Reklama

Petycja do prezes Trybunału Konstytucyjnego

Festiwal Dziecięcy w Blachowni

2014-05-25 20:38

Jowita Kostrzewska

Jowita Kostrzewska

„Niebolotem do nieba” - pod takim hasłem 24 maja w Blachowni w parafii św. Michała Archanioła odbył się Festiwal Dziecięcy zorganizowany z inicjatywy rodzin Domowego Kościoła działającego w parafii.

Patronat honorowy Festiwalu objęła Anetta Ujma - burmistrz Miasta Blachowni, natomiast patronami medialnymi byli: Tygodnik Katolicki "Niedziela”, Katolickie Radio Fiat, Portal Informacyjny Częstochowskie 24, Festiwal rozpoczął się wspólnym odmówieniem Koronki do Bożego Miłosierdzia, przed Najświętszym Sakramentem o godz. 15, którą rozpoczął gość Festiwalu bp Antoni Długosz, a następnie udzielił wszystkim błogosławieństwa.

- Ten mały Kościół, za parę lat ma być wielkim Kościołem i po to jest dzisiejsze spotkanie by ten mały młody las Kościoła Powszechnego, w tym naszym małym wymiarze parafialnym, ciągle wzrastał. - mówił otwierając Festiwal ks. proboszcz Andrzej Walaszczyk, gospodarz spotkania. Natomiast Anetta Ujma gratulowała organizatorom i życzyła wszystkim dobrej zabawy.

Reklama

Część artystyczna rozpoczęła się występem bp. Antoniego Długosza, który wraz z „Małą Armią Jezusa”, dziecięcą scholą z Blachowni, śpiewał i tańczył, z radością głosząc chwałę Bożą. Usłyszeliśmy m.in. „Tango San Damiano”, utwór dedykowany Ojcu św. Franciszkowi, oraz „Bóg kocha mnie” i „Moja wiara”.

Kolejnym występem był koncert „ Małej Armii Jezusa”. Dzieci wykonały m.in. piosenkę „Tato”, „Wszystkie dzieci idą do nieba”, a także tytułowy utwór Festiwalu „Niebolot”. Następnie mogliśmy podziwiać występ „Małego Chóru Wielkich Serc” 58 - osobowego zespołu dziecięcego z Łodzi, a w ich wykonaniu m.in. piosenkę „Jan Paweł Wielki”, która ukaże się na najnowszej płycie grupy. Podczas występu, ojciec Piotr Kleszcz, opiekun i założyciel zespołu hojnie obdarowywał publiczność nagrodami w postaci płyt i plakatów.

- Przez śpiew i wspólne spotkanie jednoczymy się razem i zapominamy o swoich troskach codziennych. W miejscu gdzie można bardzo dobrze bawić się bez alkoholu i bez żadnych innych używek. W miejscu, które jest bezpieczne zarówno dla dzieci, dorosłych jak i młodzieży i oby takich miejsc było więcej.- mówił w rozmowie z „Niedzielą” o. Piotr Kleszcz.

Dużą atrakcją dla maluchów, ale i dla starszych był spektakl teatralny pt. „Czerwony Kapturek”, wystawiony przez rodziny z Domowego Kościoła oraz przyjazd motocyklistów z Częstochowskiego Towarzystwa Motocyklowego „Jura Riders”, którzy przybyli na zaproszenie ks. Tomasza Turczyna, członka klubu motocyklowego księży God’s Guards - Strażnicy Boga. Motocykliści opowiadali o historii klubu. Była także możliwość zrobienia wspólnej fotografii oraz krótkiej przejażdżki po placu.

Przez cały czas Festiwalu dzieci brały udział w konkursach, zabawach i tańcach, prowadzonych przez didżeja Tomasza Kurpiarza. Odbyła się także akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku, podczas której zostało zarejestrowanych 31 osób.

Na Festiwalu był obecny Tygodnik Katolicki „Niedziela”, który wspierał akcję rejestracji dawców szpiku, a wszystkich uczestników Festiwalu obdarował bezpłatnymi egzemplarzami tygodnika i słodyczami.

- Wszystko co dzisiaj się działo było po to, by wnieść trochę radości i widać, podobało się to niebu, bo wszędzie wokół padało, tylko nie u nas - opowiadał w rozmowie z „Niedzielą” ks. Krzysztof Krulik, współorganizator Festiwalu Dziecięcego. - Takie spotkania mają nam uświadomić, że jesteśmy jedną wspólnotą, domem, rodziną, którzy gromadzą się w imię Jezusa, który też kochał dzieci i prosił, żebyśmy wszyscy stali się jako dzieci, bo tylko z taką ufnością i taką nadzieją, jaką ma dziecko dojdziemy do nieba - podkreślił ks. Krulik.

Natomiast Anna Rempała z Domowego Kościoła powiedziała, że taki rodzaj ewangelizacji jest bardzo potrzebny w dzisiejszym świecie. - Zdecydowanie musimy bardziej wychodzić do ludzi, pokazywać, że Kościół to nie tylko niedzielna Msza św., ale też różne inne inicjatywy, które pomagają stworzyć jedną wielką wspólnotę. - dodała pani Rempała.

- Takie spotkania bardzo zbliżają do wiary zwłaszcza w dzisiejszych czasach. To również bardzo dobra forma ewangelizacji dla dzieci, nie zobowiązująca, ale która powoduje, że dzieci bardziej przywiązują się do Kościoła.- mówiła Justyna Frąckowiak, która na Festiwalu była z córką Martyną.

Również Alicja Migoń, mama 6 - letniej Aleksandry i 3- letniej Hani powiedziała, że takie spotkania to „wspaniała integracja nie tylko dzieci, ale i dorosłych i świetna zabawa dla wszystkich”. - To także wspaniała zachęta, żeby uczestniczyć w życiu Kościoła i żyć życiem katolickim. - dodała pani Alicja. Festiwal zakończył się wspólnym odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego i błogosławieństwem.

Rodziny z Domowego Kościoła serdecznie dziękują ks., Krzysztofowi Krulikowi za ogromne zaangażowanie i wkład pracy w zorganizowanie Festiwalu Dziecięcego, bo dzięki temu wszystko mogło się udać.

Tagi:
festiwal

Uczta melomanów

2019-02-06 11:52

Maja Piórska
Edycja szczecińsko-kamieńska 6/2019, str. VI

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Świnoujskie Wieczory Organowe, odbywający się w parafii Chrystusa Króla, ma 20 lat. Przez ten czas świnoujscy melomani mogli usłyszeć wybitnych organistów i artystów z prawie całej Europy, Argentyny i USA

archiwum TPŚ
Georgij Agratina

Szybko minęło 20 lat koncertów organowych w Świnoujściu i gdyby nie było archiwum późniejszego Festiwalu Świnoujskie Wieczory Organowe, zapewne niewielu pamięta, jak to było dwadzieścia lat temu, kiedy wszystko się zaczęło.

W archiwum Towarzystwa Przyjaciół Świnoujścia – organizatora tych organowych koncertów – nie ma żadnych zapisków z pierwszych koncertów..., a dopiero od roku 1999.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Akcja dom

Watykan: abp McCarrick wydalony ze stanu duchownego

2019-02-16 10:40

st (KAI) / Watykan

Kongregacja Nauki Wiary orzekła karę wydalenia ze stanu duchownego 88- letniego abp Theodore'a Edgara McCarricka, emerytowanego arcybiskupa Waszyngtonu.

wikipedia.org

Jak podaje komunikat tej dykasterii 11 stycznia Kongres Kongregacji Nauki Wiary, po zakończeniu procesu karnego, wydał dekret stwierdzający, że Theodore Edgar McCarrick, emerytowany arcybiskup Waszyngtonu, będąc duchownym jest winnym następujących przestępstw: solicytacji w sakramencie spowiedzi oraz grzechów przeciwko szóstemu przykazaniu z małoletnimi i dorosłymi, z czynnikiem obciążającym wykorzystywania władzy. Kongres nałożył na niego karę wydalenia ze stanu duchownego

W dniu 13 lutego 2019 r. Sesja Zwyczajna (Feria IV) Kongregacji Nauki Wiary rozważyła odwołanie od tej decyzji. Po przeanalizowaniu argumentów Sesja zwyczajna potwierdziła dekret Kongresu. Decyzja ta została doręczona Theodore'owi McCarrickowi w dniu 15 lutego 2019 r. Ojciec Święty uznał definitywny charakter tej decyzji podjętej zgodnie z prawem, czyniąc ją res iudicata (tj. nie przyznając prawa do dalszego odwołania).

28 lipca ub.r. Ojciec Święty przyjął rezygnację 87-leniego wówczas abp. Theodore'a McCarricka z członkostwa w Kolegium Kardynalskim. Jednocześnie nałożył na niego suspensę ad divinis i nakazał mu prowadzenie życia modlitwy i pokuty w odosobnieniu aż do zakończenia procesu kanonicznego. Wcześniej papież polecił byłemu kardynałowi, by nie wykonywał publicznie posługi kapłańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Caritas kielecka tworzy mieszkania chronione dla chorych po kryzysach psychicznych

2019-02-16 18:20

dziar / Kielce (KAI)

Caritas Diecezji Kieleckiej przygotowuje mieszkania chronione dla osób, które przeszły kryzys psychiczny, ale nie wymagają już całodobowej opieki lekarskiej. Lokale znajdować się będą na pierwszym piętrze ośrodka zdrowia w Wiśniówce.

Caritas

Zostały one pomyślane jako alternatywa dla domów pomocy społecznej.

W mieszkaniach będą wkrótce mogły zamieszkać osoby, które przynajmniej dwa razy przebywały w szpitalu ze względu na swoją chorobę, ale nie wymagają już całodobowej opieki lekarskiej.

Realizowany projekt ma charakter pilotażowy. Chodzi o sprawdzenie, na ile forma częściowego wsparcia może pomóc osobom po kryzysach psychicznych w powrocie do normalnego funkcjonowania. Mieszkańców lokali wspierać będą m.in. psycholog, pracownik socjalny oraz koordynator, który nadzorować będzie te mieszkania.

W mieszkaniach Caritas prowadzi prace remontowe. W efekcie mają powstać odrębne lokale, ale realizatorzy projektu oczekują, że lokatorzy będą się nawzajem wspierać i tworzyć małe społeczności. Ograniczone, rozważnie prowadzone wsparcie ze strony różnych specjalistów powinno dać możliwość stabilizacji i również usamodzielnienia tych osób.

Osoby zainteresowane zajęciem mieszkania chronionego na Wiśniówce mogą się zgłaszać do Caritas Diecezji Kieleckiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem