Drukuj artykul Przeslij artykul znajomemu

 Niedziela Młodych 30/2011 

 str. 3 :: niedziela MŁODYCH 

Ewangelia w moim życiu

Trudna miłość

Ks. Roman Chyliński, michalita, zajmował się katechezą w zakładach poprawczych i więzieniach, prowadził dom dziecka. Obecnie ojciec duchowny w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie

http://www.niedziela.pl/gifs/nm201130_001.jpg|right|

Często u 17-, 18-letnich chłopaków jest tak, że na dyskotece lub prywatce zatańczą z każdą dziewczyną, ale kiedy szukają dziewczyny „dla siebie”, to zaczynają wybierać. Mówią: „Musi być czysta”! I coś w tym jest. Miłość, ta prawdziwa, trwała, domaga się czystości serca, czystości w myśleniu i patrzeniu oraz prawości w postępowaniu. To się jakoś czuje. Czasami trudno odpowiedzieć sobie, dlaczego tak jest, ale tak jest!
Miłość bez czystości serca niejako zatraca swoją prawdziwą wartość. Intuicja nas nie myli, potwierdza to Słowo Boże: „Umiłowani, miłujmy się wzajemnie, ponieważ miłość jest z Boga, a każdy, kto miłuje, narodził się z Boga i zna Boga. Kto nie miłuje, nie zna Boga, bo Bóg jest miłością” (1 J 4, 7-8). Prawdziwa miłość jest więc w jakimś sensie wyznaniem wiary: „Wierzę w Boga, który jest dla mnie jedynym źródłem miłości”.
Dalej napisze św. Jan, że ta prawdziwa miłość domaga się jednocześnie odrzucenia wszystkiego, co jest tylko pozorem miłości: „Jeśli kto miłuje świat, nie ma w nim miłości Ojca. Wszystko bowiem, co jest na świecie, a więc: pożądliwość ciała, pożądliwość oczu i pycha tego życia nie pochodzi od Ojca, lecz od świata” (1 J 2, 15-16). Będąc z młodzieżą w Sandomierzu w 1999 r. na spotkaniu z Janem Pawłem II, usłyszeliśmy te oto słowa: „Dzisiaj cywilizacja śmierci proponuje wam m.in. tzw. wolną miłość. Dochodzi w tym wypaczeniu miłości do profanacji jednej z najbardziej drogich świętych wartości, bo rozwiązłość nie jest ani miłością, ani wolnością. Tylko czyste serce może w pełni kochać Boga. Tylko czyste serce może w pełni dokonać wielkiego dzieła miłości, jakim jest małżeństwo. Nie pozwólcie, aby zniszczono waszą przyszłość. Nie pozwólcie odebrać sobie bogactwo miłości!”.