzji i zabronił swoim obywatelom podróżowania do zajętych przez Rosjan zbuntowanych obwodów, wchodzących wcześniej w skład państwa gruzińskiego - Abchazji i Osetii Południowej.

Ukraiński prezydent rezygnuje z lotów sowieckimi maszynami. Do eksploatacji został przyjęty Airbus A-319.

Pierwsza grupa kubańskich dysydentów jest już w Hiszpanii. Uwolnienie więźniów sumienia to skutek umowy między Kościołem a reżimem Raula Castro.

Terroryści z al Kaidy uderzyli w jednego z najwierniejszych sojuszników USA w Afryce. 11 lipca w Kampali - stolicy Ugandy wybuchły dwie bomby, zabijając 74 osoby.

Argentyna - jako pierwsze państwo w Ameryce Południowej - zalegalizowała związki homoseksualne. Argentyna jest 10. państwem na świecie, które zezwoliło na takie związki.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

Rzecznik KEP: Będzie odpowiedź na raport

2019-02-20 14:15

BP KEP / Warszawa (KAI)

Będzie odpowiedź na raport na temat wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych przekazany w środę, 20 lutego 2019 r. Ojcu Świętemu Franciszkowi. „Do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski nie wpłynął żaden raport na temat wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez duchownych. Gdy tylko zapoznamy się z tekstem, zostanie niezwłocznie udzielona odpowiedź” – pisze w komunikacie ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Publikujemy treść komunikatu:

Komunikat

Do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski nie wpłynął żaden raport na temat wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez duchownych. Gdy tylko zapoznamy się z tekstem, zostanie niezwłocznie udzielona odpowiedź.

Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w kwestii ochrony małoletnich jest jasne i zdecydowane: zero tolerancji dla grzechu i przestępstwa pedofilii w Kościele i w społeczeństwie.

Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

20 lutego br. po audiencji generalnej w Rzymie w auli Pawła VI posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, Agata Diduszko i Marek Lisiński podchodząc do papieża Franciszka wręczyli mu przygotowany przez Fundację "Nie Lękajcie się" raport o wykorzystywaniu małoletnich w Kościele w Polsce.

Jak poinformowała na twitterze posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, "Papież Franciszek spotkał się z nami, wziął raport o polskich biskupach i obiecał, że przeczyta przed synodem".

Na zdjęciach opublikowanych przez prezesa Fundacji "Nie Lękajcie się", Marka Lisińskiego, który sam jest ofiarą księdza pedofila, widać, że podczas spotkania papież Franciszek ucałował jego dłoń.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zmarł bp Alojzy Orszulik

2019-02-21 13:07

lk / Łowicz (KAI)

Zmarł bp senior Alojzy Orszulik, pierwszy biskup łowicki, uczestnik obrad Okrągłego Stołu. Miał 90 lat, odszedł w 62 roku kapłaństwa i 30 roku biskupstwa. "Informacje dotyczące uroczystości pogrzebowych zostaną podane do wiadomości w najbliższym czasie" - poinformował wikariusz generalny diecezji łowickiej bp Wojciech Osial.

Archiwum KEP
Bp Alojzy Orszulik

Urodził się 21 czerwca 1928 roku w Baranowicach, pochodził z rodziny rolniczej.

W latach okupacji i zaraz po wojnie pracował jako stolarz. W 1948 roku podjął naukę w Niższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów w Chełmie. Odbył nowicjat pallotyński w Ząbkowicach Śląskich i studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie w latach 1952-57, zakończone święceniami kapłańskimi z rąk Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Kontynuując studia na Wydziale Prawa Kanonicznego KUL, uzyskał kolejno magisterium i licencjat prawa. W latach 1961-89 wykładał prawo kanoniczne w Seminarium w Ołtarzewie.

W 1962 roku został skierowany do pracy w Sekretariacie Episkopatu Polski. Od 1968 roku kierownik Biura Prasowego Episkopatu Polski. Konsultor Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Członek i sekretarz Komisji Wspólnej Przedstawicieli Episkopatu Polski i Rządu PRL. Brał udział w przygotowaniach kolejnych pielgrzymek papieskich do Polski. W Konferencji Episkopatu Polski wiceprzewodniczący Komisji ds. Środków Społecznego Przekazu i członek Komisji ds. Wydawnictw Kościelnych.

W latach 1989-94 był zastępcą Sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski.

Bp Orszulik wraz z bp Bronisławem Dembowskim (obecnym biskupem-seniorem diecezji włocławskiej) był z ramienia Kościoła obserwatorem rozmów Okrągłego Stołu, toczonych w warszawskim Pałacu namiestnikowskim. Pełnił wówczas obowiązki sekretarza Komisji Wspólnej Przedstawicieli Episkopatu Polski i Rządu PRL, zaś jako jako szef Biura Prasowego KEP brał udział w przygotowaniach kolejnych pielgrzymek papieskich do Polski, począwszy od pierwszej w 1979 r.

Kiedy w 1988 r. opozycja rozpoczęła rozmowy z przedstawicielami KC PZPR w związku z konfliktami społecznymi w Nowej Hucie i w Gdańsku – wspominał w rozmowie z KAI emerytowany biskup łowicki – wydawało się, że PRL stoi na trzech betonowych słupach, którymi były: PZPR, Ministerstwo Obrony i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych powiązane ze służbami KGB w Związku Radzieckim i KC KPZR. „Okazało się jednak w ciągu roku, że były to słupy zmurszałe. Wiedzieli o tym niektórzy z prominentów partyjnych i dlatego stopniowo miękli w rozmowach z opozycją, pragnąc mieć za świadków przedstawicieli Kościoła” – mówił bp Orszulik.

Z perspektywy lat bp Orszulik oceniał, że obrady „Okrągłego Stołu” przyczyniły się do spokojnych przemian ustrojowych. Przedstawiciele „silnych” resortów i PZPR-u jeszcze udawali mocnych. „Z perspektywy tych lat widać także, że nie był potrzebny sejm kontraktowy, który hamował tempo przemian i przejęcie przez opozycję całej władzy” – mówił w rozmowie z KAI.

8 września 1989 roku mianowany biskupem pomocniczym diecezji siedleckiej. Sakrę biskupią otrzymał 8 grudnia 1989 roku w Siedlcach, z rąk Kardynała Józefa Glempa, Prymasa Polski, Arcybiskupa Bronisława Dąbrowskiego i Biskupa siedleckiego Jana Mazura.

Wniósł wielki wkład w prace Konferencji Episkopatu Polski, zwłaszcza w proces unormowania stosunków Państwo-Kościół, którego uwieńczeniem było podpisanie w 1993 Konkordatu między rządem RP a Stolicą Apostolską.

25 marca 1992 roku, po erygowaniu diecezji łowickiej, został nominowany pierwszym biskupem łowickim. Ingres do Katedry w Łowiczu odbył 12 kwietnia 1992 roku. W czasie swoich rządów w diecezji erygował Wyższe Seminarium Duchowne w Łowiczu, utworzył Kolegium Katechetycznego w Łowiczu, reaktywował tamtejszą kapituły archi kolegiacką i powołał diecezjalną Caritas. 22 maja 2004 roku przeszedł na emeryturę.

Otrzymał tytuł honorowego obywatela Miast Łowicza i Łęczycy. Honorowy członek Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. 4 listopada 2010 roku odznaczony przez Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego, Orderem Orła Białego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem