Reklama

Ze świata


Niedziela Ogólnopolska 30/2010, str. 5

Komentarz

Różne miary

Miałem już o tym nie pisać, ale się nie da. Po miesiącach oczekiwań europejska prasa obwieściła triumf. Roman Polański - dzięki odważnej decyzji szwajcarskiej minister sprawiedliwości - nie będzie deportowany do USA. Nie będzie możliwości dokończenia procesu. Nie usłyszymy wyroku, w sumie, według większości komentatorów liberalnych mediów - triumf sprawiedliwości. Reżyser - tłumaczą swoje stanowisko jego obrońcy - przeżył w młodości gehennę, później też nie było mu łatwo, bo zabito mu żonę, na dodatek w czasie, gdy popełnił karalny czyn, w jego środowisku było nań ciche przyzwolenie, poza tym to było już bardzo, bardzo dawno temu, a w ogóle to już swoje odcierpiał.
W przypadku duchownych, często już nieżyjących, ci sami komentatorzy nie mają żadnej litości, na dodatek próbując rozciągnąć odpowiedzialność za przestępstwa jednostek na całą zbiorowość. Podobne sytuacje. Dwie różne miary. Słynny Kali głęboko się kłania.

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Watykan - Chiny

List do uwolnionego biskupa

Zapewnienie o specjalnym błogosławieństwie Ojca Świętego oraz modlitwach w intencji wiernych powierzonych pasterskiej pieczy bp. Juliusa Jia Zhiguo z Zhengding wystosował prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów kard. Ivan Dias. Jest to bezprecedensowy gest Watykanu wobec liczącego 75 lat hierarchy, zwolnionego 7 lipca, po 15 miesiącach więzienia.
W swoim przesłaniu kard. Dias wyraża radość z powrotu hierarchy do swej stolicy biskupiej. Przekazuje też najlepsze życzenia dla pełnionej przez niego posługi duszpasterskiej i zapewnia o modlitwie. Jak przypomina Radio Watykańskie, bp Julius Jia Zhiguo jest osobą bardzo znaną i postacią kluczową chińskiego Kościoła. Cieszy się ogromnym autorytetem ze względu na zdecydowaną obronę zasad wiary katolickiej, jasne stanowisko w sprawach dotyczących relacji Kościół-państwo i moralności życia politycznego.

USA

Większość za czystością

Wbrew propagandzie organizacji zajmujących się „edukacją seksualną” większość amerykańskich nastolatków stroni od przypadkowych kontaktów seksualnych i zachowuje abstynencję oraz dziewictwo - podkreśla organizacja American Life League (ALL), powołując się na najnowszy raport rządowego Centrum Zapobiegania i Zwalczania Chorób (CDC).
Z danych ujawnionych przez federalną instytucję wynika, że w okresie 2006-2008 58 proc. niezamężnych nastolatek i 57 proc. nieżonatych nastolatków w wieku od 15 do 19 lat nie miało za sobą żadnych kontaktów seksualnych. Większość z nich także wśród motywów podejmowania wstrzemięźliwości seksualnej wymieniała powody religijne i moralne.
Od 1988 r. liczba aktywnych seksualnie nastolatków w USA sukcesywnie spada. Ma to związek z coraz większą popularnością i dostępnością w latach 90. ubiegłego wieku programów propagujących abstynencję przedmałżeńską i dziewictwo.

Reklama

Ziemia Święta

Pielgrzymi rekord

W pierwszej połowie bieżącego roku odnotowano rekordowy napływ pielgrzymów do Ziemi Świętej. Było ich ponad milion, o 39 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego - informuje agencja Asianews. Włoska agencja misyjna powołuje się na dane portalu społecznościowego Travelujah, według którego, w pierwszej połowie 2010 r. Izrael odwiedziło ponad 1,6 mln turystów, z czego 2/3 stanowili pielgrzymi chrześcijańscy. Zdaniem przełożonego Franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej - o. Pierbattisty Pizzaballi, należy oczekiwać, że w najbliższych miesiącach będzie jeszcze więcej pielgrzymów. Zwraca on uwagę, że coraz więcej pielgrzymów przybywa z Azji, zwłaszcza z Indii. Ożywienie ruchu pielgrzymkowego ma ogromne znaczenie dla mieszkających w Ziemi Świętej chrześcijan, z których wielu pracuje w „przemyśle” turystycznym. W Betlejem np. wznoszonych jest obecnie pięć nowych hoteli.
Na ożywienie ruchu pielgrzymkowego wpłynęło osłabienie napięć w Ziemi Świętej, a nade wszystko wizyta Benedykta XVI w maju 2009 r.

Ludzie

Andres Iniesta

Piłkarz FC Barcelony Andres Iniesta - strzelec zwycięskiej bramki dla Hiszpanii w finale piłkarskich mistrzostw świata w RPA - zapowiedział, że pragnie spełnić złożoną przed Mundialem obietnicę i uda się z pieszą pielgrzymką do Santiago de Compostela, gdzie przechowywane są relikwie św. Jakuba Większego Apostoła. Iniesta wraz ze swymi kolegami z drużyny na miesiąc przed Mundialem złożył w redakcji gazety „Marca”, w zapieczętowanej kopercie, przyrzeczenia, które obiecał spełnić w przypadku zdobycia mistrzowskiego tytułu. Po wygranym meczu redakcja otworzyła kopertę. Obok niektórych dziwnych przyrzeczeń znaleziono obietnicę trzech piłkarzy - Iniesty, Fernando Torresa i Carlosa Marcheny, że odbędą pielgrzymkę do Santiago de Compostela.

Cudzysłów

Nie ma publicznego obowiązku posłuszeństwa nowemu prawu aborcyjnemu funkcjonującemu w Hiszpanii, ponieważ nie istnieje prawo do zabijania niewinnej istoty ludzkiej.
Abp Francisco Gil Hellín - metropolita Burgos

Krótko

Pół roku po trzęsieniu ziemi, które pozbawiło życia 300 tys. osób, Haiti nadal nie podniosło się z ruiny. Na ulicach stolicy zalegają sterty gruzu, a 1,5 mln mieszkańców wyspy nadal mieszka w tymczasowych osiedlach namiotowych. Wspólnota międzynarodowa dała zaledwie 10 proc. z tego, co obiecała.

Pożyczyli pieniądze, ale nie za darmo. Grecja, borykająca się z najpoważniejszym w historii kryzysem finansów publicznych, kupuje nowoczesne uzbrojenie. Od Francji i Niemiec. Grecki wicepremier tłumaczył niedawno, że jego rząd jest nakłaniany do transakcji, której de facto nie chce.

Jedna z największych kompanii lotniczych powstanie w wyniku połączenia brytyjskiego BA i hiszpańskiej Iberii. Zgodę na fuzję wydała już Komisja Europejska. Projekt zostanie sfinalizowany do końca roku. Grupa będzie rocznie przewozić 62 mln pasażerów.

Nawet Rosja przyznaje, że Iran w niedługim czasie będzie w stanie wyprodukować broń atomową. Rosja poparła ostatnie sankcje nałożone na Teheran przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Pogarszają się relacje Białorusi i Moskwy. Niespodziewanie Aleksander Łukaszenko zaczął szukać sojusznika w Gruzji i zabronił swoim obywatelom podróżowania do zajętych przez Rosjan zbuntowanych obwodów, wchodzących wcześniej w skład państwa gruzińskiego - Abchazji i Osetii Południowej.

Ukraiński prezydent rezygnuje z lotów sowieckimi maszynami. Do eksploatacji został przyjęty Airbus A-319.

Pierwsza grupa kubańskich dysydentów jest już w Hiszpanii. Uwolnienie więźniów sumienia to skutek umowy między Kościołem a reżimem Raula Castro.

Terroryści z al Kaidy uderzyli w jednego z najwierniejszych sojuszników USA w Afryce. 11 lipca w Kampali - stolicy Ugandy wybuchły dwie bomby, zabijając 74 osoby.

Argentyna - jako pierwsze państwo w Ameryce Południowej - zalegalizowała związki homoseksualne. Argentyna jest 10. państwem na świecie, które zezwoliło na takie związki.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

Bp Dec o zabójstwie Pawła Adamowicza: nie przypisujemy winy Bogu

2019-01-17 17:09

ako / Świdnica (KAI)

- To nie jest czyn Pana Boga tylko ludzi, którzy są Bogu nieposłuszni, dlatego nie przypisujemy winy Bogu za to, co się stało, to człowiek jest winny. Ale Pan Bóg dopuszcza zło, czasem potrafi z tego wyprowadzić dobro. Skoro Pan Bóg dopuścił, by w naszym narodzie się to wydarzyło, to trzeba zadać sobie pytanie, co nam przez to chce powiedzieć. Odpowiedzi trzeba szukać na modlitwie - mówił bp Dec 16 stycznia w Świdnicy, podczas spotkania świąteczno-noworocznego z przedstawicielami Organizacji Kombatanckich i Żołnierskich.

BP KEP
Bp Ignacy Dec

- Jesteście synami i córkami zniewolenia wojennego, ale też tego powojennego, które było bardzo trudne. Było dla was przyczyną wielkich cierpień, dlatego składam szacunek Kościoła katolickiego wszystkim wam, kombatantom, którzy walczyliście o wolność Ojczyzny, o godność dla Polaków. Serdeczne wyrazy uznania - mówił bp Dec do przedstawicieli organizacji kombatanckich i żołnierskich.

W okolicznościowym przemówieniu pasterz diecezji świdnickiej mówił również o wydarzeniach, które są przed nami. Jak zaznaczył bp Dec, w tym roku odbędą się uroczystości z okazji 15-lecia powołania diecezji, a także w 13-14 czerwca kolejne zebranie Konferencji Episkopatu Polski w Świdnicy.

Uczestnikami spotkania byli przedstawiciele organizacji kombatanckich i żołnierskich działających na terenie miasta i okolic Świdnicy. W spotkaniu uczestniczyli ponadto: Tytus Czartoryski, przewodniczący Komisji Kultury, Nauki i Edukacji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz Julian Golak, szef Solidarności Polsko-Czeskiej.

Tytus Czartoryski wręczył odznaczenie odznaczenie "Zasłużony dla Dolnego Śląska" majorowi Bogdanowi Zdrojewskiemu – jednemu z ostatnich żyjących Żołnierzy Wyklętych oraz Prezesa Zw.Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego i prezesa Oddziału Zachodniego Zrzeszenia WiN.

Na spotkaniu został wręczony w imieniu organizacji kombatanckich i żołnierskich obraz z podziękowaniem za 15 lat posługi dla bp Ignacego Deca, który został wykonany przez świdnickiego malarza Roberta Kuklę.

W okresie świąteczno-noworocznym pasterz diecezji świdnickiej bp Ignacy Dec co roku uczestniczy w około 40 spotkaniach opłatkowych przed i po świętach. Pasterz diecezji świdnickiej spotyka się z przedstawicielami różnych grup społecznych m. in. z służbami mundurowymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Noworoczne spotkanie

2019-01-18 11:05

Józef Parzybut

Na progu Nowego Roku w niedzielne popołudnie 13-go stycznia spotkali się przedstawiciele Akcji Katolickiej i Kręgu Biblijnego. Było to spotkanie opłatkowe, które rozpoczął wikariusz czarnożylski ks. Łukasz Wojtan od przeczytania fragmentu Ewangelii o narodzeniu Jezusa.

Józef Parzybut

Po tym głos zabrał proboszcz ks. Marek Jelonek, by po krótkim wprowadzeniu w rozpoczynający się rok złożyć życzenia. Te życzenia wypływające prosto z serca kierowane były zarówno do wszyskich zebranych jak i do każdego z osobna. Proboszcz życzył obecnym dużo zdrowia, błogosławieństwa Bożego, miłości w rodzinach, życzliwości na co dzień, wytrwałości oraz aby za rok znów spotkać się w tym samym gronie.

Liderzy tutejszych stowarzyszeń z wzajemnością kierowali życzenia o podobnej treści do obecnych na spotkaniu kapłanów oraz między sobą łamiąc się przy tym opłatkiem. Po świątecznym posiłku był czas na wspólne rozmowy oraz dzielenie się własnymi problemami oraz wspomnieniami. Snuto także plany na przyszłość. Wreszcie nadszedł czas na śpiewanie kolęd. Śpiewano nie tyko znane i lubiane,ale także dawniejsze trochę już zapomniane utwory. Bo to przecież polskie, najpiękniejsze w świecie kolędy, zawsze ubogacają nam czas okresu Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 1/2 2019

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem