Reklama

Jubileuszowy Festiwal Piosenki Religijnej

Śpiewajmy Panu

Dwa dni (27-28 września) w Bielskim Domu Kultury trwały przesłuchania 57 podmiotów wykonawczych zgłoszonych w 9 kategoriach X Jubileuszowego Diecezjalnego Festiwalu Piosenki Religijnej (DFPR) "Śpiewajmy Panu". Młodzi wykonawcy z parafii diecezji drohiczyńskiej przedstawili przed Jury i publicznością zespołowo i indywidualnie repertuar o religijnej inspiracji. Zmagania konkursowe zakończył gościnny występ Tomka Kamińskiego z Torunia.

Niedziela podlaska 47/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

29 września, w niedzielę, w Koncercie Galowym Laureatów honorowymi gośćmi byli: bp Antoni Dydycz, ks. prał. Wojciech Wasak, wiceburmistrz miasta, Jan Kiryziuk, przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych, sponsorzy i mieszkańcy miasta. Festiwal był ostatnim akordem odbywającego się Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w dekanacie bielskim.
Ofiaruj nam Jahwe strofy nowej pieśni.
Niech w harfach obudzi się psalm.
Piosenką dziś chwalmy i w barwach chwałę nieśmy.
Śpiewając radośnie Cantate Deo.
Śpiew hymnu festiwalowego Cantate Deo poprzedził wystąpienie ks. Roberta Solki, dyrektora Festiwalu. Dokonując otwarcia DFPR ks. Robert powiedział: "Serdecznie witamy wszystkich na Jubileuszowym 10 DFPR ´Śpiewajmy Panu´ 2002 w Bielsku Podlaskim. Po raz kolejny spotykamy się, aby uwielbiać śpiewem naszego Stwórcę i Zbawiciela. Jest on wspólnym dziełem Młodzieży z Ruchu Światło-Życie, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Bielskiego Domu Kultury i wszystkich ludzi dobrej woli, którym sprawy Boże są bardzo bliskie.
Naszym festiwalowym zmaganiom towarzyszyć będzie jury w składzie: Anna Kurpińska - wykładowca emisji głosu w Instytucie dla Organistów przy Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie i wokalistka związana ze sceną Galerii Porczyńskich, Elżbieta Bilmin - nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia i dyrygent chóru ´Canto´ - przewodnicząca jury, ks. Jarosław Kuźmicki - dyrektor Studium Organistowskiego i wykładowca muzyki w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie, Józef Deniziak - nauczyciel muzyki i dyrygent Orkiestry Dętej przy Bielskim Domu Kultury i Zespole Szkół nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Janina Plutowicz - kierownik Działu Edukacji Artystycznej Bielskiego Domu Kultury".
Ksiądz Dyrektor serdecznie przywitał szanowne jury i życzył wytrwałości w ocenie wykonawców. Gorąco przywitał wykonawców, szczególnie najmłodszych, którzy rozpoczynają swoją karierę zawodową. Przedstawił prezenterów Festiwalu: Małgorzatę Tymińską - studentkę pedagogiki Uniwersytetu w Białymstoku, Patryka Chojnackiego - studenta Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku, Elżbietę Kosiak, uczennicę z I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki oraz Wojciecha Murawskiego, ucznia Zespołu Szkół Ekonomicznych w Bielsku Podlaskim. Życzył wykonawcom sukcesów, aby śpiew był oddaniem chwały Panu Bogu, ubogacał duchowo i napełnił serca radością i miłością.

Reklama

Z historii festiwalu

DFPR "Śpiewajmy Panu" zapoczątkowany został Charytatywnym Koncertem Piosenki Religijnej 7 listopada 1992 r. Wystąpiło wówczas 200 osób. W roku następnym - inicjator Koncertu Charytatywnego - ks. Roman Kowerdziej przy współudziale i zaangażowaniu młodzieży z Ruchu Światło-Życie zorganizował I Festiwal, który spotkał się ze strony społeczności z dużym zainteresowaniem. Po czterech latach, w związku ze zmianą placówki duszpasterskiej ks. R. Kowerdzieja, funkcję dyrektora DFPR pełnił ks. Paweł Anusiewicz. Patronat honorowy objął bp Antoni Dydycz i burmistrz Bielska Podlaskiego. Przez kolejne lata soliści i zespoły w przesłuchaniach zaprezentowali różne gatunki muzyki. W organizację Festiwalu aktywnie włączyła się młodzież należąca do wspólnot i grup oazowych. Dziś Festiwalowi przewodzi Ruch Światło-Życie i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży z parafii Matki Bożej z Góry Karmel.
Tradycyjnie już przesłuchania wieńczy koncert solistów i zespołów o chrześcijańskiej inspiracji. W ubiegłym roku koncertował zespół "Sunday" z Białegostoku, który wykonał utwory własne jak też chętnie śpiewane przez młodzież. 30 września, w niedzielę Mszę św. z udziałem uczestników IX Festiwalu sprawował ks. W. Niemyjski, wieloletni dyrektor Festiwalu.

