Reklama

Dom na Madagaskarze

Prof. Gabriel Turowski


Niedziela Ogólnopolska 47/2011, str. 38-39

Adam Wojnar

Urodził się na Podolu w Monasterzyskach w 1929 r. Na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1952 r. ukończył chemię i biologię; specjalista z zakresu biotechnologii, immunogenetyk i immunolog kliniczny, prof. zw. dr hab. nauk przyrodniczych UJ; pracował na Wydziale Lekarskim UJ. Przez 22 lata w III Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej prowadził Pracownię Immunologii Transplantacyjnej oraz samodzielną jednostkę - Zakład Immunologii Klinicznej Collegium Medicum UJ. Autor licznych prac naukowych (ok. 300), patentów (6) i dokumentacji biotechnologicznych (ok. 30), głównie dotyczących produkcji szczepionek i ubikwityn.
W 2007 r. Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu przyznała prof. Turowskiemu status pokrzywdzonego. Jako „działający na szkodę władzy ludowej” nie był odznaczany przez PRL.
Uczestnik „Środowiska Wujka” - ks. Karola Wojtyły, papieża Jana Pawła II (1953-2005). Kawaler Zakonu Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, publicysta i członek Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Autor licznych artykułów publicystycznych (ok. 200). Otrzymał z rąk bł. Jana Pawła II złoty medal III roku pontyfikatu za udział w zespole leczącym Ojca Świętego po zamachu na jego życie 13 maja 1981 r. Laureat specjalnej LVIII Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka „za dokumentację pontyfikatu Jana Pawła II” (2005 r.), odznaczony Złotą Odznaką Honorową Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” (2008 r.), laureat Nagrody im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego - Ojca Rodziny „za wszechstronną działalność na rzecz umacniania rodziny w Polsce” (2009 r.), laureat nagrody Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy „Bez światłocienia...” C.K. Norwid (2010 r.). Odznaczony złotym orderem „Gloria” Polskiego Zwierzchnictwa Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie (2011 r.).
Autor licznych (77) opracowań o bł. Janie Pawle II, m.in. książek: „Ilustrowane Kalendarium Wielkiego Pontyfikatu 1978-2005” (2005 r.) - wyróżnienie „Magazynu Literackiego Książki” jako książka miesiąca maja oraz książka roku 2005; „Litania Narodu Polskiego” (2004 r.), „Ilustrowany leksykon polskich świętych, błogosławionych i sług Bożych” (2005 r., 2007 r., 2011 r.), „Karol Wojtyła - Przyjaciel, Kardynał, Papież” (2007 r.) - I nagroda czytelników na Targach Książki w Krakowie w 2007 r.; „Fatimski szlak w pontyfikacie Jana Pawła II” (2008 r.), „Biskup Karol Wojtyła. Pięćdziesięciolecie sakry biskupiej 1958-2008” (2008 r.).
Do tej pory 211 razy spotykał się z wiernymi w kraju i poza granicami (Ukraina: Lwów, Buczacz; Słowacja: Stara Lubowla; Włochy: Rzym; Austria: Wiedeń; Niemcy: Dortmund; Węgry: Budapeszt), z młodzieżą, z grupami religijnymi, aby dawać świadectwo życia i świętości bł. Jana Pawła II, a także jego zmagania z cierpieniem po zamachu 13 maja 1981 r.

Kolęda

Alumn Grzegorz Gęsikowski
Edycja szczecińsko-kamieńska 51/2002

Termin calendae w starożytnym Rzymie oznaczał pierwszy dzień miesiąca. Najbardziej zaś uroczyście obchodzono calendae styczniowe (festum Calendarium), które rozpoczynały nowy rok. Wtedy to odwiedzano się po domach, obdarowywano podarkami i składano sobie życzenia. Podobnie czyniono w całej Europie w wiekach późniejszych, łącząc już ów zwyczaj ściśle ze świętami Bożego Narodzenia.
Tymczasem w Polsce dawnej 1 stycznia kapłani rozpoczynali odwiedziny duszpasterskie, które określano właśnie mianem kolędy. Trwała ona do 2 lutego - Święta Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej). Najdawniejsza wzmianka o tej praktyce pochodzi z 1607 r. Wtedy to na synodzie prowincjonalnym w Piotrkowie polecono, aby plebani według starożytnego zwyczaju nawiedzali swoich wiernych po domach, uczyli ich pacierza, prawd wiary i by wchodzili w szczegóły życia, czy jest ono prawdziwie chrześcijańskie. Polecano także, by strapionych pocieszali, a ubogich wspomagali. Z kolei synod chełmski (1624 r.) zachęcał, aby proboszczowie spisywali swoich parafian i zachęcali do częstego korzystania z sakramentów. Owa wizyta miała wpłynąć na ożywienie życia religijnego i moralnego parafii.
Dla wielu rodzin kolęda jest bardzo ważnym wydarzeniem. Już od samego rana trwają w mieszkaniach przygotowania do przyjęcia kapłana. Wizyta duszpasterza jest doskonałą okazją do wspólnej modlitwy, do wyproszenia Bożego błogosławieństwa dla domowników, ale także okazją do szczerej rozmowy.
Jak należy przeżyć wizytę duszpasterską kapłana? Przede wszystkim należy się przygotować duchowo. Najlepiej uczynimy to, przystępując w czasie świąt do Komunii św., a także biorąc czynny udział w modlitwie. Nie wolno też zapomnieć o zewnętrznym przygotowaniu samego miejsca spotkania. Stół należy nakryć białym obrusem, postawić na nim krzyż, zapalone świeczki, Pismo Święte i wodę święconą. Przy tak przygotowanym stole winna zgromadzić się cała rodzina. Obrzęd kolędy nie jest wcale skomplikowany i na pewno sprzyja serdecznemu spotkaniu duszpasterza ze swoimi parafianami. Z jednej strony kapłan ma doskonałą okazję nie tylko poznać swoich wiernych, ale i wgłębić się w ich konkretną sytuację życiową, poznać jej radości, smutki i wyjść naprzeciw z konkretnym działaniem. Z drugiej strony i parafianie mają możliwość bliżej zainteresować się życiem parafii - życiem wspólnoty lokalnego Kościoła.
Jak wygląda kolęda? Zgodnie z wielowiekową tradycją kolęda w Polsce ma następujący przebieg: przed wejściem (bądź w trakcie wchodzenia) do mieszkania (domu) ministranci wraz z domownikami śpiewają kolędę, a w tym czasie jeden z chłopców kreśli na drzwiach napis: C + M + B + bieżący rok, co oznacza: Christus manisionem benedicat ("Niech Chrystus mieszkanie błogosławi"). Następnie kapłan wchodzi do mieszkania i pozdrawia obecnych słowami: "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!" (odpowiadamy: "Na wieki wieków. Amen"). Kapłan może również zacząć od słów: "Pokój temu domowi" (tym razem odpowiemy: "I wszystkim jego mieszkańcom"). Następnie wszyscy - jak jedna rodzina, zgromadzona przy jednym stole odmawiają modlitwę, którą nauczył nas Jezus Chrystus (tzn. Ojcze nasz). Po niej kapłan, wypraszając Boże błogosławieństwo dla domowników, modli się następującymi lub podobnymi słowami: "Pobłogosław + Panie, Boże Wszechmogący, to mieszkanie (ten dom), aby w nim trwały: zdrowie i czystość, dobroć i łagodność oraz wierność w wypełnianiu Twoich przykazań; aby zawsze składano Ci dzięki. A błogosławieństwo Twoje niech pozostanie na tym miejscu i nad jego mieszkańcami teraz i na zawsze. Amen". Po czym następuje końcowe błogosławieństwo: "Niech to mieszkanie i wszystkich w nim mieszkających błogosławi Bóg Ojciec i Syn + i Duch Święty. Amen". Pięknym zwyczajem jest, gdy duszpasterz teraz weźmie ze stołu krzyż stanowiący własność rodziny i poda każdemu do ucałowania. Po tym dopiero kropi mieszkanie i domowników wodą święconą i stosownie do potrzeby duszpasterskiej nawiązuje rozmowę, której zawsze powinna towarzyszyć roztropność, delikatność i chrześcijańska zasada miłości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Koncert kolęd 2019

O pilotowaniu

2019-01-15 21:17

Katarzyna Krawcewicz

W Domu Formacyjnym Ruchu Światło-Życie im. św. Jana Chrzciciela w Łagowie 14 stycznia rozpoczęła się sesja o pilotowaniu kręgu, czyli rekolekcje dla par pragnących podjąć posługę formacji nowo powstających kręgów Domowego Kościoła. Sesję poprowadzili Grażyna i Roman Strugowie z archidiecezji łódzkiej.

Maciej Krawcewicz
W Łagowie rekolekcje dla par pragnących podjąć posługę formacji nowo powstających kręgów Domowego Kościoła

- Te rekolekcje przeznaczone są dla małżeństw po formacji podstawowej. Pilotowanie kręgu to ukazywanie małżonkom, którzy dopiero wchodzą do Domowego Kościoła, tego, czym żyjemy, jak funkcjonuje Ruch Światło-Życie, jakie są nasze zobowiązania – wyjaśnia Roman Strug.

Te zobowiązania to m.in. codzienna modlitwa osobista, małżeńska i rodzinna, regularne spotkanie ze słowem Bożym czy też comiesięczny dialog małżeński oraz systematyczna praca nad sobą, małżeństwem i rodziną.

W rekolekcjach uczestniczy 7 par. Zakończą się 19 stycznia.

Więcej w papierowym wydaniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem