Roczniki

:: 2014 :: 2013 :: 2012 :: 2011 :: 2010 ::

Niedziela ogólnopolska 35/2014

str. 2 :: EDYTORIAL

Startujemy już za tydzień
Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Zamykamy już wakacyjne cykle „Niedzieli”, bo za chwilę usłyszymy pierwszy dzwonek, który zapowie początek szkoły. W tym roku to jest raczej dzwon na trwogę. Wystarczy spojrzeć na tytuły artykułów w najnowszym numerze „Niedzieli”, aby to zauważyć. Znajdziemy tam zapowiedź „edukacyjnego tsunami”.

str. 3 :: DROGOWSKAZY

Spotkanie ze świadkiem pogromu chrześcijan
Ks. inf. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

W 2010 r. odwiedził naszą redakcję abp Louis Sako, ordynariusz diecezji Kirkuku w Iraku. Pragnę nawiązać do tej rozmowy. Dzisiaj bowiem jesteśmy świadkami straszliwej tragedii naszych współbraci w tym państwie. Dżihadyści mordują miejscowych chrześcijan, żądają od nich przejścia na islam.

str. 4 :: Z WATYKANU

Z Watykanu

str. 5 :: ZE ŚWIATA

Ze świata

str. 6 :: Z JASNEJ GÓRY

Z Jasnej Góry
Red./ BPJG

str. 7 :: Z POLSKI

Z Polski

str. 8-11 :: TEMAT NUMERU: SZKOŁA

Edukacyjne tsunami czy tylko reforma?
Katarzyna Woynarowska

W tym roku do I klasy poszły dzieci urodzone w 2007 r. i w pierwszej połowie roku 2008. W szkolnych ławkach zasiądzie więc znacznie więcej maluchów niż w poprzednich latach. Rodzice martwią się, że w przyszłości ich latoroślom trudniej będzie się dostać do dobrego liceum, a potem na studia.

str. 12-13 :: TEMAT NUMERU: SZKOŁA

Resortowy elementarz
Alicja Dołowska

W rozpoczynającym się roku szkolnym sternicy edukacji zadbali o to, abyśmy się nie nudzili. Nowość goni nowość. Najpierw było „wcielenie” z mocy prawa do pierwszych klas podstawówki sześciolatków urodzonych w pierwszej połowie 2008 r., a teraz zagrożeni jesteśmy obniżeniem progu zdawalności matur.

str. 14-15 :: LISTY DO PASTERZA

Siedem plag wiszących nad Polską
Abp Józef Michalik

Jedna z wielu definicji określa państwo narodowe jako państwo,w którym prawie wszyscy mieszkańcy stanowią jeden naród i zdecydowana większość członków tego narodu zamieszkuje to właśnie państwo. Taka forma państwa wynika m.in. z postulowanego przez ONZ prawa narodów do samostanowienia.

str. 16-18 :: 75. ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

Wojna i pamięć
Andrzej Nowak

Czy możemy się jeszcze czegoś dowiedzieć o Wrześniu 1939 r., o genezie II wojny światowej, o naszej historii sprzed 75 lat? Może raczej powinniśmy dowiedzieć się czegoś o sobie, o tym, kim jesteśmy, kiedy spojrzymy na naszą pamięć o Wrześniu ’39. Naszą?

str. 19 :: TWARZ DZIEWCZYNY Z POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Opowieść o warszawskiej syrenie
Alicja Dębowska

W tym roku przypada 100. rocznica urodzin Krystyny Krahelskiej, której twarz została pokazana w pomniku warszawskiej Syreny.

str. 20-21 :: STRATY WOJENNE

Czas na reparacje od Niemiec
Wojciech Dudkiewicz

Mimo upływu kilkudziesięciu lat od zakończenia II wojny światowej Polska nie otrzymała odszkodowań wojennych od Niemców. Przeciwnie: sama je płaciła Sowietom za... Niemców właśnie. Czas wrócić do sprawy, a potrzebna jest do tego dobra wola rządu. „Tusku, musisz!”

str. 21

Wymierne straty
(W.D.)

str. 22-23 :: ROBERT SCHUMAN - JEDEN Z OJCÓW EUROPY

„Święty w garniturze”
Agnieszka Bugała

Konrad Adenauer mówił o nim: „Święty w garniturze”. Wstawał o 5 rano. Z koszykiem na mleko i bagietkę szedł na Mszę św. Później, autobusem, dojeżdżał do Metzu.

str. 24-25 :: DOTYKAMY ŚLADÓW BOGA - WAKACYJNY CYKL „NIEDZIELI"

Śladami Jezusa w Jerozolimie
Grzegorz Górny

Kończymy wakacyjny cykl „Niedzieli”, który nosił tytuł: „Dotykamy śladów Boga”. Inspiracją w naszej wędrówce było hasło przyświecające pracy duszpasterskiej w bieżącym roku: „Wierzę w Syna Bożego”. Czteroletni cykl duszpasterski: „Przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa” nawiązuje do 1050. rocznicy chrztu Polski, którą będziemy obchodzić w 2016 r.

str. 26-27 :: SYLWETKA: KS. FELIKS FOLEJEWSKI SAC

Sługa miłosierdzia i rodziny
Joanna Operacz

Życiorysem pallotyna ks. Feliksa Folejewskiego można by obdzielić kilku księży. Jest zasłużonym propagatorem kultu Bożego Miłosierdzia, duszpasterzem Rodziny Rodzin, był także duszpasterzem ludzi pracy i współpracownikiem prymasa Stefana Wyszyńskiego. W tym roku skończył 80 lat

str. 27

Poradnik miłości na całe życie
Joanna i Mariusz Dzieciątkowie

Ślub, szczęście; nadzieja, że zawsze będzie tak fantastycznie. Będziemy wspaniałą rodziną, wychowamy wspaniałe dzieci bez żadnych trosk. Nasza miłość nigdy nie wygaśnie. Tak bywa. Ale najczęściej sprawa jest dużo bardziej skomplikowana.

str. 28-29 :: MUZEUM PAPIESKIE W WADOWICACH

Nie wystarczy jednego życia

O Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach, które bije rekordy popularności, z Barbarą Kłaput, autorką scenariusza i koncepcji muzeum, rozmawia Monika Hyla

str. 31 :: WIARA I ŻYCIE

Gromy na Piotra rzucane
Ks. Mariusz Rosik

Podstawowe znaczenie hebrajskiego terminu „szatan” to tyle co „przeciwnik”.

III Miechowskie Dni Jerozolimy

W dniach 6-7 września 2014 r. w Miechowie odbędą się III Miechowskie Dni Jerozolimy.

Małopolski Szlak Bożogrobców na 850-lecie zakonu w Polsce

str. 32-33 :: LITURGIA TYGODNIA

Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie

Naśladować Pana
Ks. Jacek Molka

Dzisiejsze czytania mszalne zachęcają nas do naśladowania Pana Boga i oddania Mu całego naszego życia. I tak już prorok Jeremiasz w VI wieku przed Chr. dawał świadectwo przed swoimi pobratymcami absolutnego oddania się Stwórcy: „Uwiodłeś mnie, Panie, a ja pozwoliłem się uwieść; ujarzmiłeś mnie i przemogłeś”.

str. 34 :: Z POLSKI DO NORWEGII

Relikwie bł. ks. Popiełuszki w Norwegii
Artur Stelmasiak

W katedrze św. Olafa w Oslo przekazane zostały Norwegii relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Do tego kraju zawiozła je ponad 70-osobowa delegacja pielgrzymów z Polski, którzy od lat związani są z kultem męczennika z Żoliborza.

Ks. Wojciech Lemański został suspendowany
Mateusz Dzieduszycki – Rzecznik Prasowy Diecezji Warszawsko-Praskiej

str. 35 :: FELIETONY

Hitlerowskie prawo nadal obowiązuje
Jan Maria Jackowski

Zimna krew i rozsądek
Krzysztof Czabański

Młodzi ludzie wracają do szkół. Dorośli kończą urlopy. Politycy też. W tym roku czekają nas wybory samorządowe, a niedługo po nich – już w roku 2015 – wybory prezydenckie i parlamentarne. Dużo będzie więc polityki w naszym życiu codziennym. To nakazuje zachować zimną krew i rozsądek, żeby dobrze wybrać. Czym się kierować?

str. 36 :: FAKTY I OPINIE

Pamiętać nie tylko od święta
Alina Czerniakowska

Gdy zaczyna się rozmowę, obojętnie w jakim gronie, o komunistach, ubekach, w ogóle – zbrodniach na narodzie polskim, wszyscy uciekają od tematu, rzekomo już dobrze znanego. Chociaż tak naprawdę wiedza w tych kwestiach jest bardzo ogólna, powierzchowna i nieprawdziwa.

Nowe rozmaitości
(pr)

str. 37 :: Z PRASY ZAGRANICZNEJ

Gehenna chrześcijan
(pr)

Konflikt
(pr)

Coraz gorzej
(pr)

Kryzys na rynku żywności koszernej
(pr)

Rozdźwięk?
(pr)

Relikwie św. Marii Magdaleny
(pr)

str. 38-39 :: LOSY LUDZI POLSKIEGO SIERPNIA 1980

Etos zamiast chleba?
Mateusz Wyrwich

Byli organizatorami strajków i struktur „Solidarności” w 1980 r. Również podczas stanu wojennego. W podziemiu – jedni z najaktywniejszych działaczy. Wydawcy gazet, dziennikarze, drukarze, kolporterzy, organizatorzy wielotysięcznych manifestacji. Więzieni i internowani.

str. 40-42 :: WIELCY POLACY

Zbigniew Rybczyński. Wizja zbyt szeroka
Jola Sowińska-Gogacz

„Zrzekam się polskiego obywatelstwa. Ale Polakiem będę zawsze, do końca życia”. Zbigniew Rybczyński – laureat Oscara i artysta światowej sławy – postanowił wyjechać ze współczesnej Polski. Na znak protestu

str. 43 :: GORĄCY TEMAT

Na Ukrainie giną ludzie
Tomasz Musiał

Świat nadal nie ma siły, determinacji ani pomysłu na zakończenie konfliktu na Ukrainie. Berlińskie spotkanie czwórki ministrów spraw zagranicznych: Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy nie przyniosło żadnego postępu.

Polska odpadła
Mirosław Piotrowski

Podczas telefonicznej rozmowy pani kanclerz Angeli Merkel z prezydentem Władimirem Putinem uzgodniono datę ważnego spotkania w sprawie konfliktu na Ukrainie. Odbyło się ono w Berlinie, ale bez udziału Polski.

str. 44-46 :: SZTUKA

Jabłko na niedzielny deser – na talerzu, w albumie i w muzeum
Urszula Król

str. 47 :: FELIETONY

Pan od polskiego
Zdzisław Skotnicki

Mogą pomarudzić, że znowu nastąpił niespodziewany koniec wakacji. Pogrymasić, że niestety nadal trzeba będzie się uczyć. Popsioczyć na zbyt wymagających bądź w ogóle niewymagających nauczycieli. Polskie dzieci mogą na szczęście mieć te wszystkie piękne fanaberie.

Memento mori
Marian Salwik

str. 48 :: ZUPA DLA PIELGRZYMÓW

Kuchnia „Niedzieli”
Anna Przewoźnik

W samo południe 13 sierpnia docieram do położonej na wzgórzu wioski Skowronów, nieopodal Olsztyna k. Częstochowy. Już z daleka wyraźnie widzę kuchnię polową i krzątający się wokół niej zespół z redakcji „Niedzieli”.

str. 49

Dożynki Jasnogórskie

str. 50-51 :: SIATKARSKI POKER

Do boju, Polskooo!
Witold Dudziński

Kiedy rozpoczynające się właśnie mistrzostwa świata w męskiej siatkówce będą udane? Wtedy, gdy polska reprezentacja zdobędzie medal – najlepiej złoty – i jeśli telewizja Polsat odkoduje transmisje meczów.

str. 51

Opowiem im o pokorze
Rozmawiał Witold Dudziński

Rozmowa z ks. Edwardem Pleniem SDB, krajowym duszpasterzem sportowców

str. 52 :: POLONICUS 2014

Zlot młodzieży polonijnej
(Ks. W. W.)

Już po raz szósty w Biskupinie na terenie Wielkopolski odbył się Zlot Młodzieży Polonijnej POLONICUS 2014. Impreza miała miejsce w dniach 2-14 sierpnia br.

Byle nie byle dalej
Br. Tadeusz Ruciński

Spotykam jednego z tych bez pomysłu na życie. Na pytanie o nie, mówi: „Życie? – Jakoś tam... gdzieś tam... z kimś tam – byle dalej”.

str. 53 :: RÓŻNE

Kalendarium 31 VIII – 6 IX 2014
Ewa Aszkiewicz

Muzyczne DarY

Na filipińskich kortach
Uczestnicy Turnieju

str. 54 :: Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ

Latte macchiato na zimno
Jolanta Marszałek

Kończymy naszą wakacyjną podróż po cukierniach naszych bliższych i dalszych sąsiadów.

str. 55-56 :: NIEDZIELA MŁODYCH

Życiowy reset
Ks. Piotr Bączek

W elektronicznym sprzęcie istnieje przycisk, z którego chyba każdy z nas kiedyś korzystał. To słynny RESET. Naciskamy i wszystko powinno wrócić do stanu początkowego, do takich ustawień, jakie zaplanował producent. Używamy go, gdy coś się zawiesi, przestanie działać… Reset – i sprawa jest prosta. Czy możliwy jest jednak reset naszego życia? Czy możliwe jest nowe rozdanie mojej własnej historii?

str. 56-57 :: NIEDZIELA MŁODYCH

Co po resecie?
Karolina Mysłek

Ok. Wiem, muszę się zresetować... Już nawet podjąłem decyzję. Tylko... jak się do tego zabrać? Jak ma to wyglądać w praktyce? Usłyszeć Boga, ale jak? Jak poprosić przyjaciół czy znajomych? Czy oni w ogóle będą wiedzieli, o czym mówię? Zrozumieją moje dylematy, moją potrzebę zaczęcia wszystkiego od nowa? Przecież zewnętrznie niby nic się nie wydarzyło...

str. 58 :: NIEDZIELA MŁODYCH

Nie piję i żyję
Adam Łazar, km

Podobni, mimo że się nie znali i mieszkali w różnych miejscach. Łączyło ich pragnienie bycia kimś wyjątkowym i niepowtarzalnym. Szukali tego w narkotykach, alkoholu, przemocy, pornografii i w innych złudnych przyjemnościach. Wydawało im się, że są wolni i pełni życia, ale tak naprawdę byli w niewoli i żyli w śmierci.

Częstochowski Niezbędnik Pielgrzyma

27 VIII Środa. Wspomnienie św. Moniki.
Czytania z dnia:
2 Tes 3, 6-10. 16-18; Ps 128 (127), 1-2. 4-5 (R.: por. 1a); 1 J 2, 5; Mt 23, 27-32;
albo czytania ze wspomnienia:
Syr 26, 1-4. 13-16; Ps 131 (130), 1. 2-3; J 8, 12b; Łk 7, 11-17;

Liturgia godzin

Teksty w psałterzu na środę I tygodnia – s. 568 [s. 769], z wyjątkiem własnych: antyfony do pieśni Zachariasza w Jutrzni i pieśni Maryi w Nieszporach oraz modlitwy – s. 1119 [s.1438]. W Godzinie czytań – I czytanie ze środy 21. tygodnia zwykłego – s. 122. II czytanie własne – s. 1117.

Video-komentarz do Ewangelii
swięci z B(l)oga

Reklama

Polecamy
Szpiatal dla Gazy - Caritas


Dwumiesięcznik dla najmłodszych

Tagi

Partnerzy

Tygodnik
Prenumerata
O nas
W diecezjach
Wywiady
Sylwetki
Reklama
Felietony
Zaproszenia


Kontakt

www.facebook.com/tkniedziela
Tel.: +48 (34) 365 19 17, fax: +48 (34) 366 48 93
Adres redakcji: ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa
Wydawca: Kuria Metropolitalna w Częstochowie
Redaktor naczelny: Lidia Dudkiewicz
Honorowy Red. naczelny: ks. inf. dr Ireneusz Skubiś

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.
Zamknij