Galowy koncert laureatów

Niedzielny Koncert Galowy Laureatów ks. R. Solka rozpoczął od powitania przybyłych gości w osobach - bp. Antoniego Dydycza, ks. prał. W. Wasaka, księży, laureatów i przedstawienia tegoroczne jury. Koncert Galowy zaszczycili swoją obecnością także ks. Kazimierz Zalewski, proboszcz nowo erygowanej parafii Opatrzności Bożej w Bielsku Podlaskim, ks. prał. Zbigniew Karolak, proboszcz w Klichach (przywiózł ze sobą grupkę młodzieży), alumni i siostry zakonne. Ksiądz Dyrektor przypomniał, że Festiwal nie mógłby odbyć się bez licznych sponsorów, których wymienił.
Ksiądz Biskup podkreślił, że Festiwal jest wydarzeniem ważnym dla miasta i diecezji, gdyż odgrywa on doniosłą rolę w formacji młodego pokolenia. Podziękował Księdzu Dyrektorowi, uczestnikom i organizatorom oraz złożył gratulacje wszystkim uczestnikom. Tym, którzy zajęli ostatnie miejsce - przypomniał, że w niebie może być inaczej, mogą oni być pierwszymi. Nawiązując do Jubileuszu Pasterz podkreślił, że w biblijnej tradycji "10" oznacza pełnię, która ubogaca życie, dlatego też życzył następnych dziesiątek i kolejnych rocznic.
Werdykt jury odczytała Elżbieta Bilmin: "Po wysłuchaniu 57 podmiotów wykonawczych w 9 kategoriach Jury postanowiło przyznać: W kategorii solistów młodszych (wiek 6-11 lat) I miejsce Justynie Zalewskiej z Brańska za piosenkę Maryjo Matko, II miejsce Magdalenie Kaszubińskiej z Ciechanowca za piosenkę Zielona nadzieja. W kategorii solistów 11-15 lat przyznano dwa pierwsze równorzędne miejsca: bielszczanom - Julicie Kotowicz za piosenkę Modlitwa i Karolowi Wróblewskiemu za piosenkę Golgota. II miejsce przyznano Gabrieli Pliszce z parafii Robity Kamień za piosenkę Powierz się Matce. Dwa równorzędne III miejsca przyznano Alicji Kosińskiej z Drohiczyna za piosenkę Maryjo, będę Ci śpiewać i Magdalenie Osipczuk z Bielska Podlaskiego za piosenkę: Nie pozwól mi. W tej kategorii Komisja przyznała również wyróżnienia: Jakubowi Plas z Ceranowa, Sylwii Tarasiuk z Bielska, Monice Kiersnowskiej z Brańska i Magdalenie Waszkowiak z Bielska Podlaskiego.
W kategorii solistów starszych - od lat 16., I miejsce przyznano Piotrowi Szekowskiemu z BDK za utwór premierowy Poranna bossanowa, II miejsce wyśpiewała Małgorzta Sztejniec, zaś III miejsce przyznano Monice Ziuzi z Hajnówki .
Wyróżnienie za własną twórczość przyznano Kordianowi Michalskiemu z Bociek.
W kategorii zespołów dziecięcych wyróżnienie przyznano zespołowi ´Ogród wyobraźni´ z Brańska.
W kategorii zespołów młodzieżowych I miejsce przyznano dla Studia Piosenki BDK za piosenkę historia, II miejsce otrzymał zespół ´Muzyka z magnetofonu´ z Bielska Podlaskiego za piosenkę Tak idę, zaś III miejsce przyznano zespołowi Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z Bielska Podlaskiego. Zaśpiewał on piosenkę Tańcem chwalmy Go. Wyróżnienie wręczono zespołowi ´Exodus´ za oryginalny pomysł wykonania utworów.
W kategorii ´schole dziecięce´ z małych parafii I miejsc przyznano scholii ´Ichtis´ z Gródka za utwór Wybacz Panie, II miejsce przyznano scholi ´Anielskie Nutki´ z Ciechanowca za piosenkę Alleluja i scholi dziecięcej ´Koło Misyjne´ z Grodziska. Jury przyznało również dwa III miejsca scholi ´Ziarenka´ z Bielska Podlaskiego i scholi ´Margolki´ z Drohiczyna.
Wyróżnienia otrzymały: schola "Aniołki z Jabłonki" z Jabłonny Lackiej, schola z Rudki i Ostrożan.
W kategorii schól dziecięcych z dużych parafii I miejsce przyznano scholi dziecięcej z parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Łochowie za utwór Pozdrawiam Cię Matko i ´Karmelkom´ z parafii Matki Bożej z Góry Karmel z Bielska Podlaskiego za piosenkę Pioseneczka. II miejsce wyśpiewały schole - dziecięca z parafii Św. Cyryla i Metodego z Hajnówki za piosenkę Jezus Ratownik i ´Promyki Jutrzenki´ z bazyliki Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z Bielska Podlaskiego za piosenkę Pan moją mocą. III miejsce przyznano scholii ´Duszki Pana´ z Brańska i scholi ´Perełki´ za piosenkę Kochaj Jezusa z parafii Podwyższenia Krzyża w Hajnówce.
W kategorii schól młodzieżowych z dużych parafii nie przyznano I oraz III miejsca. II miejsce piosenką Ojcze niebieski wyśpiewała schola z parafii Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim.
Jury przyznało specjalne wyróżnienie za szczególną aktywność muzyczną, za postawę fair play wobec konkurencji, za akompaniament wielu wykonawcom i pomoc w obsłudze technicznej - Karolowi Dzienisiukowi. Nagrodę - rower górski wręczyła fundatorka Grażyna Krzyworzeka, właścicielka Ka-Nexu.
Ceremonii wręczenia dyplomów i nagród dokonali E. Bilmin i ks. R. Solka.
Z okazji Jubileuszu nagrodę książkową ks. R. Solce w dowód uznania wręczyła Anna Radziszewska, dyrektor Banku Gospodarki Żywnościowej.
24 laureatów zaprezentowało zgromadzonym nagrodzone utwory. Publiczność gromkimi brawami nagrodziła Karola Wróblewskiego i Magdalenę Kaszubińską, którzy zaśpiewali na bis. Zespół Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży na zakończenie koncertu wykonał kilka utworów.
Ksiądz Dyrektor podziękował wszystkim, którzy włożyli swój trud w przygotowanie Festiwalu: prowadzącym i obsłudze organizacyjno-technicznej, dyrektorowi BDK - S. Łukaszuk, sponsorom indywidualnym i zakładom pracy.
Odśpiewanie hymnu Cantate Deo i gorący aplauz publiczności zakończyły X DFPR w Bielsku Podlaskim.
X Festiwal sponsorowali: Urząd Miasta Bielsk Podlaski, Starostwo Powiatowe w Bielsku Podlaskim, Firma "Suempol", Spółdzielnia Inwalidów "Przyszłość", PZU, Urząd Skarbowy, Przedsiębiorstwo PKS, Spółdzielnia Mleczarska "Mlekovita - Bielmlek", Bank Gospodarki Żywnościowej, Kredyt Bank Filia w Bielsku Podlaskim, Bank Spółdzielczy w Brańsku, Przedsiębiorstwo Robót Wodno-Inżynieryjnych "Ekoinsbud", ABA Plus, Foto Szałkowscy, Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe "Maxbud", Hurtownia "Marwit", Przedsiębiorstwo Ka-Nex, Hurtownia "Nord", Komitet Wyborczy Prawica Samorządowa "Jedność", NSZZ "Solidarność", Kancelaria Notarialna Małgorzaty Walendziak, "Andrius", Zajazd "Junior" w Dobromilu, "B-mol Maxima" - firma nagłośnieniowa i sklep muzyczny w Siedlcach, Drukarnia Format i Bożena Grotowicz - przewodnicząca Rady Powiatu.
Przesłuchaniom i Koncertowi Galowemu towarzyszyły liczne mass-media: Telewizja Polska, Oddział Białystok, Katolickie Radio Podlasie, Gazeta Współczesna, Tygodnik Katolicki Niedziela i Serwis Podlasia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gietrzwałd: spotkanie rzeczników diecezjalnych

2024-04-24 11:09

[ TEMATY ]

rzecznik

BP KEP

W dniach 22-24 kwietnia br. w Gietrzwałdzie, w archidiecezji warmińskiej, spotkali się rzecznicy diecezjalni. Głównym tematem spotkania była dyskusja nad tworzeniem informacji o Kościele dla mediów oraz sposobem reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce.

Sesje robocze dotyczyły przede wszystkim sposobu reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce w zakresie komunikacji medialnej. Rzecznicy mieli również okazję zapoznać się szerzej z przepisami prawa prasowego dzięki ekspertom z tej dziedziny. Obrady odbywały się w Domu Rekolekcyjnym „Domus Mariae” w Gietrzwałdzie, przy Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i ludziom. Pokój Tobie, diecezjo sosnowiecka!

2024-04-23 15:17

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

BP KEP

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego. Decyzję papieża ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W diecezji tarnowskiej nominację ogłoszono w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ingres planowany jest 22 czerwca.

- Idę służyć Bogu i ludziom - powiedział bp Artur Ważny. - Tak mówi dziś Ewangelia, żebyśmy szli służyć, tam gdzie jest Jezus i tam gdzie są ci, którzy szukają Boga cały czas. To dzisiejsze posłanie z Ewangelii bardzo mnie umacnia. Bez tego po ludzku nie byłoby prosto. Kiedy tak na to patrzę, że to jest zaproszenie przez Niego do tego, żeby za Nim kroczyć, wędrować tam gdzie On chce iść, to jest to wielka radość, nadzieja i takie umocnienie, że niczego nie trzeba się obawiać - wyznał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Co nam w duszy gra

2024-04-24 15:28

Mateusz Góra

    W parafii Matki Bożej Częstochowskiej na osiedlu Szklane Domy w Krakowie można było posłuchać koncertu muzyki gospel.

    Koncert był zwieńczeniem weekendowych warsztatów, podczas których uczestnicy doskonalili lub nawet poznawali tę muzykę. Warsztaty gospelowe to już tradycja od 10 lat. Organizowane są przez Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 „Krzesławice” w Krakowie. Ich charakterystycznym znakiem jest to, że są to warsztaty międzypokoleniowe, w których biorą udział dzieci, młodzież, a także dorośli i seniorzy. – Muzyka gospel mówi o wewnętrznych przeżyciach związanych z naszą wiara. Znajdziemy w niej szeroki wachlarz gatunków muzycznych, z których gospel chętnie czerpie. Poza tym aspektem muzycznym, najważniejszą warstwą muzyki gospel jest warstwa duchowa. W naszych warsztatach biorą udział amatorzy, którzy z jednej strony mogą zrozumieć swoje niedoskonałości w śpiewaniu, a jednocześnie przeżyć duchowo coś wyjątkowego, czego zawodowcy mogą już nie doznawać, ponieważ w ich śpiew wkrada się rutyna – mówi Szymon Markiewicz, organizator i koordynator warsztatów. W tym roku uczestników szkolił Norris Garner ze Stanów Zjednoczonych – kompozytor i dyrygent muzyki gospel.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję