Reklama

Zdjęcia polskiego fotografa na beatyfikację Jana Pawła II

Z Grzegorzem Gałązką - autorem zdjęcia na obraz beatyfikacyjny Jana Pawła II oraz zdjęcia na plakat, medale beatyfikacyjne i okolicznościowy znaczek - rozmawia Włodzimierz Rędzioch
Niedziela Ogólnopolska 17/2011, str. 24

Arturo Mari
Jan Paweł II z Grzegorzem Gałązką

Zdjęcie Grzegorza Gałązki, rzymskiego współpracownika „Niedzieli”, zobaczymy 1 maja br. na obrazie beatyfikacyjnym Jana Pawła II. Zdjęcie tego samego fotografika jest na plakacie, medalach i znaczku beatyfikacyjnym. 29 marca br. w Rzymie odbyła się pierwsza konferencja prasowa zorganizowana w ramach przygotowań do beatyfikacji Jana Pawła II. Uczestniczyli w niej ks. prał. Liberio Andreatta i ks. prał. Cesare Atuire, odpowiednio wiceprzewodniczący i sekretarz Opera Romana Pellegrinaggi. W czasie konferencji ks. prał. Andreatta zaprezentował przygotowany przez diecezję rzymską plakat i tryptyk medali ze szlachetnych kruszców (brąz, srebro i złoto), które mają upamiętnić beatyfikację Papieża, oraz wydany z tejże okazji przez Pocztę Włoską znaczek. Poinformował również zgromadzonych dziennikarzy, że autorem zdjęcia Jana Pawła II, które wykorzystano do przygotowania tych pamiątek, jest Grzegorz Gałązka, polski fotografik pracujący od ponad 20 lat w Rzymie. Z tej okazji poprosiłem Grzegorza Gałązkę o komentarz na temat tego wielkiego wyróżnienia, które w pewnym sensie jest dla niego „nagrodą” za jego wierną służbę Papieżowi Polakowi - służbę aparatem fotograficznym.

Włodzimierz Rędzioch: - Jak to się stało, że diecezja Rzymu wybrała właśnie Twoje zdjęcie Jana Pawła II na plakat i medale beatyfikacyjne?

Grzegorz Gałązka: - Od sześciu lat, tzn. od kiedy wydawany jest miesięcznik postulacji „Totus Tuus”, współpracuję z jego redakcją, dostarczając regularnie zdjęcia Jana Pawła II. Postulacja działa przy Wikariacie Rzymskim, który jest Kurią Diecezji Rzymskiej, a co za tym idzie - moje zdjęcia były tam dobrze znane. Dlatego pozwoliłem sobie zaproponować kilka zdjęć do wykorzystania w czasie beatyfikacji.

- Dlaczego Wikariat Rzymu zajmuje się beatyfikacją?

- Jan Paweł II był biskupem Rzymu, a zatem jego beatyfikacją zajmuje się „jego” diecezja. Dlatego proces beatyfikacyjny prowadziła diecezja rzymska i ona też jest odpowiedzialna - współpracując z Watykanem - za organizację beatyfikacji. Wynika z tego, że najważniejsze decyzje podejmuje kardynał wikariusz Agostino Vallini.

- Ile zdjęć przedstawiłeś w wikariacie?

- Przygotowałem kilka zdjęć, które uznałem za najlepsze. Kard. Valliniemu najbardziej spodobało się zdjęcie z placu Hiszpańskiego zrobione w 1999 r. Niestety, w Watykanie stwierdzono, że lepiej byłoby wybrać zdjęcie młodszego Papieża. Zabrałem się natychmiast do pracy i po półtora dnia intensywnych poszukiwań wybrałem następne zdjęcia, które zostały „opracowane” graficznie przez Giuseppe Sabatellego, mojego długoletniego włoskiego współpracownika. Ta propozycja spodobała się zarówno w Wikariacie, jak i w Watykanie - w ten sposób wykonany przeze mnie portret Jana Pawła II zostanie odsłonięty na fasadzie Bazyliki św. Piotra w czasie Mszy św. beatyfikacyjnej.

- Czy możesz powiedzieć, o jakie zdjęcie chodzi?

- Mogę wyjawić jedynie, że jest to zdjęcie zrobione w 1989 r. w jednej z rzymskich parafii. Na razie nic więcej nie mogę powiedzieć.

- A co stało się ze zdjęciem, które tak podobało się Kardynałowi Wikariuszowi?

- Rzeczywiście, z pewnych źródeł dowiedziałem się, że kard. Vallini był zachwycony zdjęciem Jana Pawła II z placu Hiszpańskiego - ukazuje ono Papieża modlącego się przy słynnej kolumnie z Matką Bożą; ma on intensywny wyraz twarzy, jego oczy zwrócone są ku figurze Maryi, a podniesiona ręka przywołuje gest błogosławieństwa. Dlatego Kardynał Wikariusz zlecił, by umieszczono je na plakacie diecezji rzymskiej oraz na pamiątkowych medalach, które będą wybite w brązie, srebrze i złocie. Ich projekt został już zaprezentowany dziennikarzom. Poza tym - to samo zdjęcie wykorzystano do wykonania znaczka pocztowego, który Poczta Włoska wypuści do obiegu w czasie beatyfikacji.

- Gratuluję tego wielkiego wyróżnienia i życzę dalszych sukcesów w pracy zawodowej.

- Nie ukrywam, że jestem nie tylko wzruszony, ale i zadowolony.

Prezydent Duda o rtm. Pileckim: był uosobieniem walki o wolną Polskę

2018-05-25 17:41

kos / Warszawa (KAI)

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda złożył wieniec przy ścianie straceń na terenie dawnego Aresztu Śledczego Warszawa – Mokotów. Dziś przypada 70. rocznica wykonania wyroku na rtm. Witoldzie Pileckim, żołnierzu Wojska Polskiego, jednym z bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego. Prezydentowi Dudzie towarzyszyła córka Rotmistrza – Zofia Pilecka–Optułowicz.

IPN

W uroczystości wzięli udział pracownicy Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, uczniowie szkół, a także żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy wraz ze Strażą Więzienną wystawili posterunek honorowy.

– Dzisiaj mam ten zaszczyt, że mogę razem z panią Zofią Pilecką uczcić pamięć rotmistrza Witolda Pileckiego, jej ojca. Człowieka, o którym można by snuć – jak wszyscy wiedzą ‒ bardzo długą opowieść. Ale krótko mówiąc: kogoś, kto był uosobieniem walki o wolną Polskę, uosobieniem najszlachetniejszej postawy, jaką w ogóle można sobie wyobrazić w tamtym bardzo trudnym czasie ‒ walki o odzyskanie niepodległości, wojny polsko-bolszewickiej, później budowania II Rzeczypospolitej, a potem próby odzyskania wolnego polskiego państwa w czasie II wojny światowej i później – powiedział.

Zdaniem prezydenta Dudy rtm. Pilecki jest „postacią pomnikową” i „wzorem dla obecnych i przyszłych pokoleń polskiej młodzieży”. – Postacią niezwykle szlachetną i wspaniałą – wzorem polskiego żołnierza walczącego niezłomnie o wolną Polskę, bohatera – powiedział podczas krótkiego spotkania z dziennikarzami.

Dziś odsłonięty został także portret rtm. Witolda Pileckiego, umieszczony przy bramie wjazdowej do dawnego aresztu śledczego.

***

Witold Pilecki był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, żołnierzem kampanii wrześniowej 1939 r., bohaterem polskiego Państwa Podziemnego. W 1940 r. podczas niemieckiej łapanki Pilecki pozwolił się aresztować Niemcom, aby przedostać się do obozu Auschwitz, gdzie liczył na zdobycie informacje o panujących w nim warunkach. Do Auschwitz trafił w nocy z 21 na 22 września 1940 r. Szybko stał się głównym organizatorem konspiracji w obozie. Założył tam Związek Organizacji Wojskowej. Planował nawet zbrojne oswobodzenie obozu.

W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. Pilecki zdołał uciec z obozu wraz z dwoma współwięźniami. Jego raporty z obozu były przesłane do dowództwa Armii Krajowej w Warszawie i przekazane dalej na Zachód.

Po wojnie w maju 1947 r. został aresztowany. Osadzono go w areszcie śledczym przy ul. Rakowieckiej w Warszawie i poddano okrutnemu śledztwu. 15 maja 1948 r. rtm. Pilecki został skazany na karę śmierci i wkrótce stracony. Wyrok wykonano w więzieniu mokotowskim, poprzez strzał w tył głowy. Prawdopodobnym miejscem pochówku jego szczątków jest kwatera "Ł" na Powązkach Wojskowych, gdzie zespół IPN prowadzi prace poszukiwawcze ofiar reżimu komunistycznego.

We wrześniu 1990 r. Wojskowy Sąd Najwyższy uwolnił skazanych od stawianych im zarzutów, podkreślając niesprawiedliwy charakter wydanych wyroków, które zapadły z naruszeniem prawa. Sąd Najwyższy podkreślił patriotyczną postawę niesłusznie skazanych. W lipcu 2006 r. prezydent RP Lech Kaczyński w uznaniu zasług Witolda Pileckiego odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego. W 2013 r. rtm. Pilecki został awansowany na stopień pułkownika.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Franciszek i Benedykt XVI przyjęli Bartłomieja I

2018-05-26 15:03

st (KAI) / Watykan

Franciszek i jego poprzednik Benedykt XVI przyjęli duchowego zwierzchnika prawosławia, patriarchę Konstantynopola, Bartłomieja I. Rozmowa z papieżem w Pałacu Apostolskim w Watykanie trwała około dwudziestu pięciu minut. Przybył on do Rzymu, aby odwiedzić bazylikę Dwunastu Apostołów, oddać cześć przechowywanym tam relikwiom apostołów Filipa i Jakuba Młodszego oraz wziąć udział w międzynarodowej konferencji Fundacji Centesimus Annus pro Pontifice.

Massimo Finizio / pl.wikipedia.org

Podczas dzisiejszego spotkania Bartłomiej przekazał papieżowi pudełko czekoladek, obraz Madonny z Dzieciątkiem, ikonę świętego Franciszka i broszurę o patriarchacie. Papież ze swej strony ofiarował osobiście podpisaną adhortację „Gaudete et exsultate” oraz brązową reprodukcję Drzwi Świętych.

Podczas konferencji obchodzącej 25-lecie istnienia Papieskiej Fundacji Centisimus Annus Bartłomiej wygłosił wykład na temat: „Wspólny chrześcijański program działania na rzecz dobra wspólnego”. W trakcie swojego wystąpienia poinformował, że wczoraj wieczorem spotkał się również z papieżem-seniorem Benedyktem XVI.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 5/6 2018

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem