Roczniki

:: 2014 :: 2013 :: 2012 :: 2011 :: 2010 ::

Niedziela ogólnopolska 30/2014

str. 2 :: EDYTORIAL

Rakiety, bomby i łzy na fortepianie
Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Gorący temat, na którym ostatnio skupiają się dziennikarze największych agencji świata, to konflikt izraelsko-palestyński. Korespondent „Niedzieli” dotarł do świadków tragicznych wydarzeń w Strefie Gazy, aby z bliska wyjaśnić podłoże tego kryzysu w Ziemi Świętej, szczególnie groźnego w kontekście niebezpiecznej destabilizacji krajów arabskich.

str. 3 :: DROGOWSKAZY

Śmierć niewinnych krzyczy
Ks. inf. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Letni dzień 17 lipca 2014 r. będzie nam się już zawsze kojarzyć z wielką tragedią – zestrzeleniem samolotu malezyjskich linii lotniczych nad wschodnią Ukrainą. I choćby tłumaczono, że to był przypadek – a celem był inny samolot, była to po prostu zbrodnia pospolita: zostali zabici niewinni ludzie, blisko 300 osób, w tym 80 dzieci. Cały świat jest zszokowany, wstrząśnięty i przerażony.

str. 4 :: Z WATYKANU

Z Watykanu

str. 5 :: ZE ŚWIATA

Ze świata

str. 6 :: Z JASNEJ GÓRY

Z Jasnej Góry
O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

str. 7 :: Z POLSKI

Z Polski

str. 8-11 :: TEMAT NUMERU: POWSTANIE WARSZAWSKIE

Nie możemy się nigdy poddać
Z prof. Andrzejem Nowakiem, historykiem, rozmawia Mateusz Wyrwich

Słowo „niepodległość” pojawiło się w polskim wokabularzu politycznym w 1733 r., kiedy wkroczyły na teren Rzeczypospolitej dwa korpusy, żeby narzucić Polsce kandydata sąsiednich dworów na polski tron. Niepodległość została jawnie, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, podeptana.

str. 11 :: TEMAT NUMERU: POWSTANIE WARSZAWSKIE

Lektura na sierpień
(s.b.)

W 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na rynku wydawniczym ukazała się książka Joanny Wieliczki-Szarkowej pt. „Powstanie Warszawskie 1944. Gloria Victis”.

str. 12-13 :: TEMAT NUMERU: POWSTANIE WARSZAWSKIE

Jedyne takie miasto
Agnieszka Żurek

„Powstanie Warszawskie” – pierwszy na świecie dramat wojenny non-fiction zmontowany w całości z koloryzowanych i udźwiękowionych autentycznych kronik filmowych z tamtego okresu. Co mówią o nim widzowie?

str. 14-15 :: TEMAT NUMERU: POWSTANIE WARSZAWSKIE

Strzały z różańca
Grzegorz Polak

Niewiele jest publikacji o życiu religijnym w czasie Powstania Warszawskiego. Więcej też zachowało się relacji żołnierzy niż cywilów z tamtych bolesnych dni. Dlatego tak wielką wartość ma książeczka zmarłej przed rokiem Marii Okońskiej, założycielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, zatytułowana „Wspomnienie z Powstania Warszawskiego”

str. 15 :: TEMAT NUMERU: POWSTANIE WARSZAWSKIE

Bohater
Krzysztof Kamil Baczyński

Sierpień
Edward Eugeniusz Chudzyński „Edward”

Do powstańca
Stanisław Marczak „Dziennikarz”, „Juliusz Oborski”

str. 16 :: TEMAT NUMERU: POWSTANIE WARSZAWSKIE

Zapomniana piosenka, gdzieś pod sercem ukryta...
Aleksander Markowski

Szeregowy z cenzusem
Elżbieta Nowak

Wiesław Chrzanowski herbu Nowina zdał maturę 20 maja 1938 r. Maturzyści szli do wojska, a ponieważ maturę zwano „cenzusem”, trafił do Szkoły Podchorążych Rezerwy Saperów w Modlinie. Jeszcze nie byli podchorążymi, gdy mieli prawo mówić: „Szeregowy z cenzusem melduje...”.

str. 17 :: TEMAT NUMERU: POWSTANIE WARSZAWSKIE

Poległ jako pierwszy
Anna Skopińska

Bohater Powstania Warszawskiego, niezwykły w swej mądrości, pokorze i zawierzeniu młody kapłan, żołnierz Armii Krajowej i ten z pokolenia „kamieni rzuconych na szaniec”, który swoją postawą uczy nas, jak kochać Boga i bliźniego do końca

str. 18 :: TEMAT NUMERU: POWSTANIE WARSZAWSKIE

Szpital twierdza zmartwychwstanek
Piotr Grzybowski

W nocy z 17 na 18 maja br. w Prywatnym Gimnazjum i Liceum Sióstr Zmartwychwstanek na warszawskim Żoliborzu miało miejsce niecodzienne zdarzenie. W ramach akcji Noc Muzeów budynek szkoły stał się na nowo Szpitalem Powstańczym nr 100, a uczniowie, nauczyciele i siostry dokonali nie tyle jego prezentacji, ile wspaniałej i dynamicznej rekonstrukcji wydarzeń z tragicznych sierpniowych dni Powstania Warszawskiego.

str. 19 :: TEMAT NUMERU: POWSTANIE WARSZAWSKIE

Rekonstrukcja – sposób na pamięć
(K.W.)

Ludzie zajmujący się rekonstruowaniem historycznych wydarzeń to osoby z prawdziwą pasją. Dzięki nim historia wychodzi z zakurzonego archiwum, staje się częścią tożsamości młodego pokolenia.

Powstańcza sesja zdjęciowa
(M.F.)

str. 20-21 :: POD PATRONATEM MEDIALNYM „NIEDZIELI" - NOWY PATRIOTYCZNY ALBUM BIAŁEGO KRUKA

Kraków – to sprawa polska!
Joanna Szczerbińska

Adam Bujak fotografuje swe rodzinne miasto od przeszło półwiecza. Nie ma większego specjalisty od zdjęć podwawelskiego grodu niż on. Zachwyt nad królewskim miastem wcale z upływem lat nie ustępuje, choć artysta poświęcił mu do tej pory kilkanaście albumów!

str. 22 :: PUNKTY ZAPALNE NA BLISKIM WSCHODZIE

Izrael – Gaza z bliska
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

W Ziemi Świętej zamiast pozdrowienia „Dzień dobry” mówi się „Pokój” – po hebrajsku „Szalom”, a po arabsku „Salam”. Pokój jest wielkim pragnieniem tych dwóch narodów. Wydarzenia z ostatnich tygodni świadczą jednak o tym, że proces pokojowy na Bliskim Wschodzie jest w głębokim kryzysie.

str. 23 :: OPINIE

Państwo to nie dyktator
Z kard. Elio Sgreccią – rozmawia Włodzimierz Rędzioch

O klauzuli sumienia i zasadzie dobra wspólnego w podejściu do prawa stanowionego z kard. Elio Sgreccią – emerytowanym przewodniczącym Papieskiej Akademii Pro Vita – rozmawia Włodzimierz Rędzioch

str. 24 :: GŁOS SUMIENIA

Odsłony nowego ateizmu
Z abp. Markiem Jędraszewskim – metropolitą łódzkim – rozmawia Anna Cichobłazińska

O współczesnych wyzwaniach dla Kościoła i ludzkiego sumienia, o szacunku dla życia i odsłonach nowego ateizmu z abp. Markiem Jędraszewskim – metropolitą łódzkim – rozmawia Anna Cichobłazińska.

str. 25 :: INTERWENCJE

Jan Paweł II jednoznacznie bronił życia i był za klauzulą sumienia

W związku z publiczną debatą na temat klauzuli sumienia oraz konsekwencji prawnych wobec lekarza odmawiającego aborcji, Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wydało specjalne oświadczenie. Biskupi przypominają nauczanie św. Jana Pawła II, który jednoznacznie potępił odbieranie życia niewinnej istocie ludzkiej.

Eksperci KEP ds. Bioetycznych bronią wolności sumienia lekarzy

str. 26-27 :: ŚP. KS. KAMIL KOWALCZYK - ŚWIADKOWIE WIARY

Wchodził w Kościół przejechany przez walec
Małgorzata Cichoń

Wśród współczesnych świadków wiary tym razem prezentujemy w „Niedzieli” śp. ks. Kamila Kowalczyka. „Dane mi było wyświęcić go na kapłana, a po nieco ponadrocznej kapłańskiej posłudze w parafii pw. św. Wojciecha w Krakowie sprawowałem obrzędy jego pogrzebu.

str. 28-29 :: DOTYKAMY ŚLADÓW BOGA - WAKACYJNY CYKL „NIEDZIELI"

Twarz z Manoppello
Ks. Jacek Molka

Wakacyjny cykl „Niedzieli” nosi tytuł: „Dotykamy śladów Boga”. Inspiracją w naszej wędrówce jest hasło przyświecające pracy duszpasterskiej w bieżącym roku: „Wierzę w Syna Bożego”. Czteroletni cykl duszpasterski: „Przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie.

str. 30

Aparecida, papież Franciszek i nadzieja
Ks. Robert Nęcek

Aparecida – brazylijskie miasto w stanie São Paulo. Słynie ze znanego w świecie sanktuarium maryjnego. To właśnie w tym miejscu zredagowano końcowy dokument V Ogólnej Konferencji Episkopatów Ameryki Łacińskiej i Karaibów – „Jesteśmy uczniami i misjonarzami Jezusa Chrystusa, aby nasze narody miały w Nim życie”

str. 31 :: WIARA I ŻYCIE

Poławiacze pereł
Ks. Mariusz Rosik

W Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie zorganizowano wystawę pt. „Perły”. Zgromadzono szczególne eksponaty i klejnoty z perłami z całego świata. Przy okazji zaoferowano zwiedzającym prawdziwą ucztę: odbyły się lekcje na temat tych rzadkich, tajemniczych okazów.

Pamiętaj o niedzielnej Mszy świętej za granicą!
Ks. Wiesław Wójcik TChr, Dyrektor IDE

str. 32-33 :: LITURGIA TYGODNIA

Przypowieści o skarbie, o perle i o sieci

Chrystus i Ewangelia są naszym skarbem
Ks. Mariusz Frukacz

str. 34 :: 1 SIERPNIA - DZIEŃ MODLITW ZA SPOWIEDNIKÓW

By słabość nie odebrała nadziei
Ks. Jarosław Krzewicki

Forma, w jakiej dochodzi do pojednania z Bogiem i bliźnim, w swej zewnętrznej postaci na przestrzeni dziejów ulegała zmianom. Jedno było niezmienne: „Komu grzechy odpuścicie, będą mu odpuszczone, a komu zatrzymacie, będą mu zatrzymane” (por. J 20, 23)

str. 35 :: FELIETONY

Zawód
Mirosław Piotrkowski

Nic, tylko stołki
Krzysztof Czabański

To nie może być przypadek. Wartości drogie polskim patriotom są w ostatnich miesiącach atakowane z niesłychaną siłą. Jakże wymowny przykład – wstrzymanie prac przy ekshumacjach Żołnierzy Wyklętych.

str. 36-37 :: SPOTKANIE Z JAŚKIEM MELĄ

Musimy przestać być kalekami

O walce z przeciwnościami losu, o Bogu, który w chorobie może być wsparciem, o bezprecedensowej wyprawie na biegun i o znaczeniu ludzkiej miłości z Jaśkiem Melą rozmawia ks. Marek Łuczak.

str. 38 :: NA BIEŻĄCO

Teraz albo nigdy
Czesław Ryszka

Teraz, po aferze podsłuchowej, nie powinno nas już nic zaskoczyć ze strony koalicji rządowej, a zwłaszcza zamiecenie tej afery – jak już wielu innych – pod przysłowiowy dywan.

Nowe rozmaitości
(pr)

str. 39 :: Z PRASY ZAGRANICZNEJ

Zniszczyli grób proroka?
(pr)

Burzą i konfiskują
(pr)

Bez strojów liturgicznych
(pr)

Nie daj się oszukać!
(pr)

Armia ubogich
(pr)

Biblijna seria
(pr)

str. 40-41 :: MÓWI PROF. ANDRZEJ KAŹMIERCZAK

Państwo poszło na łatwiznę
Z prof. Andrzejem Kaźmierczakiem – rozmawia Alicja Dołowska

O tym, że minister finansów Mateusz Szczurek kłamie, a nieudolność w ściąganiu podatku VAT szacuje się na 50 miliardów złotych, z prof. Andrzejem Kaźmierczakiem – ekonomistą ze Szkoły Głównej Handlowej, członkiem Rady Polityki Pieniężnej – rozmawia Alicja Dołowska

str. 42-43 :: PRZEMILCZANE ASPEKTY TRANSPLANTOLOGII

Kamil z Wrocławia mógł żyć?
Agnieszka Żurek

Smutne wydarzenia z ostatnich dni, które miały miejsce we Wrocławiu, sprawiły, że w Polsce rozgorzała gorąca dyskusja na temat kryteriów pozwalających na orzeczenie zgonu człowieka. Protesty matki i przyjaciół 17-letniego Kamila przeciwko odłączeniu go od respiratora i pobraniu od niego narządów do przeszczepu obligują nas do podjęcia rzetelnej debaty na temat śmierci mózgowej i zasadności stosowania tego kryterium w orzekaniu zgonu

str. 43 :: INICJATYWY

Bezdomni pielgrzymują z niepełnosprawnymi

str. 44-45 :: ZABAWIĆ SIĘ NA ŚMIERĆ

Orwell w kropce
Wiesława Lewandowska

W ostatnich tygodniach znów bardzo wyraziście ukazały się nam dwie Polski. Tym razem jednak podział przebiegał nie po połowie i nie wzdłuż granic politycznych, bo zdecydowana większość Polaków z ulgą odcięła się od politycznych przekazów – mimo że akurat były niezwykle frapujące – i wybrała relacje z dalekiej Brazylii

str. 45 :: PREZENTACJE

W hołdzie Braciom Szkolnym
Dr n. med. Wiesław Nikodem, wychowanek Braci Szkolnych

str. 46 :: GWARDIA SZWAJCARSKA W POLSCE

Oczarowani Polską
Grzegorz Polak

Gwardziści szwajcarscy w okresie wakacyjnym co dwa lata pielgrzymują śladami świętych i papieży. W roku kanonizacji Jana Pawła II była tylko jedna opcja, dokąd jechać: żołnierze jednomyślnie wskazali na Ojczyznę Papieża Polaka

str. 47 :: FELIETONY

1 sierpnia
Alina Czerniakowska

Męczeńskie sanktuarium narodu – tak nazwał Warszawę Prymas Tysiąclecia Stefan kard. Wyszyński. Okrągła – 70. rocznica Powstania Warszawskiego. Różne telewizje, media, gazety powielają dyskusje sprzed lat, zabarwione bieżącą polityką, tak by nic nie było jasne, czytelne, by wszystko i wszyscy byli trochę dobrzy, trochę źli, tacy pół na pół.

Gdy żona zostaje szefem
Zdzisław Skotnicki

Pani Niedzielowa w przeciwieństwie do swego męża była jeszcze „na chodzie”. Pan Niedziela pierwszy rok wcześniejszej emerytury poświęcił ukochanemu wnukowi i tu poczuł się spełniony...

str. 48-49 :: CYKL: EUROPA NA LATO

Między Wschodem a Zachodem
Witold Dudziński

Żelazne punkty objazdowych wycieczek z Polski – Stambuł, Pamukkale i Kapadocja – to tylko przedsmak tego, co oferuje Turcja: wielka, piękna i różnorodna pod wieloma względami.

str. 50 :: ABSTYNENCJA NIE TYLKO W SIERPNIU

Apel o trzeźwe matki
Oprac. ks. Łukasz Jaksik

Polacy piją dziś więcej alkoholu niż w czasach PRL-u – alarmuje bp Tadeusz Bronakowski – przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości. W tym roku mija 30 lat od ustanowienia przez biskupów sierpnia miesiącem abstynencji

str. 51

Pielgrzymka Trzeźwości na Górę Chełmską
Jerzy Walczak

Zuzia czeka na naszą pomoc

str. 52 :: CZEKAJĄ NA NASZE LISTY

Chcą korespondować

str. 53 :: RÓŻNE

Kalendarium 27 VII – 2 VIII 2014
Ewa Aszkiewicz

Muzyczne DarY

II Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci pn. „Twoja ulubiona opowieść biblijna”

Centrum Rozwoju Lokalnego w Zawierciu zaprasza do udziału w II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci pn. „Twoja ulubiona opowieść biblijna”. Konkurs skierowany jest do dzieci w wieku 4-13 lat z całej Polski

str. 54 :: Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ

Sernik wiedeński
Jolanta Marszałek

W wakacje proponujemy Państwu podróż po cukierniach naszych bliższych i dalszych sąsiadów. Sernik jest jednym z najpopularniejszych deserów na świecie

str. 55 :: NIEDZIELA MŁODYCH

Spójrz na mnie!
Agnieszka Chadzińska

str. 56-57 :: NIEDZIELA MŁODYCH

Współodczuwanie – komu dziś potrzebne?
Agnieszka Chadzińska i Anna Przewoźnik

Psychologowie mówią, że każdy człowiek potrzebuje ciepła. Kościół uczy, żeby kochać bliźniego, jak siebie... Dzisiejszy świat woła nieustannie: Jesteś samowystarczalny! Osiągnij sukces! Słabi odpadają! Nie daj się! Cel uświęca środki! Zapytaliśmy, co na ten temat sądzą uczestnicy Europejskiego Forum Młodych – Częstochowa 2014, które miało miejsce między 15 a 20 lipca br.

str. 57 :: NIEDZIELA MŁODYCH

Emmanuel, czyli Bóg z nami
ACh

Spotkanie Rodzin

str. 58 :: NIEDZIELA MŁODYCH

Ja też ciebie kocham
Agnieszka Chadzińska i Anna Przewoźnik

Edycje diecezjalne 30/2014 (wybrane artykuły)

Edycja bielsko-żywiecka

Choroba próbą wiary
Monika Jaworska

Śladem objawienia
Mariusz Rzymek

Edycja częstochowska

Powstańcy w Częstochowie
Sławomir Błaut

Europejskie Forum Młodych – Częstochowa 2014
Agnieszka Chadzińska

Święty Michał Archanioł w Zawierciu
Agnieszka Raczyńska-Lorek

Edycja podlaska

Odróżnić dobro od zła
Ks. Tomasz Pełszyk

„Oto Matka Twoja”
Katarzyna Kryńska

Z Czapli na Ukrainę

Edycja kielecka

Peregrynacja figury św. Michała Archanioła z Gargano
Agnieszka Dziarmaga

Na Wrzosówce króluje Matka Boża Bolmińska
Władysław Burzawa

„Żaneta-Zośka” w powstaniu
Katarzyna Dobrowolska

Edycja małopolska

Piłat umył ręce
Agnieszka Konik-Korn

Patron parafii i miasta
Maria Fortuna-Sudor

Świadectwo Moniki
Oprac. Małgorzata Cichoń

Edycja lubelska

Święcenia misyjne
Grzegorz jacek Pelica

Nowy proboszcz
Tadeusz Boniecki

Ks. Jakub Jachuła – kapłan i męczennik
Ks. Krzysztof Kwiatkowski

Edycja legnicka

Cel – Jasna Góra
Monika Łukaszów

71. rocznica zbrodni wołyńskiej
Monika Łukaszów

Chorwacja: Trogir
Dorota Niedźwiecka

Edycja łódzka

Brzeziny świętują
Maria Niedziela

Ta praca daje mi satysfakcję

Dali i dają świadectwo
AS

Wyspa szkrabów
Dagmara Zalewska

Edycja przemyska

Pielgrzymi u celu
Margita Kotas

Wizyta w Fundacji Pomocy Młodzieży im. Jana Pawła II „Wzrastanie”
Magdalena Bojarska

II Maraton Benedyktyński
Paweł Ciuba

Edycja rzeszowska

Sierpień... czy tylko wypoczynek?
Rafał Przędzik

Beskid Niski: z Rudawki Rymanowskiej do Komańczy
Magda i Mirek Osip-Pokrywka

Spotkali się w Dębowcu
Anna Dziura

Edycja sandomierska

Rowerem na Jasną Górę
Ks. Adam Stachowicz

Muzeum Pamięci

Droga do beatyfikacji (II)

Edycja sosnowiecka

Brama do życia wiecznego
Ks. Tomasz Zmarzły

Sierpień – maryjny jak maj
Anna Kasprzak

Peregrynacja figury św. Michała Archanioła
Piotr Lorenc

Edycja świdnicka

Potrzebne i owocne
Krystyna Smerd

Sektory miłości w rodzinie (3)
Bp Ignacy Dec

Pamiętają o Wołyniu
Oprac. Przemysław Awdankiewicz

Edycja szczecińska

23. Szczecińska Rowerowa
Julia A. Lewandowska

30. Odpust Leśny w Trzebieży
Ks. dr Jan Marcin Mazur

Co oznacza tytuł Jezusa „Syn Człowieczy”?
Dr Piotr Goniszewski

Edycja toruńska

„Wędrówką jedną życie jest człowieka”
Joanna Kruczyńska

Fala zmieniająca oblicze ziemi
Beata Pieczykura

Gram dla Pana Boga

Edycja warszawska

Pamięć i hołd
(at)

Szpital bez sumienia?
Artur Stelmasiak

Chrystus w Powstaniu
Artur Stelmasiak

Edycja wrocławska

Archidiecezjalny skarbiec
Adrianna Nawrot

Droga średniowiecznych skazańców
Anna Buchar

Raz Dwa Trzy... Wrocław!

Edycja zamojska

„Soli Deo” formą nowej ewangelizacji
Mirosław Kita

Bogu i Ojczyźnie
Adam Łazar

Historio, historio – ty ballado gorzka...
Dorota Łukomska

Szkaplerz święty na drogę
Anna Litwin

Edycja zielonogórsko-gorzowska

Ewangelizatorzy z Polski nad Odrą
Aleksandra Marcińczak

Jak Rzeczypospolita swego króla w Sulęcinie witała
Ks. Adrian Put

Bliskie spotkania
Katarzyna Jaskólska

23 VII Środa. Święto św. Brygidy, zakonnicy i patronki Europy.
Ga 2, 19-20; Ps 34 (33), 2-3. 4-5. 6-7. 8-9. 10-11 (R.: por. 9a); J 15, 9b. 5b; J 15, 1-8;

Liturgia godzin

Teksty wspólne o zakonnikach i kobietach – s. 1607 i s. 1585 [s. 1729 i s. 1717]. W Godzinie czytań – II czytanie własne – s. 1340. Modlitwa własna – s. 1342 [s. 1372]. W Modlitwie w ciągu dnia hymn i psalmy z tekstów w psałterzu na środę IV tygodnia – s. 963 [s. 1111].

Książka - Święty Jan Paweł II

Reklama

Polecamy
Tagi

Partnerzy

Tygodnik
Prenumerata
O nas
W diecezjach
Wywiady
Sylwetki
Reklama
Felietony
Zaproszenia


Kontakt

www.facebook.com/tkniedziela
Tel.: +48 (34) 365 19 17, fax: +48 (34) 366 48 93
Adres redakcji: ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa
Wydawca: Kuria Metropolitalna w Częstochowie
Redaktor naczelny: Lidia Dudkiewicz
Honorowy Red. naczelny: ks. inf. dr Ireneusz Skubiś

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.
Zamknij