Reklama

Z Nowego Kramska do Otynia

Wiadomości z życia diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

U stóp Matki Bożej

20 października parafianie z Nowego Kramska wraz z proboszczem ks. Janem Radkiewiczem spod parafialnego kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny własnymi samochodami udali się w pielgrzymkę do Matki Bożej Klenickiej w Otyniu.
W otyńskiej świątyni pielgrzymów powitała z widocznym uśmiechem Matka Boża Klenicka, która wita wszystkich przychodzących na modlitwę. Nowokramscy pielgrzymi włączyli się w nabożeństwo różańcowe, które prowadzi ks. Adam Firak. Po nim rozpoczęła się Msza św. Modlitwie wiernych towarzyszyła grupa młodzieży, która przygotowała oprawę muzyczną liturgii. W kazaniu ks. Adam przybliżył zebranym historię figury Matki Bożej. Zwrócił uwagę na nadchodzący jubileusz 350-lecia pobytu Matki Bożej Klenickiej w Otyniu. Wszystkich, którzy zechcą się modlić u Jej stóp, zaprosił na spotkania eucharystyczne w każdą sobotę o godz. 11.00.
Podczas Mszy św. wierni zanosili do stóp Matki Bożej Klenickiej prośby i intencje, z którymi przyjechali. W Jej matczyną opiekę oddali siebie samych, swoje rodziny i parafię.
Na zakończenie ks. Grzegorz Sopniewski - proboszcz parafii w Otyniu w serdecznych słowach powitał pielgrzymów i zaprosił na poczęstunek do salki parafialnej.

Wioletta Malinowska

Jesienna zaduma

Jesień jest porą roku, która wyzwala wspomnienia, refleksje i skłania do zadumy. Taki właśnie był kulturalny listopad w Głogowie. Rozpoczął go "Zaduszkowy Oskar", w ramach którego pokazano film Witolda Leszczyńskiego Requiem.
Natomiast 12 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury Marta Klubowicz wystąpiła z monodramem Kiedy rana... Monodram ten jest autorskim przedsięwzięciem Marty Klubowicz z Białegostoku, która na co dzień występuje na deskach Teatru Dramatycznego w Koszalinie. Całość ujęta jest klamrą baśni o Śpiącej Królewnie, której, gdy się budzi, poeci przynoszą wiersze. Słowom i gestom dyskretnie towarzyszy skomponowana przez Yolę Wesołowską muzyka, współtworząca coraz to nowe miejsca i nastroje. Swój spektakl Marta Klubowicz - aktorka, scenarzystka i reżyser - buduje ze świateł i cieni, ale nade wszystko ze słów, słów poetyckich. Ich ogrom sprawia, że długo po zakończeniu spektaklu widz pozostaje pod ich wrażeniem. A tytuł zaczerpnęła z wiersza Ernsta Schonwisego: "Kiedy rana nigdy nie zabliźniona w bólu ponownie się otworzy, kropla krwi, która z niej się sączy, będzie wierszem".
Listopadowych zamyśleń dopełniła Msza wędrującego Edwarda Stachury, koncert blusowy "After Blues" oraz wystawa prac dzieci i młodzieży uczestniczących w warsztatach twórczych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Bard

Czynne miłosierdzie

Obchodzony tydzień misyjny i hasło tegorocznej pielgrzymki Jana Pawła II "Bóg bogaty w miłosierdzie" nadają życie każdego chrześcijanina głęboki sens. Nakaz "Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię" (Mk 16, 15) nie tylko odnosił się do Apostołów, ale do każdego ucznia Chrystusa - a więc każdego z nas. Naśladowanie Boga i kierowanie się miłosierdziem - miłością miłującą jest jednocześnie tak proste i tak trudne. Czy wykonalne? Chyba tak - dowodzą tego dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Gorzowie Wlkp.
We wrześniu dzieci zrobiły gazetkę nt.: "Papież wśród nas". Było to przypomnienie pobytu Jana Pawła II i jego wezwania, aby dostrzec nad sobą wolę Boga i drugiego człowieka "brata", do czego potrzeba wyobraźni. Dopiero tak nakierowana postawa upoważnia nas do misji - przecież nie trzeba wyjeżdżać daleko, aby poczuć się misjonarzem. Z pomocą idzie nam tu encyklika Veritatis splendor czyli blask prawdy, a szczególnie jej I rozdział pt.: "Nauczycielu, co dobrego mam czynić?" (Mt 19, 16) - jej typowo biblijny charakter odsyła nas do Pisma Świętego. Dzieci na katechezie pytały, a co my mamy czynić?! Tu padła podpowiedź ze strony środków masowego przekazu, gdzie akurat apelowano, iż dom Brata Alberta w Gorzowie Wlkp. ma ogromne potrzeby, gdyż przyjmuje coraz więcej podopiecznych. Na wcześniej postawione pytanie młodzieńca: "Nauczycielu, co dobrego mam czynić, aby otrzymać życie wieczne?" jak zwykle wrażliwe i o dobrych sercach dzieci odpowiedziały miłością czynną. Za zebrane pieniądze zakupiły pościel i prześcieradła (ok. 30 sztuk) i przekazały dla schroniska.
Cieszymy się, że taki potencjał dobra jest w dzieciach. Miejmy nadzieję, że dobra z nich wyrośnie młodzież, a dalej dojrzali w wierze chrześcijanie.

Reklama

Grażyna Kowalewska

Gorzów Wlkp.

Według danych służb społecznych na terenie całego województwa status bezdomnego ma ponad 600 osób, dla których przygotowano ok. 560 miejsc noclegowych. O bezdomnych dobrze zadbały gorzowskie placówki charytatywne. Talerz ciepłej zupy i materac do spania znajdzie się dla każdego potrzebującego w Domu Pomocy im. Brata Alberta czy w Charytatywnym Centrum Pomocy Człowiekowi im. Jana Pawła II przy ul. Słonecznej. Centrum dysponuje też miejscami w ośrodku kolonijnym w Długiem nad jez. Lipie. Natomiast Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna przy ul. Armii Ludowej rozdaje darmowe posiłki w prowadzonej jadłodajni. Informacji o wolnych miejscach noclegowych oraz innych formach pomocy w kryzysie udziela bezpłatna infolinia prowadzona przez Towarzystwo Pomocy im. Brata Alberta - telefon 0800-190-504 czynny jest całą dobę.

Zielona Góra

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej 17 listopada obchodziło święto patronalne bł. Karoliny Kózkówny. W tym dniu w kaplicy pw. bł. Karoliny Kózkówny w Domu Rekolekcyjnym "Emaus" w Zielonej Górze trzydziestu jeden kandydatów KSM złożyło na ręce Marcina Szczęsnego, prezesa Zarządu Diecezjalnego KSM uroczyste przyrzeczenia, że będą pracować nad sobą, aby móc całym życiem służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie, czynić dobrze ludziom, być dobrym człowiekiem. Następnie została odprawiona uroczysta Msza św. celebrowana przez ks. Roberta Patro - diecezjalnego duszpasterza młodzieży. Na zakończenie Mszy św. został odśpiewany Hymn KSM.

Duszpasterstwo zdrowia

16 listopada w Zielonej Górze odbyła się IV Sesja Duszpasterstwa Zdrowia naszej diecezji. Rozpoczął ją bp Paweł Socha konferencją pt. "Potrzeba wyobraźni miłosierdzia", nawiązując do przesłania Ojca Świętego z krakowskich Błonii. Następnie diecezjalny duszpasterz chorych - ks. Janusz Malski SOdC przedstawił program i organizację XI Światowego Dnia Chorego, który przebiegać będzie pod hasłem "Dar świadectwa" oraz diecezjalnej pielgrzymki chorych do Rokitna, która odbędzie się w pierwszą niedzielę września 2003 r. Swoimi planami rocznej pracy podzielili się także odpowiedzialni za poszczególne grupy duszpasterskie: ks. Ryszard Walner mówił o pracy z głuchoniemymi, ks. Tadeusz Szewczyk nt. niewidomych, s. Michaela Rak o pracy w hospicjum, ks. Janusz Malski o pracy z niepełnosprawnymi, a ks. Jacek Błażkiewicz i o. Jan Sporniak o posłudze kapelana szpitalnego. Podczas sesji dokonano także krótkiej prezentacji aktualnego stanu ruchów i stowarzyszeń działających na rzecz chorych i niepełnosprawnych. Ruch "Wiara i Światło" zaprezentowała Jolanta Życzkowska, Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Tęcza" - Maria Mikuła, Warsztaty Terapii Zajęciowej - Jadwiga Paliga, Centrum Ochotników Cierpienia - Stanisław Rodzeń, Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy - dr Elżbieta Skalska. Całość poprowadził diecezjalny duszpasterz zdrowia ks. kan. Eugeniusz Jankiewicz.

Jednym zdaniem

14 listopada w Katolickim Centrum Studenckim "Parakletos" w Słubicach ks. Tomasz Gierasimczyk odprawił Mszę św. akademicką połączoną z wypominkami za zmarłych.

15 listopada został powołany kolejny oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w naszej diecezji przy parafii pw. św. Henryka w Sulęcinie.

W dniach 15-17 listopada bp Adam Dyczkowski przeprowadził wizytację parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Głogowie.

W dniach 15-17 listopada w Szprotawie odbyły się X Ogólnopolskie Spotkania Grup Śpiewaczych "Ziemia i Pieśń".

16 listopada bp diecezjalny Adam Dyczkowski poświęcił kościół pw. św. Józefa w Żarach.

17 listopada w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Zielonej Górze odbyło się spotkanie rejonowe animatorów Ruchu Światło-Życie.

17 listopada w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie odbył się koncert zorganizowany w ramach X Spotkań z Kulturą Łemkowską, podczas którego m.in. wystąpił Zespół Pieśni i Tańca "Kyczera" z Legnicy i grupa folkowa "Horpyna" z Olsztyna.

18 listopada w Zespole Szkół Katolickich w Zielonej Górze zorganizowano Szkolny Dzień Kultury. Odbył się on w ramach Autunaliów 2002 - przeglądu kulturalnego uczniów szkół średnich. Zamiast lekcji uczniowie wzięli udział w szkolnych warsztatach kulturalnych.

19 listopada w konkatedrze pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze bp Adam Dyczkowski przewodniczył Mszy św., podczas której dziękowano Bogu za wybór nowego prezydenta Zielonej Góry oraz modlono się o potrzebne łaski na czas sprawowania tej funkcji dla Bożeny Ronowicz. Homilię wygłosił ks. Eugeniusz Jankiewicz, diecezjalny duszpasterz osób odpowiedzialnych za życie społeczne.

Zaproszenia

Klub Inteligencji Katolickiej w Zielonej Górze zaprasza 3 grudnia o godz. 19.00 na spotkanie z bp. Adamem Dyczkowskim, który będzie mówił na temat apelu Ojca Świętego o miłosierdzie.

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu zaprasza 6 grudnia na kolejną noc fatimską piętnastej Nowenny Fatimskich Nocy Pokutnych. Rozpoczęcie nabożeństwem różańcowym o godz. 20.00.

3 grudnia o godz. 18.00 w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie Wlkp. odprawiona zostanie Msza św. z modlitwą o uzdrowienia.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik może nam wiele wymodlić

2024-03-22 18:36

[ TEMATY ]

Warszawa

sanktuarium

św. Andrzej Bobola

polona.pl

Kustosz narodowego sanktuarium św. Andrzej Boboli jezuita o. Waldemar Borzyszkowski zauważa od lat wzmożenie kultu męczennika. Teraz, kiedy wolność Polski jest zagrożenia, szczególnie warto modlić się za jego wstawiennictwem - zaznacza w rozmowie z KAI. W dniach 16-24 marca odbywa się ogólnonarodowa nowenna o pokój, pojednanie narodowe i ochronę życia za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. Jerzego Popiełuszki.

Joanna Operacz (KAI): Czy w sanktuarium św. Andrzeja Boboli widać, że ten XVII-wieczny męczennik jest popularnym świętym? Czy jest bliski ludziom?

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP: nie ma prawa do zabijania, ale do ochrony życia!

2024-04-18 08:57

[ TEMATY ]

aborcja

abp Tadeusz Wojda SAC

Episkopat News

Abp Tadeusz Wojda

Abp Tadeusz Wojda

Nie ma prawa do zabijania, ale do ochrony życia – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda podczas trzydniowego Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej. Zaznaczył, że życie jest największym darem Bożym.

W piątek w Łomży zakończy się trzydniowe Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej(COMECE). W czasie trzech sesji biskupi dyskutują o procesie integracji Unii Europejskiej, o jej postrzeganiu z perspektywy Europy Środkowej i Wschodniej i o przyszłych kierunkach jej rozwoju w obliczu wyzwań geopolitycznych.

CZYTAJ DALEJ

„Od Mokrej do Monte Cassino” – jutro wernisaż nowej historycznej wystawy na Jasnej Górze

2024-04-18 20:51

[ TEMATY ]

Jasna Góra

wernisaż

Monte Cassino

BPJG

„Od Mokrej do Monte Cassino - szlakiem 12 Pułku Ułanów Podolskich” - to temat najnowszej wystawy przygotowanej na Jasnej Górze, której wernisaż odbędzie się już jutro, 19 kwietnia. Na wystawie znajdą się także szczątki bombowca Vickers Wellington Dywizjonu 305 pochodzące ze zbiorów Jasnej Góry, które dotąd nie były prezentowane. Ekspozycja znajduje się w pawilonie wystaw czasowych w Bastionie św. Rocha.

Uroczystość otwarcia wystawy rozpocznie Msza św. sprawowana w Kaplicy Matki Bożej o godz. 11.00, po niej w południe odbędzie się wernisaż.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję