https://www.niedziela.pl/artykul/100443/nd/Co-miasto-robi-dla-noworodkow

Co miasto robi dla noworodków?

Anna Szarycz - Dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Miejskiego Wrocławia

Dla realizacji tych celów zaplanowano utworzenie na terenie Wrocławia Ośrodków Edukacyjno-Informacyjnych, Ośrodka Szybkiej Diagnostyki Perinatalnej oraz dofinansowanie funkcjonowania Szkół Rodzenia.
W 2008 r. rozpoczęły działalność 3 Ośrodki Edukacyjno-Informacyjne „Zdrowa Matka i Dziecko”, zlokalizowane we Wrocławskim Centrum Zdrowia w przychodniach „Stare Miasto”, „Stabłowice” oraz w przychodni „Provita”. W bieżącym roku przygotowujemy otwarcie kolejnego Ośrodka w przychodni „Nowy Dwór”. W Ośrodkach doradzają i edukują lekarze pediatrzy, położnicy/ginekolodzy, położne, pielęgniarki oraz dietetycy. Zainteresowani korzystają z indywidualnych konsultacji lub warsztatów zdrowotnych. W ubiegłym roku udzielono łącznie 1026 porad. Klientami Ośrodka były najczęściej kobiety ciężarne oraz rodzice z dziećmi do lat 14.
Jesteśmy przekonani, że liczba zainteresowanych osób będzie sukcesywnie wzrastać. Mamy świadomość, że edukacja zdrowotna, będąc nieodłącznym elementem promocji zdrowia, stanowi ważne ogniwo w kształtowaniu postaw prozdrowotnych i wychowaniu zdrowego pokolenia, koncentruje się na pozytywnym podejściu do zdrowia i problemów z nim związanych.
W ramach programu przygotowywane są materiały edukacyjne dla rodziców, kobiet i dzieci.
Również w 2008 r. ze środków finansowych Miasta zakupiono sprzęt i aparaturę medyczną do Ośrodka Szybkiej Diagnostyki Perinatalnej, na kwotę ok. 400 tys. zł, który od stycznia 2009 r. funkcjonuje w Klinice Ginekologii i Położnictwa przy ul. Dyrekcyjnej. Z jego usług skorzystało już ponad 60 kobiet, cześć z nich została skierowana w celu obserwacji i leczenia do szpitala, i jak również do Ośrodków Edukacyjno-Informacyjnych w celu nabycia wiedzy i umiejętności niezbędnych w czasie ciąży oraz przygotowania do porodu.
Należałoby dodać, że mieszkańcy miasta z niecierpliwością czekają na przeniesienie Kliniki wraz z nowym Ośrodkiem do nowych budynków Akademickiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej.
Miasto wzorem lat ubiegłych będzie nadal dofinansowywało działalność Szkół Rodzenia, które odgrywają dużą rolę we wszechstronnym przygotowaniu rodziców do macierzyństwa i ojcostwa, do odbycia aktywnego porodu i opieki nad dzieckiem. Cieszą się one dużym zainteresowaniem kobiet ciężarnych.
Zaplanowane formy działań uzupełniają ofertę wrocławskiego rynku usług zdrowotnych, dopasowując je do aktualnej sytuacji w opiece nad kobietą, matką i dzieckiem i potrzeb mieszkańców naszego miasta.

Działania skierowane zostały na:
- poprawę działań diagnostycznych i leczniczych nad kobietą, matką i dzieckiem
- podniesienie jakości opieki perinatalnej i postnatalnej
- wzrost poziomu wiedzy kobiet, rodzin w zakresie zachowań prozdrowotnych
- zmniejszenie niekorzystnych skutków niewłaściwego stylu życia na prokreację
- szkolenia profesjonalistów uczestniczących w opiece nad kobietą, matką, dzieckiem i rodziną (lekarzy ginekologów, neonatologów, pediatrów, położnych i pielęgniarek).

Edycja wrocławska 6/2009

E-mail:
Adres: ul. Katedralna 3 (I piętro), 50-328 Wrocław
Tel.: 696 719 107